Nietypowo - antena na 400m

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kemot82
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2007-09-07, 08:31

Nietypowo - antena na 400m

Post autor: kemot82 »

Witajcie,

Temat może trochę nietypowy na tym podforum, bo mam tylko 400m do nadajnika, bez żadnych przeszkód terenowych i wszystko byłoby OK, gdyby nie zachciało mi się zrobić porządków z okablowaniem i urządzeniami sieciowymi w domu.

W tej chwili router (B818) stoi na parterze w centralnym miejscu domu, bo służy jednocześnie za AP.

Mogę postawić go przy oknie w pokoju od strony BTS, ale to by było za proste ;) i dodatkowo zajmowałoby gniazdko LAN w tym pokoju a za AP musiałoby służyć osobne urządzenie.

Karta Play w tym pomieszczeniu wyciągnęła max. 200Mbps (średnia około 100Mbps), chociaż mój główny op to nju - DL w granicach 30-70Mbps.

Wystarczający jednak do www, Tidal oraz youtube.

Router docelowo trafi do podwieszanej szafy rack (metal + szklane drzwi), która zamontowana będzie na poddaszu, gdzie mam betonowe skosy z drutem w środku.

Siłę sygnału na routerze mógłbym pomierzyć w weekend (chociaż rack jeszcze tam nie wisi i będzie to niemiarodajne, bo ona też stłumi dodatkowo sygnał), ale testując telefonem w tym miejscu już jest znaczny spadek DL. Więc nie wiem czy takie pomiary mają jakikolwiek sens.

Dlatego pytam (bo w wielu miejscach spotkałem się, że nie warto):
Czy zamontowanie anteny typu 2xATK504 w x-cross z 10m kablem (potrzebuję tak naprawdę około 7m) 400m od BTS ma sens?

Dlaczego ta antena? nju nadaje u mnie na 800, 1800 i 2100, play dodatkowo na 2600 i być może się skuszę na jakieś abo kiedyś u nich a antena już będzie...

Tylko czy ta antena sprawdzi się na tak małą odległość, czy sygnał nie będzie zbyt silny :hyhy: i zamiast poprawić DL pogorszy go itp.? Nie wiem, nie mam doświadczenia w tym zakresie, więc przed zakupem wolę zapytać.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Nietypowo - antena na 400m

Post autor: key »

Zacznij tak jak wszyscy, ktorzy szukaja nowej anteny - pokaz co odbierasz w miejscu w ktorym bedzie finalnie stal router.

Potem sprawdzimy, ile trzeba dodac i policzymy jaka antena ma sens.
Nie pomagam na PW.
kemot82
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2007-09-07, 08:31

Re: Nietypowo - antena na 400m

Post autor: kemot82 »

OK, spiąłem się w sobie, zaniosłem racka do docelowego pomieszczenia, położyłem na podłodze i wstawiłem w nią B818.

Wyniki są nawet całkiem całkiem (jak na moje wymagania), no może poza małym UL, który oscyluje w zależności czy włożony jest sim nju czy play w granicach 7-12Mbps.

Testy dla nju i play.
Zrzuty z B818 + ookla.
Netmonster z Mi9TPro dla nju, HManager tylko dla nju na auto (dla play zapomniałem zrobić)
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Nietypowo - antena na 400m

Post autor: key »

Ja bym nie kombinowal z antenami, polaczenie jest moim zdaniem ok.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ