Weryfikacja możliwości BTS-a

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jankaron
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-05-24, 18:03

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: jankaron »

Witam wszystkich,
Nie chcę zakładać kolejnego tematu, bo i tak większość z nich jest do siebie podobna, więc podłączę się pod już istniejący.
Moja sytuacja wygląda następująco: mam działkę w odległości ok. 830 m od BTS-a Play. Moja działka znajduje się w dolinie (nie jakiejś przesadnie głębokiej, jest to stare koryto rzeki), mimo wszystko masz BTS-a jest widoczny (jeśli się dobrze przyjrzeć - zasłania go rząd drzew przy drodze ;) ). Posiadam router Huawei B525 (kupiłem używany z allegro, ma logo Orange).

Czytałem trochę o parametrach sygnału LTE i wydaje mi się, że parametry sygnału LTE mam dobre (załączam zrzut ekranu z HManagera).

Od razu dodam, że bawiłem się trochę agregacją pasm i na wszystkich dostępnych kombinacjach mam mniej więcej te same parametry (poza samym 800 MHz, gdzie zarówno parametry jak i transfer są wyraźnie gorsze). Załączam również screena ze speedtestu. Test robiony niedawno, czyli niedziela ok. 20:00. Test robiony na zewnątrz - trzymam router na półce przymocowanej do ściany pod dachem :D

Niby transfer nie jest zły, ale wydaje mi się, że jak na dobre parametry sygnału, wynik jest trochę słaby. Najwyższy transfer jaki osiągnąłem na działce to ok. 73 mb/s, oczywiście poza godzinami szczytu. Właśnie ten transfer danych mnie jakoś uwiera: czy da się coś zrobić, żeby go poprawić? Czy problemem jest tu brak anteny, ukształtowanie terenu czy raczej ograniczenia mojego routera (a może samego BTS-a)?

Będę wdzięczny za każdą pomoc.
lte_speed.PNG
lte_speed2.PNG
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: matek451 »

Na B525 więcej nie osiagniesz bo nie działa agregacja LTE1800+2100, jego zakup do Play był błeden, stacja Stoczek ma te dwa pasma plus LTE800.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: wojteks »

Myślisz ze sam jesteś? Pasmo dzieli się na wszystkich użytkowników danego sektora stacji bazowej.
Nie pomagam na PW!
jankaron
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-05-24, 18:03

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: jankaron »

Myślisz ze sam jesteś? Pasmo dzieli się na wszystkich użytkowników danego sektora stacji bazowej.
Zdaję sobie sprawę, że muszę się dzielić pasmem z innymi użytkownikami.
Na B525 więcej nie osiagniesz bo nie działa agregacja LTE1800+2100, jego zakup do Play był błeden, stacja Stoczek ma te dwa pasma plus LTE800.
Czy polecasz jakiś router, który ogarnie agregację 1800 MHz + 2100 MHz? Najlepiej jakby nie kosztował majątku, bo tak jak mówiłem, to moja działka, więc wpadam tu przeważnie na weekend i zwykle przez ok 50% czasu pobytu jestem pijany lub na kacu :zdrowko:
Ale czasem przyjeżdżam na urlop lub mam pracę zdalną i wtedy lepszy internet by się przydał.

Jeszcze jedna sprawa: gdy agreguję pasma 800 MHz + 1800 MHz chwilami łapię LTE+, wtedy parametry sygnału się poprawiają, ale trwa to sekundę i zaraz potem połączenie wraca na LTE. Czy da radę jakoś drążyć ten temat, czy jest to po prostu jakiś szum, na który nie powinienem zwracać uwagi?
Range
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 200
Rejestracja: 2020-04-07, 19:32

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: Range »

W Twoim przypadku to minimum B535 (agreguje wspomniane 2100+1800) a jak dostępny to B715 agreguje wszystkie trzy czyli (800+1800+2100).
jankaron
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-05-24, 18:03

Re: Weryfikacja możliwości BTS-a

Post autor: jankaron »

Bardzo dziękuję za pomoc. W tej sytuacji poważnie rozważę zakup nowego routera.
ODPOWIEDZ