Dobór anteny B818 w Play 2km

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: wojteks »

RP-SMA jest na zdjęciach ale to raczej nie było używane z B525 bo on ma SMA gniazda (tak samo jak wiele innych sprzętów LTE/3G/2G). Oczywiście fizycznie da się połączyć wtyk RP-SMA na gniazdo SMA ale nie będzie połączenia środkowego styku (chyba że gdzieś przypadkiem zetknie tulejka do tulejki).
Nie pomagam na PW!
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

wojteks pisze:RP-SMA jest na zdjęciach ale to raczej nie było używane z B525 bo on ma SMA gniazda (tak samo jak wiele innych sprzętów LTE/3G/2G). Oczywiście fizycznie da się połączyć wtyk RP-SMA na gniazdo SMA ale nie będzie połączenia środkowego styku (chyba że gdzieś przypadkiem zetknie tulejka do tulejki).
Tez mam B525, tam są złącza SMA.
Dziekan
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2020-07-29, 12:41

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: Dziekan »

Bo pasuje do B525. Pigtail z jednej strony ma SMA(m) i to wchodzi do routera, a z drugiej strony ma RP-SMA(m) i łączy się z kablem antenowym. Reasumując - czy szukać/zamawiać/robić pigtail o niespecyficznych końcówkach czy po prostu dokupić do tego co mam przejściówki (z SMA(m) na TS9) ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: matek451 »

Kup kolejny konektor, to wszystko i tak druciarstwo ale w razie czego i tak będziesz potrzebował ts9 do B18 i innej anteny jak to nie wypali.
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

matek451 pisze:Kup kolejny konektor, to wszystko i tak druciarstwo ale w razie czego i tak będziesz potrzebował ts9 do B18 i innej anteny jak to nie wypali.
Najlepiej się <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> nie bawić w Huawei. Lepiej taki sprzęt jak ZTE wf860. Huawei to jest chłam.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: matek451 »

No to podaj mu gdzie ma kupić tego WF860 skoro HUAWEI to "chłam".
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

matek451 pisze:No to podaj mu gdzie ma kupić tego WF860 skoro HUAWEI to "chłam".
Panie Krzysztof, a skąd pan to ma??? Ja myśle ze układy z kimś.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: wojteks »

CommScope Andrew pisze:Huawei to jest chłam.
Akurat w routerach LTE na dziś to chyba najpopularniejszy sprzęt w rozsądnej cenie i z dobrym wsparciem.
Nie pomagam na PW!
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

wojteks pisze:
CommScope Andrew pisze:Huawei to jest chłam.
Akurat w routerach LTE na dziś to chyba najpopularniejszy sprzęt w rozsądnej cenie i z dobrym wsparciem.
Mikrotik ma wsparcie jak należy. Wszystko pomogą skonfigurować, jakby co. Jak się nie wie, to pisze problem po angielsku do Mikrotik i już. A Huawei to nawet softu się nie pobierze, dosłownie nic nie udostępniają. Na Mikrotik używam tez OpenVPN, a w Huawei tego nie ma. Funkcji cell lock tez nie ma, po numerze nadajnika.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: wojteks »

A czego spodziewasz się po budżetowych sprzętach, pomijam już to, że 99% użytkowników nie potrzebuje wsparcia, nowych firmware czy jakichś zaawansowanych funkcjonalności. Po włączeniu i prostej konfiguracji ma działać, to wszystko spełnia Huawei i jest łatwo dostępny w wielu rodzajach.

Mikrotik może i fajny ale znowu 99% użytkowników jego funkcjonalność nie jest potrzebna i jest zdecydowanie droższy.
Nie pomagam na PW!
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

wojteks pisze:A czego spodziewasz się po budżetowych sprzętach, pomijam już to, że 99% użytkowników nie potrzebuje wsparcia, nowych firmware czy jakichś zaawansowanych funkcjonalności. Po włączeniu i prostej konfiguracji ma działać, to wszystko spełnia Huawei i jest łatwo dostępny w wielu rodzajach.

Mikrotik może i fajny ale znowu 99% użytkowników jego funkcjonalność nie jest potrzebna i jest zdecydowanie droższy.
Nie jest droższy. Mikrotik Chateau kosztuje tyle samo, co B818. No to wiec.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: onken »

I co z tego jak kat LTE ma sporo gorszy

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

onken pisze:I co z tego jak kat LTE ma sporo gorszy
Panie. Co mi z tego ze B818 ma cat.19, jak w Polsce się tego nie wykorzysta. Po co płacić za coś, czego w Polsce nie ma. W zupełności wystarczy cat.12 jak na nasza infrastrukturę. Już nie mówiąc, jak kiepskie są dosyly do stacji BTS.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: onken »

Uważasz Panie że 4CA nie wykorzystasz ?
I kilkaninny zależy CAT19

Z powodzeniem wykorzystuje przy Play czy także T-Mobile

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

onken pisze:Uważasz Panie że 4CA nie wykorzystasz ?
I kilkaninny zależy CAT19

Z powodzeniem wykorzystuje przy Play czy także T-Mobile
Mimo wszystko, jest do zadkosc. Ja mieszkam na wsi, tam nie znajdziesz łatwo 4x4. Prędzej są w miastach, ale co z tego jak mogą być bardziej przeciążone. Patrzeć tez trzeba ogólnie na realność, jaka jest.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: wojteks »

Prawda jest taka, że Mikrotik to sprzęt niszowy do specyficznych zastosowań, nie sprzedają go operatorzy więc nigdy nie będzie popularny.
Tak, do LTE800/900 jest wystarczający a raczej każdy szuka większych prędkości niż zawrotne kilka Mbps w większości lokalizacji z przeciążonego LTE800/900.
Nie pomagam na PW!
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

wojteks pisze:Prawda jest taka, że Mikrotik to sprzęt niszowy do specyficznych zastosowań, nie sprzedają go operatorzy więc nigdy nie będzie popularny.
Tak, do LTE800/900 jest wystarczający a raczej każdy szuka większych prędkości niż zawrotne kilka Mbps w większości lokalizacji z przeciążonego LTE800/900.

Nie prawda ze Mikrotik to niszowy sprzęt. W sieciach napowietrznych jest popularny, w szczególności do zadań specjalnych. Co stoi na przeszkodzie abym właśnie wypromował Mikrotik, niech się prężnie rozwija firma. Przecież nie będę promował chińczyków, co maja ubogą konfiguracje. I nie będę też promował to co się wam podoba.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: wojteks »

Oczywiście że niszowy do specyficznych zastosowań, dla kilku procent świadomych użytkowników, możesz polecać ale modem do 150Mbps to na dziś zabytek.
Nie pomagam na PW!
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

wojteks pisze:Oczywiście że niszowy do specyficznych zastosowań, dla kilku procent świadomych użytkowników, możesz polecać ale modem do 150Mbps to na dziś zabytek.
Proszę panie sobie poczytać o tym sprzęcie który, mam a dopiero później się mądrzyć.

Podsyłam link:

https://i.mt.lv/cdn/product_files/Chate ... 200712.pdf
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: matek451 »

Router jak na 12 kat. OK, szkoda tylko ze Mikrotik nie wkłada tego modemu LTE 12 kat jak w tym routerze do zewnętrznych punktów dostępowych LTE, są tylko te z https://mikrotik.com/product/r11e_lte6 który na dodatek nie obsługuje 2 CC CA B7+B1 i B3+B1 a na dodatek te z antenami parabolicznymi o duzym zysku maja tylko port 100Mb/s, co je dyskwalifikuje jako pełnowartościowy sprzęt, nie wiedzieć czemu ale w tych https://mikrotik.com/product/ltap_lte6_kit oraz https://mikrotik.com/product/wap_ac_lte6_kit zastosowano GE. Potencjał jak widać jest tylko należałoby to wszystko złożyć do kupy, czyli antena paraboliczna o duzym zysku, modem 12 kat LTE i płyta z GE i wyszedłby fajny , zewnetrzny punkt dostepowy LTE.
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

matek451 pisze:Router jak na 12 kat. OK, szkoda tylko ze Mikrotik nie wkłada tego modemu LTE 12 kat jak w tym routerze do zewnętrznych punktów dostępowych LTE, są tylko te z https://mikrotik.com/product/r11e_lte6 który na dodatek nie obsługuje 2 CC CA B7+B1 i B3+B1 a na dodatek te z antenami parabolicznymi o duzym zysku maja tylko port 100Mb/s, co je dyskwalifikuje jako pełnowartościowy sprzęt, nie wiedzieć czemu ale w tych https://mikrotik.com/product/ltap_lte6_kit oraz https://mikrotik.com/product/wap_ac_lte6_kit zastosowano GE. Potencjał jak widać jest tylko należałoby to wszystko złożyć do kupy, czyli antena paraboliczna o duzym zysku, modem 12 kat LTE i płyta z GE i wyszedłby fajny , zewnetrzny punkt dostepowy LTE.
<font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> nie jest to możliwe. Ponieważ ten modem wymaga już RouterOS w wersji 7. A te wersja <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> jest jeszcze beta. Wszystkie dotyczas działają pod kontrola RouterOS 6.4xx.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: wojteks »

No czyli jednak ten Mikrotik nie jest taki cudowny :hyhy:
Nie pomagam na PW!
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

wojteks pisze:No czyli jednak ten Mikrotik nie jest taki cudowny :hyhy:
Jest cudowny. Ja na nim uzyskałem prędkości, ponad 230Mbps. Wiec naprawdę jest dobry sprzęt. Jak na możliwości oprogramowania jest super. Nawet mam komendy od producenta modemu, który siedzi w tym Mikrotik. Za pomocą tych komend, można zdziałać cuda.
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

CommScope Andrew pisze:
wojteks pisze:No czyli jednak ten Mikrotik nie jest taki cudowny :hyhy:
Jest cudowny. Ja na nim uzyskałem prędkości, ponad 230Mbps. Wiec naprawdę jest dobry sprzęt. Jak na możliwości oprogramowania jest super. Nawet mam komendy od producenta modemu, który siedzi w tym Mikrotik. Za pomocą tych komend, można zdziałać cuda.
I tylko Mikrotik Chateau pracuje pod kontrola RouterOS 7.1. Starszego nie ma takiej opcji wgrać.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: matek451 »

A od kiedy to prędkości świadczą o sprzęcie, jednorazowy wyskok na DL to zasługa modemu 12 kat. i pustej stacji bazowej , Chateau OK ale pozostały sprzęt do LTE a jest tego multum, jak dla mnie o wiele za duzo, jest po prostu niedopracowany. Niestety ale mnogość modeli nie zastapi ich jakości, mówimy o hardware bo softowo raczej nie ma się czego czepiać, wiadomo RouterOS.Sam poczekam na rozwój wypadków ale Mikrotik jest niestety ale zawsze krok do tyłu, teraz w LTE liczy sie juz modem z 19 kat ale za chwilę liczy sie tylko 5G czyli coś na X55 , konkurencja nie czeka.
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

matek451 pisze:A od kiedy to prędkości świadczą o sprzęcie, jednorazowy wyskok na DL to zasługa modemu 12 kat. i pustej stacji bazowej , Chateau OK ale pozostały sprzęt do LTE a jest tego multum, jak dla mnie o wiele za duzo, jest po prostu niedopracowany. Niestety ale mnogość modeli nie zastapi ich jakości, mówimy o hardware bo softowo raczej nie ma się czego czepiać, wiadomo RouterOS.Sam poczekam na rozwój wypadków ale Mikrotik jest niestety ale zawsze krok do tyłu, teraz w LTE liczy sie juz modem z 19 kat ale za chwilę liczy sie tylko 5G czyli coś na X55 , konkurencja nie czeka.
Prędzej te całe 5G Elon załatwi. Powali operatorów na kolana. :)
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: onken »

o tak, zostaną w sandałach...

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: wojteks »

onken pisze:o tak, zostaną w sandałach...
Zdecydowanie boso zostaną, jednak światłowód lepszy, 4G jest lepsze niż najlepszy satelita a 5G też będzie docelowo lepsze niż satelita (znacznie mniejsze pingi).
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: onken »

Satelita zawsze będzie miał "kosmiczny" ping
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: Dobór anteny B818 w Play 2km

Post autor: CommScope Andrew »

onken pisze:Satelita zawsze będzie miał "kosmiczny" ping
I tu jesteś w dużym błędzie, ponieważ są bardzo małe pingi. Testy wykazały nie całe 20ms. Także tego.
ODPOWIEDZ