Wybór pasma i BTS - wieś i słaby zasięg

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Fenr1r
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2020-02-18, 22:49

Wybór pasma i BTS - wieś i słaby zasięg

Post autor: Fenr1r »

Witajcie :)
Potrzebuję pomocy w doborze anten / anteny, pasma i nadajnika, na który powinienem się kierować. Aktualnie jedynym operatorem jaki mnie interesuje jest Orange. W roli modemu będzie Huawei E3276s-150 wpięty w router.
Lokalizacja - Łomy, gmina Jonkowo, powiat Olsztyński.
W domu słaby zasięg GSM, a w poszukiwaniu transmisji danych trzeba trochę pobiegać po pokojach. Na dachu jest ciut lepiej, internet z 3G wg speedtestu z Androida daje DL 2 Mb/s UP 1Mb/s.
Wg NetMonster telefon z obsługą LTE 800 MHz uparcie łączy się z bts Gołogóra na UMTS 900 MHz (CID 9947), choć w ustawieniach Androida preferowane mam LTE. Wg btsearch w Nowym Kawkowie jest maszt T-Mobile (eNBID 144845) na którym pracuje też Orange LTE 800, natomiast wg strony UKE na tym maszcie jest wyłącznie T-Mobile. Jak więc jest faktycznie? Na który bts powinienem się kierować? Jakie pasmo i anteny? Czy jest w ogóle w tej lokalizacji szansa na coś lepszego niż owe 2/1 Mb/s?
:help: :help: :help:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór pasma i BTS - wieś i słaby zasięg

Post autor: matek451 »

Jaki operator taki internet i to powinno zamknąć dyskusję, trudno komuś pomóc kto sam się pakuje w g... na dodatek na czymś takim jak E3276 z jakimś routerem do jego obsługi, sprzęt na poziomie 2012 roku a do tego operator ktory tam nie ma prawa działać normalnie, tam korzysta się z innego który teraz na pre-paidzie daje 100GB za darmo ale do niego to trzeba mieć normalny sprzet i antenę.Orange i T-mobile tam n to lipa a Plus ma LTE1800+900 w Światkach. Tam jest tylko jeden sensowny operator a pozostali o lata świetlne z tyłu. Inwestowanie w Orange i ten sprzęt co masz to strata kasy i nerwów, unikać tego operatora jak zarazy.
Fenr1r
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2020-02-18, 22:49

Re: Wybór pasma i BTS - wieś i słaby zasięg

Post autor: Fenr1r »

Nie tyle celowo pakuję się w Orange, co po prostu od lat korzystam z oferty Nju i mogę do tego dobrać dodatkową kartę na 60GB / 19zł lub 120GB / 29zł. Jako główne łącze mam starą Neostradę do 10 Mb/s, co w praktyce daje DL nie więcej jak 3 Mb/s. O ile do zwykłego użytkowania daje to radę, o tyle do zdalnej pracy po VPN jest słabo, dlatego szukam dość niedrogiego, niekoniecznie z zawrotnymi prędkościami, dodatkowego łącza. Router to Vigor 2925, także jego akurat zmieniać nie będę. Modem może być inny, ot po prostu E3276 leży i się kurzy, więc pomyślałem że może jeszcze coś z niego będzie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór pasma i BTS - wieś i słaby zasięg

Post autor: matek451 »

Nie zrozumiałeś co napisałem? Orange tam nie istnieje więc po co ci karty do internetu od nju, co po tych 120GB jak będzie działać jak ta Neostrada albo jeszcze gorzej, no i czy ten Draytek obługuje E3276 po USB, do syfu z Orange ten modem pewnie i tak wystarczy.
Fenr1r
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2020-02-18, 22:49

Re: Wybór pasma i BTS - wieś i słaby zasięg

Post autor: Fenr1r »

Zrozumiałem :) Draytek ogarnia ten modem po USB bez problemu. Skoro więc nawet z porządnymi antenami i dobrym ustawieniu Orange nie przebije starej 5km linii miedzi, to jedyną opcją która tam zadziała jest P4? Najbliższy BTS to Jonkowo tyle, że po drodze trochę wyższych terenów.
@edit wg map UKE P4 ma jeszcze BTSy z LTE 1800, 2100, 2600 Różynka oraz 800, 1800, 2100, 2600 Świątki. Który z tych trzech w założeniu byłby tym preferowanym?
Ostatnio zmieniony 2020-11-18, 22:29 przez Fenr1r, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór pasma i BTS - wieś i słaby zasięg

Post autor: matek451 »

Play ma w poblizu 3 stacje bazowe Jonkowo 4CC CA 5GR na światłowodzie, taki sam jest w Świątkach, do tego Szałstry z LTE1800+800,mozliwe że działa Różynka gdzie jest pozwolenie na 4 pasma i radiolinię 1107Mb/s z Światek więc o czym w ogóle mowa. Kup starter odNowa za 5 zł i uruchom sobie w P24 100GB za darmo do 5.01.2021, takich kart mozesz mieć ile chcesz, ja kupuję hurtowo po 3 zł, do Play E3276 ale i tak nie ma modemów z LTE-A
Fenr1r
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2020-02-18, 22:49

Re: Wybór pasma i BTS - wieś i słaby zasięg

Post autor: Fenr1r »

Właśnie zrobiłem edycję w tym samym czasie odnośnie kolejnych stacji. Jaka antena się w tym przypadku sprawdzi najlepiej? Po wygaśnięciu ich akcji z darmową 100GB, pewnie zostanie przejście na jakąś stałą ofertę, taki minus w przypadku P4 widzę na ten moment.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór pasma i BTS - wieś i słaby zasięg

Post autor: matek451 »

Ale w abonamencie Play jest B818 czyli router z agregacją 4 pasm LTE za małą kasę, a testy Play na pre-paidzie i telefonie LTE z https://play.google.com/store/apps/deta ... r&hl=en_US i pokazujesz screena z niej i speedtesty.
Fenr1r
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2020-02-18, 22:49

Re: Wybór pasma i BTS - wieś i słaby zasięg

Post autor: Fenr1r »

Starter z Play z aktywowanym pakietem 100GB już w testach.
Na dachu w Samsungu Grand Prime łapie LTE z dość słabymi wynikami z dwóch stacji.
ObrazekObrazekObrazek

Następnie przerzuciłem SIM do modemu E3276, wpiąłem do routera i umieściłem na poddaszu, więc dodatkową przeszkodą są ściany, deski i blachodachówka. Wszystko spiąłem, odłączyłem Neostradę i zrobiłem kilka pomiarów speedtestem. Po kilku zmianach ustawienia modemu względem otoczenia uzyskałem taki oto wynik.
Obrazek
Pełen szok :szok: Dodając do tego anteny i dobrze je kierunkując pewnie da się jeszcze więcej na tym wyciągnąć? Tylko teraz zagwozdka - z którą stacją łączy się aktualnie modem USB :?
ODPOWIEDZ