Wybór anteny i routera. LTE orange

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tomektomek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2016-01-03, 13:00

Wybór anteny i routera. LTE orange

Post autor: tomektomek »

Witam wszystkich forumowiczów.

Bardzo proszę o radę.
Moja dziewczyna ma obecnie u siebie internet bezprzewodowy z Plusa/Cyfrowego Polsatu - umowa się kończy i chce zmienić operatora.
Padło na Orange. Będzie to abonament na firmę - dwie karty sim + internet 999GB miesięcznie i to jest raczej przesądzone.

Obecna instalacja wygląda tak:
Obrazek
Obrazek

Najbliższy nadajnik jest oddalony 500m od domu i jest bardzo dobrze widoczny - brak przeszkód.
Obrazek
Orange oferuje tam coś takiego:
Obrazek

GPS NADAJNIKA 53,973611,18,519722

Jak widać jest już mocowanie do anteny i są kable.
Pytanie do Was jaką antenę powinienem kupić i router żeby to wszystko miało jak największy potencjał.
Dodam tylko, że alternatywą dla internetu bezprzewodowego jest neostrada 10MB/s więc troszkę słabo.
Jest jeszcze światłowód UPC... ale to wymaga przekopania ze skrzynki obok sąsiadów i raczej odpada ze względu na koszta :/

Z góry dziękuję za wszelką pomoc. :zdrowko:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór anteny i routera. LTE orange

Post autor: matek451 »

Przy 500m od BTS-a Networks Skaryszewska 1 antena zbędna. Na BTS-ie LTE2600 Orange i LTE1800NW a więc pewnie i agregacja LTE1800+2600. W Orange tylko FlyBOX czyli B525 jest wart uwagi. Współpracuje z HManagerem i LTEWatchH. Robiłeś jakiś test Orange na telefonie LTE z Network Cell Info?
tomektomek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2016-01-03, 13:00

Re: Wybór anteny i routera. LTE orange

Post autor: tomektomek »

Nie robiłem jeszcze żadnych prób z kartą Orange ale poproszę jutro moją dziewczynę alby coś takiego zrobiła.
Sam nie mam czasu tam w tym tygodniu podjechać.

Pytam o antenę gdyż jej zakup nie jest problemem a sam router będzie ustawiony w środku budynku przy rogu pokoju więc nieciekawe miejsce.
Myślę, że skoro są kable i uchwyt na ścianie zewnętrznej to dodatkowa antena tylko pomoże.

Chciałbym zaznaczyć, że nie musimy brać urządzenia od operatora - jeśli jest coś lepszego od B525 w "rozsądnej cenie" to weźmiemy to pod uwagę.

Powiem szczerze, że nie zależy nam aż tak bardzo na prędkości a na stabilności połączenia.

Gdybyśmy mieli zakupić we własnym zakresie router i antenę co by to miało być?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór anteny i routera. LTE orange

Post autor: matek451 »

Do agregacji LTE1800+2600 wystarczy router z 2CC CA czyli agregujący 2 pasma LTE czyli B525, MF286 czy E5186. antena pracujaca w pasmie 1800-2600MHz. Ale najpierw test w domu i na zewnątrz na telefonie LTe z NCI i zakładka DANE z niej i speedtesty. Można zrobić tez test na tym E3372Plusa z kartą Orange P i tej niby antenie AKc2 uni. Wymuszasz pasma LTE2600 i LTE1800 za pomocą LTEwatchH, pokaze CID BTS-a, parametry sygnału, do tego speedtesty na każdym.
tomektomek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2016-01-03, 13:00

Re: Wybór anteny i routera. LTE orange

Post autor: tomektomek »

Trochę to dla mnie czarna magia :D Ale postaram się wykonać wszystkie testy w tygodniu.

Pytanie tylko co to jest to "NCI" ?

EDIT

Ok już wiem co to jest NCI (:
tomektomek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2016-01-03, 13:00

Re: Wybór anteny i routera. LTE orange

Post autor: tomektomek »

Witam ponownie.
Kupiłem kartę orange i porobiłem testy. Prędkosci wzrosły znacząco. Minimalne to 80 D/35 Up - wieczorem pewnie będzie gorzej - wiadomo. Tak czy inaczej poprawa znacząca. Na moim samsungu s8 transfer dochodził nawet do 150 D i 70 Up.
Sprawdzałem w kilku miejscach i zawsze łączyłem się z nadajnikiem o którym mówiłem wyżej więc jest wszystko ok.
Póki co weźmiemy z orange tego huawei b525 i najwyżej w przyszłości pomyśli się nad anteną.
ODPOWIEDZ