Problem w Gliwicach z LTE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Tytus72
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-09-12, 18:04

Problem w Gliwicach z LTE

Post autor: Tytus72 »

Pod koniec sierpnia mój dostawca internetu wypowiedział nam umowę. Po 3 dniach odciął internet. Byliśmy zmuszeni szukać czegoś innego. Wybrałem T-Mobile w opcji bez limitu (takie prawdziwe bez limitu które jest teraz w ofercie T-Mobile dla firm). Dostałem w pakiecie router Hu-W B535. Jedyne ograniczenie w tej ofercie to lejek ma prędkość który wynosi 60Mbit/s. Nie osiągam takiej prędkości jednak nigdy.

Mieszkam w praktycznie w centrum Gliwic. Ul. Drozdów jest w zasięgu 2 BTS jeden na Solskiego drugi na Mł. Patriotów. To co udaje mi się uzyskać to w ciągu dnia do 12 Mbit a rano ok 6 mam nawet 35Mbit. Kupiłem i wkręciłem do routera takie 25 cm antenki z opisem że mają zysk do 19DB. Panowie nie jedzcie po mnie bo jestem totalnym laikiem w tym temacie a wszystko co wiem to przeczytałem/wyoglądałem w sieci. Dlatego proszę o pomoc i radę.

Ale do rzeczy

Zacząłem się bawić agregacją pasm i po testach ustawiłem 1800+2100 i wtedy ciągnie z BTS na Solskiego. Pierwsze dni był ok bo w ciągu dnia miałem nawet po 20 do 24 Mbit. Coś jednak siadło (znowu ciągu dnia do 12 Mbit a rano ok 6 mam nawet 35Mbit) i sprawdzając parametry sygnału widzę że mam np w tej chwili
RSSI -63
RSRQ -14 i skacze czasem do -10 -9. Tak faluje
RSRP -95
i tu dramat SINR -8 (poprzednie dni nie było cudów ale zawsze te 6 do 8 było)
Od czasu spadku SINR właśnie spadły transfery a czasem się tak przytyka że nic nie chodzi.

Do BTS mam w lini prostej może z 400m. Byłem dziś na dachu i BTS solskiego widzę jak na dłoni. BTS Młodych patriotów też.
Co mam zrobić aby poprawić parametry sygnału głównie SINR. Czy montować jakąś antenę na dachu. Jaką? kierunkową czy dookolną. Nie mam i nie chcę wydać na to majątku ale chcę mieć w miarę stabilny internet (wiem wiem jak będzie zapchany BTS to i tak nie przyspieszę ale ta sama karta na iPhone pokazuje w tych samaych godzinach nawet 50Mbit. więc jest możliwe ze takie prędkości są osiągalnie. Wiem też ze pewnie telefon agerguje więcej niż 2 pasma jak mój router i to pewnie z tego wynika)

Nie mniej jednak podpowiedzcie
1.czy warto kupić i zamontować antenę na dachu. Pomierzyłem dziś i wiem ze potrzebuje 20 metrów przewodu od anteny do routera. To sporo i czy to samo w sobie nie zabije mi zysku z anteny
2. jaką antenę kupić i zamontować (kierunek czy dookolna). Mile widziane linki do konkretnych ofert.
3. może nie wchodząc w koszta kupić jaką antenę którą wyprowadzę tylko na zewnątrz a nie na dach i to da najlepszy efekt w stosunku do kosztów.

Proszę poradzie coś bo jak nie Wy to kto ;)

Tomek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem w Gliwicach z LTE

Post autor: wojteks »

Antena zewnętrzna panelowa 1800-2600MHz, do tego agregacja 1800+2100+2600 lub w jakiejś innej kolejności żeby mieć największy możliwy upload.
Jeszcze pozostaje pytanie czy to na pewno BTSy TM/Networks!
Nie pomagam na PW!
Tytus72
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-09-12, 18:04

Re: Problem w Gliwicach z LTE

Post autor: Tytus72 »

To na pewno BTSy TM/Networks. Mam właśnie ustawioną agregację 1800+2100 (B535 potrafi agregować tylko 2 częstotliwości). Czy ta długość kabla nie zabije tematu??

Jakieś polecane anteny? jaki producent żeby w błoto kasa nie poszła

Wiem ze to nie panelowa ale czy taka to dobre rozwiązanie
https://www.dipol.com.pl/antena_atk-log ... 054_20.htm
ODPOWIEDZ