Informacje o nadajniku

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
shoo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2020-03-17, 15:32

Informacje o nadajniku

Post autor: shoo »

Witam,

Od ~6 lat korzystam z LTE jako głównego internetu w domu (mieszkam na obrzezach Łodzi). Najpierw był to orange, obecnie t-mobile.

Na poczatku mialem modem B315 i osiagalem predkosci rzedu ~30Mbps. Około 3 lat temu zakupilem przypadkiem B525 i nagle moje predkosci wzrosly znaczaco, zaczalem sie wtedy troche interesowac co sie zmienilo. Szybko zauawazylem ze stacja do ktorej sie lacze przeszła przy okazji upgrade i ma 4 pasma (800 + 1800 + 2100 + 2600), z uzyciem wtyczki do ff wlaczylem agregacje 2 pasm na routerze (juz nie pamietam ktorych). Zaczałem osiągac predkosci z przedzialu 100-140Mbps (mam okolo 1.2km do nadajnika, nadajnik jest na górce a do tego zadnych wysokich zabudowań między nami)

Wraz z rozbudową okolicy (zabudowa jednorodzinna, wszyscy korzystaja z LTE) zaczalem jednak zauwazac spadek predkosci, w godzinach wieczornych w weekendy zaczęło spadać z 100+Mbps na <60Mbps. Obecnie, w okresie kwarantanny gdy wszyscy siedzą w domach i oglądają netflixa, potrafi to byc mniej niz 40Mbps.

Czekając na internet swiatlowodowy (budowali w zeszlym roku ale nie wiadomo kiedy uruchomia a tym bardziej mnie podlacza) zastanawiam sie czy da rade cos tu jeszcze wycisnac?

Zakladam, ze skoro osiagam tak dobre wyniki gdy nie ma ruchu, to kupowanie zew. anten nie ma sensu bo nie w jakosci sygnalu lezy problem. Zaczalem sie zastanawiac na agregacja wiekszej ilosci pasm i oprocz znanego B715 znalazlem jeszce nowosc - B818 (LTE Kat 19). Problem jest jednak taki ze nie wiem czy to ma sens w przypadku mojego nadajnika (info na dole). Z tego co rozumiem, aby sensownie wykorzystac mozliwosci B818 to nadajnik powinien wspierac wszystkie te nowoczesne techologie (8x8 MIMO, QAM-256 etc). Czy mozna sie jakos dowiedziec wiecej o nadajniku? Konsultant t-mobile zupelnie nie ogarnia tematu i nigdy nie spotkal sie aby ktos osiagal ponad 100Mbit w LTE a "5G w tej okolicy jeszcze nie obsluguja" ...

Czy to da zauwazalny efekt, a moze przy tych parametrach i zwiekszonej ilosci odbiorcow w okolicy nie osiagne juz znacznego przyspieszenia?

Obrazek
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6444
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Informacje o nadajniku

Post autor: onken »

Napisz email do T-Mobile do boa.
Ktoś się dowie i odpiszą Ci.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Informacje o nadajniku

Post autor: matek451 »

Test na telefonie Android LTE z aplikacją https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl i screen z niej i speedtest. Test w domu i na zewnatrz. Najlepiej aby telefon miał modem minimum 12 kat. LTE czyli agregował 4 pasma LTE. BTS obsługuje Mileszki i okolice, jest po moderniazcji, agreguje 4 pasma LTE2600+1800+2100+800, ma MIMO4x4 na 2600MHz i modulację QAM256 na DL.Na B525 z tego nie skorzystasz, tym bardziej bez anteny zewnętrznej. Sam korzystam z takiej w Łodzi, na Strykowskiej, to sa stacje zasilane światłowodem.
shoo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2020-03-17, 15:32

Re: Informacje o nadajniku

Post autor: shoo »

Dzieki za odpowiedzi.

Problem jest taki, ze nie posiadam zadnego w miare nowego telefonu z androidem - sam posiadam iphone xs, wiekszosc osob w rodzinie/wsrod znajomych to tanie androidy. Moj iphone, mimo ze teoretycznie ma 4x4 MIMO, w sieci orange (to chyba tan sam nadajnik?) osiaga max 50-60Mbps wiec mniej niz B525.

Jesli jest 4x4 MIMO i QAM256 na nadajniku (moge napisac do BOK zeby potwierdzic), to caly czas pozostaje pytanie czy jest sens kupowac lepszy router z agregacja dodatkowych pasm (np. B715 lub nawet B818)? Wiem, ze wiecej na B525 nie wyciagne, ale nie chodzi mi o predkosci wyzsze od tych 100Mbps, tylko raczej w godzinach szczytu chcialbym aby predkosc nie spadala tak bardzo.
Debik
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 356
Rejestracja: 2015-06-24, 14:27

Re: Informacje o nadajniku

Post autor: Debik »

@shoo W BOK to co najwyżej wcisną Ci jakąś ofertę z telefonem za śmieszne pieniądze, o nadajnikach to oni mają znikome pojęcie przerabiałem to niedawno, przy okazji stracisz tylko kasę na rozmowę z nimi...
ODPOWIEDZ