LTE 2600MHz 19KM na patykach (16 mbit)

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
adalbert
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2018-07-08, 20:24

LTE 2600MHz 19KM na patykach (16 mbit)

Post autor: adalbert »

Testowałem przenośny "maszt" antenowy (puszka hermetyczna, E3372 + AR150, powerbank w wodoszczelnym worku i wyprowadzone konektory; montaż na 3-metrowy statyw), wystawiłem go przez okno dachowe i wymusiłem 2600 MHz.

Obrazek

Anteny patykowe żeby na razie w ogóle działo oraz do użytku wewnętrznego (te białe, płaskie, pseudo 7 dbi za parę złotych), później będę montować coś konkretnego.

Połączenie jest, RSRP -108dBm, CID 232784. W speedteście uzyskuję download 16.76 mbit i upload 1.18 mbit.
Patrzę na mapkę, a to stacja 19 kilometrów dalej :D
Obrazek
Obrazek


I teraz pytanie, bo zaskoczył mnie efekt. Czy to w ogóle możliwe na takim paśmie, czy musi być to jakiś błąd w ID stacji? :D

W sumie teren wydaje się być korzystny, sprawdziłem profil narzędziem link.ubnt.com. Strefa Fresnela chyba nawet czysta (BTS to ten położony wyżej, w Głuchołazach).
Obrazek

No i jeszcze taka sprawa: w tej samej lokalizacji mam na stałe zrobiony internet na 1800 MHz, do nadajnika 1,5km dalej, zasłoniętego lasem. Upload/download mniej więcej 15/10. Pytanie, czy takie optycznie czyste połączenie na 19 kilometrów mogłoby być lepszą opcją (z dobrą anteną)? Z myślą właśnie o 2600 MHz, jako że może by to dało lepsze prędkości.
ODPOWIEDZ