Pomoc w doborze anteny - Archer MR200

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
adamix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2018-12-31, 18:29

Pomoc w doborze anteny - Archer MR200

Post autor: adamix »

Witam, jest to mój pierwszy post tego typu więc proszę o wyrozumiałość jeśli coś źle opiszę :)
Niedawno zakupiłem nowy router, wspomniany w temacie Archer MR200 wersja v1( jeśli to ma jakieś znaczenie), zamontowałem, ustawiłem i od początku łapał LTE na 75%. Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy, więc i tutaj musiało się popsuć :( Mniej więcej od listopada mam straszne problemy ze złapaniem jakiegokolwiek zasięgu, jak jest ładna pogoda to czasem 25% wskoczy. Do przeglądania samego internetu, nie jest źle ale jeśli chodzi o rozgrywkę online lub pobranie czegokolwiek to już jest tragedia, dlatego pomyślałem o dokupieniu anteny do routera. Oczywiście tutaj zaczyna się problem. Chciałem zakupić już taką gotową Cybertecha, ale gdzieś wyczytałem że anteny robią co najwyżej średnie, a mi zależy na dobrym zasięgu, tak żeby zrobić to raz a dobrze, poniżej przedstawię sytuację z BTS`ami koło mnie.
Internet posiadam z sieci T-Mobile, oferta bez limitu. Sprawdzając po UKE najbliższy BTS mam w odległości 6,5km ale po drodze mam spory kawałek lasu. Drugi mam w odległości 8.8km, ale praktycznie zero przeszkód( jak stanę na dachu tuż przy samym kominie widzę jak puszczają fajerwerki :) )
Proszę o pomoc w doborze jak najlepszej anteny czytałem tu kilka postów jednak są trochę przestarzałe, dobrze gdyby kabel również generował jak najmniej strat - ogólnie rzecz biorąc mają być najlepsze możliwe materiały. Jeśli chodzi o cenę chcę się domknąć w granicy 500 PLN ze wszystkim, mam nadzieję że mi się uda.
Pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w doborze anteny - Archer MR200

Post autor: matek451 »

Jak można prosić o pomoc w doborze anteny bez podania lokalizacji ? Antenę dobiera się na konkretne pasmo lub pasma w zależności od tego z jakich częstotliwości LTE korzysta T-Mobile na okolicznych stacjach bazowych. W twoim wypadku raczej tylko na jedno pasmo bo kupiłeś sobie słabiutki router bez agregacji pasm LTE a nawet bez możliwości wymuszenia konkretnego pasma LTE.
adamix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2018-12-31, 18:29

Re: Pomoc w doborze anteny - Archer MR200

Post autor: adamix »

matek451 pisze:Jak można prosić o pomoc w doborze anteny bez podania lokalizacji ? Antenę dobiera się na konkretne pasmo lub pasma w zależności od tego z jakich częstotliwości LTE korzysta T-Mobile na okolicznych stacjach bazowych. W twoim wypadku raczej tylko na jedno pasmo bo kupiłeś sobie słabiutki router bez agregacji pasm LTE a nawet bez możliwości wymuszenia konkretnego pasma LTE.
Wenecja, warmińsko-mazurskie, najbliższe BTS`y mam w Wodzianach, Liksajnach i Morągu. Niestety co do samego routera masz rację, bardzo okrojony jeśli chodzi o możliwość sprawdzenia czegokolwiek.

@edit
Zacząłem szukać sam na allegro.
https://allegro.pl/antena-lte-advanced- ... 6999665163
Czy taka wystarczy do stałego polepszenia zasięgu? Drogo, tanio? Czy może szukać czegoś innego bo producent wątpliwy? No i jeszcze kwestia kabla, czy można to zamienić na coś lepszego.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w doborze anteny - Archer MR200

Post autor: matek451 »

Póki co to zasięg raczej z BTS-a Dziśnity a na nim działa raczej tylko wydmuszka LTE800 na 5MHz pasma, możliwe ze dojdą kolejne czyli LTE1800, LTE2100. Wg. mapy zasięgu Play jakieś szczątki sygnału na LTE1800 z Miłomłyna lub Morąga. Karta do telefonu LTE z Android i aplikacją Network cell info i zakładka DANE z niej , test na zewnątrz domu i speedtest. A router do zwrotu, w Play minimum to router z możliwością wyboru konkretnego pasma LTE. Antena szerokopasmowa i taki router to niewiadoma z jakim pasmem się połączysz.
adamix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2018-12-31, 18:29

Re: Pomoc w doborze anteny - Archer MR200

Post autor: adamix »

matek451 pisze:Póki co to zasięg raczej z BTS-a Dziśnity a na nim działa raczej tylko wydmuszka LTE800 na 5MHz pasma, możliwe ze dojdą kolejne czyli LTE1800, LTE2100. Wg. mapy zasięgu Play jakieś szczątki sygnału na LTE1800 z Miłomłyna lub Morąga. Karta do telefonu LTE z Android i aplikacją Network cell info i zakładka DANE z niej , test na zewnątrz domu i speedtest. A router do zwrotu, w Play minimum to router z możliwością wyboru konkretnego pasma LTE. Antena szerokopasmowa i taki router to niewiadoma z jakim pasmem się połączysz.
Szukasz Play, ja mam internet z T-Mobile( nie ja podpisywałem, muszę jeszcze z rok się przemęczyć), routera też nie zwrócę gdyż minęło już kilka miesięcy od zakupu, co do karty postaram się to przetestować za chwilę. Z tego co sprawdzałem najlepiej ustawiać mi się na nadajniki z Morągu. obsługują 2600 mhz, te z Wodzian i Liksajn tylko 800? Nie wiem jak interpretować te dane z BTS, więc może odczytuję to źle.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w doborze anteny - Archer MR200

Post autor: matek451 »

Fakt, zagalopowałem się bo na innym forum ktoś pyta o Play, Na BTS-ie Wodziany tylko LTE800 i jesli to z nim się łączysz to raczej nie ma co liczyć na wiele./ W Liksajnach działa oprócz LTE800T-Mobile też LTE1800Networks ale trudno powiedzieć jak działa. Test na poczatek u siebie na telefonie i karcie T-mobile tak jak napisałem. Potem taki sam ale w pobliżu BTS-a Liksajny , stajesz na swoim kierunku. LTE1800 ma priorytet więc pod BTs-em połączy cię z tym pasmem. Pokazujesz zakładkę DANE z NCI z tych testów i speedtesty. Morąg I LTE2600 na BTS-ach to 10km i lasy po drodze, szanse niewielkie.
ODPOWIEDZ