Problemy z sygnałem ?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kaszpir
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2017-10-10, 08:13

Problemy z sygnałem ?

Post autor: kaszpir »

Witam !

Mieszkam w miejscowości Dzikowo , kujawsko-pomorskie.
Najbliższy nadajnik jest zlokalizowany w Silnie prawie 4km w linii prostej od naszego domu.
Problem jest taki że są to tereny silnie zalesione (natura 2000) i dookoła lasy.
Dodatkowo ukształtowanie terenu. Dom jest położony w "pradolinie Wisły" więc też nie teren nie jest całkowicie płaski.

Zasięg komórkowy w tym miejscu jest fatalny. Max 1 kreska i często zrywa połączenie. LTE nie łapie w telefonie a jak już to transfer mocno poniżej 1Mbit/s.

prawie 2 lata temu zasugerowano mi że w tej lokalizacji najlepiej sprawdzi się LTE800. Mam umowę z NJU Mobile (Orange) . Kupiłem 2 anteny ATK10 tak jak mi zasugerowano (na tym forum) i monter mi zamontował.

Na LTE800 z zewnętrznymi antenami na routerze B593-s22 miałem 2-3 kreski i wg. speedtest transfer około max 6-10 mbit/s , upload około 10-12mbit/s.

Jednak jakiś czas temu zauwazyłem że prędkość widocznie się zmniejszyła.

Zrobiłem test i wyszło mi że 2 zewnętrzne anteny ATX10 dają mi tylko w LTE800 zysk 2-3 db i dodatkowo jako "ciekawostka" wygląda że lepszy transfer obecnie mam na antenach wbudowanych.
Przy LTE800 mam z anteną wbudowaną download około 6MBit/s , upload około 1,5MBit/s (RSSP - 112db) a z antenami zewnatrznymi download około 3-4Mbit , upload 10-12mbit/s ... (RSSP - 108-109dB)

Co ciekawe wczoraj przetestowałem też UMTS zapewne 900Mhz.
Tutaj z antenami zewnątrznymi mam pełen zasięg (RSSP chyba okolo 80dB).
Wyszło że antena zewnętrzna daje zysk 12dB.

Niestety mimo dużo lepszego sygnału transfer jest zbliżony do tego co mam na LTE bez anten zewnętrznych ...

Zastanawiam się czemu tak mały zysk 3-4db w przypadku LTE800 ?
Czy monter źle zamontował antenę albo lekko się "obróciła" ?
Kabla jest 10m , kabel chyba H155.

Monter jak instalował 2 anteny ATK-10 zamontował je raczej w kierunku gdzie jest nadajnik. Czy takie objawy mogę być spowodowane niezbyt precyzyjną nastawą anteny? Ale z drugiej strony przy UMTS jest zysk 12db więc chyba ustawione dobrze ?
Oglądałem anteny i wygląda jakby jedna była delikatnie przesunięta , tak że obie anteny nie mają tego samego kierunku w które są skierowane , ale mówimy tu o małych różnicach i nie wiem czy ma to jakiś wpływ.

Anteny są dość wysoko i dostęp jest trudny więc na siłę nie chciałbym regulować anten.

Co do innych zakresów. To na LTE1800 , LTE 2600 nie mam żadnego sygnału (z anteną i bez) .

Zastanawiam się co można zrobić ? Myślałem o nowym routerze B525 , bo ma agregacje i podobno lepszy niż B593-s22 , ale nie wiem czy coś by pomógł. Czy może jednak kombinować z samymi antenami i tam szukać poprawy (wina złego ustawienia ??_ albo może inna antena , tylko co to ma sens ?

Kiedyś miałem kupiona jakąś super antenę panelową jakiejś super duper mocy z Allegro. Ale zysku zero a jedynie gorszy sygnał niż na antenie wewnętrznej i dopiero anteny ATK10 pomogły.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Problemy z sygnałem ?

Post autor: Hermogenes »

W Silnie masz potwierdzone L 800 i L 1800 od NetWorks masz do Bts 3- 4 km jeśli nie masz wysokich drzew po drodze powinieneś odbierać obie częstotliwości. Jeśli masz taki słaby sygnał na L 800 to coś jest powalone z anteną. Pierwsze to sprawdź czy jest skierowana na Silno. pozdrawiam Hermogenes
ODPOWIEDZ