Krótkoterminowe poprawienie jakości połączenia LTE - T-Mobile

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nkp123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-04-07, 18:35

Krótkoterminowe poprawienie jakości połączenia LTE - T-Mobile

Post autor: nkp123 »

Cześć,

Obecna sytuacja epidemiczna zmusiła mnie do pracy zdalnej na względnym odludziu - tj. bez stabilnego dostępu do Internetu przewodowego.
W związku z tym korzystam z internetu LTE od T-Mobile (oferta LTE bez limitu, do 20 Mbps).
Ogółem jakoś to działa, ale niestety trochę za wolno.

Mój obecny setup jest ubogi - ot modemorouter Huawei B525s-23a oraz anteny-patyki (nawet nie są one dostosowane do pasma sieci komórkowych - pierwotnie były używane do sterowania bramami na 433MHz, po prostu tylko takie anteny z przewodami miałem na stanie, zaś na antenach wbudowanych jest gorzej):
anteny_w.jpg
Dokonałem pewnych pomiarów parametrów sieci - wykonanie o godzinie 10. W godzinach wieczornego szczytu jest podobnie, w godzinach nocnych LTE2100 oraz LTE800 osiąga wyższe prędkości, podchodzące pod ograniczenie 20Mbps.
800a.jpg
1800a.jpg
2100a.jpg
2600hm.jpg
800_1800a.jpg
800_2100a.jpg
Test prędkości w paśmie 2600 nie powiódł się.


Przechodząc do sedna.. Chciałbym poprawić osiąganą prędkość, jednak ze względu na tymczasowość rozwiązania (tylko na czas epidemii) chciałbym uniknąć ingerujących w strukturę budynku instalacji - w związku z tym montaż anteny na dachu będzie mocno utrudniony, aczkolwiek teoretycznie możliwy ;-)

Obecna lokalizacja testów to balkon zwrócony w kierunku dwóch stacji bazowych:

eNBID 280573 - Małopole (4.68 km):
Malopole.jpg
eNBID 181283 - Emilianów (4.61 km):
Emilianow.jpg

Widok terenu z balkonu wygląda tak, jak na zdjęciu:
teren_w.jpg

Testy prędkości w godzinach szczytu wykonane z poziomu telefonu na dachu nie dały lepszych rezultatów niż testy wykonane na balkonie - w związku z tym obawiam się, że stacje bazowe nie dają rady.

Zastanawiam się nad poniższą anteną:
https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html (poprawiłem link)

Przy założeniu montażu na balkonie, 3 lub 4 metry przewodu będzie wystarczające.

Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam,
Norbert
sn1p3r
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2020-03-27, 08:36

Re: Krótkoterminowe poprawienie jakości połączenia LTE - T-Mobile

Post autor: sn1p3r »

hej,
to ja również celowałem w te dwa BTSy z podobnego kierunku. Ostatecznie wybrałem Emilianów, gdzie miałem wynik max 40/30, a średnio 30/20.
na Małopole to było 25/20 ( testy w godzinach 18 -21)

ja akurat zastosowałem atk504, ale dlatego że cybertech miał wydłużony czas wysyłki, a też ostatecznie chciałem przetestować wszystkie pasma na innych sieciach. ale wynik taki, że pasmo 800MHz praktycznie nic nie dawało.

nie wiedzieć tylko czemu, mój b525 nie chciał osiągnąć takich wyników, więc podłączyłem tam b535 (z agregacja 2100+2600, przy 1800+2600 było nie wiele gorzej) . / po świętach będę jeszcze raz to sprawdzał

jeśli chodzi o instalacje kominową, to możesz spróbować bezinwazyjne z czymś takim: https://allegro.pl/oferta/uchwyt-maszt- ... gKE-vD_BwE
nkp123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-04-07, 18:35

Re: Krótkoterminowe poprawienie jakości połączenia LTE - T-Mobile

Post autor: nkp123 »

Dzięki za odpowiedź,

Daje mi to pewne nadzieje - spróbuję się dowiedzieć u cybertecha czy dałoby radę wysłać ich antenę jeszcze przed świętami.

Na kominie maszt już jest, jednak dostęp do niego jest komicznie skomplikowany, dlatego wolałbym tego uniknąć - dodatkowo bez wiercenia nie da rady puścić przewodu.
Pewnie najpierw zamontuję antenę na maszcie na balkonie i jeżeli efekty będą mizerne - spróbuję na dachu.

Szkoda mi również kupować specjalnie na miesiąc-dwa lepszy modemorouter (B535 obsługuje LTE cat.7 - może dlatego u Ciebie wyszły lepsze wyniki? Aczkolwiek różnica powinna być tylko w uploadzie...) tym bardziej, że chyba nie ma to sensu.

Pozdrawiam
sn1p3r
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2020-03-27, 08:36

Re: Krótkoterminowe poprawienie jakości połączenia LTE - T-Mobile

Post autor: sn1p3r »

nkp123 pisze:Szkoda mi również kupować specjalnie na miesiąc-dwa lepszy modemorouter (B535 obsługuje LTE cat.7 - może dlatego u Ciebie wyszły lepsze wyniki? Aczkolwiek różnica powinna być tylko w uploadzie...) tym bardziej, że chyba nie ma to sensu.
tez mnie to dziwi, bo bez anten z routerem b525 na zewnątrz miałem 10/10 , 15/10.
To próbuj z Cybertech, ja tez dogadywałem sie telefoniczne ale ostatecznie nie udało im się wysłać w dogodnym dla mnie terminie.
a Telkob jest z Otwocka, więc podjechałem do nich osobiście i jeśli zdecydujesz się na okablowanie w standardowej długości to pewnie nawet dziś by Ci się udało. Nie ma też problemu by wybrać i u nich dwa modele anten, a po testach zostawić lepszą a drugą zwrócić
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26147
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Krótkoterminowe poprawienie jakości połączenia LTE - T-Mobile

Post autor: wojteks »

Te patyki które masz przykręcone zamiast anten to tylko pogarszają parametry. Wynieś router na balkon do plastikowej puszki i zobacz jakie masz transfery
Nie pomagam na PW!
nkp123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-04-07, 18:35

Re: Krótkoterminowe poprawienie jakości połączenia LTE - T-Mobile

Post autor: nkp123 »

sn1p3r pisze: (...)
To próbuj z Cybertech, ja tez dogadywałem sie telefoniczne ale ostatecznie nie udało im się wysłać w dogodnym dla mnie terminie.
a Telkob jest z Otwocka, więc podjechałem do nich osobiście i jeśli zdecydujesz się na okablowanie w standardowej długości to pewnie nawet dziś by Ci się udało. Nie ma też problemu by wybrać i u nich dwa modele anten, a po testach zostawić lepszą a drugą zwrócić
Nie odbierają obecnie niestety, będę próbował się z nimi jeszcze kontaktować.

wojteks pisze:Te patyki które masz przykręcone zamiast anten to tylko pogarszają parametry. Wynieś router na balkon do plastikowej puszki i zobacz jakie masz transfery

Zgadza się - po wyniesieniu routera na zewnątrz prędkość nieco się poprawiła (12 Mbps na LTE2100, 2-7 Mbps na LTE1800, 10 Mbps na LTE2600, LTE800 martwe - praktycznie 100% zgubionych pakietów mimo dobrego sygnału). Te antenki są o tyle wygodne, że mogę ten mizerny kabelek antenowy przyciąć oknem i zostawić jak jest - kabel ethernetowy do modemoroutera będzie trudniejszy pod tym względem.



Swoją drogą wydaje mi się, że dostałem pewne obniżenie priorytetu ruchu na stacji bazowej (jest 18 dzień okresu rozliczeniowego i zużyłem już ponad 500GB danych), gdyż w losowych momentach zdarza się, że dostaję capa na około 0.5-2 Mbps na kilka-kilkanaście minut. Na karcie telefonicznej (również T-mobile) nie ma takiego zjawiska. Jest to o tyle dziwne, że umowa nie ma żadnych zapisów o FUP ani nawet o zmniejszeniu transferu do x kbps w przypadku przeciążenia sieci operatora. Ewentualnie nie umiem czytać ;)

Pozdrawiam,
Norbert
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Krótkoterminowe poprawienie jakości połączenia LTE - T-Mobile

Post autor: Pawrzes »

Możesz jeszcze wypróbować: http://www.antenylte.net/oferta/dualna- ... zna-ad-1-8 Wysyłają w ciągu 24 godzin.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6493
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Krótkoterminowe poprawienie jakości połączenia LTE - T-Mobile

Post autor: onken »

Ale tam ceny brakuje :)
I skąd info że 10 dni na zwrot skoro w Polsce mamy 14 ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
nkp123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-04-07, 18:35

Re: Krótkoterminowe poprawienie jakości połączenia LTE - T-Mobile

Post autor: nkp123 »

Podana jest cena w linku do aukcji allegro - 145 zł za antenę wraz z przewodem H155 5m. Nie wygląda to źle, pewnie się skuszę i dam znać ;-)
sn1p3r
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2020-03-27, 08:36

Re: Krótkoterminowe poprawienie jakości połączenia LTE - T-Mobile

Post autor: sn1p3r »

:? Jakoś nie jasny opis tej anteny.
Antena 1800, w specyfikacji więcej zakresów podanych
nkp123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-04-07, 18:35

Re: Krótkoterminowe poprawienie jakości połączenia LTE - T-Mobile

Post autor: nkp123 »

Spróbuję jutro jeszcze zadzwonić i zapytać się o zysk w paśmie 2600 MHz. Opinie sprzedawcy jak i produktu wydają się być dobre.
nkp123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-04-07, 18:35

Re: Krótkoterminowe poprawienie jakości połączenia LTE - T-Mobile

Post autor: nkp123 »

Witam ponownie,

Antena przyjechała, miałem okazję ją potestować. Opis anteny jest prawidłowy:
- poziom sygnału pasma 1800 MHz został zdecydowanie poprawiony,
- poziom sygnału pasma 2600 MHz został w pewnym stopniu poprawiony (zysk anteny w tym paśmie według Sprzedawcy to około 7 dBi),
- w przypadku pasma 800 MHz jest to zasadniczo wyniesienie punktu poboru sygnału na zewnątrz,
- pasmo 2100 MHz jest najprawdopodobniej tłumione.

Niestety, największy mój zawód wynika właśnie z pasma 2100 MHz, gdyż ono było najbardziej obiecujące. Wyszedłem z mylnego założenia, że 2100 nie jest aż tak daleko od 1800, więc w miarę sensowny zysk powinien być ;-)

Pasmo 1800 MHz w godzinach szczytu niestety zupełnie sobie nie radzi.

Antenę najprawdopodobniej zwrócę w poszukiwaniu czegoś bardziej zoptymalizowanego - macie może jakieś propozycje jeżeli chodzi o antenę dla pasma 2100 i 2600?

P.S. Ciekawostka - przetestowałem również tę antenę w sieci Plus (stacja bazowa bardzo niedaleko od stacji T-Mobile) - prędkość wyszła na poziomie 40/35 Mbps w paśmie 1800 przy RSSI -65, RSRP -95, SINR 10, RSRQ -7). Niestety ze względu na limit danych w Plusie jestem skazany na T-Mobile ;-)

Pozdrawiam,
Norbert
ODPOWIEDZ