Środek lasu - B535 + ATK-20

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
piterus90
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2018-10-27, 23:04

Środek lasu - B535 + ATK-20

Post autor: piterus90 »

Cześć,

Zarys sytuacyjny - domek otoczony gęstym lasem na Mazowszu (m. Nadkole, pow. Wyszków). Komórki nie łapią zasięgu w ogóle (plus) bądź łapią jedną kreskę nieużywalnego 3G (da się przeprowadzić rozmowę tel. jak telefon lezy w odpowiednim miejscu). Przez dwa lata coś się zmieniło, wcześniej ATK-20 zawieszona na wysokości ok 2m od gruntu wycelowana pi razy oko, podpięta do E5573 dawała radę podpiąć się do nadajnika Plus. Teraz głucho.
Po podpięciu do B535 spięło się - ale Internet był przerywany - leciało leciało i zdychało. Największy problem był z upstreamem - wysłanie czegokolwiek graniczy z cudem.
W nocy zobaczyłem za to nawet 10mbps i około 4mbps na uploadzie. W dzień - 2/1, 1/1, 4/0.5, 0.5/0.5, 0.5/0 - jak zawieje.

Wymieniłem najpierw antenę na cybertecha mimo 17dBi licząc na cud w postaci 1800MHz - kompletnie głucho.
Dziś ATK-20 (pol. pion) wywędrowała na wysokość około 5-6metrów - RSRP wzrosło 3dBi i to już jest najwięcej ile się da, nie mam ciśnienia na dziesiątki megabitów (2 mbps spokojnie mi wystarczy). Ciśnienie mam na to, żeby ten net po prostu był.

To już chyba w kwestii wyżalenia się.
Screeny w załączeniu.

Generalnie - czy stacja bazowa może "wywalać" od siebie, ale tak, że nie następuje disconnect a jedynie nic "nie leci"?

Czy rzeczywiście brak drugiej ATK-20 może powodować wywalanie mnie z nadajnika/disconnecty? W sytuacji, gdzie ping przestaje lecieć, SINR nie zmienia się znacząco, RSRQ też - nie zaobserwowałem żadnej zmiany. Może moc nadawcza "opada"?
Dziwi mnie względnie sensowne RSSI (sensowne... no jak Cię mogę, ale po -75 nie spodziewałem się nic).
Antena podpięta pod gniazdo MAIN. Wcześniej pod AUX podpinałem jedną polaryzację cybertecha, ale nie robiło to większej różnicy.

Dla testów wymusiłem LTE 2100 - na sekundę zobaczył nadajnik (gdzie Cybertech nawet tego nie dał rady).
Z dodatkowych obserwacji - czasem pierwsze dwa / trzy pomiary sa z innego nadajnika - antene obracałem właściwie 360 stopni po niebie i nie udało mi się tam wpiąć na siłę.

Obecnie najbardziej stabilnie działa to na HSPA, ale też wywala po czasie.
PS. LTE+ to jest zdaje się agregacja... ale z czym on agreguje, skoro na 1800 jest kompletnie głucho?

Czy COKOLWIEK mogę jeszcze zrobić, czy tylko maszt 20m żeby wyskoczyć ponad drzewa pozostał?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Środek lasu - B535 + ATK-20

Post autor: matek451 »

Ale to są screeny z T-MOBILE agregacja LTE800 jako pasmo podstawowe z Kamieńczyka , sygnał dość słaby, agregacja zapewne z LTE1800/LTE2100 z tej stacji ale parametry pewnie szczątkowe bo ATK-20 nie pracuje na 1800/2100MHz. Brak parametrow sygnału na LTE1800/LTE2100 po ich wymuszeniu HManagerem. Czasami loguje cie tez do tej nędzy only 800/900MHz w Brańszczyku.Kluczowa jest poprawa sygnału na 1800-2100MHz aby skorzystać z pasm pojemnościowych LTE z Kamieńczyka i agregacji z nimi.
piterus90
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2018-10-27, 23:04

Re: Środek lasu - B535 + ATK-20

Post autor: piterus90 »

Tylko jak mam to zrobić skoro cybertech mimo 17 nie pokazuje zupełnie nic? Walnięty egzemplarz? Po podpięciu jej parametry sie zmieniają.
Sa jakieś gridy na 1800?

Nie jest dla Ciebie zadziwiające, że rssi jest ok a reszta (SNR) wręcz fatalne? Może ktoś tu wzmacniaczem sieje?
ODPOWIEDZ