Wybór routera oraz operatora

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rafal887
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-11-17, 23:22

Wybór routera oraz operatora

Post autor: rafal887 »

Witam wszystkich na forum.
Poszukuję routera z obsługą sim i wifi oraz odpowiedniego operatora, u którego będzie zasięg na tyle znośny, by obsługiwać zdalnie kamerę ip (aktualny podgląd, jakakolwiek możliwość odtworzenia materiałów nagranych wcześniej). Rzadko bywam na miejscu, a bezpieczeństwa nigdy za wiele.
Wieś Orło, gmina Małkinia Górna, oba urządzenia wewnątrz budynku.
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wybór routera oraz operatora

Post autor: key »

Rozumiem ze kamera bedzie taka, ktora umieszcza nagrania na jakims serverze - nie wiem czy zdajesz sobei sprawe z tego, ze polaczenie sie z clientem LTE nie jest proste?

Patrzac na mapke nadajnikow, BTSy masz w odleglosci 5...10 km - czyli stosunkowo daleko.

Co ja bym zrobil:
1) spojrzal na mapke i wybral operatorow ktorzy sa blisko twojego budynku
2) kupil pre-paidy dla interesujacych mnie operatorow
3) pomierzyl na miejscu jakosc polaczenia na wszystkich dostepnych pasmach dla interesujacych mnie operatorow
4) policzyl jakie anteny sa potrzebne zeby uzyskac stabilne polaczenie
5) majac operatora i typ potrzbenych anten, zastanowil sie, czy kupuje router u niego, czy na wolnym rynku
6) zamowil anteny, krotkie kable, router

Podajac wyniki punktu 3 bedziemy w stanie pomoc Ci z punktami 4, 5.
Nie pomagam na PW.
rafal887
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-11-17, 23:22

Re: Wybór routera oraz operatora

Post autor: rafal887 »

Nie do końca. Kamera będzie miała kartę SD, na której jest uruchomione nagrywanie w pętli. Nagrania powinno wychodzić koło kilku dni. Chciałbym żeby połączenie było na tyle wystarczające, żeby w miarę płynnie być w stanie od czasu do czasu przejrzeć nagrania czy podejrzeć sytuację live.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wybór routera oraz operatora

Post autor: key »

Jak pisalem wyzej - polaczenia LTE zazwyczaj nie pozwalaja na dojscie do systemu z zewnatrz - zeby to zrobic musisz zabawic sie w dodatkowy software budujacy polaczenie, n.p. OpenVPN + serwer gdzies na zewnatrz.
Nie pomagam na PW.
rafal887
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-11-17, 23:22

Re: Wybór routera oraz operatora

Post autor: rafal887 »

Nie będzie to profesjonalny system monitoringu, a sprzęt od Xiaomi, który pozwala na zarządzanie i odtwarzanie z poziomu ich aplikacji. Kamera musi być tylko podłączona przez wifi do routera. A czy router jest połączony przez LTE czy WAN, nie robi to różnicy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór routera oraz operatora

Post autor: matek451 »

Trzeba sprawdzić czy działa stacja NetWorks na pozwoleniu T-MOBILE w Daniłwce Drugiej, pozwolenie UKE jest tak samo jak i budowlane z sierpnia 2019, radiolinia jest te w wykazie UKE, do tego Play ma tez pozwolenie w Żachach-Pawłach też do sprawdzenia, czyli testy na zewnątrz na telefonie z kartami Orange, T-mobile i Play i screeny z aplikacji https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl i speedtesty.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wybór routera oraz operatora

Post autor: key »

Nie dociera do Ciebie, ze problem polaczenia z zewnatrz do Twojej sieci nie lezy po Twojej stronie.

Sprobuje jeszcze raz Ci to wytlumaczyc:
W sieciach LTE operator blokuje przychodzace polaczenia zewnetrzne, co oznacza, ze nie polaczysz sie z Twoja siecia z internetu. Proces ten ma zapobiegac stawianiu serverow w sieciach LTE - a to jest dokladnie to, co Ty planujesz zrobic.

To blokowanie nie jest stosowane w sieciach DSL lub ethernet, dlatego ogolnie ma znaczenie, jakie medium wykorzystujesz do polaczenia z internetem.

Ewentualnie stosowana przez Ciebie kamera obsluguje jakas chmure producenta - ale zeby to sprawdzic potrzebny jest dokladny typ kamery.
Nie pomagam na PW.
rafal887
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-11-17, 23:22

Re: Wybór routera oraz operatora

Post autor: rafal887 »

Kamera jest to Xiaomi mi home security camera 360.

Jeżeli chodzi o zasięg, to jest bardzo prawdopodobne, że ta stacja T-mobile jest czynna. Ostatnio wideorozmowa prowadzona tam właśnie przy internecie od tego operatora, wewnątrz budynku była zadziwiająco płynna.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wybór routera oraz operatora

Post autor: key »

Kamera nie uzywa chmury, wszystko zapisywane jest na karcie SD.

Do sprawdzenia masz, czy mimo to jestes w stanie podlaczyc sie przez LTE, ale podejrzewam ze raczej nie.
Nie pomagam na PW.
rafal887
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-11-17, 23:22

Re: Wybór routera oraz operatora

Post autor: rafal887 »

Szwagier ma taką kamerkę więc ma dzisiaj sprawdzić czy się uda
rafal887
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-11-17, 23:22

Re: Wybór routera oraz operatora

Post autor: rafal887 »

Witam. Pożyczyłem kamerkę od szwagra, zrobiłem z jednego telefonu hotspot do którego podłączyłem drugi telefon i skonfigurowałem w tej sieci kamerkę. Po przełączeniu drugiego telefonu z WiFi na lte podgląd kamerki działa, więc mam nadzieję że nie będzie też problemu z odtwarzaniem wstecznym z karty SD, a nie mam niestety żadnej do testu.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wybór routera oraz operatora

Post autor: key »

Rozumiem ze Szwagier laczy swoja siec do internetu tez przez LTE.
Nie pomagam na PW.
rafal887
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-11-17, 23:22

Re: Wybór routera oraz operatora

Post autor: rafal887 »

Testy robiłem ja, ponieważ kamerkę pożyczyłem. Z jednego telefonu z włączonym LTE jest zrobiony hotspot i do niego została podłączona kamerka. Z drugiego telefonu przez LTE (wifi wyłączone, więc na pewno nie korzystam z tego hotspotu) działa podgląd na żywo.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wybór routera oraz operatora

Post autor: wojteks »

Czyli kamerka pracuje przez chmurę producenta, operator dowolny mający zasięg i wystarczające parametry, żadnych vpn'ów nie trzeba.
Nie pomagam na PW!
rafal887
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-11-17, 23:22

Re: Wybór routera oraz operatora

Post autor: rafal887 »

To zdążyłem się domyślić na podstawie wcześniejszych wiadomości i rezultatów testu. Jakieś propozycje dotyczące routera? Najlepiej do około 400 zł.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wybór routera oraz operatora

Post autor: wojteks »

Do 400 to w zasadzie tylko B535 ale jeżeli potrzeba anten zewnętrznych to +200pln około.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ