BTS Opole-Czarnowąsy ul. Jagiełły 2 - maszt na hotelu Arenda

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bonkers89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-06-02, 11:25

BTS Opole-Czarnowąsy ul. Jagiełły 2 - maszt na hotelu Arenda

Post autor: bonkers89 »

Do BTS mam niecałe 2km, jestem użytkownikiem Orange ze względu na możliwość korzystania z Internetu LTE na firmę 999GB. Korzystam z routera TP Link Archer mr200, transfer jaki osiągam w zależności od pory dnia i lokalizacji routera to 8-20mbit/s (ta wyższa wartość jest w momencie ustawienia routera na poddaszu nieużytkowym, niestety kosztem jakości sygnału wifi) i bardzo nierówny ping. Chciałbym wzmocnić sygnał jakąś anteną zewnętrzną, po kontakcie z hurtownią zaproponowano mi to: https://www.wisp.pl/p3955,tornado-mimo-lte-14hv.html Czy jest ktoś w stanie doradzić mi czy na tym sprzęcie jestem w stanie osiągnąć polepszenie sygnału czy zastanowić się nad jakimś innym rozwiązaniem. Z góry dzięki za odpowiedź!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: BTS Opole-Czarnowąsy ul. Jagiełły 2 - maszt na hotelu Arenda

Post autor: matek451 »

Żeby ci tylko to Tornado chałupy nie porwało, po co ci taki wynalazek do tego szajsu od TP-linka , przecież to i tak nie nadaje się do BTS-a z agregacją B3+B1+B20. Ty to najpierw sobie kup jakis normalny router z minimum 2 CC CA, zrób na nim testy pasm LTE i dobieraj antenę a na dziś karta do telefonu LTE z https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl, test na zewnatrz i screen z aplikacji.
bonkers89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-06-02, 11:25

Re: BTS Opole-Czarnowąsy ul. Jagiełły 2 - maszt na hotelu Arenda

Post autor: bonkers89 »

Możesz polecić jakiś router, który byłby w stanie spełnić wymagania i dodatkowo miałby możliwość przyłączenia anteny zewnętrznej? TP Linka mam jeszcze możliwość zwrócić.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: BTS Opole-Czarnowąsy ul. Jagiełły 2 - maszt na hotelu Arenda

Post autor: matek451 »

Trzeba było brać ofertę ze sprzetem , w Orange jest B818. Oddaj złom i kup minimum B535 , B715 z agregacja 3 pasm praktycznie niedostępny, B818 za około 700 zł na OLX.
bonkers89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-06-02, 11:25

Re: BTS Opole-Czarnowąsy ul. Jagiełły 2 - maszt na hotelu Arenda

Post autor: bonkers89 »

B535 miałem, było jeszcze gorzej niż z TP Linkiem. Mogę spróbować z B818, tylko zastanawia mnie jedna rzecz. https://media-play.pl/ecommerce/medias/ ... /img/4.png które wyjście jest do anteny zewnętrznej?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: BTS Opole-Czarnowąsy ul. Jagiełły 2 - maszt na hotelu Arenda

Post autor: matek451 »

I co z tego ze miałes jak nie masz pojęcia jak zrobić na nim testy.
bonkers89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-06-02, 11:25

Re: BTS Opole-Czarnowąsy ul. Jagiełły 2 - maszt na hotelu Arenda

Post autor: bonkers89 »

Skoro wiesz, że nie wiem jak zrobić testy to do czego to zmierza? Jeśli chcesz pomóc to napisz mi zestawienie router + antena, która ma największe szanse na osiągniecie przyzwoitych wyników przy BTSie, który mam w sąsiedztwie. Jedyne testy jakie mogę i potrafię zrobić to wejść na strych, przesuwać router co metr w lewo i w prawo i powtarzać speedtest. Sory, nie każdy w tym siedzi na co dzień.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: BTS Opole-Czarnowąsy ul. Jagiełły 2 - maszt na hotelu Arenda

Post autor: wojteks »

bonkers89 pisze:które wyjście jest do anteny zewnętrznej?
Schowane pod klapką opisane Main i Div
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: BTS Opole-Czarnowąsy ul. Jagiełły 2 - maszt na hotelu Arenda

Post autor: matek451 »

Na temat testów na HiLinkach Huawei więc i na B535 na tym forum napisano tomy, są linki do aplikacji na Windows i Android do zarzadzania pasmami na nim, diagnostyki sygnału i BTS-a wiec wystarczy poczytać i zrobić to samemu, za ciebie nikt tego nie zrobi. Miales router z 2 CC CA w tym B3+B1 i na nim zrobić testy pasm LTE i agregacji na zewnatrz i na ich podstawie dobrać antenę. Zakup MR200 bez agregacji pasm LTE, Z z LAN 100Mb/s, bez mozliwości wymuszeia konkretnego pasma LTE i jego diagnostyki za kupę kasy to wielki bład, warte to ze 100 zł więc szybko oddaj i kup coś o czym napisałem , zrób testy jak wyzej i będziesz wiedział jaką antenę dobrać.
Adi30
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-05-14, 10:38

Re: BTS Opole-Czarnowąsy ul. Jagiełły 2 - maszt na hotelu Arenda

Post autor: Adi30 »

bonkers89 zobacz mój temat (http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=58360), korzystam z tego masztu z Czarnowąs, mieszkam w Żelaznej, więc mam dalej niż Ty, a sygnał już bardzo dobry po zamontowaniu anteny zewnętrznej do routera B535.
bonkers89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-06-02, 11:25

Re: BTS Opole-Czarnowąsy ul. Jagiełły 2 - maszt na hotelu Arenda

Post autor: bonkers89 »

Super, dzięki serdeczne! Zamawiam tą samą antenę co Ty i będę testował. Na razie sprawdzę jak to się będzie zachowywało na TP Linku, aby mieć skalę porównawczą, natomiast już rozglądam się za B818 w korzystnej cenie. Co do Huawei B818- szukać na allegro czy macie jakieś sprawdzone źródło, w którym można go kupić w rozsądnych pieniądzach.
bonkers89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-06-02, 11:25

Re: BTS Opole-Czarnowąsy ul. Jagiełły 2 - maszt na hotelu Arenda

Post autor: bonkers89 »

Pozwolę sobie zaktualizować posta oraz zadać kolejne pytanie. Za podpowiedzią Adi30, zamontowałem antenę z linka: https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html oraz oddałem router z TP Linka, na korzyść Huawei B818. Już sama zamiana routera sprawiła że transfer podskoczył z 10mbit/s do około 25mbit/s, natomiast podłączając do tego antenę zewnętrzną udało się uzyskać stały download na poziomie 30-40mbit/s (przy 100% sile sygnału). Jest wyraźna poprawa, ale widząc, że Adi na tym samym BTSie, w większej odległości osiąga dużo lepsze parametry, to pozostaje odrobina rozczarowania. Lubię czasem potorturować się grając w Fifę na konsoli i często wyrzuca mnie z rozgrywki w momencie gdy żona w tym samym momencie odpala Netflix na TV korzystającym z tej samej sieci. Stąd moje pytanie: co może być powodem takiej sytuacji? Czy jestem w stanie w jakiś sposób poprawić wyniki?
Adi30
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-05-14, 10:38

Re: BTS Opole-Czarnowąsy ul. Jagiełły 2 - maszt na hotelu Arenda

Post autor: Adi30 »

Antena musi zamontowana jak najwyżej. Ja swoją ustawiałem chyba z 30min, sprawdzając od razu w ustawieniach routera RSRQ, RSRP, RSSI, SINR (na telefonie zalogowany byłem do IP routera).
Żeby nie było, że mam cały czas taki transfer na poziomie 100mbps ;) Wieczorem spada, ale nie mniej niż 50mbps, wiadomo jak ktoś w domu też korzysta z neta (netfliks, youtube itd) to wszystko się dzieli na każdy sprzęt...
Teraz mam transfer na poziomie 90mbps.
ODPOWIEDZ