Samodzielna budowa anteny LTE 2600MHz Play

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Charper
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2010-11-06, 17:12
Lokalizacja: sochaczew

Samodzielna budowa anteny LTE 2600MHz Play

Post autor: Charper »

Witam, chciałbym samodzielnie zbudować antenę do LTE 2600 MHz w sieci Play. Obecnie korzystam z routera huawei b593 i anteny panelowej cybertecha, jeszcze na pasmo 2100MHz. Osiągi to do 30 megabitów downlink i 10-12 uplink. Niestety nie wiem gdzie znajduje się BTS z którym się łączę, gdyż router uważa że nie powinienem wiedzieć (czy Wam tez się wydaje, że czasem nowoczesność nas uwstecznia?). Po kierunku ustawienia anteny domyślam się, że znajduje się on około 6-8km od domu.
Chciałbym zbudować antenę głównie dlatego, że pewnie będzie i tak lepiej dopasowana do nadawania na żądanej częstotliwości niż obecnie zastosowana. Po drugie chciałbym tutaj spróbować swoich sił. Jako szczęśliwy posiadacz SDRa przez ten rok zdążyłem się już sporo nauczyć o antenach, np. dekoduję sondy meteo z Czech, Węgier jak tylko wystawią "łeb" na więcej niż pół stopnia nad horyzont;)

Promiennik chciałbym wytrawić na płytce PCB, ponieważ uważam że tą techniką da się to zrobić najdokładniej i mam pewne doświadczenie z trawieniem płytek. Nawet do wytwarzania "bąbelków" użyłem pompki z sondy ozonowej, którą wyśledziłem i znalazłem.

Pytanie do Was jest następujące, na jakiej częstotliwości router pracujący w sieci play na paśmie 2600MHz nadaje? Gdzieś już to widziałem ale coś nie mogę tego w tej chwili znaleźć. Czy promiennik wykonać jako biquad, czy cos innego? Jaki byłby współczynnik skrócenia pod tą częstotliwość?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Samodzielna budowa anteny LTE 2600MHz Play

Post autor: key »

Charper pisze:Pytanie do Was jest następujące, na jakiej częstotliwości router pracujący w sieci play na paśmie 2600MHz nadaje?
W Europie specyfikacja mowi o:

Uplink: 2500-2570 MHz
Downlink: 2620-2690 MHz

Szerokosc pasma 5..20 MHz.
Charper pisze:Czy promiennik wykonać jako biquad, czy cos innego?
Typ promiennika definiuje Ci zysk wiec zacznij od okreslenia tego, ile zysku potrzebujesz.
Charper pisze:Jaki byłby współczynnik skrócenia pod tą częstotliwość?
Zalezny od uzytego materialu - spojrz w specyfikacje plytki PCB ktore chcesz uzyc.
Nie pomagam na PW.
Charper
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2010-11-06, 17:12
Lokalizacja: sochaczew

Re: Samodzielna budowa anteny LTE 2600MHz Play

Post autor: Charper »

Zysk przydałby się jak największy. Obecnie mam około 6m przewodu h155 i antena jest umieszczona tak wysoko, na ile pozwolił przewód.
Oto parametry połączenia, które akurat mogłem sprawdzić
RSSI (dBm): -77
RSRP(dBm): -102
RSRQ (dB) -7

Jednak pewnie zastosuje inny fider, a antenę odsprzedam komuś jako komplet.

Płytkę PCB zapewne dopiero kupię, ponieważ pewnie nie wystarczy mi tej, którą mam. Mógłbyś cos więcej napisać o zależności miedzy użytym laminatem a współczynnikiem skrócenia promiennika?

Router ma dwa złącza antenowe. Rozumiem, że potrzebuje wykonać dwie anteny i ustawić je w polaryzacji +45 stopni i -45 stopni, czy lepiej pionowo i poziomo?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Samodzielna budowa anteny LTE 2600MHz Play

Post autor: key »

Charper pisze:Zysk przydałby się jak największy.
A auto chcial bym miec najbardziej zielone....

Masz moze jakas konkretna liczbe?
Charper pisze:Obecnie mam około 6m przewodu h155 i antena jest umieszczona tak wysoko, na ile pozwolił przewód.
To sie w zasadzie tez liczy/mierzy. Ale BTW. H155 nie jest najlepszym kablem.
Charper pisze:Mógłbyś cos więcej napisać o zależności miedzy użytym laminatem a współczynnikiem skrócenia promiennika?
Wartosci sa opisane w harakterystyce laminatu - o ile antena bedzie wytrawiona w laminacie. Sa tez inne mozliwosci, n.p. biquad, tam laminat nie ma wiekszego wplywu.
Charper pisze:Rozumiem, że potrzebuje wykonać dwie anteny i ustawić je w polaryzacji +45 stopni i -45 stopni, czy lepiej pionowo i poziomo?
LTE to zawsze dwie anteny. Rozdzial pasma wystepuje przez kat miedzy antenami, nie jest natomiast wazne czy jest top +/-45° czy 0/90°.
Nie pomagam na PW.
Charper
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2010-11-06, 17:12
Lokalizacja: sochaczew

Re: Samodzielna budowa anteny LTE 2600MHz Play

Post autor: Charper »

Masz moze jakas konkretna liczbe?
Z takiego biquada pewnie uda się wycisnąć do 6 dB, więc nie można poszaleć ale dobre i tyle. Wątpię, że obecna antena na 2100MHz jest tak szerokopasmowa, żeby zapewnić taki zysk prawie 500MHz dalej. Przecież to kawał pasma.
To sie w zasadzie tez liczy/mierzy. Ale BTW. H155 nie jest najlepszym kablem.
Wiem, czytałem na waszym forum, ze są o wiele lepsze przewody na ta częstotliwość. Ale chciałem zapytać o to liczenie. Fider powinien mieć długość równą wielokrotności długości fali, pomniejszoną o współczynnik skrócenia przewodu. Gdybym chciał to zastosować w praktyce, to ten wynik ma obejmować także złącza?
Wartosci sa opisane w harakterystyce laminatu - o ile antena bedzie wytrawiona w laminacie. Sa tez inne mozliwosci, n.p. biquad, tam laminat nie ma wiekszego wplywu.
Na jakie wartości zwrócić uwagę? w zasadnie mógłbym wykonać promiennik także z drutu miedzianego, jednak będzie on dość cieniutki. Jak taką konstrukcję potem usztywnić? Można by na przykład zostawić na laminacie małe pola lutownicze i dla usztywnienia punktowo lutować. Ma to sens wtedy? wydaje mi się jednak, że trudniej będzie wyznaczyć właściwą odległość od reflektora anteny.
Charper
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2010-11-06, 17:12
Lokalizacja: sochaczew

Re: Samodzielna budowa anteny LTE 2600MHz Play

Post autor: Charper »

Ok, wytrawiłem na laminacie dwa biquady. Zostały one policzone na pasmo przyznane sieci Play, a nie ogólnie na pasmo LTE. Mam jeszcze pytanie jakie gniazda antenowe sa używane do budowy takich anten? Ubzdurałem sobie, ze przewód od anteny ma być demontowalny bez rozbierania anteny, tak jak to robi większość producentów. Ktos cos wie?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Samodzielna budowa anteny LTE 2600MHz Play

Post autor: radius »

Z reguły N.
Nie wiem jak to wygląda, ale czy takie coś zastosować Ci się uda?
https://www.dmtrade.pl/galerie/g/gniazd ... 134177.jpg
https://www.radio-sklep.pl/userdata/gfx ... eebae1.jpg
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Charper
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2010-11-06, 17:12
Lokalizacja: sochaczew

Re: Samodzielna budowa anteny LTE 2600MHz Play

Post autor: Charper »

Właściwie nie wiem. Szukałem w Internecie zlącz "do obudowy" tylko nikt nie podaje wymiarów a po drugie chciałbym mieć możliwość podłączenia także ekranu do promiennika a tutaj brakuje takiego odczepu. Fajniejsze sa FME bo sa gwintowane i jak się bardzo chce, to na takim połączeniu można idealnie dopasować odległość między promiennikiem a reflektorem.

A jak nie będę miał wyjścia i się zirytuję to nawinę na wiertle m6 sprężyne z drutu miedzianego, przylutuję do reflektora, do promiennika, ustawię odpowiedni wymiar, zaleję cyną, potem zamontuję przewód i tyle.
ODPOWIEDZ