Słabe prędkości Huawei 525s, dobre na tel, dziwne SINR

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
piioo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2019-09-30, 20:16

Słabe prędkości Huawei 525s, dobre na tel, dziwne SINR

Post autor: piioo »

Cześć.
Nie wiedziałem nawet jak nazwać temat gdyż problem z którym się borykam ma kilka oblicz. Nie wiem o co chodzi, więc proszę was o pomoc.
Mam w T-mobile telefon służbowy i bardzo dobrze działa mi Internet mobilny w mojej lokalizacji. W związku z tym postanowiłem, że wezmę domowy LTE na spróbowanie i prawdopodobnie pozbędę się swojej słabo działającej radiówki. Niestety napotykam same problemy gdyż:
1. Korzystając z network call info sprawdzałem BTS i parametry sygnału i w miejscu pracy mam wszystkie parametry na bardzo wysokim poziomie, łącznie z SINR ok 20-30. Prędkości praktycznie przez większość dnia to 140-170 mbit. Gdy robię pomiar u siebie na dachu mam max około 90 mbit, a wartośc SINR magicznie spada do 0-14. Nie wiem jak to w ogóle możliwe, bo mierzyłem specjalnie o tej samej godzinie w odstępie kilkunastu minut. BTS jest ten sam, jestem nawet bliżej nadajnika, nie ma drzew, nic... Nie mam pojęcia co robić.
https://ibb.co/S6rS3cb - MAPKA

2. Wiem, że prędkość i tak nie jest zła ale skoro w pracy tyle wyciągam, to dlaczego w domu nie? Idealnie obraz pokazuje mapka, którą przygotowałem. Do Huaweia, którego dostałęm w T-mobile, mimo, że mam 400m do masztu, dokupiłem 2x ATK 20 i podłączyłęm na dachu. Niestety SINR mimo anten 0-14, a w dodatku nie mogę przekroczyć często prędkości 30 mbit/s. Zauważyłem, przez LTEWatch, że router autmatycznie łączy się z pasmem 2100Mhz, więc pomyślałem, że dlatego nie ma prędkości LTE, ale gdy wymuszę na nim pasmo 800Mhz, to mimo, że widać po sile sygnału, że anteny działają (-50db), to SINR jest jeszcze gorszy i średnią ma w okolicach 3.

Nie mam pojęcia co mam zrobić. Dlaczego na tel działa to dużo lepiej, dlaczego przez router wymuszenie LTE 800 jeszcze pogarsza sprawę mimo anten i dlaczego przy pracy mam dużo lepszy parametr SINR?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Słabe prędkości Huawei 525s, dobre na tel, dziwne SINR

Post autor: matek451 »

Ciesz się z tego co masz bo i tak miałeś kupę szczęścia, jeszcze nie dawno cieszyłbyś się z tych kilku Mb/s w T-mobile. Miałeś kupę szczęścia ze odpalili tam kolejne 10MHz pasma na LTE2100 a może też i na LTE1800 bo wczesniej było tylko gołe, zapchane LTE800 na 10MHz. BTS został poddany modernizacji i refarmingowi na 1800/2100MHz. Na poczatek wymuś HManagerem jeszcze LTE1800 i pokaż wyniki. Kolejny krok to agregacja LTE2100+800 a następnie jak jest LTE1800 to agregacja LTE1800+800. Antena niepotrzebna z zakup 2x ATK20 to kasa w błoto, po co komu antena na 800MHz gdy do BTS-a 400m a na dodatek LTE800 to zasięgowe, przytkane pasmo. A co do wyników to telefon pewnie korzysta z 3 CC CA LTE21001800+800 skoro masz nawet 170Mb/s i pewnie z innego sektora, w domu router loguje się do drugiego. Na B525 nie skorzystasz z 3 CC CA B1+B3+B20 a co gorsze tez z 2CC CA B1+B3 bo B525 nie agreguje LTE2100+1800 tylko LTE2100+800 lub LTE1800+800. Szybko to u ciebie jest z Play i BTS-a z 4 CC CA.
piioo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2019-09-30, 20:16

Re: Słabe prędkości Huawei 525s, dobre na tel, dziwne SINR

Post autor: piioo »

Zainstalowałem Hmanager, samo LTE1800 niestety słabo bo SINR w granicach -3-9 i prędkość mimo późnej już pory 18mbit, 800 + 2100 podobnie, 800+1800 około 24 mbit, a najlepiej idzie na LTE2100 samym bo w tym momencie 41 mbit i SINR 5-14. Anteny mogę zwrócić, to nie problem. Router z całym T-mobile też, bo mam jeszcze tydzień na testy. Mówisz, że powinienem spróbować Play? Co powinienem zrobić, by móc skorzystać z 4 CC? Myślisz, że to będzie najlepsze rozwiązanie, czy jeszcze czegoś próbować z tym T-mobile? Z playa oczywiście chyba też mogę coś na testy wyrwać.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Słabe prędkości Huawei 525s, dobre na tel, dziwne SINR

Post autor: radius »

Co robić?
Wziąć lornetkę i zobaczyć rozstaw anten na stacji z dachu domu i z pracy. Może jesteś w martwym punkcie. Anteny są kierunkowe. Zazwyczaj wieszane są co 120°.
Ustalić czy to ten sam sektor (te same CellID).
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
piioo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2019-09-30, 20:16

Re: Słabe prędkości Huawei 525s, dobre na tel, dziwne SINR

Post autor: piioo »

Widzę, że nie dojdę do ładu z T-mobile. Wziąłem na próbę w Play, do tego B715 i od strzału, bez anteny, w moim pokoju, który ma kilka ścian do pokonania przy SINR 15 i RSRQ -85 -95db leci 55mbit, a już są godziny szczytu w sumie. Później dopiero będę kombinował z pozycją routera w domu ale póki co chciałbym się dowiedzieć jak mogę ustawiać pasma, gdyż sposób z LTEWatch lub Hmanager, którego używałem na T-mobile z 525s w ogóle nie działa - nic nie pokazuje.
ODPOWIEDZ