LTE T-mobile - ręce opadają. Gdzie szukać przyczyny?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
quong
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2018-01-31, 18:39

LTE T-mobile - ręce opadają. Gdzie szukać przyczyny?

Post autor: quong »

Witam serdecznie.

Ręce mi już opadają od chodzenia z routerem po mieszkaniu bo kompletnie już zgłupiałem z tymi wszystkimi wartościami jakie teoretycznie powinny być dobre a nie działają :/.

Mam internet z T-Mobile + Router Huawei B525s-23a. Mieszkam w Cieszynie (jeśli komuś pozwoli to zobrazować pewien obraz sytuacji.) Biurko komputera mam przy oknie, nad biurkiem półka na której stoi router pod określonym kątem. Router widzi się na przestrzał z masztem T-Mobile na ul. Przeplińskiego 121 - strunobetonowy maszt T-Mobile przy S1. Mam idealny widok z okna, niczym nie przysłonięty między blokami prosto na ten maszt. Odrysowałem sobie nawet flamastrem na półce jak router ma stać, żeby uzyskiwał najlepsze wartości. Co z tego, że to i tak nic nie daje? Ja wiem, że LTE rządzi się swoimi prawami, i że to nie jest światłowód - ok, wszystko rozumiem, ale żeby były takie odchyły na krótkiej przestrzeni czasowej? Przecież ani router się nie rusza ani maszt nie zmienia swojej lokalizacji!

Zrobiłem testy dzisiaj rano.

Obrazek Obrazek

Po czym po 40 minutach wyglądało to tak:

Obrazek Obrazek

Zasiadłem przed chwilą do komputera i po prostu nie da się nic zrobić. Dostanie się tutaj i zalogowanie się na forum było mega wyzwaniem :/.
Wartości pokazują tak:

Obrazek Obrazek

Czasem jest tak, że download jest nawet 0,2Mbps a upload wysoki lub odwrotnie, albo oba (up i download) leżą po całości.
Gdzie i jak szukać przyczyny? Czy konieczna mimo wszystko jest antena? Kupiłem ostatnio na allegro takie "patyczki" ->https://allegro.pl/antena-2x17-dbi-do-r ... 34692.html w nadziei na chociaż niewielką ale zawsze poprawę, jednak po zamontowaniu wyniki są takie jak bym ten router zawinął w jakąś grubą pierzynę. Także nawet tego nie stosuję. Na zdjęciach widać ustawienie routera na 1800+800 bo próbuję już naprawdę różnych dziwnych rozwiązań. Generalnie na samym LTE1800 i tak wszystko zachowuje się tak samo.
Nie wiem czy to wina routera czy czegoś innego. Próbowałem zmienić router w T-mobile na Huawei B529 ale niestety bez wykazania tego, że mój router jest wadliwy to nie wymienią. Natomiast chcąć podjąć się reklamacji nie dostanę routera zastępczego więc pozostaję całkowicie już odcięty od internetu co dla mnie jest absurdem - pytając czy ktoś mi odliczy czas jaki będę od internetu i zwolni z opłat uzyskałem niemą odpowiedź. Generalnie korzystam z telefonu w T-mobile i złego słowa nie mogę powiedzieć. I nawet mam wrażenie, że w telefonie ten internet działa lepiej niż to co próbuje przepuścić przez siebie router.

Dodam jeszcze, że nawet kiedy jest dobrze "coś" nie potrafi sobie poradzić z kilkoma rzeczami na raz. Mianowicie próbując na 1 monitorze zapuścić jakiś stream lub youtube a na drugim przeglądać facebooka ostatecznie nie potrafię obejrzeć ani jednego ani drugiego - wszystko się blokuje i transfer nie potrafi przepuścić ani nic do youtube ani nic do facebooka i bufforuje się jedno źródło jak i drugie - bez sensu :/ Mieszkam z lokatorem w mieszkaniu, wiec jak czasem siedzimy oboje na kompie to już w ogóle jest masakra.

Ktoś coś mógłby doradzić czy "to tak po prostu działa" i "co Pan zrobisz, nic nie zrobisz"? Z góry wielkie dzięki.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE T-mobile - ręce opadają. Gdzie szukać przyczyny?

Post autor: matek451 »

Zacznijmy od tego ze wyrzuciłeś w błoto 70 zł kupując te g..a od handlarza new-electric. Omijaj szerokim łukiem tak samo jak signaflex i inne konta pod którymi sprzedaje swój szmelc. Po drugie to masz tylko zasięg z 15MHz pasma na LTE180NetWorks na BTS-ie Przeplińskiego, parametry sygnału dobre. Po trzecie spakuj ten sprzęt i podziękuj T-Mobile lub na początek wystaw B525 za okno i w HManagerze wymuś tylko pasmo LTE2600 i pokaż screena z niego i speedtest. Z BTS-a Przeplińskiego nie masz szans na normalny internet LTE, od biedy może lepiej działa z niego 3G na UMTS2100HSPA+DC więc sprawdź też to pasmo. LTE2600 T-Mobile masz na BTS-ach Bucewicza i Stawowa 71, na tym drugim też LTE800 T-Mobile. sprawdź więc tez samo LTE800. na koniec pobaw się w agregację LTE2600+1800 i LTE2600+800. Oczywiście do wymuszenia połączenia na LTE z tymi dwoma pozostałymi BTS-ami będzie potrzebna antena kierunkowa, tylko nie od new-electric.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: LTE T-mobile - ręce opadają. Gdzie szukać przyczyny?

Post autor: key »

Patrzac na wykresy masz przeciazony BTS - niewiele zrobisz.
Nie pomagam na PW.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: LTE T-mobile - ręce opadają. Gdzie szukać przyczyny?

Post autor: piotrzet »

key
Widać, że nie masz pojęcia co piszesz. O 6:47 przeciążony? Trochę nie bardzo. Po za tym parametr SINR całkiem dobry, a przy przeciążonym BTS najczęściej pomimo dobrych innych parametrów jest na poziomie 0 albo niżej. Pierwsze co to wyrzucić te mieszadła do herbaty i przełączyć w routerze opcję na anteny w urządzeniu. Wtedy sprawdzić dopiero parametry i prędkości. Dobrze byłoby wykonać też testy na kablu,a nie po WiFi, bo tutaj również może leżeć problem. Po za tym sprawdzić również z telefonem jak loguje się do tej stacji prędkości i wtedy będzie widać gdzie jest problem. I najlepiej karta SIM z routera do telefonu.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: LTE T-mobile - ręce opadają. Gdzie szukać przyczyny?

Post autor: key »

piotrzet pisze:Widać, że nie masz pojęcia co piszesz. O 6:47 przeciążony? Trochę nie bardzo.
To wyjasnij dlaczego masz tak kiepski download i jednoczesnie wysoki upload.

SINR to stosunek sygnalu do zaklocen, nie pokazuje obciazenia BTSu.
Nie pomagam na PW.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: LTE T-mobile - ręce opadają. Gdzie szukać przyczyny?

Post autor: piotrzet »

A czytałeś post? Napisał że nie raz jest wyższy upload a nie raz tak jak download klęka wysyłanie. Po za tym napisałem w większości wypadków, a nie że za każdym razem jest niski SINR.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: LTE T-mobile - ręce opadają. Gdzie szukać przyczyny?

Post autor: key »

Nie odpowiadasz na zadane pytanie.
Nie pomagam na PW.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: LTE T-mobile - ręce opadają. Gdzie szukać przyczyny?

Post autor: piotrzet »

A umiesz czytać? Bo widzę, że masz z tym ewidentny problem. Gdyby było tak, że faktycznie pobieranie jest niższe niż wysyłanie to ok. Tyle, że tutaj dochodzi jeszcze wysyłanie sporo niższe niż powinno być. Po za tym telefon działa dobrze to jak to wyjaśnisz?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: LTE T-mobile - ręce opadają. Gdzie szukać przyczyny?

Post autor: key »

Wysylanie nizsze niz maksymum specyfikacji? Ty chyba nie rozumiesz jak dziala tego typu polaczenie.

Telefon ma inny modem, inna konfiguracje, wiec moze laczyc sie w innym trybie niz modem podlaczony do PC.
Nie pomagam na PW.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: LTE T-mobile - ręce opadają. Gdzie szukać przyczyny?

Post autor: piotrzet »

"Czasem jest tak, że download jest nawet 0,2Mbps a upload wysoki lub odwrotnie" Proponuję naukę czytania, bo widzę, że masz z tym ewidentny problem. Upload 0,2 Mb/s to nie jest norma. W jakim innym trybie? To jakieś nowe sieci powstały czy jak? Po za tym on ma router, a nie modem a to zupełnie co innego i problem może być nie tylko po stronie sieci komórkowej ale i WiFi. Doucz się takich podstawowych rzeczy, a później pisz.
quong
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2018-01-31, 18:39

Re: LTE T-mobile - ręce opadają. Gdzie szukać przyczyny?

Post autor: quong »

Panowie, nie kłóćcie się proszę.

Co do "mieszadeł" - testy są wykonane bez nich - wywaliłem je już jakiś czas temu. Jeśli chodzi o testy to przeprowadzam je na telefonie bo mam na nim zainstalowanego HWManagera i szybko jest mi przełączyć się do speedtesta i zrobić zrzuty na "aktualnym stanie". Dodam, że z telefonem stoję 30 cm od routera a sam router mam podłączony do komputera po kablu więc nie wrzucałbym wyników testów, gdyby wyniki były odmienne na telefonie względem komputera czy odwrotnie.

Wracając do tematu: Pokażę może jak wyglada moja "mapa"
Obrazek

Mój widok z okna to kierunek północny czyli w kierunku Przeplińskiego. Stawową mam trochę "za plecami" ale ani z jednej jak i z drugiej strony mieszkania nie bardzo jest go jak zobaczyć na przestrzał. Ustawiłem router jak najbliżej okna i w kierunku Stawowej71. Pewnie jeszcze trochę bym musiał pokombinować z ustawieniem kąta samego routera ale jeśli chodzi o wyniki "na teraz" to wstawiam poniżej w różnych konfiguracjach:

Pasmo 800+2600:

Obrazek
Obrazek

Pasmo 800:

Obrazek
Obrazek


Pasmo 2600:
Obrazek
Obrazek

Niestety, nie udało mi się wymusić połączenia z BTSem na Bucewicza. W związku z powyższym, którego ustawienia wiec teraz powinienem się trzymać i latać z routerem w celu znalezienia lepszego "punktu" w celu poprawy odbioru sygnału ze Stawowej - bo chyba innej możliwości nie ma?
ODPOWIEDZ