Antena zewnętrzna, czy dużo pomoże?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
johnney
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2019-04-16, 17:23

Antena zewnętrzna, czy dużo pomoże?

Post autor: johnney »

Witam,

od kilku dni jestem posiadaczem internetu do 60Mb/s od T-Mobile. Mam jeszcze tydzień do końca okresu próbnego, ale raczej zostanę przy tej sieci. Stąd moje pytanie czy kupując antenę zewnętrzną miałbym większe prędkości i/lub niższy ping? Ruter Huawei b525, mam zamiar dokupić repeater by wifi łapało w całym domu. Screen z pomiarami: http://puu.sh/Dfzxx/a08ef8624a.png testy robione ok. 18.00 dziś. W nocy oczywiście szybciej.

Mieszkam przy ul. Płatniczej w Warszawie, screen z mapy BTS: http://puu.sh/Dfzlb/fe7b8d0459.jpg

Czy opłaca się kupować antenę zewnętrzną, i czy dużo to by dało?

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2019-04-16, 17:44 przez johnney, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena zewnętrzna, czy dużo pomoże?

Post autor: wojteks »

Zapomnij o pomyśle z repeaterem WiFi, tylko AP połączony kablem do routera.
Nie pomagam na PW!
johnney
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2019-04-16, 17:23

Re: Antena zewnętrzna, czy dużo pomoże?

Post autor: johnney »

Mam zamiar zamówić Tenda AC6, powinien działać jako AP.

Jakiś komentarz co do moich pomiarów?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena zewnętrzna, czy dużo pomoże?

Post autor: matek451 »

Cieniutko z tym T-mobile u ciebie , o 60Mb/s możesz właściwie zapomnieć i zaoszczędzić te 16 zł za ofertę do 20Mb/s. Tak samo jako korzystaniu z BTS-a eNB 81347 czyli Oczapowskiego 2, jest przeciążony. Lepiej działa ten z Konfederacji 55 , szczególnie na LTE800. Sprawdź jeszcze raz wieczorem ale nie licz na wiele, szału nie ma. antena na 1800-2600MHz poprawi parametry sygnału na LTE2600/LTE2100 /LTE1800 i pozwoli wymusić połączenie z BTS-em na Kościele na Konfederacji. Póki co router skacze po tych dwóch BTS-ach. Repeater przytnie ci te prędkości minimum o połowę. Tryb zawodny i niestabilny, wykorzystuje jedno radio do odbioru i dalszej transmisji.
johnney
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2019-04-16, 17:23

Re: Antena zewnętrzna, czy dużo pomoże?

Post autor: johnney »

Czy połączenie AP kablem z routerem też przytnie prędkości? Mam pomiary z przed paru dni, niestety nie zapisałem z którymi BTSami się łączy. http://puu.sh/DfA3d/521ded0b6d.jpg

Czy najlepszą opcją było by kupienie anteny i nastawienie jej na BTS z Kościoła na 1800+2600?

Niestety o światłowodzie mogę pomarzyć.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena zewnętrzna, czy dużo pomoże?

Post autor: matek451 »

Pokazane speedtesty na których łączyłeś się z Oczapowskiego pokazały DL,UL więc przeciążenie i już o 18. Ten z kościoła wypadł lepiej. Powtórz testy około 20-22, wystaw b525 za okno aby na LTE2600/LTR2100/LTE1800 mieć lepsze parametry sygnału, ściany, szyby tłumią około 10dBi. Dodatkowy AP połączony po LAN nie przycina prędkości ale ta Tenda to szajs, po co komu router z AC który ma switch LAN 100Mb/s?
johnney
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2019-04-16, 17:23

Re: Antena zewnętrzna, czy dużo pomoże?

Post autor: johnney »

Okej, za jakąś godzinę powtórzę te testy. Skoro Tenda jest słaba, co byś polecał? Najlepiej w podobnej cenie.

Dzięki za szybkie odpowiedzi.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena zewnętrzna, czy dużo pomoże?

Post autor: wojteks »

W domu wystarczy AP mający 802.11an czyli 300Mbps w 5GHz i tak samo 2.4GHz. 802.11ac jest może fajne ale nie niezbędne.
Nie pomagam na PW!
johnney
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2019-04-16, 17:23

Re: Antena zewnętrzna, czy dużo pomoże?

Post autor: johnney »

Nowe pomiary: http://puu.sh/DfHNy/785435b6c7.png

Z lewej ruter w otwartym oknie, a z prawej na parapecie przy zamknietym oknie. Różnica niektórych prędkości jest nawet spora. Co radzicie?

@Edit
Mam jeszcze takie pytanie, czy T-mobile praktykuje coś takiego jak priorytetowanie? Czy po skończeniu moich 14 dni "trialowych" mogę mieć jeszcze mniejsze prędkości == "niższy priorytet" niż teraz?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena zewnętrzna, czy dużo pomoże?

Post autor: wojteks »

Po 14 dniach jak 10 sąsiadów kupi internet w TM to prędkości spadną.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Antena zewnętrzna, czy dużo pomoże?

Post autor: onken »

Wojtek wieczny optymista ;)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
johnney
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2019-04-16, 17:23

Re: Antena zewnętrzna, czy dużo pomoże?

Post autor: johnney »

Nie odpowiada to na moje pytanie, no ale okej. Co do nowych testów, coś radzicie?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena zewnętrzna, czy dużo pomoże?

Post autor: matek451 »

Kolejne testy pokazały że z kolei BTS na kościele też bywa przytkany. Czyli jak widać nie brak użytkowników T-Mobile w tym rejonie. Trudno odnieść się bo sytuacja jest dynamiczna i właściwie to nie ma żadnej pewności że nie ulegnie zmianie. Widać że oferta do 20Mb/s to maks dla tej lokalizacji i bez gwarancji utrzymania obecnych prędkości. Antena pozwoli wymusić połączenie z konkretnym BTS-em i poprawi sygnał , nie wpłynie na obciążenie BTS-a a to decyduje głównie o prędkościach.
BikeBarian

Re: Antena zewnętrzna, czy dużo pomoże?

Post autor: BikeBarian »

Na jednym z testów połączyło ci się z: Warszawa - Bielany, Mazowieckie ul. M.Oczapowskiego 2 (dach budynku mieszkalnego) i tam miałeś najlepsze parametry ale tez DL=UL co już oznacza ze BTS obciążony ale to było i tak lepiej niż ten BTS na kościele. Wez do testów antenę Cybertech 1800-2600 i zobacz czy ci się cos poprawi...jeśli nie to ja zwróć.
ODPOWIEDZ