Internet LTE - jak podnieść szybkość transferu

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
apl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-05-08, 16:16

Internet LTE - jak podnieść szybkość transferu

Post autor: apl »

Poproszę o radę, czy jest szansa i ewentualnie jak podnieść szybkość transferu:

Miejsce:

https://goo.gl/maps/JWuSKMwAo1fmwti36

BtsSearch:

http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 21&zoom=15

Network Cell Info (z A2 Mobile):

https://ibb.co/NWX4p6y

Internet testowałem na A2 Mobile i NJU Mobile o różnych porach i generalnie transfer (na podstawie speedtest) od 2Mb/s do 30Mb/s, średnio 5Mb/s do 10MB/s, przy czym czasami wykonywałem 2 próby jedna po drugiej, ta sama karta, to samo miejsce w domu i raz 30Mb/s a za 30s 5Mb/s. Dom mam dosyć wysoko, jak testowałem na strychu poprzez wyłaz dachowy to poprawy znacznej nie zaobserwowałem. Od strony południowej wysoko las.

Zastanawiam się czy przy tych nadajnikach jest możliwość uzyskania przyzwoitego transferu, jeśli tak, to co powinienem dokupić? Wolałbym nie instalować anteny na elewacji lub dachu, jeśli szanse na poprawę są marne, ale jeśli nie ma innej opcji to zainstaluję. Niestety jedyna alternatywa to radiówka...

Jeśli potrzebne są dodatkowe informacje, proszę o wskazanie co jeszcze dodać?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE - jak podnieść szybkość transferu

Post autor: matek451 »

A co tu dodawać jak ty nie wiedzieć po co wybierasz tych operatorów a z tym a2 to wygłupiłeś się po całości.
Range
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 200
Rejestracja: 2020-04-07, 19:32

Re: Internet LTE - jak podnieść szybkość transferu

Post autor: Range »

Zakup normalne startery z pakietem internetu PLAY, PLUSA I ORANGE/T-Mobile i przetestuj aplikacją https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl Test na zewnątrz i do tego speedtest wieczorny.

Masz połączenie na marnym zasięgowym 900 z masztu w Starej Wsi.
apl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-05-08, 16:16

Re: Internet LTE - jak podnieść szybkość transferu

Post autor: apl »

matek451 pisze:A co tu dodawać jak ty nie wiedzieć po co wybierasz tych operatorów a z tym a2 to wygłupiłeś się po całości.
tylko takie miałem karty pod ręką, kupię startery tak jak poprzednik napisał i przeprowadzę testy.
apl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-05-08, 16:16

Re: Internet LTE - jak podnieść szybkość transferu

Post autor: apl »

Range pisze:Zakup normalne startery z pakietem internetu PLAY, PLUSA I ORANGE/T-Mobile i przetestuj aplikacją https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl Test na zewnątrz i do tego speedtest wieczorny.

Masz połączenie na marnym zasięgowym 900 z masztu w Starej Wsi.
Dzięki za radę! Odezwę się, jak przetestuję.
apl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-05-08, 16:16

Re: Internet LTE - jak podnieść szybkość transferu

Post autor: apl »

Przeprowadziłem kilka testów wczoraj i dzisiaj zarówno rano jak i ok 17-18:30 ( niestety obecnie nie mogę później) i wygląda to tak:

play słabo, t-mobile i orange dużo lepiej niż przypuszczałem, poniżej wczorajsze zrzuty ekranu ze speedtest i netmonster

orange:
https://ibb.co/R9rTWFv
https://ibb.co/P4rx1XZ

play:
https://ibb.co/fYGK1yD

t-mobile:
https://ibb.co/GsCh3P3
https://ibb.co/4YSBKVk

Dzisiaj transfery w przypadku orange i t-mobile trochę gorsze, tj. download 50-80Mb/s, a upload 5-15Mb/s. Takie wyniki uzyskałem z pokoju na poddaszu, po wyjściu przez wyłaz na dach nie było znaczącej poprawy.

Obecnie chyba nie ma sensu dokładanie anteny? Na podstawie moich obserwacji t-mobile ma lepszy transfer maksymalny i upload, jednak większe wahania jeśli chodzi o średnią i minimum niż orange. Będę jeszcze testował ale zastanawiam się czy z zrzutu netmonstera wynika znacząca przewaga jednego nad drugim, czy bez znaczenia?

Z góry dziękuję za odpowiedzi!
Range
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 200
Rejestracja: 2020-04-07, 19:32

Re: Internet LTE - jak podnieść szybkość transferu

Post autor: Range »

To połączenie z jednym BTS na wspólnych pasmach N! więc jakość sygnałów identyczna, ale sygnał na 2100 tylko dostateczny., więc antena szerokopasmowa wskazana. Speedtest na korzyść T_Mobile. Dostępne trzy pasma więc router B715/B818. Ten ostatni w T_Mobile niedostępny, mają go w Orange lub zakup w wolnej sprzedaży.
apl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-05-08, 16:16

Re: Internet LTE - jak podnieść szybkość transferu

Post autor: apl »

Range pisze:To połączenie z jednym BTS na wspólnych pasmach N! więc jakość sygnałów identyczna, ale sygnał na 2100 tylko dostateczny., więc antena szerokopasmowa wskazana. Speedtest na korzyść T_Mobile. Dostępne trzy pasma więc router B715/B818. Ten ostatni w T_Mobile niedostępny, mają go w Orange lub zakup w wolnej sprzedaży.
Mam jeszcze kilka pytań:

1. Pewnie zależy od konkretnego przypadku ale zapytam, mając transfer na poziomie 60-80Mb/s o ile taka antena może zwiększyć transfer?
2. Czy jest sens dokupienia anteny wewnętrznej, czy tylko zewnętrzna?
3. Czy jeśli chodzi o router to z tego co zrozumiałem będzie potrzebny z agregacją pasm? Z podanych jeden oferuje 450Mb/s a drugi 1600Mb/s, zakładając, że wystarczy mi spokojnie 150-200 Mb/s są inne tańsze alternatywy?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Internet LTE - jak podnieść szybkość transferu

Post autor: Hermogenes »

1 Jeśli @apl biegnie z prędkością 25 km/h to czy zjadając dodatkowo 2 kg kiełbasy pobiegnie szybciej?
2 Czy jest sens opalania się w piwnicy, czy tylko na dworze?
3 Jak znajdziesz tańszy z agregacją 3 lub 4 pasm kup dwa jeden dla mnie.
4 Pozdrawiam Hermogenes
apl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-05-08, 16:16

Re: Internet LTE - jak podnieść szybkość transferu

Post autor: apl »

Można odpisywać w ten sposób, tylko po co, szczególnie w niedzielę o 8 rano ;)

Nie wszystko jest czarno-białe. Bez wchodzenia w szczegóły anteny zewnętrznej nie chcę montować na kominie, stąd moje pytanie czy jak kupię wewnętrzną to coś to pomoże czy strata pieniędzy, to że zewnętrzna jest lepsza to sprawa oczywista.

Czy bez anteny zewnętrznej agregacja w routerach zda egzamin, czy zadziała to tylko dobrze z anteną na dachu? Transfer na poziomie 60-80Mb/s w zupełności mi wystarcza, więc jeśli wyniki z tel. są miarodajne to czy chcąc zachować takie parametry mogę kupić 'zwykły' router, a jeśli tak, to jaki?
Ze-nek
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2020-02-15, 11:17

Re: Internet LTE - jak podnieść szybkość transferu

Post autor: Ze-nek »

Internet testowałeś ale nie doczytałem na jakim sprzęcie.
apl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-05-08, 16:16

Re: Internet LTE - jak podnieść szybkość transferu

Post autor: apl »

Testowałem na telefonie: Xiaomi Redmi Note 8T
apl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-05-08, 16:16

Re: Internet LTE - jak podnieść szybkość transferu

Post autor: apl »

Jeszcze jedna kwestia mnie zastanawia, b. słaby transfer w przypadku play, a ich oferta wydaje się dla mnie najlepsza. Czy te słaby wyniki (download na poziomie kilku Mb/s) może mieć związek z tym, że nie wyłączyłem roamingu krajowego - dopiero teraz zauważyłem kilka postów na ten temat...
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Internet LTE - jak podnieść szybkość transferu

Post autor: onken »

Tak, musisz go koniecznie wyłączyć jeśli z niego korzystał.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE - jak podnieść szybkość transferu

Post autor: matek451 »

Wyłaczenie RK w PLAY akurat na tym tescie co pokazałeś bez znaczenia bo logujesz się i tak do sieci macierzystej Play z BTS-a Rudawa a kiepkie prędkości to zasługa LTE800 z niego i słabych parametrów sygnału na nim, w Play to pasmo zasięgowe bez żadnego znaczenia gdy się chce mieć porzadne prędkości, to tylko 5MHz z reguły zapchane na amen, liczy się agregacja B7+B3+B1 a te pasma do ciebie nie docierają, słaby zasięg na LTE80 też z BTS-a na Śląskiej, do stacji Play masz około 3 km więc bez anteny na 1800-2600MHz nie skorzystasz z pasm pojemnościowych z tych stacji Play, zrób test pod nimi to sprawdzisz jak działa Play przy prawidłowych parametrach sygnału w ich agregacji, mozesz sprawdzać tez po drodze do nich, to stacje 5GR na światłowodzie więc powinno być szybko. Sprawdzisz na tym B818 jak dostaniesz ofertę od DB PLAY. :)
Ze-nek
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2020-02-15, 11:17

Re: Internet LTE - jak podnieść szybkość transferu

Post autor: Ze-nek »

Napiszę z doświadczenia mojego i moich znajomych. LTE w Play niby jest ale tak jakby go nie było.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE - jak podnieść szybkość transferu

Post autor: matek451 »

Ty i twoi znajomi macie doświadczenia nieadekwatne do działania sieci Play, opinia nic nie wnoszaca do tematu.
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: Internet LTE - jak podnieść szybkość transferu

Post autor: Anil321 »

Ze-nek, mało gdzie jakiś operator przebija Play. Tylko trzeba odowiednie testy porobić i odpowiedni sprzęt kupić a nie badziew na ślepo.
Dla przykładu w wiosce u moich rodziców sąsiedzi narzekają na Play testując na jakiś śmiesznych E5783 czy B311 bo były za 1zł i mają prędkości po 0-5mb/s a po zakupie rodzicom B818 lata wszystko i stabilnie trzyma 100-120mb/s bez żadnych anten. A w Play za śmieszne pieniądze jest ten sprzęt.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE - jak podnieść szybkość transferu

Post autor: matek451 »

95% użytkowników internetu mobilnego nie wykorzystuje mozliwości operatorów w tym też ci z Play, nie mają zielonego pojęcia jak to zrobić, Janusze biorą szajs za 1 zł, nie uzywaja anten kierunkowych a potem na forach wiecznie narzekają na operatorów, opinie takich osób maja zerową wartość, podobnie jsk speedtesty wykonywane na pasmach zasięgowych na dodatek przy słabiutkich parametrach sygnału.
ODPOWIEDZ