Dobór anteny B818 w Play 2km

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Dziekan
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2020-07-29, 12:41

Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: Dziekan »

Witam.
Proszę o pomoc w doborze anteny, kabli i złączek do routera Huawei B818, sieć Play. Odległość od nadajnika 2,2km widoczny z dachu. Długość kabla antenowego 3-5m. Poniżej screeny z pomiarów na dachu, gdzie ma być umiejscowiona antena/anteny, z kartą Play w smartfonie.
Pozdrawiam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dziekan
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2020-07-29, 12:41

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: Dziekan »

Czy to jest dobry wybór?
https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html
ZbyszekMJR
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-08-26, 11:44

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: ZbyszekMJR »

cześć, myślisz że antena ci pomoże? Mam 2.5km do BTS-a, a B818 stoi w oknie na parapecie i nie widzi go
- choć jest w linii prostej i wyżej od mojego domu (po drodze pola w 90%).
A mimo tego mam dla DL 130-150 Mb/s i dla UL 23 Mb/s. Jakie masz warunki "okienne". Jeśli masz okno
w linii prostej patrzącej na BTS to bym spróbował jeszcze poustawiać B818 (H/V - wys./obrót w poziomie).

ps.
nie działa mi link z anteną
Dziekan
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2020-07-29, 12:41

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: Dziekan »

Myślę że pomoże. Jak stoi na parapecie upload jest max 2,5Mb/s
Dziś wykonałem pomiary na kominie gdzie będzie antena:

Obrazek
--------------------
Obrazek
---------------------
Obrazek
--------------------
Obrazek
--------------------
Obrazek
--------------------
Obrazek
--------------------
Obrazek
--------------------
Obrazek
--------------------
Obrazek

Jako ciekawostka dodam, że pomiary wykonane na smartfonie z tego samego miejsca, z tą samą kartą Play, dają wynik DL 65Mb/s i UL 15Mbs, ping 19ms, jitter 3ms. Natomiast karta wsadzona do starego B525 daje wynik DL 101Mb/s, UL 46Mb/s, ping 18ms, jitter 3ms
Nie bardzo rozumiem dlaczego na B818 wyniki są najgorsze.
Ostatnio zmieniony 2020-09-14, 19:41 przez Dziekan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: onken »

Jakoś kiepskie wyniki jak na agregację...

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
ZbyszekMJR
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-08-26, 11:44

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: ZbyszekMJR »

Dziekan pisze:Myślę że pomoże. Jak stoi na parapecie upload jest max 2,5Mb/s
Dziś wykonałem pomiary na kominie gdzie będzie antena:

Jako ciekawostka dodam, że pomiary wykonane na smartfonie z tego samego miejsca, z tą samą kartą Play, dają wynik DL 65Mb/s i UL 15Mbs,
ping 19ms, jitter 3ms. Natomiast karta wsadzona do starego B525 daje wynik DL 101Mb/s, UL 46Mb/s, ping 18ms, jitter 3ms

Nie bardzo rozumiem dlaczego na B818 wyniki są najgorsze.
sam jestem ciekaw ... bo np. RSRP (siła/moc sygnału) masz dużo lepszy ode mnie o +10 dBm (!) - u mnie -94-90 dBm (!), ale, ale ...
... zauważam u Ciebie dużo gorszy poziom RSSI - fatalne! -113dBm (poza 800MHz), a przecież pasma 1800, 2100 i 2600 są decydujące
(ja np. 800MHz - wyłączyłem)
- RSSI to wskaźnik siły odbieranego sygnału zawierającego nałożone zakłócenia przez co sygnał użyteczny jest kiepski!

Zresztą SINR (jakość sygnału użyteczny / do szumu zakłóceń) zdaje się to potwierdzać - poziom 8 dB jest po prostu słaby - u mnie +19 do +22dB
mk64
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 198
Rejestracja: 2016-02-13, 22:22
Lokalizacja: kuj-pom

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: mk64 »

ZbyszekMJR pisze: - RSSI to wskaźnik siły odbieranego sygnału zawierającego nałożone zakłócenia przez co sygnał użyteczny jest kiepski!
RSSI w LTE nie ma większego znaczenia ;)
B535 w Play
Dziekan
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2020-07-29, 12:41

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: Dziekan »

Co myślicie o takiej antenie
https://www.cybertech.com.pl/p166,anten ... -mimo.html
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: Hermogenes »

Masz 2600, to weź tą 1800- 2600 w kształcie rombu. Pozdrawiam Hermogenes
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

Ja poraził bym Ci wybrać antenę offsetową 70cm średnica. Nie ma nic lepszego. Z moich testów, te wszystkie inne anteny się średnio sprawdzają.

Podsyłam link do anteny którą polecam:
https://allegro.pl/oferta/mocna-antena- ... 4965357580

Spokojnie obsługuje pasma 1800, 2100, 2600. Wszystko przetestowane.

Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: matek451 »

Jak coś polecasz to najpierw pokaz wyniki testów skoro przetestowałeś bo póki co to zalatuje spamem.
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

Oczywiście. Do końca tygodnia będą, i wyniki testów. Zachowajcie tylko spokój. :)
ZbyszekMJR
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-08-26, 11:44

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: ZbyszekMJR »

Dziekan pisze:Co myślicie o takiej antenie
https://www.cybertech.com.pl/p166,anten ... -mimo.html
ale tam masz strasznie wąsko. 1800-2100MHz. Brakuje znaczącego/szerokiego pasma 2600MHz.
Brak 800MHz można przeżyć, a nawet należy (zysk zoptymalizowany anteny). Ale brak 2600MHz już nie!

To samo ta parabola, która jest kompletnie nieznana (promiennik).
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

matek451 pisze:Jak coś polecasz to najpierw pokaz wyniki testów skoro przetestowałeś bo póki co to zalatuje spamem.
Właśnie odpowiadam dlaczego polecam antenę offsetową lte:

1. Do stacji BTS, mam 4,5 km w lini prostej. Stacja obsługuje agregację 3 pasm 800,1800,2100.
2. Moje urządzenie to Mikrotik Chateau LTE12.
3. Posiadam antenę offsetową, o średnicy 70cm.
4. Posiadam kabel H155 drut 2x5m.
5. Antena przymocowana jest na kominie, domu piętrowego.
6. Między anteną, a stacją BTS jest czyste pole Fresnela.
7. Testowałem już wszystkie anteny, i na nich osiągnąłem prędkość max 70Mbps. Więc bez szału.
7b. Teraz osiągam prędkości na poziomie 130Mbps.
8. Stacja nie jest przeciążona, ponieważ wszystkie wioski wokół mojej wsi mają światłowód.
9. Do stacji łącze dostarczane jest radiolinią, 2x380Mbps.
10. Cóż więcej mogę jeszcze napisać???

Dołączam do opisu również screeny.
Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: matek451 »

Speedtest nie jest miarą skuteczności czy zysku anteny, zrobiłes test porwnawczy z samym routerem w miejscu anteny?
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

Panie Matuszak, proszę jeszcze raz ze zrozumieniem przeczytać opis. I dokładnie obejrzeć screeny, pomijając Speedtest. Wszystko jest podane na tacy. Na żadnym dachu nic nie testowałem, router jest w szafie rack.

Co sądzisz o tym panie @BikeBarian ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: matek451 »

A w jaki sposób z tych screenów mam odczytać faktyczny zysk tej anteny na 800,1800 i 2100MHz, brak punktu odniesienia a takim z reguły są parametry sygnału mierzone w tym samym miejscu na samym routerze i jego antenach wewnętrznych. No i nic nie wiadomo czy i jak działa na 2600MHz bo z niego nie korzystasz. Deklarowany zysk 24dBi, minus straty na 5m kabla H155 więc na czysto powinno być 21-22dBi w zależności od częstotliwości, jak jest w rzeczywistości nadal nie wiadomo.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: wojteks »

CommScope Andrew pisze: I dokładnie obejrzeć screeny,
Mam mały ekran i na tych obrazkach słabo widać.

Coś mi to polecanie offsetu reklamą pachnie.
matek451 pisze:Deklarowany zysk 24dBi, minus straty na 5m kabla H155 więc na czysto powinno być 21-22dBi w zależności od częstotliwości, jak jest w rzeczywistości nadal nie wiadomo.
I jak to zwykle w reklamie jest nie będzie wiadomo.
Nie pomagam na PW!
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

matek451 pisze:A w jaki sposób z tych screenów mam odczytać faktyczny zysk tej anteny na 800,1800 i 2100MHz, brak punktu odniesienia a takim z reguły są parametry sygnału mierzone w tym samym miejscu na samym routerze i jego antenach wewnętrznych. No i nic nie wiadomo czy i jak działa na 2600MHz bo z niego nie korzystasz. Deklarowany zysk 24dBi, minus straty na 5m kabla H155 więc na czysto powinno być 21-22dBi w zależności od częstotliwości, jak jest w rzeczywistości nadal nie wiadomo.
Ja jestem człowiekiem uczciwym, wierzącym. Nie polecał bym czegoś co nie działa. Obsługiwałem przychodnie, apteki, jak i klientów biznesowych jako informatyk. Posiadam tez szkolenia światłowodowe, i uprawnienia do 1kV. Posiadam tez dwie anteny Cybertech 2x15dBi. Naprawdę nie mogłem się na nich połączyć na 2100mhz. A na antenie offsetowej połączyło się bez problemu, wiec odpowiedz jest jasna.
Jeśli macie nadal wątpliwości do przytoczycie do rozmowy pana BikeBarian.
Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: matek451 »

Ale to nie ma nic wspólnego z wiarą czy uczciwością, to forum techniczne więc posługujemy się tu konkretami. Tak naprawdę to nikt nie pokazał danych dotyczących tej anteny wiec nie widzę nic zdrożnego aby w końcu ktoś to zrobił .4,5 km pod Wrześnią z czystą strefą Fresnela to nie są jakieś szczególnie trudne warunki, nawet w zakresie 1800-2100MHz. Nikt nie neguje ze antena działa ale nadal nie wiemy jak realnie wyglada jej zysk w funkcji częstotliwości, deklaracje sprzedawcy należy zawsze zweryfikować, handel opiera się na marketingu a w antenach offsetowych główna rolę odgrywa promiennik, wie coś na ten temat kolega wywoływany do tablicy. No i nie kazdy ma warunki aby montować takiego typu antenę.
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

matek451 pisze:Ale to nie ma nic wspólnego z wiarą czy uczciwością, to forum techniczne więc posługujemy się tu konkretami. Tak naprawdę to nikt nie pokazał danych dotyczących tej anteny wiec nie widzę nic zdrożnego aby w końcu ktoś to zrobił .4,5 km pod Wrześnią z czystą strefą Fresnela to nie są jakieś szczególnie trudne warunki, nawet w zakresie 1800-2100MHz. Nikt nie neguje ze antena działa ale nadal nie wiemy jak realnie wyglada jej zysk w funkcji częstotliwości, deklaracje sprzedawcy należy zawsze zweryfikować, handel opiera się na marketingu a w antenach offsetowych główna rolę odgrywa promiennik, wie coś na ten temat kolega wywoływany do tablicy. No i nie kazdy ma warunki aby montować takiego typu antenę.
Ja nie chce być złośliwy, ale kiedyś uwierzyłem wam na temat jaka kupić antenę. Bardzo się zawiodłem waszymi sugestiami. Więc czuje się wprowadzony w błąd. I postanowiłem wciąć sprawę w swoje ręce. Druga sprawa kto tu mówi o marketingu??? Kto w stopce reklamuje Cybertech itd. No właśnie.
Ja w swojej stopce takiej informacji nie umieszczam, ponieważ nie będę nikomu robił reklamy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: matek451 »

Dyskusja z Tobą nie ma żadnego sensu bo zaczynasz wszystko sprowadzać do osobistych wycieczek, merytorycznie nie masz nic do powiedzenia. Chwalisz sie tylko kim jesteś i na tej podstawie uważasz się za nieomylnego, poleciłeś antenę której tak naprawdę nikt fachowo nie przetestował więc naturalnym jest ze zostałeś poproszony o jej testy porównawcze co jest na tym forum normą, masz Dual LTE Cybertecha więc nic nie stoi na przeszkodzie abyś porównał obydwie anteny a punktem odniesienia są zawsze parametry sygnału w tym samym punkcie bez dodatkowych anten. To prosty sposób dający jakiś ogólny pogląd na skuteczność anten, choć nie do końca doskonały. Na tym forum nie brak testów innych anten zrobionych przez użytkowników, bywają pomocne dla innych, stad zostałeś poproszony o podobne bez żadnych podtekstów.Niestety ale ty odbierasz to zupełnie inaczej, liczą się konkrety i liczby. A anteny ze stopki już dawno nie używam, korzystam z CPE LTE 12 kat z antena o zysku 10-12dBi.
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

matek451 pisze:Dyskusja z Tobą nie ma żadnego sensu bo zaczynasz wszystko sprowadzać do osobistych wycieczek, merytorycznie nie masz nic do powiedzenia. Chwalisz sie tylko kim jesteś i na tej podstawie uważasz się za nieomylnego, poleciłeś antenę której tak naprawdę nikt fachowo nie przetestował więc naturalnym jest ze zostałeś poproszony o jej testy porównawcze co jest na tym forum normą, masz Dual LTE Cybertecha więc nic nie stoi na przeszkodzie abyś porównał obydwie anteny a punktem odniesienia są zawsze parametry sygnału w tym samym punkcie bez dodatkowych anten. To prosty sposób dający jakiś ogólny pogląd na skuteczność anten, choć nie do końca doskonały. Na tym forum nie brak testów innych anten zrobionych przez użytkowników, bywają pomocne dla innych, stad zostałeś poproszony o podobne bez żadnych podtekstów.Niestety ale ty odbierasz to zupełnie inaczej, liczą się konkrety i liczby. A anteny ze stopki już dawno nie używam, korzystam z CPE LTE 12 kat z antena o zysku 10-12dBi.
OK. Nie ma sprawy, z panem tez nie ma sensu dyskutować. Ja robię swoje, uczynię tak aby ludzie byli zadowoleni.
Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: matek451 »

Tu nie chodzi o dyskusję a o konkrety, forum techniczne więc liczą się testy ich wyniki pokazane liczbowo a nie twoje subiektywne odczucia. Póki co to zadnych nie pokazałes a w zamian uzywasz górnolotnych frazesów zbawco ludzkości. Piszesz ze jesteś informatykiem wiec doskonale powinieneś wiedzieć ze liczą się liczby , póki co to ich nie pokazałeś i tyle w temacie.
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

Panie masz konkrety pokazane na screeanch, każde pasmo osobno. Jak i z CA. Wszystko ładnie widać jaka moc antena uzyskuje na danym paśmie. Wiec czego więcej potrzeba. Dla mnie by było jasne, gdyby mi ktoś przesłał takie screeny.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: matek451 »

Z pokazanych screenów nic nie wynika bo nie ma punktu odniesienia, antena nie ma żadnej mocy bo to jest urządzenie pasywne, co najwyżej można operować pojęciem jej zysku. Pokazane screeny w żaden sposób nie pokazują tego deklarowanego przez sprzedawcę czyli 24dBi, co najwyżej można z nich wyczytać ze parametry sygnału na 2100MHz są dostateczne ale dziwne ze duzo gorsze niż na 1800MHz a na 800MHz prawidłowe ale tez gorsze niż na 1800MHz, z czego można wyciągnąć wniosek że promiennik pracuje głównie na 1800MHz, brak informacji o paśmie 2600MHz. I to wszystko. Dla porównania robi się chociaż test na telefonie z aplikacją NetMonster w miejscu montażu anteny, aplikacja pokazuje eNB oraz pasma z niego oraz parametry sygnału na nich, pozwala to przynajmniej porównać je z tymi uzyskiwanymi na routerze połączonym z anteną zewnętrzną.
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

Tylko ja nie używam Andorida. Mam iPhone, tam takich aplikacji się nie zainstaluje. Mi nic sprzedawca, nie zadeklarował. Sam znam prawa fizyki. :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: matek451 »

I twoja sprawa, póki co nie przedstawiłeś żadnych danych że ta antena posiada zysk 24dBi, podałeś linka do oferty w której sprzedawca podał taki zysk więc skoro ja polecasz to wypadałoby się jakoś odnieść do tych danych. Nikt nie neguje ze antena nie działa ale nadal nie wiadomo jaki daje faktyczny zysk w zakresie 800-900 ,1800-2100 i na 2600MHz co nie pozwala porównać jej z innymi antenami szerokopasmowymi.
Dziekan
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2020-07-29, 12:41

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: Dziekan »

Jakieś opinie o tej antenie?
https://allegro.pl/oferta/antena-mimo-l ... 7801328013
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

Dziekan pisze:Jakieś opinie o tej antenie?
https://allegro.pl/oferta/antena-mimo-l ... 7801328013
Do 3km od stacji BTS, powinna się ta antena sprawdzić. Można ta firmę polecić, w razie gdyby coś nie działało można w ciągu 14 dni zwrócić. Ale polecił bym antenę offsetową o średnicy minimum 80cm do LTE.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ