Czy budowa anteny DIY ma w moim przypadku sens?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mathey
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2018-10-09, 22:07

Czy budowa anteny DIY ma w moim przypadku sens?

Post autor: mathey »

Witam wszystkich użytkowników forum. Sytuacja u mnie wygląda następująco: Aero2 LTE, modem Huawei e3372, najbliższy BTS (1800MHz) oddalony w linii prostej o 2,16 km. Na szczęście nic większego nie zasłania mi tego BTS'a (nie licząc kilku drzew), akurat wszystkie budynki pomiędzy mną i BTSem są usytuowane tak, że jest mała luka przez którą przypływ sygnału powinien być "bezkolizyjny". Na samym modemie bez żadnej zewnętrznej anteny, wewnątrz domu tuż za oknem (plastikowa rama) osiągam transfery rzędu 20-30 Mbps. Niestety samych parametrów sygnału nie sprawdzałem ano też nie sprawdzałem jak sprawa ma się z modemem wystawionym za okno, jednak dawałem go na plastikowej ramie okna, która nie za wiele powinna tłumić.

Czy waszym zdaniem skonstruowanie dwóch anten double biquad I umieszczenie ich na zewnątrz, na elewacji budynku lub ew. dachu może wyraźnie poprawić osiągi czy nie ma sensu się w to bawić i lepiej kupić jakąś gotową antenę typu Sorensen? Mam już kupione przejściówki do modemu z ts9 na sma i wtyki / gniazda do anten, myślałem o dwóch antenach double biquad jedna na 1748 MHz druga na 1843 MHz w polaryzacjach +/- 45 stopni, modem byłby w mieszkaniu i do anten szłyby kabelki LMR240 o długości 6-7 metrów. Co o tym myślicie, warto się bawić czy lepiej jednak kupić gotowca? Co do samej konstrukcji anten to już kiedyś z powodzeniem robiłem na 2,4 GHz więc jakieśtam doświadczenie w temacie jest. Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Czy budowa anteny DIY ma w moim przypadku sens?

Post autor: key »

Z mojej strony - antena MIMO na 1800 MHz kosztuje okolo 100 PLN. Nie bawil bym sie w konstrukcje zeby zaoszczedzic 50 PLN.
Nie pomagam na PW.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Czy budowa anteny DIY ma w moim przypadku sens?

Post autor: Hermogenes »

Okna w środku mają stalowe lub aluminiowe ramy, mogą pomagać, przeszkadzać. Mnie z samej ciekawości korciło by porównać; co by wiedzieć czy trud będzie wieńczył sukces. Jednak prościej wysmarować posta a ewentualną odpowiedzialność zwalić na innych.poz Hermogenes
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Czy budowa anteny DIY ma w moim przypadku sens?

Post autor: wojteks »

mathey pisze:że jest mała luka przez którą przypływ sygnału powinien być "bezkolizyjny"
Zapominasz o strefie Fresnela, to że coś widać to nie znaczy że będzie działać tak jak się spodziewasz.
mathey pisze:też nie sprawdzałem jak sprawa ma się z modemem wystawionym za okno, jednak dawałem go na plastikowej ramie okna, która nie za wiele powinna tłumić.
Współczesne szkło okienne mocno tłumi fale radiowe a ramy też mają wkładki stalowe jak koledzy zauważyli.
Nie pomagam na PW!
mathey
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2018-10-09, 22:07

Re: Czy budowa anteny DIY ma w moim przypadku sens?

Post autor: mathey »

@key
to co polecasz za ok 100 zł? Z mojego reaserchu najlepiej zainwestować w sorensena a to wydatek już 150 zł. Elementy odpowiednie do budowy anteny mam gdzieś w gospodarstwie domowym, na pewno coś się znajdzie więc jeśli chodzi o koszta to raczej będzie to głównie ilość czasu i nerwów poświęconych na budowę a nie plny.

@Hermogenes
To nie tak, ja przeczuwam że mimo wszystko i tak tę antenę zbuduję z własnej ciekawości właśnie. Chciałem tylko widzieć czy Wy, jako użytkownicy forum w większości zapewne już z jakimś bogatszym doświadczeniem w kwestii anten do LTE być może na starcie mi nie odradzicie aby zaoszczędzić czasu i nerwów. Chcę tylko wybadać czy ma to szansę na powodzenie i mniej więcej jaką. Nie będę miał do nikogo pretensji, jeśli ktoś powie że powinno być super a w praktyce wyjdzie lipa bo tak naprawdę na finalny efekt ma wpływ masę czynników.

Co się zaś tyczy budowy okna, to wiem że szyba mocno tłumi (chyba głównie ze względu na jakiś gaz lub powłokę wewnątrz ale to nie ma teraz większego znaczenia) natomiast co do wstawek metalowych to nie wiem czy akurat te moje mają metalową ramę wewnątrz. Dobre 10 lat już mają. Swój wniosek i podejrzenie że zbyt dużo metalu (poza zamkami) tam nie ma oparłem o to, że transfer jest wyraźnie lepszy na tej ramie okiennej niż np za 50 cm ścianą. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości jutro zrobię test z modemem na zewnątrz.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Czy budowa anteny DIY ma w moim przypadku sens?

Post autor: Hermogenes »

Szyby tłumią. do szkła dodaje się ołów, metal jak wcześniej napisałem może czasem pomagać szczególnie takie profile jak są w oknach. Przy odpowiednim rozmieszczeniu otworów w tym profilu mamy zagęszczenie linii sił pola i węzły które mogą wchodzić reakcję z anteną modemu. Prawdą jest że prawdopodobieństwo trafienia jest takie jak w LOTTO , czasem jednak ludzie trafiają milion. Jak masz darmowe materiały i zacięcie to czemu nie; sam mam antenę własnej roboty (wklejałem kiedyś zdjęcia). Pozostałą kasę można przeznaczyć na router albo lody. poz Hermogenes
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Czy budowa anteny DIY ma w moim przypadku sens?

Post autor: key »

mathey pisze:to co polecasz za ok 100 zł?
Przejzenie ofert okolicznych sklepow/allegro. Znajdziesz n.p. to.
mathey pisze:więc jeśli chodzi o koszta to raczej będzie to głównie ilość czasu i nerwów poświęconych na budowę a nie plny.
No to buduj i pochwal sie co zrobiles i o ile podnioslo jakosc polaczenia.
Nie pomagam na PW.
mathey
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2018-10-09, 22:07

Re: Czy budowa anteny DIY ma w moim przypadku sens?

Post autor: mathey »

Jak pisałem, zrobiłem wczoraj testy tylko nie miałem czasu aby wrzucić. Generalnie wygląda na to, że rama okienna pomaga z odbiorem sygnału, jednak drastycznie ubija upload.Ważne jest także położenie modemu na ramie gdyż nie w każdym jest ok. Najlepiej jest tak jak zazwyczaj dawałem, czyli na środku pomiędzy klamkami obu okien. Aby faktycznie to porównać tym razem sprawdzałem parametry sygnału, natomiast transfer był sprawdzany w celach orientacyjnych, gdyż on zależy od zbyt wielu innych czynników.

Więc tak:
modem wewnątrz, na środku ramy okiennej między klamkami - RSSI: -73 dBm RSRP: -101 dBm DL: 23.6 Mb/s UP: 0.6 Mb/s
modem wewnątrz, podobnie, lecz pod klamkami - RSSI: -71 dBm RSRP: -101 dBm DL: 11.77 Mb/s UP: 1.06 Mb/s
modem wewnątrz, podobnie, lecz nad klamkami - RSSI: -81 dBm RSRP: -104 dBm DL: 20.67 Mb/s UP: 0.31 Mb/s
modem na zewnątrz, na środku ramy okiennej między klamkami - RSSI: -61 dBm RSRP: -92 dBm DL: 28.31 Mb/s UP: 3.08 Mb/s - choć zdarzały się też inne, niższe transfery więc te wartości jak pisałem podaję bardziej jako ciekawostkę. Do innych wskaźników jakości sygnału niż RSSI I RSRP nie miałem niestety dostępu.

Generalnie na chwilę obecną te połączenie na być tylko jako zapas, więc od biedy mógłbym w ogóle olać kwestię dodatkowych anten. Ciekawi mnie jednak ile z takiego połączenia można u mnie wycisnąć w praktyce, dlatego chcę spróbować. Jeśli okazałoby się to lepsze od tego co oferuje obecny ISP to rozważyłbym przejście na LTE na stałe. W międzyczasie będę się zbierał do konstrukcji anten. Jak będzie już po testach to dam znać co i jak. Natomiast jeśli miałbym kupić anteny, to raczej w grę wchodzi tylko coś klasy tych Sorensenów co wrzucałem wcześniej. Do usłyszenia w temacie.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Czy budowa anteny DIY ma w moim przypadku sens?

Post autor: ja.michal »

mathey pisze:Ciekawi mnie jednak ile z takiego połączenia można u mnie wycisnąć w praktyce, dlatego chcę spróbować. Jeśli okazałoby się to lepsze od tego co oferuje obecny ISP to rozważyłbym przejście na LTE na stałe.
To w sumie sprawa prosta. Podjechać w godzinach szczytu pod stację bazową od strony sektora z którym się łączysz i z wymuszonym pasmem na którym łączysz się w domu. Będzie wiadomo mniej więcej jaki jest max dla tego sektora na tym paśmie.
ODPOWIEDZ