B525 pomoc w doborze anteny

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
hubertkikol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-11-20, 15:31

B525 pomoc w doborze anteny

Post autor: hubertkikol »

Cześć, zwracam się do Was z prośbą o pomoc w wyborze odpowiedniej anteny do modemu Huawei B525. Przed napisaniem tego tematu przeczytałem wiele na temat wyboru anten. Wszystkie gwiazdy na niebie wskazują, że wystarczy antena Signaflex 2x22dBi MIMO DUAL, jednak czytając wiele opinii, w przypadku kiedy istnieją przeszkody na linii antena - nadajnik, antena nie spełnia swoich funkcji. Zastanawiam się więc nad anteną kierunkową typu Tajfun II. Tutaj jednak nie wiem czy nie będzie ona zbyt mocna. W tym momencie używam modemu bez zewnętrznych anten. Zasięg 3G full, prędkość w ciągu dnia około 1-2mb, w nocy około 5-6mb. Zasięg LTE 1 kreska, czasami 2. Prędkość liczona w kb. Stojąc na balkonie, na którym ma być zamontowana antena nie widzę fizycznie żadnego nadajnika z sieci T-Mobile.

Miejsce zamieszkania,
Brzozówka 87-123
ul. Brzoskwiniowa

Dostawca internetu T-Mobile.

Dzięki bardzo za pomoc i czekam na jakieś pomocne odpowiedzi.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: B525 pomoc w doborze anteny

Post autor: wojteks »

Jedna i druga to elektrośmieci które nie maja zysku z opisu bo ani 22 a tym bardziej 46dB z takich "antenek" nie są fizycznie możliwe.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: B525 pomoc w doborze anteny

Post autor: matek451 »

Do stacji NetWorks Głogowa masz około 800m więc sprawdź po kolei LTE2100, lte1800, LTE800 i pokaz parametry sygnału na nich i speedtesty, na czas testów B525 za oknem. W tej lokalizacji to Play jest numerem 1 , jeśli nie ma na BTS-ie LTE1800 T-mobile to nie licz na wiele, agregacja LTE2100+800 na B525 więc szału nie będzie.
hubertkikol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-11-20, 15:31

Re: B525 pomoc w doborze anteny

Post autor: hubertkikol »

Po ustawieniu 1800 internet mocno odżył. Na wbudowanej antenie mam od 10-18mb. Czy jest sens kupić jakąś dodatkową antenę i próbować coś z tego wydusić, czy lepiej szukać innego modemu? Jeżeli chodzi o agregację to na LTEWatch nie wiem jak to zrobić a telefon z androidem będę miał dopiero za 2h żeby coś zadziałać. Wklejam również zrzuty z LTEWatch.
CommScope Andrew
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2020-09-16, 13:27

Re: B525 pomoc w doborze anteny

Post autor: CommScope Andrew »

hubertkikol pisze:Cześć, zwracam się do Was z prośbą o pomoc w wyborze odpowiedniej anteny do modemu Huawei B525. Przed napisaniem tego tematu przeczytałem wiele na temat wyboru anten. Wszystkie gwiazdy na niebie wskazują, że wystarczy antena Signaflex 2x22dBi MIMO DUAL, jednak czytając wiele opinii, w przypadku kiedy istnieją przeszkody na linii antena - nadajnik, antena nie spełnia swoich funkcji. Zastanawiam się więc nad anteną kierunkową typu Tajfun II. Tutaj jednak nie wiem czy nie będzie ona zbyt mocna. W tym momencie używam modemu bez zewnętrznych anten. Zasięg 3G full, prędkość w ciągu dnia około 1-2mb, w nocy około 5-6mb. Zasięg LTE 1 kreska, czasami 2. Prędkość liczona w kb. Stojąc na balkonie, na którym ma być zamontowana antena nie widzę fizycznie żadnego nadajnika z sieci T-Mobile.

Miejsce zamieszkania,
Brzozówka 87-123
ul. Brzoskwiniowa

Dostawca internetu T-Mobile.

Dzięki bardzo za pomoc i czekam na jakieś pomocne odpowiedzi.

Tylko taka:
https://yagi.pl/paraboliczna-antena-dua ... 4-hv-2x-nz

Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: B525 pomoc w doborze anteny

Post autor: matek451 »

Bzdury, najpierw analiza wyników. LTE800 I LTE2100 to dostateczny sygnał z BTS-A Głogowa, brak speedtestów dla tych pasm, LTE1800 to słbszy sygnał z BTS-a Lubicz Dolny-Paderewskiego. Skorzystaj na Windows z aplikacji https://www.ltehmonitor.com/en/ wymuś najpierw w niej LTE2100+800 a potem LTE1800+800 i pokaż screeny z aplikacji i speedtesty.Na B525 nie skorzystasz z agregacji LTE2100+1800.Najbliższa stacja NetWorks z LTE2600 i agregacją 4 pasm LTE przy A1 na MOP Nowa Wieś więc wystaw B525 za okno i pokaż jak działa wymuszone LTE2600.
tomdx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2020-12-08, 12:58

Re: B525 pomoc w doborze anteny

Post autor: tomdx »

Panowie trochę się podepnę pod temat.
Chciałem zapytać czy jest coś mocniejszego z anten od Cybertecha LTE 1800/2100 niż 17dBi?
Bo szukam i same 5GHz włażą. matek451 Ty masz mądrą głowę to może coś podpowiesz :hyhy:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: B525 pomoc w doborze anteny

Post autor: wojteks »

Wyboru raczej nie ma, kompletny offset z promiennikiem i w zasadzie nic więcej.
Nie pomagam na PW!
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: B525 pomoc w doborze anteny

Post autor: Hermogenes »

Możesz kupić 2x Grid ATK G-42 ale to zakup powyżej 500 zeta, lub sektorową za tysiaka ATSE-21-20. Pozdrawiam Hermogenes
hubertkikol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-11-20, 15:31

Re: B525 pomoc w doborze anteny

Post autor: hubertkikol »

Witam Was ponownie. Powracam ze swoim problemem. Otóż w ostatnich dniach miałem możliwość przetestowania anteny panelowej MIMO 2x17 dBi 1.7 GHz - 1.9 GHz, 2.5 GHz - 2.6 GHz. Antenę przywiozłem do mieszkania wieczorem. Po szybkim przykręceniu anteny i wyjściu z anteną w ręku na balkon i skierowaniu "na oko" na BTS w Głogowie download skoczył do ponad 40mb. Następnego ranka przykręciłem antenę do masztu jak powinno być i problem. W żaden sposób nie mogłem osiągnąć więcej niż 6-7mb. Modem bez anteny wykręca na 1800 nawet do 10mb, na 2100 również około 10mb, niestety 2600 to jest mniej niż 1mb. Wrzucam nowe screeny. Po zamontowaniu anteny, ustawieniu 2100mhz i skierowaniu jej idealnie na bts Głogowo (widzę go z balkonu) download drastycznie spadł, dopiero po skierowaniu jej mocno w prawą stronę parametry takie jak RSRP mocno się poprawiły ale za to SINR był wartością od minus 3 do +2. Oczywiście download zero poprawy. Po ustawieniu na 2600 mhz ta sama sytuacja co z 2100 mhz. Przy ustawieniu na 1800 zaczęły dziać się cuda bo modem połączył się z BTS w Lubiczu, a wycelowany był w Głogowo. Po przekręceniu anteny na Lubicz parametry się poprawiły oprócz SINR, download gorszy od tego bez anteny. Przy wycelowanej antenie w Lubicz (nie widzę tego BTS z balkonu) i zmianie pasma z 1800 na 2100 lub 2600 modem przerzuca się od razu na Głogowo. Po kontakcie ze sprzedawcą otrzymałem informację, że to muszą być odbite sygnały i nie jest możliwością, że antena jest lipnej jakości oraz, że jest uszkodzona. Teraz pytania:

- kupować dedykowaną antenę 1800 od np. Cybertecha i próbować coś z tym BTS Lubicz?
- kupować 2100 lub 2600 i próbować coś z BTS Głogowo?
- Może potrzebuję jakiejś anteny bardziej kierunkowej? Co polecacie? Kolega wyżej polecał paraboliczną.
- Odpuścić i żyć z tym co mam?

Jeżeli chodzi o screeny to 2100 oraz 2600 są z BTS Głogowo, a 1800 z Lubicza, nie jestem w stanie wymusić nic innego.


1800 speed copy.jpg
1800.jpg
2100 speed copy.jpg
2100.jpg
2600 speed copy.jpg
2600.jpg
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: B525 pomoc w doborze anteny

Post autor: matek451 »

Człowieku dostałeś analizę, poprosiłem o testy a ty to wszystko olałeś i jeszcze się dalej pytasz, na dodatek chodzą ci po głowie jakieś parabole. W międzyczasie dostałeś od operatora LTE2600 na BTS-ie Głogowo i to dobra wiadomość ale zafundowałeś sobie jakiś tłumik, który pogorszył masakrycznie parametry sygnału. Podstawowe pytanie po co to robisz i co chcesz osiągnąć takimi głupimi pomysłami? Dlaczego masz w d....e fachowe porady, tak trudno korzystać z podlinkownej aplikacji, zrobiłeś wszystko po swojemu i wyszedłeś na tym tragicznie, zmarnowałeś kupę czasu i jestes nadal w ciemnej ....e.
VAHANARA

Re: B525 pomoc w doborze anteny

Post autor: VAHANARA »

@hubertkikol:

Masz jakieś słabe poziomy tych sygnałów z anteny zamontowanej na dachu. Z opisu wygląda, że ten dach to złe miejsce dla twojej anteny. Jeśli na balkonie miałeś wstępnie niezłe wyniki, próbuj tam. Ewentualnie jakieś miejsce na którejś ze ścian, tak by
próbować osłonić antenę od sygnałów zakłócających. Panele niestety potrafią zbierać śmiecie nieomalże dookólnie.

Dla porządku - złącza masz dobrze podokręcane?

Antenę próbuj ustawiać nie na max poziomu (RSRP), a na SINR. W takim chaosie, jak u ciebie, często optymalnie wypikowana antena nie patrzy bezpośrednio w BTS.

Przy takiej konfiguracji sygnałów w powietrzu to raczej pasowałaby ci jakiś CPE na paraboli niż walka z antenami klasycznymi.

W ogóle antena paraboliczna to faktycznie by się prosiła, bo znacznie podniosłaby poziomy, jak i możliwe, że podniosłaby wydatnie SINR. Ale, nie ma na naszym rynku gotowych anten do tak trudnych warunków, musiałbyś robić jakąś rzeźbę samemu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: B525 pomoc w doborze anteny

Post autor: matek451 »

Kolejne bajki o antenie parabolicznej, stacja bazowa 800-900m od niego przez pola i łąki z bezposrednia widocznością więc nic tylko kupować parabolę, warunki "faktycznie trudne" nic tylko śmiać się z takich "porad" ale kto bogatemu zabroni pakować się w kolejne g.. i koszty.
ODPOWIEDZ