T-mobile LTE - lagi to mało powiedziane

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kamil_N
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2010-02-27, 23:47
Lokalizacja: Lubelskie

T-mobile LTE - lagi to mało powiedziane

Post autor: Kamil_N »

Witam,

od miesiąca borykam się ze sporadycznymi, choć długotrwałymi problemami z działaniem tej pięknej usługi.


Bywają cudowne dni kiedy to pingi do wp.pl czy też o2.pl (główne serwery co mi wpadają na myśl na testowanie poprzez CMD) wynoszą stałe 40-60ms



Jednakże to co się od miesiąca dzieję to jest katorga:

- nagłe długotrwałe lagowanie całej sieci (ping + transfer)
- pojedyncze skoki pingu raz na kilkanaście sekund
- utraty pakietów


Opcję mam do 60mb i osiągam jej maksimum, jednakże jako graczowi bardziej zależy mi na stabilnym działaniu, T-mobile na każde zgłoszenie odpowiadał, że
Witamy, zgłoszony przez Ciebie problem został rozwiązany, przywróciliśmy pełną prędkośc transmisji danych. Przepraszamy za niedogodności.
Po przed ostatnim zgłoszeniu w którym po raz kolejny opisałem ten problem zostało mi napisane
Sprawdziliśmy zgłoszony problem nie wykrywając błędu po stronie sieci. Proponujemy sprawdzić sprzęt i kartę SIM.
Tego samego dnia internet działał znakomicie, dnia następnego znowu były lekkie problemy a potem przez 1-2 tygodnie śmigał.


Aktualnie na kolejne zgłoszenie (bo znów to samo) w którym napisałem im, że nic nie robiłem w kwestii sprzętowej a internet działał dobrze odpisali, że znowu problem naprawili a nie zostało naprawione nic.



Oto normalne dane sieci, jeśli na dole dojrzycie że RSRP czy też inne dane osiągały maksymalną wartość ok. 100dB to tylko dlatego, że zmieniałem w routerze antena na lokalną aby wyeliminować antene jako źródło problemu.

sieć.png




A tutaj zdjęcia problemu

ping 2.png
ping 6 o2.png
ping 7 o2.png
ping.png






I jak ja mam z tym walczyć? Gdzie mam pisać skoro zgłaszanie usterki nic nie daje?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: T-mobile LTE - lagi to mało powiedziane

Post autor: onken »

A masz po kablu połączenie do komputera ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Kamil_N
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2010-02-27, 23:47
Lokalizacja: Lubelskie

Re: T-mobile LTE - lagi to mało powiedziane

Post autor: Kamil_N »

Oczywiście, że tak.
ScApi
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2017-09-24, 19:18

Re: T-mobile LTE - lagi to mało powiedziane

Post autor: ScApi »

Nie wiem czy nadajnik oferuje ale sprawdź inne pasmo poza 800Mhz, ping zachowuje się tak samo jak nic nie robisz na komputerze (na wykresach widać że coś pobierasz) ? Wstaw ss z jakimś speedtest'em.
Kamil_N
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2010-02-27, 23:47
Lokalizacja: Lubelskie

Re: T-mobile LTE - lagi to mało powiedziane

Post autor: Kamil_N »

Pasma lte innego niż 800mhz nie mam i nie złapie znikąd bo nadajniki takie są 15km ode mnie. Przechodzenie na wolniejsze hspa nie ma sensu.


Zastanawiam się co może się dziać po stronie operatora, że dzieją się takie cyrki.
W momencie powstawiania tych masakrycznych lagów po 800pingu mam poniżej 1mb pobierania a wysył działa jak nalezy w granicach 20mb.

Czyżby zapychał im się download?


Zazwyczaj internet działa bardzo dobrze tylko ostatnimi czasy takie cyrki.

Obrazek
ScApi
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2017-09-24, 19:18

Re: T-mobile LTE - lagi to mało powiedziane

Post autor: ScApi »

Powodów może być kilka, coś złego dzieje się z radiem które dochodzi do BTS'a, z tego co widzę jest tam 2x183Mb/s, coś dzieje się z routerem lub Twoim PC, bez "podstawiania" poszczególnych elementów raczej się nie obejdzie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-mobile LTE - lagi to mało powiedziane

Post autor: matek451 »

Człowieku co ty chwalisz? Jaka piękna usługa ?, pokazujesz screena z 14 i chwalisz się ze jest cacy. przypadkiem napomknąłeś że z tych 67Mb/s w szczycie masz Dl 1Mb/s a UL bez zmian i ping ci skacze . To norma bo twój BTS NetWorks Kolczyn z tylko LTE800 w godzinach szczytu pada na amen. W okolicy tacy jak ty nabrali ofert bez limitu za przysłowiowa flaszkę wódki i BTS zatkany na maksa. To typowe działanie LTE w T-mobile z bieda BTS-ów only LTE800 na 10MHz pasma. Czeka cię gehenna do końca umowy chyba ze T-mobile przeprowadzi kiedyś refarming na BTS-ie i doda na nim LTE2100 tez na 10MHz pasma, szybko to nie będzie bo teraz robi duże miasta i idzie też od Wybrzeża z takimi pracami więc do ciebie dotrze późno z modernizacją. Pomijam fakt ze BTS jest zasilany słaba radiolinią 2x183Mb/s.Teraz ratuj się UMTS2100HSPA+DC z tego BTS-a bo to jedyna szansa na normalny internet w T-Mobile. wszyscy z automatu siedzą na zapchanym LTE a na 3G z DC jest luz. to standardowe postępowanie w takiej sytuacji. I tak masz farta bo 3 okoliczne BTS-y NetWorks mają tylko 800/900MHz i żadnej nadziei na poprawę dla użytkowników Orange i T-mobile z nich korzystających. T-mobile wprowadził ofertę bez limitu nie mając w wielu lokalizacjach sieci która podołałaby takiemu wyzwaniu.
Kamil_N
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2010-02-27, 23:47
Lokalizacja: Lubelskie

Re: T-mobile LTE - lagi to mało powiedziane

Post autor: Kamil_N »

Człowieku co Ty piszesz? Bo chyba nigdzie w temacie nie nazwałem tej sieci piękną :D

Moment kiedy jest poniżej 1Mb DL to tylko wtedy kiedy coś się dzieję z netem i zaczyna go rwać totalnie.

Normalnie cały czas mam stałe 60mb, nie ma czy to dzień czy wieczór.

Skoro BTS jest zasilany radiolinią 2x183Mb/s to w jaki sposób mam się ratować innym trybem sieci? Może mam złe rozumowanie, ale chyba każda częstotliwość korzysta z tej radiolinii?
BikeBarian

Re: T-mobile LTE - lagi to mało powiedziane

Post autor: BikeBarian »

Chodzi o szerokość pasma na danej częstotliwości. Jeśli masz LTE 800 i 50 użytkowników to przepustowość tego pasma dzielona jest na tych 50 userow...w tym samym czasie na HSPA+ DC siedzi tylko 5 userow i o ni maja do dyspozycji cale pasmo w 3G....jak myślisz komu będzie to lepiej działało ??

Radiolinia zasila cały BTS ale te 2x183 Mbit nie jest tylko dla LTE ale tez dla 3G...50 userow na LTE nie zatka radiolinii bo wcześniej samo pasmo na którym wspólnie siedzą się zapcha...a ci na HSPA+ DC nadal będą śmigać bo zwykli nietechniczni użytkownicy nie wiedza ze LTE ma priorytet i nawet jak jest puste 3G to będzie ich łączyć z LTE...wiec nie badz takim zwykłym użytkownikiem i posłuchaj rad kolegów z forum...oni na tym zęby pozjadali.
Kamil_N
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2010-02-27, 23:47
Lokalizacja: Lubelskie

Re: T-mobile LTE - lagi to mało powiedziane

Post autor: Kamil_N »

BikeBarian pisze:Chodzi o szerokość pasma na danej częstotliwości. Jeśli masz LTE 800 i 50 użytkowników to przepustowość tego pasma dzielona jest na tych 50 userow...w tym samym czasie na HSPA+ DC siedzi tylko 5 userow i o ni maja do dyspozycji cale pasmo w 3G....jak myślisz komu będzie to lepiej działało ??

Radiolinia zasila cały BTS ale te 2x183 Mbit nie jest tylko dla LTE ale tez dla 3G...50 userow na LTE nie zatka radiolinii bo wcześniej samo pasmo na którym wspólnie siedzą się zapcha...a ci na HSPA+ DC nadal będą śmigać bo zwykli nietechniczni użytkownicy nie wiedza ze LTE ma priorytet i nawet jak jest puste 3G to będzie ich łączyć z LTE...wiec nie badz takim zwykłym użytkownikiem i posłuchaj rad kolegów z forum...oni na tym zęby pozjadali.

Żeby nie było - przetestowałem.

Prędkości rzędu 30Mb/s (2x mniej niż na LTE)
Lagi? Dalej ten sam problem co na LTE.


Może jestem słaby z matematyki, albo czegoś nie rozumiem w funkcjonowaniu radiolinii, ale 2x 183Mbity (nie wiem czy jeden jest dla UP, drugi dla DOWN, ale zakładając że mogą pełnić obie funkcje) to zaledwie 366 Mbit (i to też "do)


rozumiem, że nadajniki LTE na tym maszcie z obu sieci (t-mobile + orange) nie są w stanie zapchać całej tej radiolinii? prędzej zapchane zostanie pasmo z tych nadajników?


bo coś mi się nie wydaję, a bardziej prawdopodobny wydaje mi się fakt możliwości, iż aby zapchać radiolinie wystarczy, że 6 osób z maksymalym możliwym transferem w bogatszej opcji nagle odpali jakąś rzecz w przeglądarce czy też pobieranie które zapcha całkowicie łącze i wtedy powstają właśnie te lagi
sephirose
Stały użytkownik forum
Posty: 61
Rejestracja: 2015-05-10, 10:21
Lokalizacja: Kruszwica

Re: T-mobile LTE - lagi to mało powiedziane

Post autor: sephirose »

Oferta no limit to największe dziadostwo jakiego dopuścił się operator nie przygotowany technicznie. Sam ostatnio tego boleśnie doświadczam przez pijawy youtubowe. Mało tego...sam się przyczyniłem chwaląc bliskiej rodzinie o takiej ofercie. Gdy sprawdziłem ich transfer na routerze i zobaczyłem 1,5TB w miesiącu to szczena mi opadła. YouTube dosłownie u nich nie gaśnie. I jak mam potem komfortowo grać skoro takich typów na pewno jest więcej w okolicy. Powinny być zakładane lejki i tyle, bo ludzie nierozumni. Miałem kiedyś ofertę 70GB na miesiąc i szczerze wystarczało na 4 osoby w domu.
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: T-mobile LTE - lagi to mało powiedziane

Post autor: fatum1 »

Od kilku dni testuję wersję do 60Mb, póki co w miarę stabilnie o różnych porach dnia ale nie chwalmy dnia przed zachodem ...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: T-mobile LTE - lagi to mało powiedziane

Post autor: wojteks »

sephirose pisze:Gdy sprawdziłem ich transfer na routerze i zobaczyłem 1,5TB w miesiącu to szczena mi opadła. YouTube dosłownie u nich nie gaśnie. I jak mam potem komfortowo grać skoro takich typów na pewno jest więcej w okolicy.
No cóż, skoro działa to używają zgodnie z przeznaczeniem i regulaminem, Tobie też nikt nie broni 100% czasu na yt w 4k siedzieć a że masz problem z komfortowym graniem to nie jest problem operatora bo Twoje gry mało go interesują. Składaj reklamację że nie możesz komfortowo grać, ciekawe co odpiszą.
Nie pomagam na PW!
sephirose
Stały użytkownik forum
Posty: 61
Rejestracja: 2015-05-10, 10:21
Lokalizacja: Kruszwica

Re: T-mobile LTE - lagi to mało powiedziane

Post autor: sephirose »

Odpowiedz prawdziwa, ale złośliwa. Gry owszem nie interesują, ale regularne płacenie rachunków już tak, a miesięcznie za wszystko płacę ponad 200 operatorowi, a umowy za 3 miesiące wygasają. Zresztą wojteks składanie reklamacji nie ma sensu gdy problemem są pijawki.

fatum1 opcje 60 masz na tej samej karcie czy inny numer? Jeśli inny numer, to wiesz, że celowo możesz mieć odseparowane łączę i po podpisaniu umowy bańka mydlana czego nie życzę może peknąć?
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: T-mobile LTE - lagi to mało powiedziane

Post autor: fatum1 »

Nie bardzo rozumiem. Umowa podpisana od razu, router + sim na typowych zasadach.
sephirose
Stały użytkownik forum
Posty: 61
Rejestracja: 2015-05-10, 10:21
Lokalizacja: Kruszwica

Re: T-mobile LTE - lagi to mało powiedziane

Post autor: sephirose »

Dla testów kup startówke tego samego operatora za kilka złotych w kiosku, wyciągnij obecną kartę i włóż do routera kupioną i zrób testy. Będziesz mieć pełniejszy obraz sytuacyjny działania internetu.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: T-mobile LTE - lagi to mało powiedziane

Post autor: wojteks »

sephirose pisze: ale regularne płacenie rachunków już tak, a miesięcznie za wszystko płacę ponad 200 operatorowi, a umowy za 3 miesiące wygasają.
Więc w czym problem, za 3 miesiące idziesz do innego operatora (będzie prawie tak samo lub gorzej).
sephirose pisze:Zresztą wojteks składanie reklamacji nie ma sensu gdy problemem są pijawki.
Ma sens bo operator będzie dostawał sygnały że słabo działa w danej lokalizacji i się musi tłumaczyć.
Nie pomagam na PW!
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: T-mobile LTE - lagi to mało powiedziane

Post autor: fatum1 »

Starter o ile pamiętam jest przycięty do 15 Mb. W zależności od położenia routera i pory dnia od 35-60 DL, 15-23 UL. Generalnie dla wystarczająco. Awarie się zdarząją, w konkurencji też bywało bardzo różnie a z mobilnego korzystam już 12 lat.
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: T-mobile LTE - lagi to mało powiedziane

Post autor: fatum1 »

Sprawdziłem właśnie na firmowym abonamencie kumpla. To samo. Widać tak jakoś ta sieć działa u mnie.
Kamil_N
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2010-02-27, 23:47
Lokalizacja: Lubelskie

Re: T-mobile LTE - lagi to mało powiedziane

Post autor: Kamil_N »

A wiesz z którego nadajnika korzystasz?
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: T-mobile LTE - lagi to mało powiedziane

Post autor: fatum1 »

O tym samym numerze, jeżeli o to chodzi. Zawsze mi ten sam chwyta. Kartę znajomego włożyłem do routera, sprawdziłem cell id, pobawiłem się i sprawdziłem prędkości.
ODPOWIEDZ