Antena do ZTE MF286

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
hitman2
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2011-02-08, 11:03
Lokalizacja: Ostrowiec

Antena do ZTE MF286

Post autor: hitman2 »

Witam,

Proszę o pomoc w doborze anteny do routera ZTE MF286 w sieci Orange. Jak do tej pory wystarczała stara antena, którą jeszcze kiedyś kupiłem za 4 dychy w plusie, a nawet bez niej prędkość i pingi były satysfakcjonujące. Od jakiegoś czasu sytuacja drastycznie się pogorszyla (z prędkości średnio 50-70 Mbit/s zrobiło się 1-3 w ciągu dnia, jeszcze 2 tygodnie temu wszystko było w porządku!). Miejscowość to Stryczowice (świętokrzyskie). Wg btsearch w mojej okolicy są 2 btsy w mniej więcej równej odległości - Śnieżkowice oraz Rzuchów. Dziś podjechałem pod obydwa z telefonem i okazała się dziwna sprawa. Otóż będąc pod tym pierwszym prędkość wciąż była tragiczna a apka network cell info pokazała że łączy się z tym drugim :gwiazdki: . Ciekawą sprawa jest fakt, iż numer ecid pokrywał się z tym co pokazuje router oraz z tym co btsearch przypisuje btsowi w Śnieżkowicach :gwiazdki: Nie wiem za bardzo komu wierzyć :] . W każdym razie bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do ZTE MF286

Post autor: matek451 »

Pokazujesz zakładkę Informacja o urządzeniu a potem szczegółowe informacje z CId BTS-a i RSRP sygnału. Test w domu i z MF286 na zewnątrz bez tego szajsu z Plusa. Do tego aktualizacja FW na MF286 z Orange do najnowszego, z mozliwością wyboru pasm LTE i po kolei wymuszasz samo LTE800 a potem LTE1800 i agregacja LTE1800+800 i screeny z każdego i speedtest. Od początku konieczny był zakup anteny kierunkowej, niezależnie od wyboru operatora, stacje bazowe daleko. Na BTS-ach NetWorks Rzuchów i Śnieżkowice działa LTE1800NW ( wspólne 15MHz pasma dla Orange i T-Mobile) do tego kazdy z nich ma własne LTE800na 10MHz, powinna działać agregacja LTE1800+800. Zasięgowe pasmo LTE800 z reguły bywa przeciążone.
hitman2
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2011-02-08, 11:03
Lokalizacja: Ostrowiec

Re: Antena do ZTE MF286

Post autor: hitman2 »

matek451 pisze:Pokazujesz zakładkę Informacja o urządzeniu a potem szczegółowe informacje z CId BTS-a i RSRP sygnału.
W ustawieniach routera mam tylko tyle:
Screenshot_20190630-221745_Chrome.jpg
Screenshot_20190630-221738_Chrome.jpg
Natomiast screeny ze speedtesta zrobione teraz w domu (na zewnątrz zrobię jutro):
800 mhz:
Screenshot_20190630-220738_Speedtest.jpg
1800 MHz:
Screenshot_20190630-220911_Speedtest.jpg
1800 + 800:
Screenshot_20190630-221636_Speedtest.jpg
Co do konieczności kupienia od razu anteny - teoretycznie niby tak, ale po prostu przez długi czas działało to dobrze, więc takiej konieczności nie było ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do ZTE MF286

Post autor: matek451 »

Tragedia z BTS-a Networks Śnieżkowice, router na auto łączys ię w agregacji LTE1800NW + LTE800, sygnał na LTE1800 słaby. Obydwa pasma LTE z tego BTS-a to dno i metr mułu.
hitman2
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2011-02-08, 11:03
Lokalizacja: Ostrowiec

Re: Antena do ZTE MF286

Post autor: hitman2 »

Tak jak pisałem zdziwiło mnie to, że stojąc pod tym btsem prędkość była dalej tragiczna. A wcześniej właśnie z niego działało jak złoto. A przynajmniej przypuszczam, że z niego bo dane z btsearch i z network cell info się kłócą. Ciekawe jest też to, że to załamanie stało się dość nagle, z dnia na dzień. Pytanie co dalej?
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Antena do ZTE MF286

Post autor: Tinkas »

Zgłoś awarię BTSa, może czegoś się dowiesz.
MF286 od Orange działa na baterii. Jedź z nim pod BTSy i zrób testy pod nimi.

Pamiętaj też, że korzystając z anteny na MF286 psujesz efektywność MIMO2x2, bo MIMO jest robione między jedną anteną zewnętrzną i jedną wewnętrzną. Dlatego jeśli korzystasz z anten zewnętrznych, to router powinien tak czy inaczej być w miejscu zapewniającym w miarę dobry sygnał.
Jak nie boisz się rozebrać routera, to w wątku o nim możesz znaleźć info ode mnie, jak przerobić go na MIMO2x2 na antenach zewnętrznych.
hitman2
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2011-02-08, 11:03
Lokalizacja: Ostrowiec

Re: Antena do ZTE MF286

Post autor: hitman2 »

Dobrze, tak zrobię, tylko mam pytanie, jak bardzo wiarygodne są dane dotyczące btsów na btsearch? Bo tak jak pisałem btsearch pokazywał mi wczoraj jedno a network cell info drugie. Chce mieć pewność z którym btsem się łączę.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Antena do ZTE MF286

Post autor: radius »

Sieć radiowa niekiedy jest tak robiona, że sygnały zachodzą na siebie i raz można odbierać stację A, za chwilę B, a potem na C się przełączy.
Najłatwiej poznać po eNB czy to inne obiekty.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
hitman2
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2011-02-08, 11:03
Lokalizacja: Ostrowiec

Re: Antena do ZTE MF286

Post autor: hitman2 »

Ok, pomiary porobione pod BTS-ami

BTS Śniezkowice TRAGEDIA LUDZKA:
Screenshot_20190701-114555_Speedtest.jpg
A to I tak tylko jednorazowo bo było mniej. Stojąc pod nadajnikiem zadzwoniłem do orange i Pan stwierdził że wg niego wszystko jest ok i nic nie zrobią :wsciekly:

BTS Rzuchów tu już spoko:
Screenshot_20190701-122554_Speedtest.jpg
A nawet potem jak wróciłem do domu ale wyszedłem z routerem troszkę wyzej, tak, że chyba nawet był delikatny kontakt wzrokowy udało się osiągnąć o dziwo jeszcze lepszy wynik.

No i teraz trzeba jakoś wymusić żeby router łączył się właśnie z tym BTS-em. Problemem tylko są drzewa które są po drodze :( Ale być może uda się coś zdziałać mocną anteną.
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Antena do ZTE MF286

Post autor: Tinkas »

Na jakiej częstotliwości robiony był drugi test? To determinuje rodzaj anteny. Jeśli na "auto" to warto byłoby sprawdzić jeszcze raz wszystkie częstotliwości pojedynczo.
Jaki poziom sygnału był jak byłeś z routerem na dachu? Na pewno połączył się z tym samym BTSem?
hitman2
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2011-02-08, 11:03
Lokalizacja: Ostrowiec

Re: Antena do ZTE MF286

Post autor: hitman2 »

Jestem pewien, że to BTS Rzuchów, sprawdziłem z tabelką UKE.

1800 MHZ:
Screenshot_20190701-160104_Speedtest.jpg
2600 MHz:
Screenshot_20190701-160232_Speedtest.jpg
1800+2600 Mhz:
Screenshot_20190701-160606_Speedtest.jpg
Na częstotliwości 800 MHz tak jak trochę się spodziewałem tragedia, speedtest się wykrzacza. Ale 2 pozostałe częstotliwości wyglądają fajnie.

Edit:
Dodatkowo moc sygnału przy agregacji:
Screenshot_20190701-155621_Chrome.jpg
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Antena do ZTE MF286

Post autor: Tinkas »

Dalej nie wiadomo jakie są poziomy sygnału dla poszczególnych pasm. To są testy pod BTSami, czy z domu?
W jakiej odległości kątowej są od siebie te BTSy? Można pokusić się o zakup Cybertecha na pasmo 1800-2600 i wymusić agregację tych dwóch częstotliwości. Tylko pamiętaj o tym co pisałem wyżej - z anteną może okazać się, że prędkości są mniejsze niż w przypadku samego routera umieszczonego w tym samym miejscu. Ale przeróbka jest banalna w razie co.
hitman2
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2011-02-08, 11:03
Lokalizacja: Ostrowiec

Re: Antena do ZTE MF286

Post autor: hitman2 »

Rzeczywiście mój błąd, nie napisałem, ostatni post to wszystko testy zrobione w domu, wszystkie z połączenia z BTS Rzuchów. Siła sygnału na wszystkich pasmach była mniej więcej zbliżona do tego ze screena. Natomiast wszystkie pasma z BTS Śnieżkowice to tragedia, czy to robiąc test w domu czy pod samym BTS-em. Teraz chodzi tylko o to żeby wymusić na routerze łączenie się z tym pierwszym. Router w miejscu w którym mogę go umieścić w domu preferuje ten drugi ze względu na lepszy sygnał. Dlatego muszę popróbować z dobrą anteną - możliwe że właśnie cybertech + przeróbka o której mówisz. Są w ogóle jakieś alternatywny dla tej firmy? Jeśli uważasz, że czegoś nie rozumiem to napisz, nie jestem zbytnim ekspertem w tej dziedzinie :D
Edit:
Jeszcze głupie pytanie: jak otworzyć ten router? Nie ma żadnych śrubek, jest sklejony czy na jakieś zatrzaski?
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Antena do ZTE MF286

Post autor: Tinkas »

Wydaje mi się, że jeśli chodzi o wielopasmowe anteny, to Cybertech ma najlepszą cenę.
Pytanie jak daleko kątowo od siebie są te nadajniki. Ja mam dwa BTSy w odległości około 45 stopni (czyli muszę obrócić antenę o 45 stopni, żeby skierować ją idealnie z jednego BTSa idealnie na drugi) i o ile pasma 2100 i 2600 udaje się w ten sposób "wymusić", to 1800 dalej skacze między BTSami.

A odnośnie rozbierania routera - to tak jak ktoś napisał, pod baterią jest jedna śrubka. Potem tylko zatrzaski, które są raczej solidne i trudno je połamać, ale też trudno rozebrać. Generalnie bez stresu - szerszy śrubokręt płaski lub nóż i śmiało :)
Oczywiście tracisz gwarancję.

Aha, pytanie jeszcze gdzie będzie stał router. Bo jeśli w miejscu gdzie robiłeś testy, to raczej nie musisz go przerabiać, bo ma tam w miarę dobry sygnał.
hitman2
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2011-02-08, 11:03
Lokalizacja: Ostrowiec

Re: Antena do ZTE MF286

Post autor: hitman2 »

U mnie odległość kątowa jest mniej więcej 90 stopni więc myślę , że odpowiednia antena powinna dać radę. Co do gwarancji to od dawna już nie ma co tracić :D A przeróbka raczej będzie konieczna, bo testy były robione na zewnątrz (napisałem, że w domu - w domu ale na zewnątrz a nie pod BTS-em - taki skrót myślowy :D) a w miejscu gdzie może stać sygnał już jest sporo gorszy.
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Antena do ZTE MF286

Post autor: Tinkas »

No to walcz z kabelkami. Ale to po zakupie i testach anteny. Nie pamiętam teraz na 100%, ale u mnie był problem z długością kabla chyba akurat pod wejście na 2600. Był minimalnie za krótki, żeby bezstresowo go zamienić z innym. Ale wystarczy odkręcić modem i lekko wyjąć go ze slotu. Wtedy podpiąć kabel, wcisnąć modem do slotu i przekręcić. Kabelek napnie się jak bycze ... ;) ale u mnie się nie urwał i było spoko :)
ODPOWIEDZ