SINR + konsultacja parametrów sygnału

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
heel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-11-26, 17:27

SINR + konsultacja parametrów sygnału

Post autor: heel »

Cześć!

to moje początki w nierównej walce o dobry net LTE, więc proszę, nie krzyczcie. Tytułem wstępu szybki opis konfiguracji sprzętowej + lokalizacji.

Antena 2x ATK504 + 15m kabla MR240
Modem Huawei E3372h-153
odleglość 5,5 km do BTS Kaszyce wielkie Play (26006) ID: TRZ3105
teren.jpg
lte.jpg
Ogólnie zestaw sprawuje się dobrze, parametry łącza wydają się dość przyzwoite choć chętnie posłucham waszej opinii. Ping na poziomie 20-30, transfer w dół w szczytowym momencie przekroczył 45 mbs, średnio ok 30 mbs dla LTE 1800 mHz. Martwi mnie jedynie SINR, i szukam przyczyn jego wartości. Kabla skrócić nie mogę, czy zatem jakieś tęgie głowy coś zasugerują? Za dużo anten na maszcie może generować zakłócenia? Co jeszcze warunkuje ten parametr?
IMG_20201126_125454.jpg
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: SINR + konsultacja parametrów sygnału

Post autor: wojteks »

Skoro używasz 1800MHz to trzeba było anteny na to pasmo kupić a nie szerokopasmowe, kabel zdecydowanie trzeba skrócić (router gdzies na strych dać a reszta ethernetem i na końcu po WiFi.
Nie pomagam na PW!
heel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-11-26, 17:27

Re: SINR + konsultacja parametrów sygnału

Post autor: heel »

Dzięki za odpowiedź. Co do pasma 1800, to wyszło w praniu. Liczyłem się z tym, że ze względu na odległość BTS konieczne będzie używanie raczej 800Mhz. Z kolei pierwotne umiejscowienie routera na środkowej z trzech kondygnacji było podyktowane zasięgiem WiFi. Obecnie część urządzeń (w tym piec w piwnicy) rzeczywiście połączyłem kablami, więc można pomyśleć nad zmianą miejsca routera.

Wrócę jeszcze do pytania o umiejscowienie anten na maszcie. Czy ich odseparowanie mogłoby coś pomóc?
Na rzucie terenu widać miejscowość Domanowice, tam też znajdują się maszty T-mobile i orange (networks) na 800MHz. Czy praca na innej częstotliwości też będzie generować zakłócenia?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: SINR + konsultacja parametrów sygnału

Post autor: key »

Anteny sa od siebie odseparowane - patrza w innym kierunku, maja inne czestotliwosci, inna polaryzacje - one nie maja wplywu na SINR.

U Ciebie dlugosc kabla wprowadza szumy - to jest miejsce w ktorym nalezy je usuwac. Skroc kabel najbardziej jak sie da (montujac modem najblizej anteny) i SINR bedzie lepsze.
Nie pomagam na PW.
heel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-11-26, 17:27

Re: SINR + konsultacja parametrów sygnału

Post autor: heel »

ok, dwie zbieżne opinie wydają się wystarczające. Będę walczył o skrócenie kabla antenowego. Ostatnie pytanie zanim zacznę kuć żelbetowe stropy. Czy przeniesienie modemu przedłużaczem USB o ok 10m byłoby jakimś wyjściem? Dodam, że router ma USB 3.0 a e3372 bierze max 3,5W mocy. Jeżeli dobrze liczę, zostaje 200mA zapasu.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: SINR + konsultacja parametrów sygnału

Post autor: wojteks »

Że co? Zapomnij o przedłużaczach USB do modemu LTE.
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: SINR + konsultacja parametrów sygnału

Post autor: key »

W.g. specyfikacji USB maksymalna długość segmentu dla USB3.0 to 3.5m.

Jesli chcesz przeniesc modem, to mozesz zrobic to dodajac jakis maly router do modemu i zasilic calosc poprzez PoE.
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: SINR + konsultacja parametrów sygnału

Post autor: matek451 »

Temat idzie kierunku absurdu. Po pierwsze to jakiś niepowazny pomysł aby z Play korzystać tam na E3372 I MR3420.Do Play tam minimum to B535 z agregacją LTE2100+1800. Do tego test na kierunku BTS-a Kuźniczysko który agreguje LTE2100+1800+800. Inwestowanie w E3372 to nieporozumienie. Oczywiście kabel do skrócenia, przy 15m H155 straty na 1800-2100MHz około 7-8dB.
heel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-11-26, 17:27

Re: SINR + konsultacja parametrów sygnału

Post autor: heel »

matek451 pisze:Temat idzie kierunku absurdu. Po pierwsze to jakiś niepowazny pomysł aby z Play korzystać tam na E3372 I MR3420.Do Play tam minimum to B535 z agregacją LTE2100+1800. Do tego test na kierunku BTS-a Kuźniczysko który agreguje LTE2100+1800+800. Inwestowanie w E3372 to nieporozumienie. Oczywiście kabel do skrócenia, przy 15m H155 straty na 1800-2100MHz około 7-8dB.
BTS Kuźniczysko w ogóle nie łapie.

Router to Asus RTN-18U a nie MR3420. Taki w zestawie z e3372 po prostu miałem wolny. Całość wcześniej stała na Tomato.
kabel mr240 wg producenta na 15m będzie miał strate ok 5dB dla 1,8GHz, ale zdaje sobie sprawę, że to nadal dużo. Do tego złączki, konektory...

jedyną inwestycją było założenie anten, a te, nawet przy zmianie routera, zostaną na swoim miejscu. Chodziło o maksymalne wykorzystanie istniejącej już konfiguracji.
Dzięki wszystkim za pomoc i zainteresowanie tematem. Wiem już co robić.

Pzdr
Piotrek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: SINR + konsultacja parametrów sygnału

Post autor: matek451 »

Tylko ci się wydaje ze wiesz, Asusy i modemy LTE to jedno wielkie nieporozumienie, nawet Tomato tego nie uratowało. Na tym zestawie nie wyciszniec nic więcej, kable LMR240 poprawią sygnał moze o 1-2dBi i tyle, twoją jedyną szansą na szybszy internet jest agregacja pasm LTE1800+2100.
heel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-11-26, 17:27

Re: SINR + konsultacja parametrów sygnału

Post autor: heel »

matek451 pisze:Tylko ci się wydaje ze wiesz
wiem wiem. Tniemy kable, zmieniamy router ;) o agregacji już też czytałem, ale taki router to kolejne kilka stów wydatku. Obecne pingi i transfery są zadowalające o czym wspominałem w pierwszym poście. Chciałem tylko podpytać, czy coś jeszcze da się z tego zestawu wydusić. Na przyszłość na pewno pomyślę o agregaci, póki co spróbuję skrócić kable antenowe i zobaczymy co to da. Dzięki jeszcze raz za pomoc! :zdrowko:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: SINR + konsultacja parametrów sygnału

Post autor: matek451 »

Twój wybór, B535 z 2CC CA to koszt około 300 zł.
tniw
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2020-12-01, 22:01

Re: SINR + konsultacja parametrów sygnału

Post autor: tniw »

heel pisze:o agregacji już też czytałem
Gdzie można coś niecoś dobrego o tym zaczytać? Bo przeszukanie forum zwraca (zależy jak szukać) od 85 do 17x postów zahaczających o temat...
matek451 pisze:niepowazny pomysł aby z Play korzystać tam na E3372 I MR3420.
matek451 pisze:Do Play tam minimum to B535
Jeśli to nie tajemnica zawodowa, jakie detale techniczne (choćby hasłowo żeby wiedzieć co googlać) stoją za tymi opiniami? Chodzi o agregację pasm, o specyfikę rozważanego operatora czy też to co oferuje maszt rozważany w temacie (to ostatnie zdaje się wynikać ze sformułowania zdań, ale wolę się upewnić)?
Pytam bo jako laik już miałem kupić E3372 na wioskę.
Z góry przepraszam za wpinanie się z pytaniami w temat indywidualny innego użytkownika.
heel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-11-26, 17:27

Re: SINR + konsultacja parametrów sygnału

Post autor: heel »

wstęp do tematu agregacji:
https://www.orange.pl/poradnik/swiat-or ... o-takiego/
https://www.orange.pl/poradnik/twoj-int ... el-wybrac/

nie każdy nadajnik i nie każdy operator oferują agregację pasm. Zależy od Twojej lokalizacji i BTSa z jakim będziesz sie łączył. Ogólnie koledzy wyżej mieli rację, że konfiguracja router+modem USB to przestarzałe rozwiązanie. Mi zależało pierwotnie na utrzymaniu routera Asus RTN-18U, bo to sprzęt z dobrymi bebechami i wspierany przez alternatywny soft Tomato. Miałem tam adblocki, zaawansowany QOS i kilka innych opcji. Ale obecnie skłaniam się też ku routerze z modemem i agregacją pasm.

W Twoim wypadku musisz sprawdzić parametry łącza na poszczególnych pasmach z określonego BTS żeby wiedzieć w co inwestować.
VAHANARA

Re: SINR + konsultacja parametrów sygnału

Post autor: VAHANARA »

heel pisze: Mi zależało pierwotnie na utrzymaniu routera Asus RTN-18U, bo to sprzęt z dobrymi bebechami i wspierany przez alternatywny soft Tomato. Miałem tam adblocki, zaawansowany QOS i kilka innych opcji. Ale obecnie skłaniam się też ku routerze z modemem i agregacją pasm.
B818 w trybie bridge plus Asus. I chyba miałbyś pełnię szczęścia.
heel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-11-26, 17:27

Re: SINR + konsultacja parametrów sygnału

Post autor: heel »

VAHANARA pisze: B818 w trybie bridge plus Asus. I chyba miałbyś pełnię szczęścia.
... i kieszeń lżejsza o tysiaka :D to dom na wsi, tam trzeba tylko czasem, przy złej pogodzie, netflixa odpalić. Ale powoli zaczynam podchodzić do tematu ambicjonalnie. I w końcu wycisnę ile sie da ;)
tniw
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2020-12-01, 22:01

Re: SINR + konsultacja parametrów sygnału

Post autor: tniw »

Dzięki heel (aczkolwiek wygoglałem to już samodzielnie, w międzyczasie 5/10 wpadło w oko kilka tematów które modemy co agregują... strasznie to podzielone wszystko i nie ma jednegu uniwersalnego rozwiązania...).
heel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-11-26, 17:27

Re: SINR + konsultacja parametrów sygnału

Post autor: heel »

Cześć,

odgrzewam temat dla potomności, gdyby ktoś zmagał się z podobnymi problemami co opisane wyżej. Wprowadziłem w życie część zaleceń, m.in. kabel skrócony z 15 do 3m, router B535 (agregujący aktualnie 1800+2100), a problem ze słabym WiFi na niższych kondygnacjach rozwiązałem extendrem Tenda A15. Swoją drogą to ostatnie rozwiązanie gorąco polecam. Efekt? SINR z 10-12 wskoczył na ~15 dB, a dzisiaj (tj w niedziele o 5:00 rano i przy -15*C) doszedł do 20 dB. Zakładam, że warunki pogodowe i skrajnie niskie, z racji godziny pomiaru, obłożenie nadajnika swoje dodało. DL UPL poprawione nieznacznie do ok 50-55 mbs (75msb w szczycie). Popracuję jeszcze nad agregacją pasm. Czy było warto niech każdy oceni sam. Ja uważam, że tak - chociażby dla spokoju ducha :D

Dzięki wszystkim za rady

pzdr
P
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: SINR + konsultacja parametrów sygnału

Post autor: wojteks »

extender=repeater=zło ale co kto lubi.
Nie pomagam na PW!
VAHANARA

Re: SINR + konsultacja parametrów sygnału

Post autor: VAHANARA »

wojteks pisze:extender=repeater=zło ale co kto lubi.
Umiejętnie (albo ze szczęściem) użyty może dać zadowalające efekty - oczywiście, wiele zależy czego jego użytkownik oczekuje. Ale, jeśli ktoś ma dobre warunki w eterze w domu i nie ma napięcia na prędkości i stabilność - działa.
ODPOWIEDZ