Nagłe pogorszenie prędkości LTE od T-Mobile

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bejronix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2014-05-29, 09:08
Lokalizacja: Inowrocław

Nagłe pogorszenie prędkości LTE od T-Mobile

Post autor: bejronix »

Witajcie,

Mam problem z internetem domowym LTE od T-Mobile. Mieszkam w tym miejscu około 10msc, dotychczas byłem bardzo zadowolony, opóźnienia około 40ms, prędkość 35Mbs DL / 10 Mbs UL co mi w zupełności wystarczało. Od około tygodnia prędkość ta spadła drastycznie do około 1,5Mbs DL / 1Mbs UL. Do najbliższego BTS’u mam niecały kilometr gdzie pomiędzy mam zabudowę jednorodzinną bądź wręcz pola. Router Huawei B528s mam na strychu a do niego podpiętą antenę – niestety nie wiem jaki model, ale prawdopodobnie operuje na LTE2600, gdyż tylko w tej częstotliwości zwiększa znacząco sygnał w porównaniu do anteny lokalnej (co nie ma jednak żadnego przełożenia na prędkość).

Oto parametry pobrane chwilę temu z HManager, screen z netspeeda oraz mapka pokazująca odległość między domem a BTS (BTS to Wojska Polskiego 16 Inowrocław – pylon reklamowy):
niska predkosc - netspeed.png
niska predkosc - hmanager.png
odleglosc dom - pylon.png
Wczoraj postanowiłem trochę pojeździć z kartą T-Mobile wetkniętą w telefon i jestem bardzo zdziwiony efektami. O ile pod samym BTS prędkość 40/20 niespecjalnie mnie zdziwiła, to fakt że 100m od mojego domu – przy wjeździe na osiedle – osiągnąłem prędkość 50/30, już bardzo. Oto zrzut ekranu z Network Cell Info Lite, netspeed oraz mapka pokazująca gdzie dokonałem pomiaru:
wysoka predkosc - netspeed.png
wysoka predkosc - network cell info.png
odleglosc dom - wjazd na osiedle.png
Nie potrafię tego wytłumaczyć, zbliżając się do domu prędkość stopniowa spadała, aż osiągnęła takich efekt (więc wykluczałbym uszkodzony router).

Może antena nie jest poprawnie podłączona (jeden wtyk CRC9 lekko nadłamany)? Chociaż z drugiej strony kiedyś nie miałem anteny i bez tego miałem kilkukrotnie lepsze rezultaty.
Kamil_N
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2010-02-27, 23:47
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Nagłe pogorszenie prędkości LTE od T-Mobile

Post autor: Kamil_N »

Cały czas na routerze masz te śmieszne prędkości a po przełożeniu karty do telefonu jest 50?

Skoro mówisz, że bez anteny było lepiej a jeden wtyk masz lekko nadłamany (z tego co mi wiadomo to b528 ma wejście ts-9 a nie crc) to próbowałeś teraz testu bez anteny?


Masz ze strychu sygnał gdzieś poprowadzony kablem na inny router który rozdziela sygnał? Czy korzystasz tylko z wifi?



Zacząłbym standardowo od spróbowania przywrócenia ustawień fabrycznych w urządzeniu
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Nagłe pogorszenie prędkości LTE od T-Mobile

Post autor: Tinkas »

A SINR na antenie Ci nie skacze? Miałem podobny efekt, gdy coś mi zakłócało antenę - dobre parametry sygnału, ale SINR potrafił spadać do zera co kilka sekund.
bejronix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2014-05-29, 09:08
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Nagłe pogorszenie prędkości LTE od T-Mobile

Post autor: bejronix »

No nie do końca jest tak jak piszesz. Telefon w domu pokazuje mniej więcej to samo co router, 100m od mojego domu pokazuje teraz 30Mbs DL/20Mbs (wczoraj 50/30 ale to było późnym wieczorem). Mam zdjęcie z miejsca wykonywania testu gdzie zaznaczyłem anteną ze swojego domu:
rsz_dom_odleglosc.jpg
Inny router rozdziela sygnał, ale testy wykonywałem również bezpośrednio na Huawei. To czy antena jest podłączona czy nie nie ma aktualnie żadnego przełożenia na osiągi, jedynie na suche parametry w hmanagerze (szczególnie zmienia się wtedy SINR, z około 1-2dB bez anteny na 14-20dB z anteną). Ustawienia fabryczne przywracałem.

Dzisiaj postaram się przeprowadzić na Huawei B525 z normalnymi konektorami SMA.
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Nagłe pogorszenie prędkości LTE od T-Mobile

Post autor: Tinkas »

Spróbuj wykluczyć jedną z dwóch możliwości (lub obie) coś Ci zakłóca sygnał w domu, albo masz zepsuty router:
- zobacz, czy w miejscu routera telefon będzie miał lepsze, czy takie same wyniki o tej samej porze,
- wytargaj router na zewnątrz domu (najlepiej w to samo miejsce ze zdjęcia) i sprawdź czy mu się polepszy.

Testy rób bez zewnętrznej anteny. Najlepiej na kompie podłączonym kablem bezpośrednio do Huaweia. Zwróć uwagę, czy na pewno tel i router łączą się do tego samego CIDa.
Michozord1995
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2019-06-20, 19:47

Re: Nagłe pogorszenie prędkości LTE od T-Mobile

Post autor: Michozord1995 »

Witam. Podepnę się pod post ponieważ mam bardzo podobny problem co kolega. Posiadam internet w T-mobile od ponad 2 lat i byłem z niego bardzo zadowolony. Z racji tego że mieszkam w małej wiosce to jest jedyny dostęp do sieci jaki mogę tu mieć. Niestety od około 2 miesięcy prędkość internetu drastycznie spadła. Waha się w granicach około 0,5Mb/s do 4Mb/s pobieranie i wysyłanie tak samo. Posiadam router Huawei B315s-22 i antenę zewnętrzną panelową ze sklepu Cybertech. Poziom zasięgu dzięki antenie jest w granicach 3-4 kreski na 5 dostępne w interfejsie użytkownika routera. Przez 2 lata prędkość internetu była na poziomie zadowalającym i wynosiła około 40-60Mb/s pobierania w dzień, a w nocy potrafiła wynosić nawet 100Mb/s a realnie było 70Mb/s więc spory spadek. Dzwoniłem w tej sprawie do T-mobile. Po kilku dniach dostałem informacje zwrotną że moje urządzenie poprawnie łączy się z siecią, a prędkość zależna jest od warunków środowiskowych i takie bla bla. Wiadomo. Jednak to nie tłumaczy tego że nagle spadek prędkości jest tak drastyczny. Postanowiłem wykluczyć awarie mojej anteny czy coś i tak jak kolega wsadziłem kartę do telefonu i pojechałem pod nadajnik z którego korzystam (z racji położenia mojego miejsca zamieszkania jest to jedyny nadajnik z którym mam szansę się łączyć i na którego mam skierowaną antenę), a znajduje się on w linii prostej 3km no i drzewka po drodze. Pod nadajnikiem telefon przełączył się na LTE+ z pełnym zasięgiem i wyniki z agregacją pasm były średnio 50Mb/s pobieranie i 20Mb/s wysyłanie. Czyli słabo mając na uwadze że mój router nie obsługuje agregacji pasm i wyciągał prawie 100Mb/s czasami z pasma 1800Mhz. Napisałem więc jeszcze raz do T-mobile i czekam na odpowiedź. Także kolego nie jesteś sam i widocznie T-mobile trochę już daje czterech liter. Pozdrawiam.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Nagłe pogorszenie prędkości LTE od T-Mobile

Post autor: matek451 »

A który to BTS NetWorks?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Nagłe pogorszenie prędkości LTE od T-Mobile

Post autor: dzejk »

Pokaż parametry sygnału z routera na poszczególnych pasmach - program ltewatch lub apka hmanager.
Michozord1995
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2019-06-20, 19:47

Re: Nagłe pogorszenie prędkości LTE od T-Mobile

Post autor: Michozord1995 »

BTS z tego co się orientuję należy do Networks.
Screenshot_20190620-235004.jpg
sylwo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-06-24, 13:28

Re: Nagłe pogorszenie prędkości LTE od T-Mobile

Post autor: sylwo »

Witam, pozwolę również podpiąć się pod temat. Od razu zaznaczę, że jestem nowy na forum i proszę o wyrozumiałość, gdyż nie jestem dobry w kwestiach technicznych. Mieszkam w miejscowości Chmielno, ul. Widokowa. Ja również od jakiegoś czasu (mniej więcej od pożaru w t-mobile) zauważyłem spadek prędkości ale tylko wieczorami mniej więcej po godzinie 18. Nie da się wtedy praktycznie wcale używać internetu, bo ping jest 2-3 razy wyższy, a prędkość spada czasami nawet poniżej 1Mb/s. Dodatkowo jak sprawdzam prędkość w Orange w telefonie to wychodzi dokładnie tak samo. Czy Orange i T-Mobile nadają przez te same anteny w tej okolicy? Czy to kwestia zapchanych pasm i czy to możliwe, żeby w tej małej miejscowości nagle tyle odbiorników w godzinach wieczornych się przyłączało? Rozumiem, że to w tych godzinach jest największy ruch, ale żeby do takiego stopnia? Dodam, że w ciągu dnia wszystko działa prawidłowo i jeszcze nigdy nie było takiego problemu jak wieczorami. No i czemu wcześniej również wieczorami wszystko działało prawidłowo, a teraz nagle tak znaczący spadek.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Nagłe pogorszenie prędkości LTE od T-Mobile

Post autor: matek451 »

Powtarzałem setki razy, internet domowy bez limitu T-mobile działający w oparciu o BTS-y only 800/900MHz wieczorami czyli w godzinach szczytu nie nadaje się do użytku, podobnie jak Orange. Obydwaj operatorzy maja taki BTS Networks na pozwoleniu T-mobile, Chmieleńskie Chrusty. Na nim tylko LTE80 T-mobile i LTE800 Orange obydwa na 10MHz pasma, wiecznie zapchane. Będzie jeszcze gorzej. T-mobile ma tysiące takich BTS-ów na dużych obszarach kraju, tam jego sieć LTE od poczatku nie była przygotowana do świadczenia takiej usługi. Masz i tak szczęście, w marcu w ramach refarmingu i modernizacji na BTS-ie Garcz dodano LTE2100 obydwu operatorów, możliwe ze działa też LTE1800 każdego. Obydwa na 10MHz pasma, do tego działa agregacja LTE2100+800 a może i LTE1800+800( czy 3 CC CA LTE2100+1800+8000. Trzeba na poczatek sprawdzić pasmo LTE2100 i LTE1800 z niego. Jaki masz sprzęt z T-Mobile? Testy na zewnątrz, do tego porównawczy z LTE800. Jeśli to b525/B528/B529 to pasma wymuszasz HManagerem i pokazujesz screeny z nich i speedtesty. Na ich podstawie dobór anteny zew. i wymuszenie połączenia z BTS-em Garcz.Bo ten zapewne mniej obciążony, 2-3 pasma LTE na nim to 2-3 razy więcej pasma do dyspozycji użytkowników.Jeśli testy to potwierdza to jest to jedyna szansa na poprawę internetu, innej nie ma. Chyba że przesiądziesz się na Play ale tu są limity.
sylwo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-06-24, 13:28

Re: Nagłe pogorszenie prędkości LTE od T-Mobile

Post autor: sylwo »

Dzięki za info, sporą masz wiedzę ;) Mam router B525 i wymuszałem ostatnio pasma (każde po kolei, agregacja 2 oraz 3, o dziwo działa, mimo, że czytałem, że ten model agreguje tylko 2). W ciągu dnia osiągam do 120Mb/s, co jest wg mnie niesamowitą prędkością w takiej miejscowości ;) no, ale właśnie wieczorami jak pisałem potrafi prędkość spaść nawet poniżej 1Mb, czasami jest kilka Mb, ale przez cały czas jest słabo i są wysokie pingi. I zdziwiłem się właśnie, że z tak dużej prędkości nagle robi się tak mało. Pozostaje mi wieczorami wymuszać pojedyncze najmniej zapchane pasmo, a w ciągu dnia korzystać z agregacji?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Nagłe pogorszenie prędkości LTE od T-Mobile

Post autor: matek451 »

Na LTE800 z CH. Chróstów za wiele nie osiagniesz, LTE800 z niego obsługuje ogromny obszar, a te 10MHz pasma to kropla w morzu potrzeb. Te 120Mb/s w T-Mobile możliwe tylko w agregacji pasm LTE a ta na BTS-ie w Garczu. B525 obsługuje tylko 2 CC CA, ma modem LTE 6 kat. Działa na nim LTE2600+1800, LTE2600+800,LTE1800+800, LTE2100+800. Nie obsługuje LTE2100+1800. Ale raczej LTE800 z BTS-a Garcz tez tyłka nie urywa. Teraz patrzę ze nawet bliżej masz do Garcza i choć nie pokazałeś screenów z HManagera to wyglada ze to z nim się łączysz a te 1Mb/s to pewnie na LTE800 z niego. Pokaz jak wyglądają parametry sygnału na LTE1800, LTE2100 z niego bo LTE2600 to raczej tam nie ma.
sylwo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-06-24, 13:28

Re: Nagłe pogorszenie prędkości LTE od T-Mobile

Post autor: sylwo »

Załączam screeny. Zastanawiałem się kiedyś co to za stacja 61630519 bo nie mogłem jej znaleźć na mapie bts.
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Nagłe pogorszenie prędkości LTE od T-Mobile

Post autor: Tinkas »

Wymuś samo 2100 i zobacz jak będzie wieczorem.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Nagłe pogorszenie prędkości LTE od T-Mobile

Post autor: matek451 »

Rumia, Sobieskiego 38, ale pewnie po modernizacji i refarmingu na 1800 i 2100MHz.
ODPOWIEDZ