Pomoc w wyborze anteny

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mike77
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2020-04-21, 13:23

Pomoc w wyborze anteny

Post autor: Mike77 »

Proszę o pomoc. Jestem kompletnym laikiem. Stawiam :zdrowko: :)

Posiadam router Huawei 535 w T-mobile.

Moja lokalizacja: 51.433449, 21.329854

Do najbliższego BTS'a ok. 550m (800/1800/2100)
T-Mobile (26002) ID: 27643 (N!)
Jedlnia-Letnisko, ul. Kolejowa 9B (komin byłego tartaku)

Router stoi na dole w domu jednorodzinnym i tam osiąga 20 Mb/s ( 3-4 kreski zasięgu).
Jak zabiorę router na balkon na zewnątrz to jest 60Mb/s (1800 + 2100) (5 kresek).

Telefon na balkonie agreguje głownie 2100 i 1800.
Obrazek
Wobec powyższego mam 3 pytania:

1. Jaką antenę/anteny kupić aby zwiększyć transfer :? Mogę ją zamontować na kominie.

2. Czy odległość routera od anteny ma znaczenie czy w domu jednorodzinnym to jest pomijalne? Czy lepiej postawić router na 1 piętrze i rozprowadzić po domu siecią ethernet/wifi?

3. Czy inwestować w lepszy modem, który agreguje 3 pasma? 60Mb/s jest dla mnie wystarczające. Telefon czasami łapie 3 pasma i jest 90Mb/s

Obrazek

Czasami telefon łapie 3.
Obrazek

Pozdrawiam
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Pomoc w wyborze anteny

Post autor: key »

Mike77 pisze:Router stoi na dole w domu jednorodzinnym i tam osiąga 20 Mb/s ( 3-4 kreski zasięgu).
Powodem jest tlumienie scian + kiepska strefa Fresnela. Po wyjsciu na zewnatrz masz lepsze warunki polaczenia i tym samym lepsze wyniki.
Mike77 pisze:1. Jaką antenę/anteny kupić aby zwiększyć transfer :? Mogę ją zamontować na kominie.
W twoim wypadku bral bym cos szerokopasmowego, n.p. ATK-502 lub ATK-504 - wybor po znalezieniu miejsca gdzie bedzie antena oraz router (uwzgledniajac tlumienie kabla).
Mike77 pisze:2. Czy odległość routera od anteny ma znaczenie czy w domu jednorodzinnym to jest pomijalne? Czy lepiej postawić router na 1 piętrze i rozprowadzić po domu siecią ethernet/wifi?
Kabel antenowy tlumi, czasami bardzo mocno, wiec powinno go byc jak najmniej. Zadbaj aby byl mozliwie krotki i bardzo dobrej jakosci (sprawdzajac jego tlumienie w data sheet).
Straty masz tez ewentualnie na polaczeniu WiFi.
Kable ethernet sa bez strat.
Mike77 pisze:3. Czy inwestować w lepszy modem, który agreguje 3 pasma? 60Mb/s jest dla mnie wystarczające. Telefon czasami łapie 3 pasma i jest 90Mb/s
W tym wypadku zmiana modemu nie ma moim zdaniem sensu, lepiej zainwestowac te pieniadze w wewnetrzna strukture sieci.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ