Zbieranie obciążonego BTS anteną kierunkową

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
utyk21
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2019-12-13, 10:46

Zbieranie obciążonego BTS anteną kierunkową

Post autor: utyk21 »

Cześć,

posiadam internet od TMobile który sprawia mi trochę problemów. Trochę info.

Router: Huawei B535
Antena: Antena Dualna LTE-A/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz (kabel 10m)

Lokalizacja: ul. Wojdyńska Warszawa

Obrazek

Jak widać mam problem, bo znajduję się w środku pustkowia, 0 BTS w najbliższej lokalizacji (czarna strzałka oznacza mniej/więcej mój kierunek anteny LTE).

Antena łączy się z zaznaczonymi na niebiesko BTS. Są to 280216(Zdziarska) oraz 281939(Brzeziny). Są to strasznie obciążone BTS. W godzinach szczytu (ok.20) Download osiąga czasem 0,2 MB/s. Ciężko w okolicy o BTS, który nawet w nocy będzie ściągał więcej niż 3 MB/s.

Ostatnio znowu postanowiłem bawić się anteną na dachu tym razem również z pomocą HManager. Wymuszanie agregacji pasm znalazło mi BTS którego nie mogłem znaleźć w bazie 114031. Z tego BTS wyciągam po 20 MB/s DL oraz UL. W porównaniu do wcześniejszych osiągów jest to skok ogromny. Problem w tym, że po 2 tygodniach zaczyna mi zrywać połączenie z tym BTS na rzecz Zdziarskiej lub Brzezin pomimo tego że antena jest ustawiona w zupełnie innym kierunku obecnie.

Parametry dla BTS są podobne

RSRP:
- 114031 – ok. 108
- Reszta BTS – ok. 105

Teraz mam kilka pytań.

1. Czy moja Antena jest odpowiednia? Czy istnieją mocniejsze anteny, które zbierają sygnał dokładniej? (Chodzi o zbieranie mocno kierunkowe, bez zbierania sygnały BTS które nie są ustawione w kierunku anteny).
2. Co można zrobić jeszcze aby poprawić jakkolwiek jakość internetu która na obecną chwilę jest żałosna?
3. Jak mogę się dowiedzieć gdzie jest umiejscowiony wskazany BTS - 114031
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zbieranie obciążonego BTS anteną kierunkową

Post autor: matek451 »

1.Tak odpowiednia jeśli korzystasz z pasm LTE2600, LTE2100 i LTE1800 i agregacji LTE2600+1800 lub LTE2600+2100
2. Można, jak znajdzie się innego operatora z mniej obciążonymi BTS-ami niż Networks. Temat w tej okolicy znany od dawna, T-Mobile i Orange na tych okolicznych BTS-ach już ledwo zipią. Nie jesteś pierwszy z problemami w T-Mobile z tego rejonu.
3. Oczywiście że tak to BTS Networks przy Berensona 11
utyk21
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2019-12-13, 10:46

Re: Zbieranie obciążonego BTS anteną kierunkową

Post autor: utyk21 »

Dzięki za odpowiedź. Ale teraz jestem zdziwony strasznie. Skoro mówimy że wskazany przeze mnie BTS jest na Berensona 11, a ja mam antene ustawioną w zupełnie innym kierunku to jak jest zbierany sygnał ?? Magiczne odbicie ?

Jak w ogóle powinienem ustawiać antenę w takim razie ?
ODPOWIEDZ