Skąd brać informacje o tym z którego BTS'a korzystam

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
latelek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2018-12-29, 13:26

Skąd brać informacje o tym z którego BTS'a korzystam

Post autor: latelek »

Witajcie,

Zmieniłem wczoraj Router NetBox 2.0 od Play(z anteną dookólną na której miałem szybkość neta w godzinach szczytu na poziomie 5-10mb) na Huawei B715 i dokupiłem osobno taką oto antenę panelową(https://sklep.delta.poznan.pl/antena-pa ... 10331.html) obstawiam, że jeszcze źle chyba dokręciłem ją(ponieważ teraz mi lekko ona wisi i muszę lepiej przymocować maszt na ścianie od dworu) ale różnica jest na plus na ten moment: Obrazek i najniżej spada do 26mb

Teraz mam dwa pytania:

1. Z jakiego źródła czerpiecie wiedzę na temat aktualnych stacji BTS? Ponieważ na poniższym adresie nie mam takich informacji jak eNBID zresztą zobaczcie sam(na screenie obstawiam z którego BTS'a mogę korzystać bo na niego próbowałem skierować antenę ale nie jestem w 100% pewien czy faktycznie tak jest.
URL do btsearch: http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 24&zoom=16
Screenshot: Obrazek

Korzystałem również z HManager no i korzystając z opcji "Znajdź na BTSearch" mam to...
https://i.postimg.cc/jSXtB7hn/screenshot-316.png

Czyli nic...

Ok zatem możecie mi podać jakąś aktualną mapę? Bo sprawdzałem FAQ'u i inne tutoriale na forum i to wszystko co wchodziłem to nieaktualne już.

2. Czy przy ustawianiu anteny panelowej / kierunkowej są istotne milimetry nawet jeśli stacja jest ode mnie kilometr dalej? Czy ustawianie anteny LTE jest takie same jak ustawianie anteny satelitarnej do TV gdzie liczą się milimetry by złapać najlepszy sygnał? Czy po prostu jak już chwyciłem i mam te 30mb to po prostu więcej nie wycisnę?

Wrzucam porównanie z NetBox'a 2.0 na antenie dookólnej gdzie był słaby net w granicach 5-10mb
https://i.postimg.cc/J0s462xv/screenshot-312.png

A teraz wrzucam screen z HManagera na ten moment z Routerem B715:
Obrazek

Jeszcze raz przypomnę, że "dziadowsko" przykręciłem maszt i jutro mam zamiar go porządnie przymocować więc liczę, że uda mi się może przy okazji lepiej namierzyć (antenę? sygnał?).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Skąd brać informacje o tym z którego BTS'a korzystam

Post autor: matek451 »

Trudno żebyś na B2368 osiągał jakieś sensowne prędkości skoro nie miałeś załączonej agregacji pasm LTE i łączyłeś się na LTE2100 z BTS-a Rzemieślnicza /Kirkora w Swarzędzu z dostatecznymi parametrami sygnału. A teraz jest drugi akt tragedii czyli LTE2600 z tego BTS-a na B715 z czymś co udaje antenę. Klasyczny przykład jak wyrzucić ponad 200 zł w błoto. Parametry sygnału na 2600MHz są tragiczne , to tłumik a nie antena. Do BTS-a około kilometr bez przeszkód.
latelek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2018-12-29, 13:26

Re: Skąd brać informacje o tym z którego BTS'a korzystam

Post autor: latelek »

matek451 pisze:Trudno żebyś na B2368 osiągał jakieś sensowne prędkości skoro nie miałeś załączonej agregacji pasm LTE i łączyłeś się na LTE2100 z BTS-a Rzemieślnicza /Kirkora w Swarzędzu z dostatecznymi parametrami sygnału. A teraz jest drugi akt tragedii czyli LTE2600 z tego BTS-a na B715 z czymś co udaje antenę. Klasyczny przykład jak wyrzucić ponad 200 zł w błoto. Parametry sygnału na 2600MHz są tragiczne , to tłumik a nie antena. Do BTS-a około kilometr bez przeszkód.
Więc pytanie skąd wiesz dokładnie z jakim BTS'em się łącze i jaka antena byłaby najlepsza?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Skąd brać informacje o tym z którego BTS'a korzystam

Post autor: matek451 »

Nie wiem, zgaduję a tak na serio to w Wielkopolsce BTS-y są doskonale zweryfikowane przez kolegów z http://mapa.gsm.poznan.pl/ wystaw B715 za okno, wymuś po kolei LTE2600, LTE2100, LTE1800 i pokaż screeny z HManagera, na każdym speedtest. Potem sprawdź agregację LTE2600+2100, LTE2600+1800 i LTE2600+2100+1800. Agregacja załącza się podczas aktywnej transmisji danych, np. speedtestów.
latelek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2018-12-29, 13:26

Re: Skąd brać informacje o tym z którego BTS'a korzystam

Post autor: latelek »

matek451 pisze:Nie wiem, zgaduję a tak na serio to w Wielkopolsce BTS-y są doskonale zweryfikowane przez kolegów z http://mapa.gsm.poznan.pl/ wystaw B715 za okno, wymuś po kolei LTE2600, LTE2100, LTE1800 i pokaż screeny z HManagera, na każdym speedtest. Potem sprawdź agregację LTE2600+2100, LTE2600+1800 i LTE2600+2100+1800. Agregacja załącza się podczas aktywnej transmisji danych, np. speedtestów.
Ok thx teraz faktycznie ten link mi dużo powiedział :) Czyli niema szans przy tej antenie co dzisiaj kupiłem, że uda mi się ściągnąć zasięg z najbliższej mi stacji?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Skąd brać informacje o tym z którego BTS'a korzystam

Post autor: matek451 »

A skąd ja mam znać odpowiedź na to pytanie, wystaw B715 za okno, wymuś LTE2600 i porównaj wyniki z HManagera z anteną i z B715 za oknem. Po co toto kupowałeś, testy o jakie proszę należało wykonać przed zakupem szmelcu.
latelek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2018-12-29, 13:26

Re: Skąd brać informacje o tym z którego BTS'a korzystam

Post autor: latelek »

Jednak ta antena to nie taki "tłumik" coś jednak działa :) a wystawienie routera poza okno dawało 5/10mb

1800+2100+2600


Obrazek

Obrazek

Chciałem się bardziej pobawić ale zimno na dworze także w innym czasie popróbuje bo na pewno da się więcej wycisnąć.

A co do najbliżej mi BTS'u według wszelakich aktualnych map to jednak miałem zerowy zasięg kiedy próbowałem antene ustawić w innym kierunku więc albo prawdopodobnie ta antena nie działa albo działa dla wybranych, albo po prostu jej niema.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Skąd brać informacje o tym z którego BTS'a korzystam

Post autor: matek451 »

Screen z anteną? Teraz RSRP jest na poziomie -105dBm na LTE2600. Miałeś pokazać screena z Hmanagera z B715 za oknem aby pokazać parametry sygnału na LTE2600 bez anteny.
latelek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2018-12-29, 13:26

Re: Skąd brać informacje o tym z którego BTS'a korzystam

Post autor: latelek »

Można zamknąć wątek. Namierzyłem odpowiednio i miałem 60/80mb prędkość. Jednak teraz zamówiłem internet w T-Mobile i włożyłem kartę do B715 od Play. A niema sensu teraz zaczynać od innego tematu jeśli wątek jest o czymś innym. Najważniejsze dla mnie, że wiem z jakiej strony korzystać czyli gsm poznań.
ODPOWIEDZ