Potrzebna porada/pomoc

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Nitrolukas
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2019-01-17, 14:43

Potrzebna porada/pomoc

Post autor: Nitrolukas »

Witajcie,

Zarejestrowałem się na tym forum aby coś się dowiedzieć o internecie LTE, ale chyba mnie to przerasta więc proszę Was o pomoc.
Mam taki "problem":
Podpisałem ostatnio umowę na internet mobilny w Orange : "internet lte dla firm biurowy". Zanim podpisałem umowę przez jakieś 2 miesiące korzystałem ze starterów różnych sieci i generalnie wszystkie działały podobnie.
Router mam z poprzedniej umowy z Plusem z przed kilku lat ZTE MF28d. Po podpisaniu umowy przez pierwsze dni internet bardzo wolno działał, a przynajmniej nie stabilnie. Filmy na HBOgo często buforowały, czasami kółko kręciło się kilkadziesiąt sekund żeby film poleciał dalej o kilka sekund i znów się kręciło. Na speedtest prędkości DL 1-2, up 8-9. Restart routera powodował chwilowa poprawę tzn kilka kilkanaście minut było DL ok 10-12 i potem znów to samo. W tych krytycznych momentach sprawdzałem na speedtest na telefonie Xiaomi MI5s (też Orange) i na nim wyniki zawsze były lepsze. Przełożyłem też kartę od internetu do telefonu i na speedtest działało stabilnie i pokazywało DL 10-20 Mb/s. Doszło już do tego ze używałem telefonu jako modemu poprzez hotspot WIFI.
Zacząłem wiec pytać wśród znajomych bo pomyślałem że to albo stary router jest do kitu, albo zasięg mam nie taki i powinienem kupić antenę albo coś jeszcze innego o czym nie mam pojęcia.
Kolega podpowiedział mi że router powinien być ok i żebym kupił antenę. Tak wiec zrobiłem i kupiłem taką :LINK ALLEGRO
Antenę zamówiłem przedwczoraj i od przedwczoraj internet działa "normalnie" :/ czyli ok 10-15 Mb/s nawet i 40 widziałem na speedtest...no ale nic myślę z anteną będzie tylko lepiej. Jakie było moje zdziwienie kiedy po podłączeniu anteny okazało się, że jest...gorzej...
zarówno zasięg jak i siła sygnału z anteną jest gorsza. Prędkości też. w chwili pisania DL z antena ok 8Mb/s , bez anteny 15,5Mb/s...
W chwili pisania mam bez anteny zasięg 1/5 siła 89dBm. (Antena podłączona do routera ale nie kliknięty ten przycisk włączający). około południa dziś takie wartości byly na antenie włączonej, na wyłączonej byly 3 lub 4/5 zasięgu i siła ok 70dBm...O co tu chodzi? Możecie pomóc? Może tak ma być ( jak jest teraz bez anteny) i nie ma co narzekać? Czy powieszenie anteny na dach coś zmieni? Czy zmiana routera coś zmieni?
Dodam tylko że router stoi na parapecie na parterze. Antenę też postawiłem testowo przy oknie. Staram sie "patrzec" anteną w kierunku najbliższego BTS (hotel Ronin)
Moja lokalizacja: 52°20'12.9"N 20°53'30.0"E

Jeszcze kilka pomiarów (zasieg i siła ze strony routera)
Router bez anteny, antena odpięta : zasięg 2/5 siła -71 dBm
Obrazek
lekka korekta ustawienia routera (bliżej okna i na pudełku od chusteczek)zasięg 3/5, siła -69 dBm
Obrazek
Restart i ponowny pomiar w pozycji jak wyżej zasieg 2/5 siła -83dBm
Obrazek :gwiazdki:
jeszcze jeden pomiar 2/5, -83dBm
Obrazek


Podłączona antena zasieg 1/5 siła -87dBm
Obrazek
trzymam antene na wysokosci glowy przy oknie w kierunku bts
Obrazek
ostatni pomiar z antena odpieta ale z wcisnietym przyciskiem w routerze ze jest antena zasięg 0/5 siły nie zapamiętałem wydaje mi się ze -93
Obrazek
czyli antena coś daje ale jednak gorzej niż ta wbudowana w router(?)

Może powinienem zwrócić antenę? a może jak ją prawidłowo zamontuję lub/i zmienię router będę miał jeszcze lepiej?

Bardzo dziękuję za pomoc
tired
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2017-11-14, 12:49

Re: Potrzebna porada/pomoc

Post autor: tired »

Na dzień dzisiejszy jest to słaby router obsługujący LTE CAT3. Zakładam, że raz łączy Ciebie z LTE800 które widać, że jest obciążone UL>DL a raz z innym pasmem na tym BTSie np. LTE1800 albo innym BTSem. Testu jakiego nie wykonałeś to router za oknem. Nie wiem czy ten router podaje CellID ?Tę antenę to w ogóle wystawiłeś za okno ? Bo napisałeś, że trzymasz ją na wysokości głowy "przy oknie". Dołożyłbyś trochę i <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> sprawdzone ATK504. Router też bym wymienił na B525. Masz w okolicy parę BTSów z LTE800/1800/2100/2600.
Nitrolukas
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2019-01-17, 14:43

Re: Potrzebna porada/pomoc

Post autor: Nitrolukas »

Dziękuję za odpowiedź. Z tego co widzę to nie pokazuje tego CellIDcokolwiek to jest.
Antena ktorą podałeś obsluguje wszystkie zakresy, moja 1700-2100 MHz, 2600 MHz, wiec nie ma 800MHz. Antenę moge odesłać i mogę kupić tą polecaną to nie problem. Tylko czy to da wymierne korzyści?
Router może dziś kupie. Od początku myślałem o zmianie na B525. Mam nadzieje ze to też coś da :gwiazdki:
Wszystkie pomiary robiłem z antena i routerem w domu.
teraz router na parapecie za oknem (na dworze) na parterze : zasięg 3/5, siła -73dbm
Obrazek

i to samo w srodku : zasięg 1/5, siła -91
Obrazek

i to samo z antena wystawioną za okno zasieg 3/5 siła -69dbm

Obrazek

jeszcze 2 pomiary z antena za oknem parametry podobne, zasięg 3 lub 4/5
modem na wysokosci glowy
Obrazek

router na zewnątrz oparty o parapet
Obrazek
tired
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2017-11-14, 12:49

Re: Potrzebna porada/pomoc

Post autor: tired »

Ja bym i tak zmienił router na B525 (albo jak masz więcej wolnych $ to B715 agreguje 3 pasma (800/1800/2100 albo 800/1800/2600) i jak go będziesz miał to zrobiłbym test w domu bez anteny, wymuszając poszczególne pasma przy użyciu Hmanagera. Jeśli wyniki będą zadowolające to zwrócisz antenę.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Potrzebna porada/pomoc

Post autor: radius »

Jak już zostało wyżej wspomniane poszukaj w opcjach wpisów na temat CellID i częstotliwości pracy. Takie wahania to być może być objaw przeskakiwania technologii, częstotliwości czy stacji bazowych.
A jeśli nie ma to wstaw screen z tej aplikacji (zainstaluj na telefonie Xiaomi): https://play.google.com/store/apps/deta ... lite&hl=pl
Na kreski zasięgu nie podajemy. W LTE pod uwagę bierzemy RSRP, RSRQ i SINR oraz RSSI w WCDMA.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Nitrolukas
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2019-01-17, 14:43

Re: Potrzebna porada/pomoc

Post autor: Nitrolukas »

Dziękuję, a wszystkie odpowiedzi.
Czy po zainstalowaniu tej aplikacji mam się połączyć telefonem z WiFi i wtedy podać jakieś odczyty? Czy może mam włożyć kartę od internetu do telefonu?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Potrzebna porada/pomoc

Post autor: radius »

Karta w telefonie. Dane komórkowe, a nie WiFi.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Nitrolukas
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2019-01-17, 14:43

Re: Potrzebna porada/pomoc

Post autor: Nitrolukas »

Ok zrobię to wieczorem. Mój telefon zdaje się nie ma b20 czyli chyba nie dokona wymierne to będzie.
Nitrolukas
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2019-01-17, 14:43

Re: Potrzebna porada/pomoc

Post autor: Nitrolukas »

Ostatnio zmieniony 2019-01-18, 22:18 przez Nitrolukas, łącznie zmieniany 2 razy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Potrzebna porada/pomoc

Post autor: matek451 »

Agregacja LTE+ z BTS-a na Szpitalnej, jako pasmo podstawowe LTE2100 i do niego jakieś inne. Jak wyglada DL/UL teraz? Powtórz test z telefonem za oknem bo w domu masz bardzo słaby sygnał.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Potrzebna porada/pomoc

Post autor: radius »

Wystarczy screen zakładki wskaźnik. Mapa w aplikacji jest bezużyteczna, bo pokazuje dane z kosmosu.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Nitrolukas
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2019-01-17, 14:43

Re: Potrzebna porada/pomoc

Post autor: Nitrolukas »

matek451 pisze:Agregacja LTE+ z BTS-a na Szpitalnej, jako pasmo podstawowe LTE2100 i do niego jakieś inne. Jak wyglada DL/UL teraz? Powtórz test z telefonem za oknem bo w domu masz bardzo słaby sygnał.
robiłem za oknem czyli "na zewnatrz" inaczej mówiąc wychodziłem na dwór z telefonem i stawałem pod tym oknem gdzie stoi router
czyli na zewnątrz = na dworze
wewnątrz = w domu


jesli chodzi o transfery to teraz jest cos nie tak bo mam 0,5Mb/s..zrobię restart i będzie pewnie dobrze
edit żona zasłoniła rolety antywłamaniowe :P
po podniesieniu jest tak
Obrazek

nie wiem czy to dzień i godzina ale jest znacznie gorzej niż wczoraj

https://naforum.zapodaj.net/f2be8531ced4.png.html
https://naforum.zapodaj.net/e93a61f987fa.png.html
https://naforum.zapodaj.net/856e250594ac.png.html
https://naforum.zapodaj.net/78c48442c673.png.html

LTE na dworze
HSPA w domu
wynik z modemu stojacego w domu w tym momencie
Obrazek

chwile później a na routerz 4/5 kreski zasięgu
Obrazek :szok:
Nitrolukas
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2019-01-17, 14:43

Re: Potrzebna porada/pomoc

Post autor: Nitrolukas »

i jeszcze test na koniec dnia

Obrazek
Nitrolukas
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2019-01-17, 14:43

Re: Potrzebna porada/pomoc

Post autor: Nitrolukas »

To co powinienem zrobić? Padły pewne propozycje ale nie wiem czy po tym jak wysłałem dane nadal są polecanymi rozwiazaniami?
Czy powinienem zmienić router? Jeśli tak to na jaki? Ile pasm ma agregowac? Czy zwrócić antenę która zakupiłem? Muszą ja zwrócić w tym tygodniu bo później wyjeżdżam.
Bardzo proszę o konkretne rozwiązania najlepiej z modelami urządzeń bo się na tym nie znam.
Jeśli coś Jeszce potrzeba z danych to doślę.
Bardzo dziękuję
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Potrzebna porada/pomoc

Post autor: matek451 »

Na MF28D testy niewiele mówią, to stary słaby router bez diagnostyki sygnału i BTS-a. Brak możliwości wymuszenia konkretnego pasma LTE. W pobliżu działają 3 BTS-y NetWorks z kompletem pasm LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800. Konieczny zakup routera z minimum 2 CC CA czyli agregacją 2 pasm LTE( B525, B528, E5186, MF286), optymalny z 3CC CA B715. Wynalazek udający antenę oczywiście do zwrotu. Na w/w routerach sprawdzisz po kolei wszystkie pasma LTE, dobór anteny po testach. Jesli zdecydujesz się na pasma LTE2600, LTE2100 i LTE1800 to antena na 1800-2600MHz. Jesli jeszcze i LTE800 to szerokopasmowa 800-2600MHz .
Nitrolukas
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2019-01-17, 14:43

Re: Potrzebna porada/pomoc

Post autor: Nitrolukas »

matek451 pisze:Na MF28D testy niewiele mówią, to stary słaby router bez diagnostyki sygnału i BTS-a. Brak możliwości wymuszenia konkretnego pasma LTE. W pobliżu działają 3 BTS-y NetWorks z kompletem pasm LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800. Konieczny zakup routera z minimum 2 CC CA czyli agregacją 2 pasm LTE( B525, B528, E5186, MF286), optymalny z 3CC CA B715. Wynalazek udający antenę oczywiście do zwrotu. Na w/w routerach sprawdzisz po kolei wszystkie pasma LTE, dobór anteny po testach. Jesli zdecydujesz się na pasma LTE2600, LTE2100 i LTE1800 to antena na 1800-2600MHz. Jesli jeszcze i LTE800 to szerokopasmowa 800-2600MHz .
Bardzo ci dziękuję za odpowiedź
Czyli z tego co rozumiem z twojego posta warto dopłacić w moim przypadku do b715.
czy podczas zakupu tego konkretnego routera muszę zwrócić na cosś szczególną uwagę?brandowanie albo coś?Jakaś alternatywa bo niewiele ich jest do kupienia(olx., allegro)
Antenę w takim razie zwrócę, kupie router i jak będzie to zgłoszę się ponownie po pomoc co ew dalej :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Potrzebna porada/pomoc

Post autor: matek451 »

B715 na Allegro, OLX pochodzą z Play, tylko ten operator ma go w ofercie. Nie ma simlocka, działa ze wszystkimi sieciami.
ODPOWIEDZ