Budżetowe anteny LTE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ClassAxion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-12-03, 17:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

Budżetowe anteny LTE

Post autor: ClassAxion »

Cześć.
Szukam jakiś budżetowych anten LTE tak do 70-80 zł brutto. Macie coś godnego polecenia? Nie chcę testować wszystkich możliwych chińczyków z alledrogo ;) Średnio do BTSa mam tak z 5-6 km.
Droższe mnie nie interesują ponieważ potrzebuję około 10 sztuk. W domu posiadam dwie kierunkowe i śmigają aż miło jednak cena jest stosunkowo wyższa.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Budżetowe anteny LTE

Post autor: wojteks »

Za 70-80 pln to elektrośmieci kupisz a nie anteny LTE.
Nie pomagam na PW!
ClassAxion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-12-03, 17:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Budżetowe anteny LTE

Post autor: ClassAxion »

No niestety, masz rację...

W takim razie mogę podnieść budżet do 120 zł jeśli antena będzie tyle warta :)
Za 150 zł kupowałem kierunkowe, jednak aż tyle nie chcę płacić.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Budżetowe anteny LTE

Post autor: wojteks »

Raczej 200 z kablem/konektorem.

A jakież to "kierunkowe" posiadasz?
Nie pomagam na PW!
ClassAxion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-12-03, 17:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Budżetowe anteny LTE

Post autor: ClassAxion »

H4G MIMO/15, kupiłem testowo jakieś 2-3 lata temu i tak została.
Nie wiem czy są lepsze (zapewne są), jednak ta mi wystarcza i nie narzekam. Może kiedyś gdy będę chciał wycisnąć maks. to będę szukał czegoś innego.

Ogólnie byłby też problem z umieszczeniem anteny na zewnątrz, po prostu brakuje mi miejsca, chodzi mi głównie o podniesienie stabilności łącza i wyciśnięcia 10/10 mbps. Z tego powodu szukam jakiś dobrych anten ale raczej panelowych które będę mógł postawić (wiem, że umieszczenie anteny wewnątrz może drastycznie obniżyć osiągi, jednak spróbować można).
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Budżetowe anteny LTE

Post autor: wojteks »

Skoro antena klasy H4G jest dla ciebie OK to kup następne byle co, nie zauważysz różnicy, każda będzie dobra.
Nie pomagam na PW!
ClassAxion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-12-03, 17:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Budżetowe anteny LTE

Post autor: ClassAxion »

Kupiłem signaflex red 15 dBi w cenie ~50 zł za 2 sztuki, różnicy wielkiej nie ma.
Następnie kupiłem jakąś panelową 35 dBi DUAL MIMO za 40 zł z allegro, też nie ma różnicy.
Ostatnio przyszła też jakaś omni 10-12 dBi za 50 zł (ale tylko jeden konektor) i też nie zauważam różnicy :/

Także jak widzisz, byle co jednak nie zdaje egzaminu. Może ta H4G to jakiś droższy bubel ;)

Osobiście nie wrzucałbym wszystkich tanich anten do jednego worka, na 99% raczej znajdą się jakieś tanie, które jednak są coś warte.

Prócz tego, tak na prawdę testy anten musiałbym przeprowadzać w identycznych warunkach, sprawdzić czy aby na pewno jestem na tym samym BTS, najlepiej o tej samej porze aby nie było większego ruchu, no i sprawdzać też RSSI itd bo jednak siła sygnału może wzrosnąć ale jakość spadnie do dna.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Budżetowe anteny LTE

Post autor: wojteks »

No bo to wszystko co kupowałeś to elektrośmieci a nie anteny, faktycznie H4G wydaje się przy nich doskonałym wyborem mimo że to też byle co.

RSSI to tak sobie jest istotne, SNR/SINR jest znacznie ważniejszy w LTE.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Budżetowe anteny LTE

Post autor: matek451 »

Kto tanio kupuje ten wiele razy kupuje, 99% niby anten na Allegro to elektrośmieci, ich opis to stek bzdur a zysk wyssany z palca przeczy prawom fizyki. All-Ant i te jego armaty to kolejny przykład, antena o polaryzacji kołowej , po rozebraniu to kawałek rury kanalizacyjnej fi50 z nawiniętym spiralnie paskiem- taśmą ale raczej nie z czystego Cu i do tego przylutowany kabel h155.
Polscy operatorzy korzystają z polaryzacji skośnej a nie kołowej.
ClassAxion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-12-03, 17:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Budżetowe anteny LTE

Post autor: ClassAxion »

Właśnie dlatego utworzyłem ten wątek, ponieważ może jest ktoś, kto testował już ten cały złom i chciałby się podzielić wynikami, albo chociaż wskazać, czym mogę się zainteresować, co przetestować.

Tak patrząc na alle. to widzę jest:
- LTE KPV 10dB panelowa za 78 zł (jeden konektor) na pasmo 1700-2700 MHz
- Jakaś 44dBi DUAL MIMO ale to akurat bajki za 59 zł
- Panelowa (z dwoma konektorami) za 148 zł z zyskiem 17 dBi dla 1.7 GHz-1.9 GHz - tutaj nie jestem pewien jakie są realia jeśli chodzi o zysk

I tak w sumie z mojej perspektywy (nie znam się aż tak na falach, fizyce) to ta pierwsza jest najbardziej wiarygodna.

To mam też drugie pytanie poboczne - jak to jest z zagęszczeniem takich anten powiedzmy na strychu? Ewentualnie nawet samych modemów, powinny wtedy siedzieć na innych pasmach aby się nie zakłócać, czy już modemy same sobie poradzą?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Budżetowe anteny LTE

Post autor: key »

Tylko zroc uwage, ze LTE dziala jako system MiMo - potrzbujesz minimum dwie anteny lub antene typu Dual (z dwoma wtyczkami). Czyli pierwsza antena jest potrzebna dwa razy.

Routery nie przeszkadzaja sobie wzajemnie.
Nie pomagam na PW.
ClassAxion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-12-03, 17:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Budżetowe anteny LTE

Post autor: ClassAxion »

Korzystam z modemów e3372 który pierwsze złącze ma opisane jako Down/Up a drugie Up, jednak i tak planuję mieć po dwie anteny lub właśnie typu dual, nie tylko po jednej więc jestem świadom, że muszę kupić po dwie, jednak czasami warto wydać więcej i kupić dual jeśli wyjdzie taniej.

Więc z tym zagęszczeniem nie ma problemu jeśli anteny będą stały obok siebie i celowały w tego samego BTS'a?

No i też druga sprawa jeśli jesteśmy przy temacie zakłóceń. "Beczki", czy jak to tam się potocznie nazywają te SMA - CRC9 lub kable SMA - CRC9 też robią wielką różnicę i mogą pogarszać sygnał czy może nie ma to aż takiego znaczenia?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Budżetowe anteny LTE

Post autor: key »

Z antenami nie ma najmniejszego problemu - nie maja praktycznie wielkiego wplywu na siebie.

Kazdy konnektor powoduje dodatkowe straty, podonie zreszta jak i kazdy centymetr kabla. Jesli sprzet jest markowy, powinno byc to opisane w jego specfikacji.
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Budżetowe anteny LTE

Post autor: matek451 »

TRANS-DATA to antena pojedyńcza nie MIMO2X2 więc 2 sztuki i dwa kable bo jest bez nich i dwa konektory z CRC9. Pytanie po co tyle anten na dodatek na strychu i kto dziś korzysta z E3372?
ClassAxion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-12-03, 17:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Budżetowe anteny LTE

Post autor: ClassAxion »

Co jest złego w e3372? Kupuję te modemy w cenie ~10 zł / sztukę + kw, wrzucam zmodyfikowany soft i śmiga aż miło.
Mam przepłacać 10x tyle żeby być trendy? :) Nie widzę w tym żadnego sensu..

Gdybym miał kupić modem/router lte i on by śmigał lepiej niż taki e3372 z antenką to zapewne bym tak zrobił, jednak czy tak jest? Nie wiem.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Budżetowe anteny LTE

Post autor: matek451 »

Twój wybór, ja mam takie osiagi https://www.speedtest.pl/wynik/266631596 ale na normalnym sprzęcie, w tym wypadku na CPE LTE/5g. Pochwal się swoimi na E3372.
ClassAxion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2016-12-03, 17:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Budżetowe anteny LTE

Post autor: ClassAxion »

Nie jestem w idealnej lokalizacji, gdyby lokalizacja sprzyjała to też bym chciał wycisnąć maksa.
W dodatku to nie jest ten sam szczebel cenowy i technologiczny ;)

Rekordowo wyciągnął 80/35 Mbps i według mnie wynik nie należy do złych zważając na to, że jest 100x tańszy.
ODPOWIEDZ