Problemy z nadajnikami

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lensa1969
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2019-08-22, 06:17

Problemy z nadajnikami

Post autor: lensa1969 »

Witam wszystkich. Jest to mój pierwszy post.
Przedstawię moją sytuację. Od 2 lat mam internet LTE z Tmobile.
Najpierw router B525 potem B715.
Mją lokalizację zaznaczyłem na zdjęciu.
Problem polega na tym, że routery (um ieszczone na strychu) przełączały sie pomiedzy trzema nadajnikami).
Dokupiłem anteny z dipola (https://www.dipol.com.pl/antena_atk-log ... 054_10.htm ).
Ogólnie byłem zadowolony. Skierowałem na nadajnik (STRZEGOWA) najdalszy ale i najmniej obciążony.
Teraz do meritum - dostałem centralnie piorunem w anteny (spalone prawie wszystko co mogło być spalone) i teraz śmiga na starym B525 na antenach wewnętrznych. Jest masakra, zasięg skacze od 1 do 5 kresek i dzieci mnie zamęczą bo czasami filmu nie moga obejrzeć. Chcę kupić anteny znów te same ale czy jest sens montować je pod dachem (nie chcę mieć nic na dachu już).
Chodzi tylko o wybranie jednego nadajnika. Na dachu dachówka, deskowanie i 20 cm wełny.
Postanowiłem zadać to pytanie bo teraz liczę się z każdą złotówką odbudowując sprzęty w domu. Normalnie kupiłbym nowy router (teraz b618) i anteny i powoli zrobiłbym co trzeba.
Proszę o wyrozumiałość i ewentualną pomoc.
Pozdrawiam.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Problemy z nadajnikami

Post autor: key »

Anteny sa ok. Dach i nizsze polozenie anten beda obnizaly zasieg, ale czy na tyle, by bylo to odczuwalne, nikt Ci na odleglosc nie powie.
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problemy z nadajnikami

Post autor: matek451 »

Brak lokalizacji, mapa tego handlarzyny elektrosmieciami nieczytelna. Brak diagnostyki sygnału i BTS-a na poszczególnych pasmach LTE z B525 na strychu. Należy sprawdzic po kolei LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800 za pomocą HManagera i pokazać screeny z nich i speedtesty na każdym z pasm. Jesli na BTS-ie Kapiele Wielkie T-Mobile ma 4 pasma LTE( Orange ma na nim potwierdzone a T-Mobile bez LTE2600) to nie widzę sensu zakupu anteny szerokopasmowej a tym bardziej tej chińskiej z Dipola. Na jakiej podstawie sądzisz że w ogóle korzystałeś z BTS-a Kąpiele a nie z Wolbrom-krakowska 1. No i skąd w ogóle pomysł aby zamiast B715 kupować B618, jedyna jego zaleta w stosunku do B525 to 2 CC CA B1+B3 której B525 nie obsłuży, wysoka cena i nieuzasadniony niczym wybór. Antena na poddaszu to strata sygnału około 10dB, szczególnie dokuczliwa na wysokich pasmach LTE. Ale najpierw testy pasm LTE na B525.
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Problemy z nadajnikami

Post autor: Tinkas »

Ja musiałem uciekać anteną pod dach, bo router skakał między dwoma nadajnikami, a ich wzajemne zagłuszanie psuło działanie MIMO.
Sprawdź sygnał na samym routerze umieszczonym w miejscu, gdzie chcesz zamontować anteny i będziesz wiedział co dalej.
lensa1969
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2019-08-22, 06:17

Re: Problemy z nadajnikami

Post autor: lensa1969 »

Skąd wiem że z nadajnikiem Kąpiele wielkie, ano stąd że tam działało a jak skierowałem na krakowską 1 to widać było że zapchany jest.
Strata sygnału to pikuś (te anteny z dipola sprawowały się dobrze) na pewno będzie lepszy niż na wewnętrznych. Na samych wewnętrznych antenach jest ok tyle że przełącza się pomiędzy nadajnikami jak pisał kolega wyżej. Miałem B715, ale uległ spaleniu po piorunie i działał o niebo lepiej niż B525.
Chcę po prostu podpiąć i zapomnieć o tym tak jak do tej pory. Nie zamierzam się doktoryzować bo mam inne rzeczy do roboty. Szukam tylko waszych opinii, Wyciągnę wnioski i podejmę decyzję. Co do B618 chcę kupić już coś co pewnie kilka lat posłuży (może) i będzie miało zapas na nowe technologie. Dzięki za wypowiedzi. Muszę w takim razie przemyśleć co kupić czy 715 czy 618.
Pozdrawiam.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problemy z nadajnikami

Post autor: matek451 »

Do BTS-a Kapiele masz około 5 km więc dobór odpowiedniej anteny to podstawa a te z Dipola są akurat słabe, podstawowe pytanie to czy potrzebna ci antena szerokopasmowa czy wystarczy na 1800-2600MHz do agregacji 3 CC CA B7+B3+B1 z tego BTS-a na której skorzystasz z B715. B618 to akurat krok wstecz, MIMO4x4 tylko na antenach wewnatrznych.
lensa1969
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2019-08-22, 06:17

Re: Problemy z nadajnikami

Post autor: lensa1969 »

Witam ponownie.
Napiszę jeszcze tak, co do routera, nie zależy mi na agregacji 3 pasm. Mnie wystarczy stabilne połączenie i 30-50 Mbs.
Może popatrzyć na inne routery np. jakiegoś TP-Linka? Muszę szybko coś kupić bo ten B525 od Tmobile już mnie wkurza. On od początku zachowywał się dziwnie teraz coraz bardzie muli na wewn. antenach zwłaszcza wieczorem. Nie chcę się bawić w modyfikowane oprogramowanie.
Co do B618 myślę nad tym co napisaliście i sta moje wcześniejsze pytanie.
Pozdrawiam.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problemy z nadajnikami

Post autor: matek451 »

Ale to że internet od T-mobile muli wieczorami nie ma nic wspólnego z B525 i nie jest t też wina softu na nim. To problem operatora , na antenach wewnętrznych z którego BTS-a korzystasz i na jakim pasmie LTE, jakie parametry sygnału na nim i jaki DL/UL wieczorem? Zakup TP-Linka ptraktujmy jako żart.
lensa1969
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2019-08-22, 06:17

Re: Problemy z nadajnikami

Post autor: lensa1969 »

Z B525 miałem problemy był na serwisie w Tmobile, niby wgrali nowy soft wtedy przez jakiś czas działał ok.
Myślę, że przy moim szczęściu trafiłem na ferelny egzemplarz.
Co do łączenia się z konkretnymi BTS-ami raz przeprowadzałem testy na poszczególnych i z agregacjami (która nie specjalnie dawała efekty).
Teraz nie mam czasu. Tamtre testy robiłem z zewnętrznymi antenami na B715 i B525 testy jednoznacznie stwierdzały że b715 był super.
CHyba zrobię tak że zakupię B618 i B715 i przeprowadzę testy na antenach wewnętrznych i zostawię co mi będzie lepiej śmigało.
Innego sensownego rozwiązania na razie nie widzę. Co prawda cena b618 jest wysoka, ale na chwilę obecną myślę że nasze rozważania dotyczą konkretnej lokalizacji i bez fizycznego sprawdzenia dyskusje będą czysto teoretyczne.
Pozdrawiam i dziękuję za wpisy.
ODPOWIEDZ