Żywotność promiennika LTE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
siwypfk
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2017-05-10, 21:33

Żywotność promiennika LTE

Post autor: siwypfk »

Witam, niecałe 2 lata temu zakupiłem promiennik LTE z parabola, caly zestaw smigał prawie 2 lata, ostatnio zauwazam duze spadki downloadu szczególnie w godzinach szczytu, gdzie <font color="#FF00FF"><b>»»korzystanie««</b></font> z internetu jest praktycznie niemożliwe.

Pierwsza myśl była ze moze przestawiła się antena, jednak zanim wszedłem na dach internet wrócił do normy i zmierzyłem parametry które podaje poniżej. Po kilku dniach znowu zwolnił co potwierdzają parametry poniżej i tak jest od tygodnia.

Wszedłem na dach, antena przymocowana solidnie wszystko poskręcane, kable połączenia również ok nigdy nie odkręcane od czasu zamontowania, przy routerze kable tez ok, żadne ustawienia czy parametry, konfiguracja nieruszane.

Wstawiam tu zrzut parametrów z programu LTE Watch podczas obniżonej prędkości tj.
Download 0,3-7 Mb (godziny szczytu dolny zakres, noc górny)
Upload 2-11Mb (Jak wyzej)

testowane na speedtest.net

https://www.fotosik.pl/zdjecie/deb179f5cdc2b4e4

Obrazek


kilka dni później internet wraca do normy, również wklejam parametry.
download 15-60 Mb (godziny szczytu dolny zakres, noc górny)
upload 15-25Mb (jak wyzej)

testowane na speedtest.net

https://www.fotosik.pl/zdjecie/49dfee5ad2693d9f

Obrazek


Czy promienniki LTE maja jakąś żywotność i trzeba je wymienić co jakiś czas? czy spotykacie sie Państwo z problemami promiennika? Bo jeżeli internet potrafi przyspieszać na okres kilku dni, a potem zwalniać podczas gdy antena jak i okablowanie są w porządku może problemem jest sam promiennik narazony na warunki atmosferyczne?

Prosze o porade.

Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Żywotność promiennika LTE

Post autor: matek451 »

Zanim coś się napisze to się myśli a nie pokazuje wycinki z LTEwatchH, moderacji proponuję takie posty wyrzucać do kosza. Na tym Forum wróżek nie ma. Choć ja się trochę pobawiłem i wiem ze to T-Mobile , pewnie w Regnach ale z którego BTS-a oraz na jakim pasmie/pasmach to nie zgadnę. Tak samo jak sprzęt ale pewnie jakiś Huawei, może B525. Na dodatek zakupione monstrum z YAGI więc trudno znaleźć opinię bo nikt tego nie uzywa. tutaj nikt ci tego nie polecał.
Klasyczny przykład gdy ktoś miał porady na forum za nic i poszedł własna droga więc niech sobie teraz radzi sam. I tyle w temacie.
siwypfk
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2017-05-10, 21:33

Re: Żywotność promiennika LTE

Post autor: siwypfk »

Dzieki za odp.

Pytanie dotyczy promienika LTE od yagi i jego zywotnosci, moze ktos juz miał problem z tym rowniez, niestety w wyszukiwarce nie znalazłem takich info wiec postanowiłem otworzyc temat.

Pozdro
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Żywotność promiennika LTE

Post autor: matek451 »

A skąd w ogóle domysły że to problem z tym promiennikiem ?Po co komu tutaj wycinki screenów z LTEWatchH z parametrami sygnału? Tutaj pokazuje się całość, łącznie z pasmem i CID BTS-a.
siwypfk
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2017-05-10, 21:33

Re: Żywotność promiennika LTE

Post autor: siwypfk »

Dzieki za odp i juz pisze czemu domysł z promiennikiem kierując się tylko i wyłącznie własną logika, bo doświadczenia w tym temacie nie mam, poza tą anteną (parabola 90cm + promiennik LTE Yagi) która montowałem i działała prawie 2 lata ok

-Antena stabilnie przymocowana zero luzów, co miało by tłumaczyć ewentualne skakanie miedzy parametrami.
-Parametry pogorszyły się wszystkie na raz tj. RSRP, RSSI RSRQ i SINR niezależnie od pogody.
-Router te same nastawy, żadnych aktualizacji itp.

Nie mam wiedzy czy gdyby założyć obicązenie BTSu (np. zwiększenie ilości użytkowników) powinno to wpłynąć na parametry z LTE Watch, logika podpowiada ze nie, a jedynie gorsze prędkości bym uzyskiwał, dodam ze router Huawei B315 pokazuje od czasu zamontowania anteny zewnętrznej 4 na 5 kresek i to niezależnie od wskazań z LTE Watch które de facto wklejam teraz w całości gdyż nie bylem świadom ze czegoś więcej będzie potrzeba.

Obrazek
https://www.fotosik.pl/zdjecie/98efc4805b118707

Obrazekhttps://www.fotosik.pl/zdjecie/69d32a094ad1d381

Nie do konca wiem jak podac pasmo CID BTSa gdybym mogł prosic o wskazówki.

Dziekuje i pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Żywotność promiennika LTE

Post autor: matek451 »

B315 z FW , które nie pokazuje CID BTS-a, tak samo w LTEWatchH. Ale router na automatic więc nie wiadomo jakiego pasma dotyczą te parametry sygnału. Antena ustawiona na jaki kierunek? jaki BTS i jakie pasma LTE są na nim ? W Jankowicach potwierdzone LTE800 i LTE2600 a w Koluszkach na 11 Listopada 65 LTE1800NW i LTE800 T-Mobile ale mozliwe że BTS jest po modernizacji i refarmingu na 2100MHzi działają inne pasma LTE. Należy po kolei wymusić na B315 LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800 i sprawdzić parametry sygnału i działanie internetu DL/UL na nich. Porównanie sygnału z tymi wcześniejszymi wynikami wstępnie pozwoli rozpoznać pasma z których łaczył na automacie. Czasami na Automat router skacze po pasmach LTE a nawet BTS-ach.
siwypfk
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2017-05-10, 21:33

Re: Żywotność promiennika LTE

Post autor: siwypfk »

Dziekuje bardzo za czas i cenne wskazówki, a i ja dokopałem sie więcej danych i wklejam tu:

Dotychczas byłem pewien ze łączę się po pasmie LTE800 z 11 listopada 65 Tmobile bo nawet na tej stronie pokazuje jedynie takie rozwiązanie i nie ma tam LTE1800
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 41&zoom=14

Router w opcjach jedynie moge wybrac "tylko LTE" ale pasma już nie i tu będę szukać dalej jak to zrobić.

LTE watch natomiast pokazuje tylko na pasmie 1800Mhz reszta nie działa, a ze strony BTS search wynika ze LTE 1800 Mhz na tym BTSie nie ma (11 Listopada 65).

https://www.fotosik.pl/zdjecie/af3af1f29fcad5e2

Obrazek


Dane BTSu w ktory skierowana jest antena

https://www.fotosik.pl/zdjecie/049ce7c8be9ad25c

Obrazek


Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Żywotność promiennika LTE

Post autor: matek451 »

Ale na 11 Listopada jest tez LTE800 T-Mobile i z nim powinno cię łączyć po wymuszeniu na B315, ten szajs od YAGI przecież działa na niższych pasmach. A LTE1800 oczywiście jest na tym BTS-ie, póki co potwierdzony jako LTE1800NetWorks na 15MHz szerokości. Mozliwe ze to jednak juz samodzielne 10MHz z LTE1800 T-Mobile jesli BTS po refarmingu i modernizacji. Lepsze parametry sygnalu to moze być właśnie LTE800 T-Mobile z tego BTS-a.
siwypfk
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2017-05-10, 21:33

Re: Żywotność promiennika LTE

Post autor: siwypfk »

Promienniki yagi
Promiennik 2x 8 dBi 1800 MHz oraz 1x 8 dBi 900 / 2100Mhz
- Częstotliwość pracy 900/1800 / 2100 MHz

Przy próbie wymuszenia na LTE Watch 800 nie działa


A jak moge sprawdzic z ktorym BTSem sie łącze ? moze jakis inny program? bo możliwe ze coś modernizują albo nie działa na 11 listopada 65, a z Regien gdzie mieszkam prawie w tej samej lini prostej jest BTS Kolejowa 1 (ID 23625) i zaraz za nim na Nasiennej ( ID 28010) byc moze lapie z któregoś z nich.

A poleciłbys jakis inny promiennik? dodam ze dotychczas bylem bardzo zadowolony z internetu

Dzięki.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Żywotność promiennika LTE

Post autor: matek451 »

Nie wiem, ja z takich rozwiązań nie korzystam, trudno powiedzieć jak wyglądają katy promieniowania.Oogólnie to te dwa BTS-y są blisko siebie i możliwe ze skacze toto między nimi. Ten szajs faktycznie nie działa na 800MHz. po co to komu ? Jak na 6km od BTS-a na 1800MHz tyłka nie urywa.Najgorzej wydane pieniądze, elektrośmieć bez możliwości korzystania z LTE800 czy LTE2600 . Internet w Orange z LTE1800NW i może na LTE800 to nie jest moja bajka, mamy 2019 rok i są operatorzy którzy mają 4 CC CA na BTS-ach i takiego masz tez w pobliżu na kominie ciepłowni. Żadnych promienników, parabol itp, itd sa inne skuteczne sprawdzone anteny.
siwypfk
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2017-05-10, 21:33

Re: Żywotność promiennika LTE

Post autor: siwypfk »

mogłbys rozwinac temat "4 CC CA na BTS-ach i takiego masz tez w pobliżu na kominie ciepłowni." i jaka antena do tego?

Dzieki!
siwypfk
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2017-05-10, 21:33

Re: Żywotność promiennika LTE

Post autor: siwypfk »

i jeszcze jedno pytanie napisałes "A LTE1800 oczywiście jest na tym BTS-ie, póki co potwierdzony jako LTE1800NetWorks na 15MHz szerokości. Mozliwe ze to jednak juz samodzielne 10MHz z LTE1800 T-Mobile jesli BTS po refarmingu i modernizacji" czy gdyby tak było spowodowało by to spadek parametrow w LTE Watch przy tym nieszczesnym promienniku od Yagi?

Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Żywotność promiennika LTE

Post autor: matek451 »

W temacie NetWorks to ta sieć w woj. łódzkim jest modernizowana. Dotychczas Orange i t-Mobile korzystali ze wspólnych 15MHz pasma na LTE1800. Po modernizacji każdy ma swoje 10MHz. Do tego w ramach refarmingu na 2100MHz jedna nośna z UMTS2100HSPA+DC została wykorzystana do uruchomienia LTE2100 tez na 10MHz. Ale zasięg na 1800MHz pozostaje niezmieniony.
A co do 4 CC CA z komina na 11 Listopada 65 to dotyczy oczywiście Play , który ma tam 4 pasma LTE2600, LTE2100, LTE2100 i LTE800 i ich agregację. Do dyspozycji użytkowników 50MHz pasma więc Play kładzie resztę na łopatki.
siwypfk
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2017-05-10, 21:33

Re: Żywotność promiennika LTE

Post autor: siwypfk »

Jeszcze dopytam bo z mojego dachu mam widok na komin + kilka koron drzew po drodze czy moja antena nadawałaby się do przejścia na play czy poleciłbyś jakaś inna?

W sumie mógłbym chyba do routera wrzucić kartę play na probe, jeśli nie jest zablokowany na inne karty bo był z t-mobile
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Żywotność promiennika LTE

Post autor: matek451 »

Sprawdzisz Play na tym B315, po kolei wszystkie pasma LTE. A jak widzisz komin na Ciepłowni to ta antena tyłka nie urywa na 1800MHz , deklarowany zysk 24dBi to pic na wodę i fotomontaż
siwypfk
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2017-05-10, 21:33

Re: Żywotność promiennika LTE

Post autor: siwypfk »

Kontaktowałem sie z Play nie maja oferty bez limitow :/ a najwiekszy dostepny limit jest niższy od mojego średniego zużycia, co do anteny oni oferują w zestawie internet poza domem w ktorym jest antena zewnetrza podaja tylko takie dane:

LTE cat.6 – szybkość pobierania danych do 300 MBps, wysyłanie do 50 MBps
WiFi 802.11 a/b/g/n/ac Dual Band 2,4 GHz / 5GHz
Szybkość pobierania danych [MB] 300
Szybkość wysyłania danych [MB] 50
Router [IDU] ZTE WF830 należy umieścić w budynku, z kolei modem w prosty sposób montuje się na zewnątrz. Obudowę ODU wykonano z wytrzymałych materiałów, więc nie musisz się martwić, gdy jest narażona na niekorzystne czynniki atmosferyczne


Zastanawiam sie nad ewentualnym wypróbowaniem, jest opcja bez urządzeń i 14 dni na testy.

A ponizej odp od T-Mobile z dzis ktory informuje o nowym pasmie od początku lipca.

W Pana lokalizacji trzeba także odnotować, iż może dochodzić do przeciążenia sieci co skutkuje ograniczoną przepustowością łącza internetowego. Oczywiście zjawisko to jest mocno nieregularne. Natomiast patrząc na plany rozwojowe w Pana lokalizacji jest mi miło poinformować, iż na początku lipca obecnego roku nastąpi doinwestowanie infrastruktury o nowe technologie (rozbudowa pasm LTE 2100) na obydwu omawianych nadajnikach. Co tak na prawdę rozwiąże problem z spadkami wartości przesyłu danych. Aktualna przewidywana data uruchomienia pasm LTE 2100 to 05-07-2019.


Czy przeciazenie sieci wplywa na odczyty parametrow z LTE Watch? na logike wydaje sie ze nie, a jedynie predkosci powinny isc w doł.

Moze pasmo 2100 powinno pomoc w takiej syt.?

Dzieki
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Żywotność promiennika LTE

Post autor: matek451 »

Typowa gadka -szmatka z T-Mobile, to ze BTS będzie na 2100MHz podany refarmingowi to nie muszą podawać bo ja o tym informowałem wcześniej. zobaczymy czy dotrzymają terminu. Zasięg na 2100MHz i lTE2100 podobny jak na LTE1800, szerokośc pasma na LTE2100 tez 10MHz więc okresowo odciąży BTS ale ten z LTE1800, na tym paśmie będzie po modernizacji 10MHz zamiast tych wspólnych 15MHz na LTE1800NW. Na LTE800 nadal będzie kicha. ogólnie to na wiele bym nie liczył i DL do 20Mb/s to wszystko, jak będzie połowa tego to tez dobrze. to norma dla T-Mobile w takich lokalizacjach, ciesz się ze to nie BTS z gołym LTE800. Oferta jest za grosze bez limitu danych więc działa jak działa, operator przeliczył się z możliwościami własnej sieci LTE.
A co do Play i sprzętu od nich to tutaj wszystko sami wiemy, podobnie jak o ofercie i technologii 4 CC CA na tym BTS-ie. To zupełnie inna bajka.
siwypfk
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2017-05-10, 21:33

Re: Żywotność promiennika LTE

Post autor: siwypfk »

Ok rozumie dzieki, a czy inwestycja w inny router ma sens tzn chodzi mi o to by miał bardziej rozbudowany soft który pokazuje z jakim BTSem się łącze Huawei B315S nie daje mi tej opcji w wersji fabrycznej FW i to duzy problem jak dla mnie, czy sa routery ktore to pokazuja i daja mozliwosc wyboru BTSu? a moze agregacja 1800 + 2100 ktore niby nadchodzi do T-Mobile?

Poprostu mam wrazenie ze przy gorszym sygnale router przełacza mnie na dalszy BTS a czasami na ten domyslny z 11 Listopada 65 i wtedy parametry sie poprawiaja znacznie, chciałbym to sprawdzic i wyeliminowac.

Dodatkowo czy zostane w T-Mobile czy przejde do Play warto by miec router ktory daje taka mozliwosc na przyszłosc nawet.
ODPOWIEDZ