Dobór anteny zewnętrznej do routera RUT955 Teltoniki przy slabym zasiegu.

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
radwic75
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-09-07, 18:16

Dobór anteny zewnętrznej do routera RUT955 Teltoniki przy slabym zasiegu.

Post autor: radwic75 »

Witam wszystkich!
Jako ze jestem tu nowy, to się przedstawię i od razu powiem, że nie znalazlem tu podbnego tematu.
Mam na imię Radek i na codzień zajmuję się serwisem pewnych urządzeń na statkach, na salym świecie. Urządzenia te muszę od czasu do czasu połączyć przez global data SIM i lokalną sieć komórkową z moim kolegą w biurze w Norwegii, który diagnozuje awarię i ewentualnie aktualizuje software do sterownika.
Wszystko idzie pieknie dopóki statek stoi sobie w porcie. Schody zaczynają się gdy statek stoi na kotwicy np 15km-20km od lądu, czyli najblizszego BTSa.
Do tej chwili radzilem sobie, wyciagając router RUT955 Z szafy elektrycznej urzadzenia, z oryginalnymi antenkami i podpinałem do switcha długim kablem LAN.
Takie rozwiazanie jest jednak uciążliwe, gdyż za kazdym razem muszę wybebeszyć szafę z zasilacza 24V, kabla z wtyczką power do routera, znaleźć długi kabel sieciowy, wystawić na zewnętrzny pokład do lepszego zasiegu sieci a potem wszystko zapinać z powrotem.

Czy nie mogliby mi koledzy poradzić czy mógłbym kupić tylko jakąś porzadną antenę i 20m niskostratnego kabla, by nie tyle znacząco poprawić jakość sygnału który mam na otwartym powietrzu (bo otwarta przestrzeń morza fajnie i daleko niesie sygnal), ale przeniesc ten sygnał z zewnątrz, do routera w szafie, długim stosunkowo kablem (ok. 20m bym chcial). Więc lepsza antena musiałaby skompensować to, co stracę na kablu ;)

Będę wdzieczny za podanie typu kabla (tylko prosze nie kabel do stacjonarnych montaży o średnicy 10-15mm, bo go w bagażu nie zabiorę ), oraz o typ/model anteny, która powinna się sprawdzić.
Tylko nie kierunek, bo statek z zasady się porusza ;)

Z gory wszystkim dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny zewnętrznej do routera RUT955 Teltoniki przy slabym zasiegu.

Post autor: wojteks »

20m kabla antenowego (z tych cieńszych) zje cały zysk anteny. Czy możesz zamiast oryginalnego routera podłączyć dowolny inny router kablem ethernet? Wolałbym wozić w bagażu dodatkowy zasilacz i taki sam router żeby nic poza ewentualnie kartą SIM nie przekładać o ile oprogramowanie pozwala na połączenie z internetem przez "obcy" router.
Nie pomagam na PW!
radwic75
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-09-07, 18:16

Re: Dobór anteny zewnętrznej do routera RUT955 Teltoniki przy slabym zasiegu.

Post autor: radwic75 »

Też tak myślałem. Do tej pory jesli nie musiałem łączyć się przez TEN konkretny router, to korzystałem z udostępnienia WIFI na moim telefonie i łączyłem laptopa Lanem ze switchem. Planowałem nawet kupić tani router Wifi obsługujący jedna tylko kartę SIM i wkładać tam moją kartę SIM z telefonu (mam duala gdzie jedna na dane). Taki router w którym LEPSZA niz oryginalna antena GSM byłaby w pobliżu routera (do 5m) a dalej LANem.

Tyle, że takie rozwiązanie nie pozwala mi na upgrade softu do PLC, bo musiałbym mieć narzędzie płatne na moim kompie, a to jest problem nie do przeskoczenia (za drogie). Tak, że rozwiązanie tylko w połowie jest lekarstwem na mój problem.

Nie zawsze potrzebuję jednak kabla antenowego aż 20m. Są na allegro aukcje z dipolem z bardzo duzym wzmocnieniem z kablem na SMA 20m... Ciekawe jednak jak to działa w praktyce.. No i przede wszystkim, czy mocując na jakiejś pseudo nóżce znalezionej na statku, znajdę sygnał stacji?
Zakładając że statek STOI w miejscu i za bardzo się nie buja... co nie zawsze jest oczywiste.

Wobec tego proszę może o pomoc w doborze ... JAKA antena dookólna wzmocni sygnał znacząco lepiej niż oryginalna z routera, zakładając, że będzie ona jednak wewnątrz stalowego pomieszczenia, gdzie sygnał na telefonie jest... ale z przesyłem H+ ... także nawet zwykły SMS sie wysyła godzinę ;)
radwic75
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-09-07, 18:16

Re: Dobór anteny zewnętrznej do routera RUT955 Teltoniki przy slabym zasiegu.

Post autor: radwic75 »

Ewentualnie jaka długość max kabla i jakiego kabla, z dobrą anteną i jaką? jakieś propozycje? :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny zewnętrznej do routera RUT955 Teltoniki przy slabym zasiegu.

Post autor: wojteks »

Dookólna to żadna bo one mają mały zysk (opisami sprzedawców się nie sugeruj) a wewnątrz stalowego pomieszczenia które jest doskonałym ekranem to w zasadzie dziwię się że cokolwiek działa. Wyobraź sonie taką ATK20 i jak ja do bagażu spakować?

Może tu miałby sens repeater gsm ale to niespecjalnie legalne rozwiązanie i proszenie się o kłopoty na granicy przy przewożeniu tego w bagażu.

Skoro ktoś może zdalnie przez teltonikę zmienić soft w PLC to pakuj taki sam router do bagażu i podłączaj zamiast wydłubywać cokolwiek z szafy.
Nie pomagam na PW!
radwic75
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-09-07, 18:16

Re: Dobór anteny zewnętrznej do routera RUT955 Teltoniki przy slabym zasiegu.

Post autor: radwic75 »

Wlasnie zdecydowałem, że kupię oryginalny zasilacz 220V do gniazdka do routera Teltoniki. Wycięcie samej wtyczki power i kabla lan z samego routera to 10sekund, a wypiecie z szyny montażowej TS35 to sekunda ;) Kolejne 15-20 sekund to wykręcnie antenek i gotowe :)

Proszę tylko o info, jaką antenę (ale nie kierunkową) jednak jeszcze mógłbym kupić, by choć trochę poprawić transmisję :) Na pewno coś niekoniecznie bardzo wielkiego i ciężkiego bedzie lepsze niż oryginalne malutkie antenki na magnetycznej podstawce ;) Najlepiej jedna obudowa z dwoma kablami / pasmami...

Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny zewnętrznej do routera RUT955 Teltoniki przy slabym zasiegu.

Post autor: wojteks »

Z dookólnych to w zasadzie tylko drapaki do pleców występują, na magnesikach, czasem nawet 2 druty na jednej podstawce, tanie, wiele nie wydasz a może akurat w takim specyficznym zastosowaniu będą OK.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ