Załamany słabym zasięgiem..

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
MloDyy7
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2019-07-21, 16:24

Załamany słabym zasięgiem..

Post autor: MloDyy7 »

Cześć,
jestem laikiem. Więc postanowiłem w końcu udać sie po pomoc. MIeszkam na wsi, jeszcze jakiś czas temu mogłem normalnie coś pobrać, obejrzec film czy pobrać. Pobieranie oscylowało w graniach 10 mb .
Router posiadam w Tmobile Huawei B525 23s niby LTe.

Na mapach mam po 3 i 4 km do nadajników, wymuszanie nic nie daje. łapie tylko na 800 no i 800+1800.
Reszta nie ma nic. W załączniku screeny.

Zostaje zakup anteny? Zmiany dostawcy? Jakieś rady co zrobić ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Załamany słabym zasięgiem..

Post autor: wojteks »

Wystaw router na dach/komin, powtórz testy. Na LTE800 lepiej nie będzie (będzie gorzej).
Kup (pożycz) karty SIM konkurencji i sprawdź. Podaj też dokładniejszą lokalizację.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Załamany słabym zasięgiem..

Post autor: matek451 »

Podać lokalizację a nie te screeny z pseudo map handlarzyny elektrośmieciami udającymi anteny.Mapy nieczytelne, zasięg w Starych Chrustach na tym B525 masz z BTS-a NetWorks Gałków mały, to słynny bieda BTS only 800/900MHz jakich nie brakuje w NetWorks w całej Polsce. T-Mobile nie ma na takich BTs-ach mozliwości aby prawidłowo świadczyć usługę bez limitu. Na nim nie ma LTE1800 ani 3G z UMTS2100HSPA+DC. Na screenach nie ma połączenia z LTE1800.Twoja jedyna szansa na normalny internet w T-Mobile to BTS NetWorks Wola Łaznowska gdzie działa LTE1800NetWorks czyli wspólne 15MHz pasma dla Orange i T-Mobile, do tego LTE800 T-Mobile i agregacja LTE1800+800. Do tego 3G na UMTS2100HSPA+DC które często działa lepiej od LTE. Wystaw B525 za okno, wymuś samo LTE1800, pokaż screena i speedtest. Potem samo LTE800 i to samo a na koniec LTE1800+800. Sprawdź też jak działa UMTS2100.Oczywiście nie licz na wodotryski, lokalizacja jest trudna a sieć NW w tej okolicy uboga. Taki sam BTS jak w Woli jest też w Gałkowie Duzym ale tu jest tez pozwolenie na LTE2100 więc możliwe ze wykonano refarming pasm 1800 i 2100MHz i działa LTE2100 zamiast DC i LTE1800T-Mobile na własnych 10MHz pasma. Dlatego sprawdź tez LTE2100.
MloDyy7
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2019-07-21, 16:24

Re: Załamany słabym zasięgiem..

Post autor: MloDyy7 »

Zrobiłem jak mówiłeś. Wystawiłem router na dwór.. nawet wyszedłem z nim na dwór i przedłużaczem. Takie są wyniki. Rozumiem, że z Tmobile nie bede mial zadnej mozliwosci korzystania z PRZYJEMNOSCIa z internetu ?

Dokładna lokalizację potrzebujesz skąd?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Załamany słabym zasięgiem..

Post autor: matek451 »

Kolejna niepotrzebna mapa, tym razem z NCI zamiast zakładki WSKAŹNIK z niej. Mapa pokazuje bzdury ale telefon łaczy się z LTE+ czyli w agregacji pasm LTE, nieczytelny eNB i ECI więc możliwe ze to Łaznowska Wola a z niej niestety LTE800 jako pasmo podstawowe i pewnie LTE1800NW jako dodatkowe.
Na B525 po kolei HMaager na LTE1800T-Mobile z Gałkowa Dużego, agregacja z LTE2600 nie działa, zasieg na 1800MHz szczątkowy.Potem samo LTE800 z Gałkowa Małego. Sygnał bardzo słaby. Na koniec LTE2100 T-Mobile z Gałkowa Duzego , sygnał bardzo słaby. Reasumując na podstawie HManagera wiadomo ze Gałkow Duzy po modernizacji, działa LTE1800 i LTE2100 T-Mobile kazdy na 10MHz pasma, sygnał na zewnątrz minimalny. Na BTS-ie też LTE800 t-Mobile i agregacja tych 3 pasm LTE. Gałków Mały nie wart uwagi z tylko LTE800. Na podstawie NCI wnioskuję ze w Łaznowskiej Woli działa LTE800T-Mobile i LTE1800NW i agregacja tych pasm. Przy czym sygnał nawet na LTE800 bardzo słaby. Działa 2 CC CA LTE800+1800.
Na B525 skorzystasz z agregacji LTE800+1800 z Łaznowskiej Woli lub Gałkowa Dużego. Z tego drugiego tez agregacja LTE2100+800. nie skorzystasz z agregacji LTE1800+2100 Z G.Duzego bo B525 jej nie obsługuje.Oczywiście konieczna antena kierunkowa 800-2600MHz czyli polecane 2 xATK-504, kabel jak najkrótszy i raczej LMR240 o niższej tłumienności.
To że korzystasz z T-Mobile w Starych chrustach już wywnioskowałem sam. Lokalizacja jest trudna a wybór operatorów niewielki, Orange korzysta z tych samych BTS-ów co T-Mobile. Plus ma BTS w Nowych Chrustach z LTE1800 i LTE900aero2 i ich agregacja, w Gałkowie Małym samo LTE1800aero2.
Do tego Play ma BTS-y w Kurowicach z LTE1800, LTE2100 i LTE800 oraz ich agregacja i nową stację w Rokicinach Kolonii ale trzeba sprawdzić pasma, na pewno już działa.
Niestety ale NetWorks wypada w tym wszystkim słabo, dla twojej miejscowości przewidziano zasięg LTE800 z Gałkowa Małego czyli padliny a nie BTS-a. Bez inwestycji w anteny i wymuszeniu za ich pomocą połączenia z BTS-ami Gałków Duży czy Łaznowska Wola nie masz szans na normalny internet. Niestety ale nie skorzystasz z agregacji LTE1800+2100 na B525.Tą agregację obsługuje MF286 czy B715 z Play. Oczywiście nie ma też gwarancji ze wyzsze pasma LTE z tych dwóch BTS-ów dadzą super prędkości, te zależą od obciążenia tych pasm i parametrów sygnału a ten na 1800 i 2100MHz na zewnątrz u ciebie tez nie powala.
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Załamany słabym zasięgiem..

Post autor: Tinkas »

Ale Kolega niech wyjdzie z routerem na dach, względnie na balkon, a nie biega z nim po podwórku, bo parametry sygnału wyszły takie same jak w domu :)
MloDyy7
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2019-07-21, 16:24

Re: Załamany słabym zasięgiem..

Post autor: MloDyy7 »

I tak zrobione:). Parametry pewnie takie same ze wzgledu ze wokol mam lasy. Bardzo wysokie. A do tego doslownie za plotem linie wysokiego napiecia biegnace przez pola. 50m dalej znajdują się te właśnie linie.

Na chwile obecna przetestowałem wszystkie możliwe sieci. Play bez szans, plus bez szans, z tmobile tez ogromne problemy. Wybronił się jedynie orange( nie wiem dlaczego zwlaszcza ze napisales ze Orange korzysta z tych samych bts. A zwykly speedtest po wlozeniu karty do routera pokazuej 20MS i 15-20 mb pobieranie/ 5 wysyłania. Na ten moment do przezycia :).
Zostaje dokupienie i tak anten i testowania dalej .

Pewnie zostanie to juz tajemnica dlaczego orange tak DOBRZE wypadl na tle tych innych sieci. Chyba ze ktos jest mi to w stanie logicznie wytlumaczyc. Skoro korzysta z tych samych bts to dlaczego na tmobile jest naprawde bardzo zle, a na orange przyzwoicie :) tmobile 1mb pobieranie / 0.5wysylania
orange 15-20/5.

Dzieki mimo wszystko za rady. W antene i tak zainwestuje :).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Załamany słabym zasięgiem..

Post autor: matek451 »

Niestety ale z twojej strony brak woli do współpracy i rzetelnych testów. Nie pokazujesz speedtestów z Orange w godzinach wieczornych. Nie wiadomo na których pasmach i z którego BTS-a masz te 15-20Mb/s u tego operatora a to istotne przy wyborze anteny. Jeśli chodzi o Play i Plusa to bez jakiś danych trudni wytłumaczyć słabe działanie, w przypadku Play BTS-y są za lasami na południe od ciebie. Zasięg poprawi budowa BTS-a Play w Gałkowie Dużym, pozwolenie UKE już jest.A T-mobile bywa przeciążony, szczególnie na LTE800.
MloDyy7
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2019-07-21, 16:24

Re: Załamany słabym zasięgiem..

Post autor: MloDyy7 »

Sorry za poziom wspolpracy jaki okazuje. Ale staram sie jak mogę. Wstawiam teraz zrzut ekranu z pomiary speedtestem w nocy i z samego rana dzisiaj. Do tego screen z hmanagera.

Czy z tego mozna cos powiedziecc jaka antene dobrac ? Czy potrzebne sa inne informacje ?
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Załamany słabym zasięgiem..

Post autor: Tinkas »

HWmanagera poprosimy dla poszczególnych pasm, tak jak wcześniej.
Prędkości trzeba mierzyć wieczorami, między godziną 18, a 21. Wtedy mówią coś o obciążeniu sieci w danym miejscu.
ODPOWIEDZ