Weryfikacja możliwości BTS-a

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Observator
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-05-11, 10:33

Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: Observator »

Witam,

Witam na formum serdecznie. To pierwszy mój post. Jeżeli uchybię netykiecie to nie bijcie. Tłumaczcie :-)

Mistrzowie powiedzcie mi proszę jak sprawdzić czy dany BTS umożliwia agregację pasm LTE, jeżeli umożliwia to konkretnie których z którymi, oraz które MIMO wspiera? 2x2 czy 4x4?

Chodzi mi konkretne o dwa BTS-y Orange w pobliżu których mieszkam:

http://lte.131852845033523165.public.ec ... Orange.jpg
http://lte.131852845033523165.public.ec ... Orange.jpg

Chcę kupić antenę kierunkową i dobrze byłoby to wiedzieć.

Router zamierzam zakupić MikroTik Chateau LTE12
https://www.mikrotik.org.pl/?produkt,7513

Pozdrawiam,

Observator
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: wojteks »

Każda stacja bazowa jeżeli ma aktywne pasma (LTE 800/1800/2100/2600) i odpowiedni poziom sygnału pozwala na agregację 2-3-4 pasm w zależności od pasm na stacji i możliwości routera/terminala.
Nie pomagam na PW!
Range
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 200
Rejestracja: 2020-04-07, 19:32

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: Range »

A po co się pchasz w tego słabego mikrotika? To router tylko LTE kat. 12. Do Orange to bierze się Huawei B818 z LTE kat 19 i mimo 4x4, więc przy nim ten mikrotik to zabawka. Dodatkowo w B818 dostęp do zaawansowanego panelu zarządzania pasmami, dostępny w abonamencie na własność w ratach 20x24.
Observator
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-05-11, 10:33

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: Observator »

Dzieki wielkie Wojteks za konkret. A z tym MIMO to jak jest? Bo im więcej czytam tym większy mam mętlik w głowie. Na przykład tutaj:

https://nasz.orange.pl/t5/Sie%C4%87-i-d ... td-p/41368

Jest, ale nie jest, będzie ale nie wiadomo co będzie i czy będzie...Ech...
Observator
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-05-11, 10:33

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: Observator »

Range pisze:A po co się pchasz w tego słabego mikrotika? To router tylko LTE kat. 12. Do Orange to bierze się Huawei B818 z LTE kat 19 i mimo 4x4, więc przy nim ten mikrotik to zabawka. Dodatkowo w B818 dostęp do zaawansowanego panelu zarządzania pasmami, dostępny w abonamencie na własność w ratach 20x24.
W MikroTik-u zawsze pociągało mnie pełna kontrola nad urządzeniem. Sterowanie mocą anten, bogate opcje itp. itp. Za to lubię MikroTik-a. W innych urządzeniach firmware dostarczany przez producenta to zawsze była słaba historia. Bez wgrania DDWrt/OpenWRT lub innego alternatywnego firmware w zasadzie nic nie dało się z urządzeniem zrobić.

Przyjrzę się temu B818. Dzięki za podpowiedź Range. Skoro ma być w nim pełna kontrola nad pasmami to chętnie popatrzę...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: wojteks »

Observator pisze:Dzieki wielkie Wojteks za konkret. A z tym MIMO to jak jest? Bo im więcej czytam tym większy mam mętlik w głowie. Na przykład tutaj:

https://nasz.orange.pl/t5/Sie%C4%87-i-d ... td-p/41368

Jest, ale nie jest, będzie ale nie wiadomo co będzie i czy będzie...Ech...
Szkoda się doktoryzować, trzeba brać co jest i nie liczyć na cuda. To wszystko są koszty dla operatora więc na pewno wszystkie stacje od razu nie zostaną zmodernizowane (wiele zapewne nigdy) do maksymalnych możliwości. Niestety wiele osób mających możliwość podłączenia światłowodu za 70-80zł/miesiąc bierze internet mobilny bo 10zł taniej a jak doskonale wiemy radio jest ograniczonym nośnikiem danych.
Nie pomagam na PW!
Observator
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-05-11, 10:33

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: Observator »

Kłopot polega na tym, że montaż anteny na dachu, puszczanie kabli to nie jest prosty temat i wolałbym to zrobić raz. Kupię antenę MIMO 4x4 a tu się okaże, że BTS nie wspiera i będzie zonk. Pomijam już fakt, że dobra antena kilka stówek kosztuje. Dodatkowo modemy które mnie interesują mają wsparcie do zewnętrznych anten tylko MIMO 2x2. Żeby zrobić MIMO 4x4 na wszystkich zewnętrznych antenach trzeba będzie nowy router wybebeszyć i dorobić dwa dodatkowe gniazda. Ten MikroTik ma nawet miejsce na takie gniazda. Chętnie to zrobię, nawet jak miałbym gwarancję stracić, ale lepiej wtedy wiedzieć czy jest obsługa MIMO 4x4 bo się narobię jak osioł i nic z tego nie będzie.

Zadzwoniłem do Orange i jak już pogadałem sobie z Maxem, głosem sztucznej inteligencji, to dostąpiłem zaszczytu rozmowy z konsultantem ;-) Pani potwierdziła, że BTS o numerze 9104 może agregować wszystkie pasma ze sobą. O tym jakie MIMO wspiera to już nie miała informacji.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6443
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: onken »

A są anteny MIMOx4 ??

Chyba nie ma, musiałbyś mieć 4 kable od niej...

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Observator
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-05-11, 10:33

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: Observator »

onken pisze:A są anteny MIMOx4 ??

Chyba nie ma, musiałbyś mieć 4 kable od niej...
Oczywiście że jest :-)
https://www.wisp.pl/p7574,qupanel-lte-mimo-4x4.html
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6443
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: onken »

No to są 4 kable.
Cena z kosmosu, kable gów... Jak widać no i router musialby mieć jeszcze 4 takie złącza. :)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Observator
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-05-11, 10:33

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: Observator »

onken pisze:No to są 4 kable.
Cena z kosmosu, kable gów... Jak widać no i router musialby mieć jeszcze 4 takie złącza. :)
To prawda, że antena wygląda na zdjęciu badziewnie. Dlatego planuję kupić dwie takie anteny:
https://www.dipol.com.pl/antena_atk-log ... 054_10.htm

Każdy moduł takiej anteny jest taki sam. Różnie się je tylko montuje zależnie od polaryzacji. Jeżeli tylko dokumentacja do routera będzie na tyle porządnie napisana, żeby się można było zorientować, która antena jest od czego i w jakiej polaryzacji to jest to chyba najlepsze rozwiązanie.

Cena za cztery takie panele równie nieracjonalna. Tyle, że to nie do Netfliksowania. Dla kogoś kto żyje w IT z pracy zdalnej to konieczność. Ostatnio moja wsiowa Neostrada kablowa często nawala, pomijam już, że cała rodzina wisi na tym kablu. Muszę zrobić porządną instalację LTE.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: matek451 »

Ty to sobie najpierw sprawdź jak działa ten BTS NetWorks Huta w Orange, zapewniam ci ze szybko przejdzie ci chęć na te wszystkie zabiegi. Stacja jest szeroko znana użytkownikom Orange, jest zapchana na amen. A to czy ma MIMO4x4 czy QAM256 i na jakich pasmach to sprawdza się kodem serwisowym na Samsungach, najlepiej tych flagowych z 19 kat. LTE. Samo 4x4 to działa pod BTS-em przy idealnych parametrach sygnału i nie zawsze.
Observator
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-05-11, 10:33

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: Observator »

Niestety jest zapchany. To fakt. Ale jest szansa bo w podobnej odległości tylko po przeciwnej stronie postawili niedawno nowy BTS (91392). Tylko tam są znowu tylko dwa pasma LTE - 1800/2100, ale za to okolica znacznie mniej zaludniona.

Poza tym wymyśliłem sobie że jak postawię bardzo silną antenę to BTS będzie mnie faworyzował bo podobno tak to niby działa?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6443
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: onken »

Faworyzował ?? Co masz na myśli ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: matek451 »

Ręce opadają jak czyta się takie bzdury, w tym rejonie NetWorks to padlina, temat tej stacji wraca jak bumerang.
jankaron
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-05-24, 18:03

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: jankaron »

Witam wszystkich,
Nie chcę zakładać kolejnego tematu, bo i tak większość z nich jest do siebie podobna, więc podłączę się pod już istniejący.
Moja sytuacja wygląda następująco: mam działkę w odległości ok. 830 m od BTS-a Play. Moja działka znajduje się w dolinie (nie jakiejś przesadnie głębokiej, jest to stare koryto rzeki), mimo wszystko masz BTS-a jest widoczny (jeśli się dobrze przyjrzeć - zasłania go rząd drzew przy drodze ;) ). Posiadam router Huawei B525 (kupiłem używany z allegro, ma logo Orange).

Czytałem trochę o parametrach sygnału LTE i wydaje mi się, że parametry sygnału LTE mam dobre (załączam zrzut ekranu z HManagera).

Od razu dodam, że bawiłem się trochę agregacją pasm i na wszystkich dostępnych kombinacjach mam mniej więcej te same parametry (poza samym 800 MHz, gdzie zarówno parametry jak i transfer są wyraźnie gorsze). Załączam również screena ze speedtestu. Test robiony niedawno, czyli niedziela ok. 20:00. Test robiony na zewnątrz - trzymam router na półce przymocowanej do ściany pod dachem :D

Niby transfer nie jest zły, ale wydaje mi się, że jak na dobre parametry sygnału, wynik jest trochę słaby. Najwyższy transfer jaki osiągnąłem na działce to ok. 73 mb/s, oczywiście poza godzinami szczytu. Właśnie ten transfer danych mnie jakoś uwiera: czy da się coś zrobić, żeby go poprawić? Czy problemem jest tu brak anteny, ukształtowanie terenu czy raczej ograniczenia mojego routera (a może samego BTS-a)?

Będę wdzięczny za każdą pomoc.
lte_speed.PNG
lte_speed2.PNG
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: matek451 »

Na B525 więcej nie osiagniesz bo nie działa agregacja LTE1800+2100, jego zakup do Play był błeden, stacja Stoczek ma te dwa pasma plus LTE800.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: wojteks »

Myślisz ze sam jesteś? Pasmo dzieli się na wszystkich użytkowników danego sektora stacji bazowej.
Nie pomagam na PW!
jankaron
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-05-24, 18:03

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: jankaron »

Myślisz ze sam jesteś? Pasmo dzieli się na wszystkich użytkowników danego sektora stacji bazowej.
Zdaję sobie sprawę, że muszę się dzielić pasmem z innymi użytkownikami.
Na B525 więcej nie osiagniesz bo nie działa agregacja LTE1800+2100, jego zakup do Play był błeden, stacja Stoczek ma te dwa pasma plus LTE800.
Czy polecasz jakiś router, który ogarnie agregację 1800 MHz + 2100 MHz? Najlepiej jakby nie kosztował majątku, bo tak jak mówiłem, to moja działka, więc wpadam tu przeważnie na weekend i zwykle przez ok 50% czasu pobytu jestem pijany lub na kacu :zdrowko:
Ale czasem przyjeżdżam na urlop lub mam pracę zdalną i wtedy lepszy internet by się przydał.

Jeszcze jedna sprawa: gdy agreguję pasma 800 MHz + 1800 MHz chwilami łapię LTE+, wtedy parametry sygnału się poprawiają, ale trwa to sekundę i zaraz potem połączenie wraca na LTE. Czy da radę jakoś drążyć ten temat, czy jest to po prostu jakiś szum, na który nie powinienem zwracać uwagi?
Range
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 200
Rejestracja: 2020-04-07, 19:32

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: Range »

W Twoim przypadku to minimum B535 (agreguje wspomniane 2100+1800) a jak dostępny to B715 agreguje wszystkie trzy czyli (800+1800+2100).
jankaron
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-05-24, 18:03

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: jankaron »

Bardzo dziękuję za pomoc. W tej sytuacji poważnie rozważę zakup nowego routera.
ODPOWIEDZ