Antena Poynting XPOL-2

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Dr_Grumbler
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-07-08, 21:24

Antena Poynting XPOL-2

Post autor: Dr_Grumbler »

Witam, czy ktos ma doswiadczenie z antena XPOL-2 firmy Poynting? Anteny tej marki wydaja sie byc dosyc popularne za granica ale na polskich stronach nie widze o nich zadnej wzmianki. Czy wynika to z tego ze produkty z Telkobu, Dipola i Cybertech zapewniaja te sama funkcjonalnosc i jakosc za nizsza cene czy tylko i wylacznie z ceny (okolo 500zl)? Moze ktos mial szanse porownac XPOL-2 z tanszymi antenami rodzimych dystrybutorow?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Antena Poynting XPOL-2

Post autor: key »

Antena wyglada ok, chociaz zysk jest stosunkowo niski. Brakuje opisu kabla - nie wiadomo jaki zysk jest na jego koncu.
Czy Tobie bedzie dobrze sluzyc nie powie Ci nikt bez zrobienia pomiarow i dostarczenia informacji na temat uzywanego kabla (typ i dlugosc).
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena Poynting XPOL-2

Post autor: matek451 »

Darek_ant
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2020-07-15, 08:44

Re: Antena Poynting XPOL-2

Post autor: Darek_ant »

Testowałem dwie anteny: Poynting XPOL-2 oraz antenę z Dipola z serii ATK-LOG.
Na papierze parametry podobne.
Zysk maksymalny 9 dBi, 2 kable 5m zakończone wtykami SMA.
Używałem routera TP-Link MR200.
Testy robiłem na działce (wieś zabita dechami ok. 60 km na północ od Warszawy). Wkoło drzewa, w oddali lasy.
Używałem kart Virgin, T-Mobile i Plus i dwóch róznych BTS-ów.
Generalnie na antenie XPOL-2 miałem szybszy i stabilniejszy internet. Zwykle ok. 2-3 razy szybszy ale momentami nawet 10 razy szybszy.
Prędkości od ok. 0.5 MBit/s do ok. 30 Mbit/s (w zalezności od operatora, BTS-u, pory dnia i podłączonych anten).
Niestety nie zrobiłem zrzutów ze speedtesta. Router też chyba nie ma możliwości pomiaru siły sygnału (przynajmniej nie znalazłem takiej opcji).
Ponieważ po drodze w stronę BTS-ów są miejscami wysokie drzewa to zastanawiam się czy nie lepiej byłoby zastosować dwóch anten dookólnych.
Np: https://gamma.pl/komunikacja-anteny-i-a ... 21-v3.html
lub OMNI-292.
Jeśli by ktoś je testował to chętnie poczytam o wynikach.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Antena Poynting XPOL-2

Post autor: Hermogenes »

Do komunikacji miedzy stacjonarnymi RX/TX stosowanie anten dookolnych jest błędne. Rosną szumy z odbić i sygnały niepożądane. Co innego w mobilnych tam jest to zalecane. Pozdrawiam Hermogenes
LukeMe
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2020-09-11, 05:56

Re: Antena Poynting XPOL-2

Post autor: LukeMe »

Witam,
Nie jestem jakiś expert. Zmuszony jestem pracować na mobilnym internet działało tak sobie 2MB/s pobieranie 200KB/s wysyłanie, po zamontowaniu tej anteny zrobiło się 8MB/s i wysyłanie 2MB/s komfort korzystania z internetu dużo lepszy. Wziąłem ta antenę na próbę bo jest 14dni na zwrot przez internet ale zostanie jednak zemną.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena Poynting XPOL-2

Post autor: matek451 »

Miarą skuteczności anteny jest jej zysk na poszczególnych pasmach LTE a nie uzyskiwana ptędkość, niestety ale ty nie pokazałeś jak wygladaja parametry sygnału na niej dla tych pasm LTE w porównaniu do modemu/routera umieszczonego w miejscu jej lokalizacji więc faktyczny zysk pozostaje nieznany.
ODPOWIEDZ