Dobór anteny Szczecinek - B525 - LTE od T-Mobile

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mddg
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-05-11, 13:24
Lokalizacja: Szczecinek

Dobór anteny Szczecinek - B525 - LTE od T-Mobile

Post autor: mddg »

Dobry :papa:

Miałbym prośbę o pomoc w rozwiązaniu problemu tzw. dobór anteny o poniższe dane, bądź olanie tematu.
Temat powstaje ze względu tak sądzę: na mój nieudolny dobór anten tj. 2x ATDOK-320 z kablami po 10 m, choć przeglądałem i analizowałem informacje podane w internecie. Natomiast obcując z antenami to sądzę iż wyciągnąłem tylko punkt odbioru na zewnątrz, a i pewnie jakieś pasmo tłumiły :/

Powód zakupu anten to bardziej stabilne prędkości w godzinach wieczornych, gdzie od dwóch lat nie było z tym problemu :d a teraz <3Mb/s
Myślę iż potrzebna antena kierunkowa? by wstrzelić się w mniej obciążony BTS.

Router to: Huawei B525-23a, brand T-Mobile
SIM: Internet Domowy do 60 Mb/s LTE od T-Mobile
Lokalizacja: Szczecinek osiedle domków jednorodzinnych ul. Kwiatowa

Mapa (w oparciu o dane z mapabts): https://www.google.com/maps/d/viewer?mi ... H5W01hn2zG

Parametry i prędkości podczas testów godz. 12:00 w załączniku tj.
a) sam router na poddaszu/skos na wysokości 3/4;
ATK-320_1-2.jpg
ATK-320_2-2.jpg
b) zewnętrzne anteny ATDOK-320 z 10 m kablem, zamontowane na szczycie;
B525_1-2.jpg
B525_2-2.jpg
Myślałem nad:
- antena panelowa od Cybertech model: LTE-A/4G 17dBi 1800-2600MHz MIMO
- 2x antena logarytmiczna od DIPOL model: ATK-LOG ALP LTE MIMO 800-3000 MHz
- 2x antena panelowa od Telkob mode: ATP-14 790-2690 MHz
...yyy Tajfuny i inne marketingowe akcje sądzę że raczej odpadają :d

Czy po prostu zakup anten w tej sytuacji jest nieopłacalny? :v

Pozdrawiam :zdrowko:
Range
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 200
Rejestracja: 2020-04-07, 19:32

Re: Dobór anteny Szczecinek - B525 - LTE od T-Mobile

Post autor: Range »

Powtórz testy ale w godz 19-22 i dołącz do nich speedtesty. Te południowe są bez znaczenia, ale już pokazują, że masz zapchane pasma na tych BTS-ach z którymi się łączysz Te anteny dookólne na 10 metrowych kablach tylko pogarszają parametry, tłumiąc sygnał.

Testy powtórz na zewnątrz bez tej anteny, poza tym masz za słaby router z 2CC CA, tu masz dostępne cztery pasma LTE.
mddg
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-05-11, 13:24
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Dobór anteny Szczecinek - B525 - LTE od T-Mobile

Post autor: mddg »

Range pisze:Powtórz testy ale w godz 19-22 i dołącz do nich speedtesty. Te południowe są bez znaczenia, ale już pokazują, że masz zapchane pasma na tych BTS-ach z którymi się łączysz Te anteny dookólne na 10 metrowych kablach tylko pogarszają parametry, tłumiąc sygnał.

Testy powtórz na zewnątrz bez tej anteny, poza tym masz za słaby router z 2CC CA, tu masz dostępne cztery pasma LTE.
Przepraszam najmocniej za pomyłkę, te kable do anten dookólnych miały po 5 m każdy, bo router przy suficie, a anteny były przy szczycie zamontowane, a podczas redagowania postu przez myśl przechodziło pytanie: Czy przy kolejnym zakupie kabel 10m to dobry pomysł? Jeśli nie to zastosuję akcja kabel skrętka do drugiego routera by był w dogodnym miejscu w domu, a wtedy B525 może hulać po strychu :d

Poniżej rezultat testów kilka minut po 22:00, router na ogrodzie, na wewnętrznych antenach;
B525_zewnatrzTEST2200-2.jpg
B525_zewnatrzTEST2200-1.jpg
Przyszłościowo mógłbym i zmienić na jakiś router 3CC/4CC, tylko chyba niewiele ich na rynku? Albo może jest coś pokroju "MikroTik RBSXTR&R11e-LTE" z 3CC/4CC to wygodnie byłoby podłączyć się skrętką do tego :hyhy: Na paśmie 2100 MHz router wgl. nie łapie sygnału :d

Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam :papa:
ODPOWIEDZ