Walka o małe dB

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Slaw69
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2020-04-06, 19:41

Walka o małe dB

Post autor: Slaw69 »

Pierwszy post więc wypada się pięknie przywitać :-)
Trafiłem na to forum szukając rozwiązań i dobrych rad dla moich problemów z połączeniem LTE - z powodu lokalizacji niestety o połączeniu kablowym mogę tylko pomarzyć. Dotychczas router stał sobie na strychu i było "tak sobie" - obecne czasy domowej kwarantanny i związana z tym potrzeba e-learningu dzieci + zdalna praca żony i moja zmusiły mnie do podjęcia kroków w kierunku polepszenia parametrów.
I tak oto nabyłem antenę "ATK-LOG ALP" - poprawę oczywiście odnotowałem bo prędkość w godz 18-20 z ok 2/0,5 wzrosła 4-5 krotnie, ale ... liczyłem na jeszcze więcej. Po lekturze ...stu postów z niniejszego forum i licząc, na kolejną poprawę parametrów nabyłem dwie ATK-504 i zainwestowałem w przewód CNT400- również 10m (przy DIPOLowskiej był RF5)
Po zmianie anteny i kabla w prędkościach niewiele się zmieniło - zmianę odnotowałem za to na liście sieci, gdzie pojawia się np. Play z już 4 kreskami.
Inne szczegóły:
- anteny zamontowałem w X-Cross na 2m maszcie przy kominie
- moja lokalizacja to Korczaki, 5 km od Ostrołęki
- najbliższy BTS w odl. 4,8km w Olszewo-Borkach
- router to FritzBox 6890 (LTE Cat6)

Czy popełniłem po drodze jakieś błędy i co mógłbym jeszcze poprawić w konfiguracji, aby "wycisnąć" z posiadanego sprzętu najlepszą wydajność ?

Z góry dzięki za konstruktywne wnioski i uwagi.
sn1p3r
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2020-03-27, 08:36

Re: Walka o małe dB

Post autor: sn1p3r »

To co pokazuje Ci skaner to:

Play - BTS Ostrołęka, ul. M.Kopernika 9
Orange - BTS Ostrołęka, al. Jana Pawła II 120
T-Mobile - BTS Ostrołęka, ul. H.Sienkiewicza 64

a status połączenie z ostatniego screenu, pokazuje połączenie z : BTS ul. Goworowska 49 (kościół pw. Zbawiciela Świata)

wiec w sumie nie jesteś skierowany na Olszewo-Borki, co nie oznacza ze bedzię tam lepiej, bo masz trochę drzew, ale próbować możesz.
Większość nadajników masz w 4 pasmach, wiec tutaj lepiej też mógłby sie spisać router z agregacją 3 lub 4 pasm, np.huawei b715 lub b818 (w dobrej ofercie od Play'a)
Do przemyślenia też testy na kartach innych operatorów, aby porównać z twoim T-Mobilem.
Slaw69
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2020-04-06, 19:41

Re: Walka o małe dB

Post autor: Slaw69 »

No limits mam na T-Mobile stąd docelowo chciałbym tę kartę, jednak dla swoich pociech ma karty z Virgin Mobile, które do testu są chyba w sam raz bo jak rozumiem wybrany zostanie najmocniejszy sygnał z nadajników Playa, T-Mobile lub Orange ?
Odnośnie X-Cross - czy zmiana na pion/poziom zmieni coś na +/- ?
Ostatnie pytanie - jak rozszyfrować z Cell-ID do którego BTSa jestem podpięty ?
sn1p3r
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2020-03-27, 08:36

Re: Walka o małe dB

Post autor: sn1p3r »

nie zawsze najmocniejszy sygnał, da Ci najlepiej działający internet, w przypadku virgin, możesz probować recznie wybrać operatora w ustawieniach routera. ale chyba najlepiej byłoby skorzystać z starterów operatów, ale jeśli zależy Ci tylko na T-mobile to musisz pokręcić anteną i wybrać BTS który da Ci zadowalający wynik w postaci paramatrów połączenia jak również szybkości internetu

X-cross - większość operatorów posiada anteny ustawione +- 45stopni, niby możesz pokombinować z polaryzacją H i V

cell-id Twój router podaje w HEX wiec musisz to najpierw zamienic na DEC np. tutaj: https://www.rapidtables.com/convert/num ... cimal.html a nastepnie poszukac stacji tutaj: http://btsearch.pl/
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Walka o małe dB

Post autor: matek451 »

Czy naprawdę tak trudno zapoznać się z informacją na PW? Sytuacja jest jasna jak słońce. Na kartach VM wyacza się RK i testuje sieć macierzystą Play.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Walka o małe dB

Post autor: wojteks »

matek451 pisze:Czy naprawdę tak trudno zapoznać się z informacją na PW?
Odpuść te odpowiedzi na PW bo jak widzisz czytacze mają to w głębokim poważaniu (znaczy się w :klnie: )
Nie pomagam na PW!
sn1p3r
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2020-03-27, 08:36

Re: Walka o małe dB

Post autor: sn1p3r »

wojteks pisze:
matek451 pisze:Czy naprawdę tak trudno zapoznać się z informacją na PW?
Odpuść te odpowiedzi na PW bo jak widzisz czytacze mają to w głębokim poważaniu (znaczy się w :klnie: )
Po prostu nowy użytkownik nie zauważył małej koperty z powiadomieniem
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Walka o małe dB

Post autor: wojteks »

To nie jest odosobniony przypadek więc wielu czytaczy ma PW w :klnie:
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ