Niski poziom SINR i niskie transfery

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Vesper
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-12-08, 21:12

Niski poziom SINR i niskie transfery

Post autor: Vesper »

Cześć wszystkim :papa: na początku chciałbym się przywitać ze wszystkimi, jako że jestem nowy na forum.

Dużo czytałem i mam pewne spostrzeżenia ale i tak chciałbym prosić o pomoc.

Posiadam router Huawei B818 bez anteny zewnętrznej i internet w Play w tej okolicy 52.584991, 20.798568. B818 jest uruchomiony w trybie mostka i połączony z moim routerem. Jestem w zasięgu dwóch BTS-ów tego operatora w odległości ok 1km i 1,5km. Na początku router zamontowałem w puszce hermetycznej na sztycy na dachu, ale ze względu że łączył się z wolniejszym BTSem (tym dalszym), przeniosłem go na balkon od strony drugie BTSa. W obu tych miejsach SINR jest na poziomie ok 6dB (być może jest to spowodowane bliskim sąsiedztwem stacji trafo). Inne parametry są ok. RSRP -83dB , RSSI -51dB , RSRQ - 14dB. Próbowałem wymuszać różne pasma w aplikacji Hmanager ale efekt zawsze jest podobny. Najlepsze rezultaty daje agregacja 3 pasm 2600+1800+2100MHz. Transfery w godzinach szczytu to średnio 25/15 Mb/s ping 70ms, w nocy i rano transfery potrafią skoczyć do 70/30Mb/s i ping 19ms.
Dodam jeszcze, że w puszce hermetycznej z B818 zamontowałem mini grzałkę z termostatem ze względu na niskie temperatury i możliwość skraplania się wody - pytanie czy dobrze.

Zastanawiam się czy antena dualna 1800-2600Mhz np. Cybertech by poprawiła SINR i transfery. Jeśli tak to lepiej wybrać wersję z przewodem (potrzebuję ok 3m) czy wybrać ze złączem Nż i dobrać lepszej jakości przewód np ten https://www.cybertech.com.pl/p198,kabel ... 40-3m.html . Drugim rozwiązaniem jest sprzedaż B818 i kupienie https://mikrotik.com/product/lhgg_lte6_kit. Wiem że jest to router cat.6 a nie 19 jak B818, ale jeśli by miał działać lepiej...

Czy ktoś się spotkał z takim injektorem PoE 12V by można było pod niego podłączyć B818 i mieć 1Gb połączenie?

Co sądzicie o moich pomysłach? Proszę o porady :)
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Niski poziom SINR i niskie transfery

Post autor: Hermogenes »

Powiadasz stacja Trafo a która to transformuje 2 GHz? Woda kondensuje; tak ale na przedmiotach zimniejszych od otaczającego je powietrza, a o ile mi wiadomo B818 pobiera kilka watt, oddaje w anteny góra 1W a cała "reszta" grzeje urządzenie. Owszem będzie mokry jak go z dworu wniesiesz do domu.Pozdrawiam Hermogenes
Vesper
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-12-08, 21:12

Re: Niski poziom SINR i niskie transfery

Post autor: Vesper »

Dzięki za odpowiedź i rozwiązanie jednego problemu, jutro zdemontuję grzałkę :)
Hermogenes pisze:Powiadasz stacja Trafo a która to transformuje 2 GHz?
To znaczy że pobliska stacja trafo nie ma wpływy na niski poziom SINR ?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Niski poziom SINR i niskie transfery

Post autor: radius »

Obciążenie nadajnika ma znaczący wpływ. Ile wynosi SINR przy transferze 70 Mbps?
Ja się bawię krótkofalarstwem. Różne rzeczy już mi zakłócały, ale jeszcze trafostacja nigdy.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Niski poziom SINR i niskie transfery

Post autor: wojteks »

Coś zasila trafostację, pole elektryczne wokół średniego/wysokiego napięcia potrafi wiele rzeczy zakłócić.
Nie pomagam na PW!
Vesper
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-12-08, 21:12

Re: Niski poziom SINR i niskie transfery

Post autor: Vesper »

radius pisze:Obciążenie nadajnika ma znaczący wpływ.
To wiem :ok:
radius pisze:Ile wynosi SINR przy transferze 70 Mbps?
Jak uzyskam taki transfer to napiszę, na razie oscyluje w granicach 15Mb/s i ping 60ms
radius pisze:Ja się bawię krótkofalarstwem. Różne rzeczy już mi zakłócały, ale jeszcze trafostacja nigdy.
Ok :ok:
Vesper
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-12-08, 21:12

Re: Niski poziom SINR i niskie transfery

Post autor: Vesper »

radius pisze:Ile wynosi SINR przy transferze 70 Mbps?
50/15 Mb/s ping 34 , SINR 6dB
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Niski poziom SINR i niskie transfery

Post autor: key »

SINR rzedu +6dB jest wmiare ok, jesli chcesz go podbic, to mozesz zrobic to przy pomocy anten kierunkowych, ktore zmniejszaja zaklocenia wchodzace z nie interesujacych Ciebie stron. Sygnal pozwala Ci sie jeszcze troche w tym kierunku pobawic.

Watpie, zeby zaklocal transformator, duzo czesciej sa to historie typu "stacja pogody z chin".
Nie pomagam na PW.
Vesper
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-12-08, 21:12

Re: Niski poziom SINR i niskie transfery

Post autor: Vesper »

key pisze:SINR rzedu +6dB jest wmiare ok
Według informacji które znalazłem m.in. na https://www.dipol.com.pl/czy_zewnetrza_ ... bib532.htm:
więcej niż 21 dB - bardzo dobrze,
od 13dB do 20 dB - dobrze,
od 0dB do 12 dB - źle. Należy zastosować antenę zewnętrzną
mniej niż 0 dB - bardzo źle.Należy zastosować antenę zewnętrzną
key pisze:jesli chcesz go podbic, to mozesz zrobic to przy pomocy anten kierunkowych, ktore zmniejszaja zaklocenia wchodzace z nie interesujacych Ciebie stron. Sygnal pozwala Ci sie jeszcze troche w tym kierunku pobawic.
jakie anteny polecasz?
key pisze:Watpie, zeby zaklocal transformator, duzo czesciej sa to historie typu "stacja pogody z chin".
brak u mnie takich gadżetów ;)

Dzisiejsze pomiary:
godz 15:30 - 75/22Mb/s ping 18 , SINR 6dB
godz 16:45 - 40/17Mb/s ping 18 , SINR 12db
godz 17:30 - 22/16Mb/s ping 18 , SINR 6dB
godz 17:45 - 50/12Mb/s ping 19 , SINR 7dB
godz 17:55 - 50/15Mb/s ping 22 , SINR 7dB

Posprawdzamy jeszcze transfery o 19 i 20 godz.
Dzisiaj zdemontowałem grzałkę :ok:
tniw
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2020-12-01, 22:01

Re: Niski poziom SINR i niskie transfery

Post autor: tniw »

radius pisze:Różne rzeczy już mi zakłócały
Mam "Ładowarka akumulatorów żelowych" BAT1126 która włączona na pusto (bez obciążenia) powoduje wyraźny spadek przepustowości łącza. Korelacja sprawdzona eksperymentalnie włącz/wyłącz, modem Huawei E3372, jaki tryb nie zwróciłem uwagi, oba urządzenia (tj. modem pośrednio przez komp) wpiętę w tę samą listwę i na jednym biurku, konkretnych pomiarów niestety jeszcze nie mam czym zrobić.

@ Vesper: czy to się zdarza o ściśle stałej porze lub +/- stałej porze (bo może pozwoli zawęzić kierunek poszukiwań igły w stogu siana)?
Vesper
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-12-08, 21:12

Re: Niski poziom SINR i niskie transfery

Post autor: Vesper »

@tniw : pracuję 8-16 więc z automatu korzystam z internetu po 17 i do 20 transfery są raczej niskie, rzędu 15Mb/s , ale nie zawsze.
Po 20 zaczyna się poprawiać i można film oglądać bez buforowania ;-) Domyślam się, że jest to spowodowane obciążeniem BTSa.

SINR jak sprawdzam to cały czas jest w granicach 6-8dB , ale dzisiaj uruchomiłem LTE H-monitor i zauważyłem, że sporadycznie dobija do 12dB i raz nawet do 16dB.

Zastanawiam się czy przez zastosowanie anten zewnętrznych mogę poprawić m.in. SINR a przez to poprawią mi się transfery podczas korzystania w godzinach szczytu. Jeśli tak to jakie anteny zastosować.

Dodam jeszcze (wcześniej o tym nie pomyślałem żeby napisać), że mam dom obłożony blachą.
Vesper
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-12-08, 21:12

Re: Niski poziom SINR i niskie transfery

Post autor: Vesper »

Test z przed chwili - 10/5Mb/s ping 33, SINR 8dB, RSRQ -11dB, RSRP -82dB, RSSI -53dB

Dzisiaj do godz.21 internet śmigał a teraz transfery spadły

Mam jeszcze pytanie z innej beczki, a mianowicie z jakiej strony/programu korzystacie do testowania prędkości internetu? :?
wynik ze strony speedtest.pl - 15/5Mb/s ping18
program PRO Speed Test - 5/50Mb/s
ze strony https://www.nperf.com/fr/ - 74/35Mb/s ping24 https://www.nperf.com/pl/r/3292429219630313-m7kM6frW
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Niski poziom SINR i niskie transfery

Post autor: key »

Vesper pisze:jakie anteny polecasz?
Kierunkowe z duzym zyskiem (czyli okolo 17 dBi) i odbierajace w interesujacych Ciebie pasmach. W dobrze opisanych antenach znajdziesz plot, pokazujacy jak one odbieraja w przestrzeni.
Vesper pisze:brak u mnie takich gadżetów ;)

Ale nie wiesz co maja zamontowane inni....
Nie pomagam na PW.
VAHANARA

Re: Niski poziom SINR i niskie transfery

Post autor: VAHANARA »

Vesper pisze:Mam jeszcze pytanie z innej beczki, a mianowicie z jakiej strony/programu korzystacie do testowania prędkości internetu?
Certyfikowany i po kablu. Po wifi też na upartego można, ale może pojawiać się niepewność wyniku z uwagi na podatność wifi na zakłócenia, a tym samym na różnice w prędkościach samego wifi, zwłaszcza przy testowaniu szybkich prędkości netu.

I kilka pomiarów, a z nich uśrednienie albo statystyka min, max, avr.
Przy dużym obciążeniu BTS-a pojedynczy strzał może być całkowicie niemiarodajny, zarówno w górę, jak i w dól.
Vesper pisze:SINR jak sprawdzam to cały czas jest w granicach 6-8dB , ale dzisiaj uruchomiłem LTE H-monitor i zauważyłem, że sporadycznie dobija do 12dB i raz nawet do 16dB.
To zakłócenia od innych BTS-ów, bo przy tych poziomach powinieneś móc mieć znacznie wyższe wartości. Skacze, bo zależy w jakim momencie dokonujesz pomiaru. Zresztą, używasz LTE Moniteur, to widzisz jak to w czasie się dzieje.
Vesper pisze:Zastanawiam się czy przez zastosowanie anten zewnętrznych mogę poprawić m.in. SINR a przez to poprawią mi się transfery podczas korzystania w godzinach szczytu. Jeśli tak to jakie anteny zastosować.
Teoretycznie tak, czym anteny o mniejszych kątach połowy mocy tym większa szansa na separację źródeł zakłóceń. Ale to radio, tu wszystko zależy od takiej ilości parametrów odbioru, że tylko próba mogłaby coś pokazać. Wszystko inne to tylko gdybanie.
Vesper
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-12-08, 21:12

Re: Niski poziom SINR i niskie transfery

Post autor: Vesper »

VAHANARA pisze:To zakłócenia od innych BTS-ów, bo przy tych poziomach powinieneś móc mieć znacznie wyższe wartości. Skacze, bo zależy w jakim momencie dokonujesz pomiaru. Zresztą, używasz LTE Moniteur, to widzisz jak to w czasie się dzieje.
W promieniu 2km mam aż 6 BTSów, więc pewnie masz rację :ok: .
key pisze:Ale nie wiesz co maja zamontowane inni....
Jest duże prawdopodobieństwo, że ktoś w okolicy korzysta z pseudo satcji pogody lub innych tego typu gadżetów.
wojteks pisze:Coś zasila trafostację, pole elektryczne wokół średniego/wysokiego napięcia potrafi wiele rzeczy zakłócić.
Tak właśnie pomyślałem, że może to być m.in. przyczyną.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!!! :padam:
Po przeczytaniu wszystkich postów, zrozumiałem jak złożony jest to temat i że nie ma prostej odpowiedzi. Po świętach spróbuję jeszcze powalczyć z tematem, ale pogodzę się z porażką :mur:
Jeśli ktoś mam namiar na dobry sklep z antenami lub może polecić konkretną kierunkową pracującą w zakresie 1800-2600Mhz, to poproszę o linka :super:
ODPOWIEDZ