Antena od E3372

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bojs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2019-11-22, 09:58

Antena od E3372

Post autor: bojs »

Witam serdecznie
Niedawno zakupiłem internet mobilny z cp: router DRW-116 z modemem E3372.
Szybkości jakie uzyskałem w pokoju to mniej więcej 10-17 Mb/s przy ściąganiu ale przy ustawieniu anteny jak na zdjęciu z różową firanką ;)
Jeżeli modem włożę bezpośrednio do routera i postawie na biurku koło monitora to transfery 4-8 Mb/s.
Jeśli włożę kartę do Galaxy S9 to średni transfer jest większy niż jak karta sim jest włożona do modemu 14-19 Mb/s.
Jeśli wyjdę na balkon i wyciągnę telefon na jakieś pół metra na prawo niż modem na kijku jak na zdjęciu z pokoju to transfery już mam na poziomie do 30 Mb/s.
Stąd pomysł na zamontowanie jakiejś anteny na balkonie tylko nie wiem jakiej.
Do tego musiałbym zastosować przejście antenowe okienne bo pokój wynajmuje i odpada wiercenie.
A może jakaś antena wewnętrzna?
Czy do takiej anteny potrzebny jest specjalny kabel(pomijam konektory) czy można zastosować zwykły kabel antenowy SAT?

Obecnie mieszkam w Sanoczku. Nadajnik z jaki się łącze to nadajnik plusa/aero2 Zarszyn Nowosielce. W prostej linii mam 6km. Po drodze lekkie pagórki.

Dodaje jeszcze zdjęcie z Cell info. Po lewej z pokoju po prawej jak się wygnę na balkonie.
Chciałem jeszcze sprawdzić za pomocą LTEWatch ale aplikacja się wiesza podczas uruchomienia.
fota.jpg
Bez nazwy-1.jpg
Za wszystkie porady dziękuję
Pozdrawiam
Tomasz
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena od E3372

Post autor: matek451 »

Ty na powaznie ? Wziałeś ofertę w CP z tym zabytkowym, słabym zestawem? telefon łaczys ię w agregacji LTE900+1800 z tego BTS-a, wewnątrz parametry sygnału na LTE900 bardzo słabe a na zewnątrz dostateczne. Pokaż screena z aplikacji https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl wewnątrz domu i na zewnątrz, do tego speedtesty. Czym się kierowałeś w wyborze operatora i sprzętu?
bojs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2019-11-22, 09:58

Re: Antena od E3372

Post autor: bojs »

Na poważnie. Co do operatora to mam abonament telewizyjny w cp stąd internet mogę mieć za 25 złoty na miesiąc bez sprzętu. Ja wziąłem te dwa urządzenie za 6 zł co miesiąc. Kierowałem się też tym że po przekroczeniu 50GB transferu na miesiąc jeśli pozostanę w zasięgu LTE to internet dalej działa bez lejka niby. Ile w tym prawdy nie wiem. Co do wyboru sprzętu to nie wiem czym się kierowałem. Jednego byłem pewny internet raczej nie będzie za szybki w tej lokalizacji. Internetu potrzebuje głównie do filmików na YT i skype. Netflixa i podobnych nie oglądam.
Oto wyniki pomiarów z Netmonstera
netmonster.jpg
Po lewej z pokoju po prawej z balkonu
Speed testy
speed test.jpg
Po lewej z pokoju po prawej z balkonu
Dzisiaj po pracy podjechałem jeszcze w pobliże nadajników z którymi się łączę ale szału nie było jeżeli chodzi o szybkość ok 30 Mb/s. Tak samo w Sanoku nie daleko pracy ale w pobliżu nadajnika transfer podobny ok 30 Mb/s.
Na zrzutach z netmonstera dodatkowo jest widoczna karta sim z T-mobile. Chciałem sprawdzić czy w tej sieci jest lepiej bo łączy się z nadajnikiem który jest blisko nadajnika plusa ale wyniki podobne.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena od E3372

Post autor: matek451 »

Co do internetu z CP to oczywiście w ramach FUP nie masz żadnej gwarancji ze w ramach LTE nie otrzymasz lejka po 50GB a potem kolejnych, z reguły na LTE około 100GB a po nich 0,5 Mb/s a nawet 32Kb/s, oczywiście i to bez gwarancji, zależy od widzi mi się operatora. W CP sprzęt na użyczenie a ten zestaw to starzyzna, do kupienia za 80-100 zł za komplet. pokazane parametry sygnału na telefonie to agregacja pseudo LTE900 aero2( na 5 MHz pasma) jako pasmo podstawowe +LTE1800aero2 z Zarszyna Nowosielce. W domu sygnał na 900MHz slaby a na 1800MHz szczątkowy, na zewnątrz lepiej ale bez szału. Zapewne w domu E3372 loguje się do LTE900, oczywiście nie agreguje pasm LTE. Speedtesty z godziny 16 mają male znaczenie, zrób między 20-22 i pokaż wyniki. W twojej sytuacji skorzystasz tylko z jednego pasma LTE, na LTE1800 jest 20MHz pasma i z założenia jest szybsze więc pewnie antena na 1800MHz ale na cuda bym nie liczył, to Plus. A T-mobile to też padlina bo korzystasz z BTS-a Networks gdzie działa tylko LTE1800NW z 15MHz pasma dla klientów Orange i T-mobile, sygnał na tym 1800MHz z Zaraszyna dużo lepszy. Testujesz nie tych operatorów co trzeba.
bojs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2019-11-22, 09:58

Re: Antena od E3372

Post autor: bojs »

Ok to zrobię testy o tej godzinie. A jakie sieci byś polecił? Jutro jeszcze podjadę po Play i wrzucę jakieś testy.
bojs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2019-11-22, 09:58

Re: Antena od E3372

Post autor: bojs »

Wynik z pokoju
TEST 22.jpg
Na balkonie to samo
Wynik z cp o tej samej godzinie
Bez nazwy-3TEST PC.jpg
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena od E3372

Post autor: matek451 »

Test na telefonie z kartą Plusa bo ten speedtest nie pokazuje , jesli tak to zgodnie z przypuszczeniami, telefon łączy się w agregacji lte1800+900 a E3372 raczej z samym lte900. Na telefonie rób speedtesty pokazujace jaki ISP.
bojs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2019-11-22, 09:58

Re: Antena od E3372

Post autor: bojs »

Testy z Play na balkonie
wynik play.jpg
A tu ciekawe porównanie transferu w pokoju z tel następnie udostępniłem internet z telefonu i takie kolejne trzy wyniki dostałem .
Przy pierwszym był jeszcze włączony router z cp następne dwa po jego wyłączeniu.
porównanie.jpg
Dziwne że szybkości są różne.

Wieczorem jeszcze zrobię dodatkowe testy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena od E3372

Post autor: matek451 »

Zgodnie z przewidywaniami, operator którego nie brałeś pod uwagę wypada najlepiej, ktoraś ze stacji bazowych Play ale one sa w tym rejonie niezweryfikowane. Na zewnatrz dostateczny sygnał na LTE1800, trzeba sprawdzić czy załączy się agregacja, to Nowosielce lub Sanok-Bema5 ale trzeba potwierdzić u kolegi @Pawrzes.
bojs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2019-11-22, 09:58

Re: Antena od E3372

Post autor: bojs »

Wątek chyba zbliża się do końca.
Zrobiłem jeszcze kilka testów.
W pokoju przy ściąganiu szybkość 35-50 Mbps, przy wysyłaniu ok 15, na balkonie 65-80 przy ściąganiu, wysyłanie podobne. Mam na myśli Play.
Cp w porywach do 15 przy ściąganiu i ok 4-5 przy wysyłaniu w pokoju. Na balkonie podobnie.
Udało mi się wsadzić kartę z Play do modemu Cp ale wyniki na poziomie Cp.
Teraz pytanie o Cp. Czy zastosowanie jakiegoś większego routera typu B525, B715 lub zewnętrznej anteny coś da?
Jeżeli chodzi o Play to mają teraz w ofercie trzy modemy Huawei: B311, 4G Router 3 Pro, B715. Czy zastosowanie któregoś z nich pozwoli mi uzyskać w pokoju takie szybkości jak na balkonie (metr różnicy)? Jeżeli nie to jest jeszcze opcja wzięcia internetu bez urządzenia. Jest jeszcze urządzenie ZTE NET BOX WF830.
ODPOWIEDZ