Dobór anteny B818 w Play 2km

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

Panie Matuszak, proszę jeszcze raz ze zrozumieniem przeczytać opis. I dokładnie obejrzeć screeny, pomijając Speedtest. Wszystko jest podane na tacy. Na żadnym dachu nic nie testowałem, router jest w szafie rack.

Co sądzisz o tym panie @BikeBarian ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: matek451 »

A w jaki sposób z tych screenów mam odczytać faktyczny zysk tej anteny na 800,1800 i 2100MHz, brak punktu odniesienia a takim z reguły są parametry sygnału mierzone w tym samym miejscu na samym routerze i jego antenach wewnętrznych. No i nic nie wiadomo czy i jak działa na 2600MHz bo z niego nie korzystasz. Deklarowany zysk 24dBi, minus straty na 5m kabla H155 więc na czysto powinno być 21-22dBi w zależności od częstotliwości, jak jest w rzeczywistości nadal nie wiadomo.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: wojteks »

CommScope Andrew pisze: I dokładnie obejrzeć screeny,
Mam mały ekran i na tych obrazkach słabo widać.

Coś mi to polecanie offsetu reklamą pachnie.
matek451 pisze:Deklarowany zysk 24dBi, minus straty na 5m kabla H155 więc na czysto powinno być 21-22dBi w zależności od częstotliwości, jak jest w rzeczywistości nadal nie wiadomo.
I jak to zwykle w reklamie jest nie będzie wiadomo.
Nie pomagam na PW!
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

matek451 pisze:A w jaki sposób z tych screenów mam odczytać faktyczny zysk tej anteny na 800,1800 i 2100MHz, brak punktu odniesienia a takim z reguły są parametry sygnału mierzone w tym samym miejscu na samym routerze i jego antenach wewnętrznych. No i nic nie wiadomo czy i jak działa na 2600MHz bo z niego nie korzystasz. Deklarowany zysk 24dBi, minus straty na 5m kabla H155 więc na czysto powinno być 21-22dBi w zależności od częstotliwości, jak jest w rzeczywistości nadal nie wiadomo.
Ja jestem człowiekiem uczciwym, wierzącym. Nie polecał bym czegoś co nie działa. Obsługiwałem przychodnie, apteki, jak i klientów biznesowych jako informatyk. Posiadam tez szkolenia światłowodowe, i uprawnienia do 1kV. Posiadam tez dwie anteny Cybertech 2x15dBi. Naprawdę nie mogłem się na nich połączyć na 2100mhz. A na antenie offsetowej połączyło się bez problemu, wiec odpowiedz jest jasna.
Jeśli macie nadal wątpliwości do przytoczycie do rozmowy pana BikeBarian.
Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: matek451 »

Ale to nie ma nic wspólnego z wiarą czy uczciwością, to forum techniczne więc posługujemy się tu konkretami. Tak naprawdę to nikt nie pokazał danych dotyczących tej anteny wiec nie widzę nic zdrożnego aby w końcu ktoś to zrobił .4,5 km pod Wrześnią z czystą strefą Fresnela to nie są jakieś szczególnie trudne warunki, nawet w zakresie 1800-2100MHz. Nikt nie neguje ze antena działa ale nadal nie wiemy jak realnie wyglada jej zysk w funkcji częstotliwości, deklaracje sprzedawcy należy zawsze zweryfikować, handel opiera się na marketingu a w antenach offsetowych główna rolę odgrywa promiennik, wie coś na ten temat kolega wywoływany do tablicy. No i nie kazdy ma warunki aby montować takiego typu antenę.
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

matek451 pisze:Ale to nie ma nic wspólnego z wiarą czy uczciwością, to forum techniczne więc posługujemy się tu konkretami. Tak naprawdę to nikt nie pokazał danych dotyczących tej anteny wiec nie widzę nic zdrożnego aby w końcu ktoś to zrobił .4,5 km pod Wrześnią z czystą strefą Fresnela to nie są jakieś szczególnie trudne warunki, nawet w zakresie 1800-2100MHz. Nikt nie neguje ze antena działa ale nadal nie wiemy jak realnie wyglada jej zysk w funkcji częstotliwości, deklaracje sprzedawcy należy zawsze zweryfikować, handel opiera się na marketingu a w antenach offsetowych główna rolę odgrywa promiennik, wie coś na ten temat kolega wywoływany do tablicy. No i nie kazdy ma warunki aby montować takiego typu antenę.
Ja nie chce być złośliwy, ale kiedyś uwierzyłem wam na temat jaka kupić antenę. Bardzo się zawiodłem waszymi sugestiami. Więc czuje się wprowadzony w błąd. I postanowiłem wciąć sprawę w swoje ręce. Druga sprawa kto tu mówi o marketingu??? Kto w stopce reklamuje Cybertech itd. No właśnie.
Ja w swojej stopce takiej informacji nie umieszczam, ponieważ nie będę nikomu robił reklamy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: matek451 »

Dyskusja z Tobą nie ma żadnego sensu bo zaczynasz wszystko sprowadzać do osobistych wycieczek, merytorycznie nie masz nic do powiedzenia. Chwalisz sie tylko kim jesteś i na tej podstawie uważasz się za nieomylnego, poleciłeś antenę której tak naprawdę nikt fachowo nie przetestował więc naturalnym jest ze zostałeś poproszony o jej testy porównawcze co jest na tym forum normą, masz Dual LTE Cybertecha więc nic nie stoi na przeszkodzie abyś porównał obydwie anteny a punktem odniesienia są zawsze parametry sygnału w tym samym punkcie bez dodatkowych anten. To prosty sposób dający jakiś ogólny pogląd na skuteczność anten, choć nie do końca doskonały. Na tym forum nie brak testów innych anten zrobionych przez użytkowników, bywają pomocne dla innych, stad zostałeś poproszony o podobne bez żadnych podtekstów.Niestety ale ty odbierasz to zupełnie inaczej, liczą się konkrety i liczby. A anteny ze stopki już dawno nie używam, korzystam z CPE LTE 12 kat z antena o zysku 10-12dBi.
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

matek451 pisze:Dyskusja z Tobą nie ma żadnego sensu bo zaczynasz wszystko sprowadzać do osobistych wycieczek, merytorycznie nie masz nic do powiedzenia. Chwalisz sie tylko kim jesteś i na tej podstawie uważasz się za nieomylnego, poleciłeś antenę której tak naprawdę nikt fachowo nie przetestował więc naturalnym jest ze zostałeś poproszony o jej testy porównawcze co jest na tym forum normą, masz Dual LTE Cybertecha więc nic nie stoi na przeszkodzie abyś porównał obydwie anteny a punktem odniesienia są zawsze parametry sygnału w tym samym punkcie bez dodatkowych anten. To prosty sposób dający jakiś ogólny pogląd na skuteczność anten, choć nie do końca doskonały. Na tym forum nie brak testów innych anten zrobionych przez użytkowników, bywają pomocne dla innych, stad zostałeś poproszony o podobne bez żadnych podtekstów.Niestety ale ty odbierasz to zupełnie inaczej, liczą się konkrety i liczby. A anteny ze stopki już dawno nie używam, korzystam z CPE LTE 12 kat z antena o zysku 10-12dBi.
OK. Nie ma sprawy, z panem tez nie ma sensu dyskutować. Ja robię swoje, uczynię tak aby ludzie byli zadowoleni.
Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: matek451 »

Tu nie chodzi o dyskusję a o konkrety, forum techniczne więc liczą się testy ich wyniki pokazane liczbowo a nie twoje subiektywne odczucia. Póki co to zadnych nie pokazałes a w zamian uzywasz górnolotnych frazesów zbawco ludzkości. Piszesz ze jesteś informatykiem wiec doskonale powinieneś wiedzieć ze liczą się liczby , póki co to ich nie pokazałeś i tyle w temacie.
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

Panie masz konkrety pokazane na screeanch, każde pasmo osobno. Jak i z CA. Wszystko ładnie widać jaka moc antena uzyskuje na danym paśmie. Wiec czego więcej potrzeba. Dla mnie by było jasne, gdyby mi ktoś przesłał takie screeny.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: matek451 »

Z pokazanych screenów nic nie wynika bo nie ma punktu odniesienia, antena nie ma żadnej mocy bo to jest urządzenie pasywne, co najwyżej można operować pojęciem jej zysku. Pokazane screeny w żaden sposób nie pokazują tego deklarowanego przez sprzedawcę czyli 24dBi, co najwyżej można z nich wyczytać ze parametry sygnału na 2100MHz są dostateczne ale dziwne ze duzo gorsze niż na 1800MHz a na 800MHz prawidłowe ale tez gorsze niż na 1800MHz, z czego można wyciągnąć wniosek że promiennik pracuje głównie na 1800MHz, brak informacji o paśmie 2600MHz. I to wszystko. Dla porównania robi się chociaż test na telefonie z aplikacją NetMonster w miejscu montażu anteny, aplikacja pokazuje eNB oraz pasma z niego oraz parametry sygnału na nich, pozwala to przynajmniej porównać je z tymi uzyskiwanymi na routerze połączonym z anteną zewnętrzną.
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

Tylko ja nie używam Andorida. Mam iPhone, tam takich aplikacji się nie zainstaluje. Mi nic sprzedawca, nie zadeklarował. Sam znam prawa fizyki. :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: matek451 »

I twoja sprawa, póki co nie przedstawiłeś żadnych danych że ta antena posiada zysk 24dBi, podałeś linka do oferty w której sprzedawca podał taki zysk więc skoro ja polecasz to wypadałoby się jakoś odnieść do tych danych. Nikt nie neguje ze antena nie działa ale nadal nie wiadomo jaki daje faktyczny zysk w zakresie 800-900 ,1800-2100 i na 2600MHz co nie pozwala porównać jej z innymi antenami szerokopasmowymi.
Dziekan
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2020-07-29, 12:41

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: Dziekan »

Jakieś opinie o tej antenie?
https://allegro.pl/oferta/antena-mimo-l ... 7801328013
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

Dziekan pisze:Jakieś opinie o tej antenie?
https://allegro.pl/oferta/antena-mimo-l ... 7801328013
Do 3km od stacji BTS, powinna się ta antena sprawdzić. Można ta firmę polecić, w razie gdyby coś nie działało można w ciągu 14 dni zwrócić. Ale polecił bym antenę offsetową o średnicy minimum 80cm do LTE.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: wojteks »

CommScope Andrew pisze:Ale polecił bym antenę offsetową o średnicy minimum 80cm do LTE.
Czemu tylko 80cm, 120cm będzie lepszy :rotfl:
Dziekan pisze:Jakieś opinie o tej antenie?
Sprzedawca to kolejne wcielenie yagi..pl, generalnie anteny nie są polecane a ich zysk często jest wymyślony na kolanie chociaż pewnie wielu osobom działają.
Nie pomagam na PW!
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

wojteks pisze:
CommScope Andrew pisze:Ale polecił bym antenę offsetową o średnicy minimum 80cm do LTE.
Czemu tylko 80cm, 120cm będzie lepszy :rotfl:
Dziekan pisze:Jakieś opinie o tej antenie?
Sprzedawca to kolejne wcielenie yagi..pl, generalnie anteny nie są polecane a ich zysk często jest wymyślony na kolanie chociaż pewnie wielu osobom działają.
Ponieważ 120 to już trudniejsza do montażu, i musi być solidne mocowanie. Tez może mieć wpływ, silny wiatr. Który może taka czasze wyrwać. :)
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

matek451 pisze:I twoja sprawa, póki co nie przedstawiłeś żadnych danych że ta antena posiada zysk 24dBi, podałeś linka do oferty w której sprzedawca podał taki zysk więc skoro ja polecasz to wypadałoby się jakoś odnieść do tych danych. Nikt nie neguje ze antena nie działa ale nadal nie wiadomo jaki daje faktyczny zysk w zakresie 800-900 ,1800-2100 i na 2600MHz co nie pozwala porównać jej z innymi antenami szerokopasmowymi.
A ja mam takie pytanie co pan ma za sprzęt LTE CPE 12???
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: matek451 »

ZTE WF860, agreguje 4 pasma LTE w MIMO2x2 i QAM256 lub 2 pasma LTE w MIMO4X4.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: wojteks »

CommScope Andrew, wypowiadasz się jak AI boot, nie spodziewaj się dalszych odpowiedzi/dyskusji.

Skoro 120m było za mało to 180cm offset zastosujmy do LTE ale jest duże ryzyko że przy wietrze komin zerwie albo inny byle "maszcik" złamie.
Nie pomagam na PW!
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

matek451 pisze:ZTE WF860, agreguje 4 pasma LTE w MIMO2x2 i QAM256 lub 2 pasma LTE w MIMO4X4.
Z tym urządzeniem akurat operatorzy dali <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font>. A to jest już dobry sprzęt. ZTE chciał robić dla operatorów, ale nie. Woleli Huawei, który wkrótce się skończy.
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

wojteks pisze:CommScope Andrew, wypowiadasz się jak AI boot, nie spodziewaj się dalszych odpowiedzi/dyskusji.

Skoro 120m było za mało to 180cm offset zastosujmy do LTE ale jest duże ryzyko że przy wietrze komin zerwie albo inny byle "maszcik" złamie.
Bootem nie jestem. Tylko normalnym człowiekiem, jak każdy inny. Nikomu 120cm nie poleciłem. A 180 ot tak sobie się nie kupi, to już tylko na zamówienie. Druga sprawa, to już bez sensu taka średnice stosować.
Dziekan
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2020-07-29, 12:41

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: Dziekan »

Wziąłem ją od znajomego w dobrej cenie. Teraz tak. Kable antenowe są pod B525, ja mam B818 szukam odpowiednich pigtail'ów ale bez rezultatu. Czekam jeszcze na odpowiedź czy ktoś wykona pod zamówienie. Teraz pytanie: upierać się przy zestawie (kabel antenowy -> pigtail -> modem) czy po prostu dołożyć do niego na końcu przejściówki TS9 ? Duża to strata? Kabel antenowy 10m.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: wojteks »

Ja bym dał pigtaile. Występują TS9-gniazdo SMA.
Nie pomagam na PW!
Dziekan
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2020-07-29, 12:41

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: Dziekan »

Z tym że końcówki kabli antenowych u mnie to RP-SMA(ż) wiec potrzebny pigtail "RP-SMA(m) <-> TS9" a takiego nie znalazłem.
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

Dziekan pisze:Wziąłem ją od znajomego w dobrej cenie. Teraz tak. Kable antenowe są pod B525, ja mam B818 szukam odpowiednich pigtail'ów ale bez rezultatu. Czekam jeszcze na odpowiedź czy ktoś wykona pod zamówienie. Teraz pytanie: upierać się przy zestawie (kabel antenowy -> pigtail -> modem) czy po prostu dołożyć do niego na końcu przejściówki TS9 ? Duża to strata? Kabel antenowy 10m.
Hej. Tez mam kable od B525, dokupiłem pigtajle na PS9. Wiec mam wolne w razie „W”. A użyłem je jak miałem na testy B818.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: matek451 »

A skąd takie złącza w antenie LTE/3g?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: wojteks »

Dziekan pisze:Z tym że końcówki kabli antenowych u mnie to RP-SMA(ż) wiec potrzebny pigtail "RP-SMA(m) <-> TS9" a takiego nie znalazłem.
Że jak, takie złącza są zwykle w sprzęcie WiFi. B525 ma gniazda antenowe SMA i anteny do niego mają wtyki SMA.

Nie spotkałem routera 3G/LTE z gniazdami RP-SMA dla 3G/LTE. Popatrz na zdjęcia gniazd i wtyków RP-SMA/(SMA-RP) i SMA.
Nie pomagam na PW!
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

matek451 pisze:A skąd takie złącza w antenie LTE/3g?
Koledze być może się coś pomyliło. Najlepiej aby zrobił zdjęcie tego co ma. To się podeśle odpowiedni link.
Dziekan
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2020-07-29, 12:41

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: Dziekan »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ