Problemy z zasięgiem

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
cchriss11
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-01-07, 16:32

Problemy z zasięgiem

Post autor: cchriss11 »

Drodzy Koledzy.
Mam następujący problem.

Mam w swoim domu Router Alcatel HUB HH771 - operator T-Mobile. Mieszkam w prostej linii ok 7km od nadajnika ( TRZECIEWIEC) - wioska, bez żadnych lasów, pojedyncze drzewka, antenę widzę bez problemów.
Z racji tego, że Router musiałem ustawić w korytarzu, aby był dobry zasięg Wi-Fi w całym domu .
Bez anteny zewnętrznej praktycznie nie miał zasięgu. coś tam łapał, ale na 5 kresek siły - zaledwie jedna.

Dokupiłem 2 anteny zewnętrzne - dokładnie takie:
DUAL TAJFUN 3G 4G LTE 40dBi B618 B529
https://allegro.pl/oferta/mocna-antena- ... 7891049939

Po zamontowaniu mam taki objaw. Po włączeniu lub zresetowaniu modemu - jest cudownie - zasięg full, internet śmiga. Ale po ok 1 minucie zasięg spada do zaledwie połowy, czasem niżej i prędkości internetu także.

Co może być powodem? Bez anteny zewnętrznej od razu jest źle - nie ma praktycznie zasięgu. Po podłączeniu anten jest super, ale przez chwilę...

Nawet po 1 dniu używania - jak zresetuje ( bez dotykania anten czy wtyczek, tylko uruchomienie ponownie z aplikacji ) znów jest full, po czym znów ginie. Za silna antena ?( z TV tak miałem, musiałem ją na strych chować, bo na dachu działała w drugą stonę, tak wzmacniała, że w rezultacie sygnał był dużo gorszy ) - czy może ruter uszkodzony????
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Problemy z zasięgiem

Post autor: radius »

Na 99,9% następuje zmiana częstotliwości.
Ten Alcatel ma jakieś GUI gdzie po zalogowaniu się widać RSRP, RSRQ, SINR, eNB, itp.?
Jeżeli tak to załącz obrazek z parametrami.
A może ręcznie da się wybrać częstotliwość pracy modemu?
Jeśli nie to zainstaluj w telefonie tę aplikację i wstaw z niej screen:
https://play.google.com/store/apps/deta ... l=pl&gl=US
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problemy z zasięgiem

Post autor: matek451 »

Ma, pokazuje CID i parametry sygnału ale pasm to raczej nie wymusisz. Kolega wziął szajs z Alactela do tego kolejny z Signaflex i jest mu cudownie więc nie widzę problemu, wybrał na ślepo operatora, nie pokazał zadnych danych a lokalizacja tej wioski to tajemnica.
Na forach powoli występuje wysyp problemów dla klientów T-mobile i Orange uszczęsliwionych tym Alcatelem, Orange to dno jesli chodzi o sprzet, teraz ma tylko to g... a w T-mobile wciskaja Januszom te Alactele tak jak tutaj, stacja z agregacją 4CC CA a on bierze taki złom zamiast B818. Rozesmiałem sie do łez z tą za silną anteną od Signaflex, to szerokopasmowy złom więc router na AUTO skacze pomiędzy pasmami zapewne z LTE800 na wyższe .
cchriss11
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-01-07, 16:32

Re: Problemy z zasięgiem

Post autor: cchriss11 »

O rany - cóż za owocna pomoc od matek451 spłynęła... - zawsze się ktoś taki znajdzie.
Wszystko złom .... nikt się nie zna... tylko ja.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Problemy z zasięgiem

Post autor: radius »

Pokaż to o co prosiłem skoro w GUI są parametry połączenia. Link umieść w [url]
Z Netmonster potrzebny jest tylko jeden obrazek - okno główne, te co się ukazuje bezpośrednio po otwarciu aplikacji. Nic więcej.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
cchriss11
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-01-07, 16:32

Re: Problemy z zasięgiem

Post autor: cchriss11 »

Poniżej link to zdjęć, nie bardzo mogłem wstawić je na forum.

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Załączyłem zdjęcia z ustawień jakie ma modem. Nie wiem za bardzo gdzie tego szukać.
Programik zainstalowałem, ale pokazuje mi on wszystko z telefonu widzę?
Także zdjęcie.

Gdzie szukać tych ustawień?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problemy z zasięgiem

Post autor: matek451 »

Ty nie znasz się na pewno bo dałeś d... po całości dla mnie to bułeczka z masłem, dostałes ode mnie kompletna odpowiedź i powinieneś to przyjąc na klatę ale jeszcze ja rozszerzę.Masz szczęscie ze to ja ci odpsalem więc wypadałóby podziękowac.
Przydatnośc tego Alcatela jest dla ciebie niewielka, stacja NetWorks na maszcie RTCN Trzeciewiec pracuje w agregacji LTE2600+2100+1800+800 dla T-mobile i ORANGE. To stacja na światłowodzie, do niej kupuje sie argregacją 4 pasm LTE z QAM256 a nie szajs z Alcatela wart ze 150 zł jak znajdzie się jeleń który toto kupi, w T-mobile należało wybrać B818, zrobić testy poszczególnych pasm LTE na nim na zewnatrz i na podstawie parametrów sygnału i speedtestów dokupić antenę Dual LTE1800-2600MHz gdyz LTE800 z reguły bywa jako pasmo zasiegowe przytkane, kładzie sie nacisk na LTE2600/lte2100/LTE1800 i ich agregację stad antena ma mieć najwiekszy zysk na 2600MHz a potem na 1800/2600MHz.
Nie zrobiłeś nic prawidłowo, wybrałes zły router a do niego dokupiłeś elektrosmiecia z Signaflex, jesli Alcatel nie ma opcji wymuszenia pasma LTE2600+1800/2100 to w tej chwili z antena 800-2600MHz skacze po pasmach i jako podstawowe wybiera LTE1800/2100 lub przeskakuje na LTE2600 bo pokazane parametry sygnału na nim sa bardzo słabe ale wystarczajace aby stacja przełączyła cię na to pasmo. Niestety ale przy nich osiagasz mniejsze prędkości. Dlatego istotne jest aby na routerze wymusić konkretne pasmo a antena musi mieć maksymalny zysk na 2600MHz , stad masz takie niespodzianki. Router B818+ Dual LTE1800-2600MHz i miałbyś normalny internet.
Masz jeszcze jakieś pytania bo mój czas jest cenny?
cchriss11
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-01-07, 16:32

Re: Problemy z zasięgiem

Post autor: cchriss11 »

Rzeczywiście nie znam się, dotąd myślałem że takie fora są po to aby sobie pomagać, i bez problemu można się takich spraw dowiedzieć. Dzięki takim jak ty, człowiek aż boi się zapytać....

Niemiej jednak bardzo dziękuję za odpowiedz, zdecydowanie bardziej dla mnie jasną niż poprzednią, wiedzę niewątpliwie masz w tym zakresie ogromną, szkoda tylko że tak sarkastycznie się z nią dzielisz. :(

Takie zestawy niestety wciskają podczas zawierania umowy u każdego operatora, szkoda że nie potrafią dobrze doradzić, ale ich zadaniem jest sprzedać produkt.

W mojej sytuacji - niestety nie stać mnie na router za 800-900 zł, Czy nie da się w jakiś sposób "zablokować" modem routera aby nie zmieniał tych band? Jak się uruchamia ( nie wiem na jakiej bandzie/częstotliwości) ale zasięg + prędkości Internetu są super - całkowicie wystarczalne dla mnie. Pytanie tylko mam jak to "zablokować" żeby tak zostało. Czy modem tak ma że się będzie przełączał na inną, w moim przypadku gorszą częstotliwość? Czy być może wystarczy inaczej skierować antenę, aby ta częstotliwość na której się uruchamia już została?

Bądź czy jest jakaś inna, tańsza alternatywa routera z możliwością wyboru częstotliwości.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problemy z zasięgiem

Post autor: wojteks »

Bo pyta się najpierw a potem kupuje, sam sobie jesteś winny złego wyboru (taa, reklama i cena czynią cuda).

Skoro Cie nie stać to pozostań przy tym co kupiłeś i nie płacz że nie działa.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problemy z zasięgiem

Post autor: matek451 »

Sarkazm wynikał ze słów zachwytu których użyłeś na temat tego routera i tej niby anteny która w takich warunkach pokazała swoją "MEGA MOC". RTCN to kawał masztu, stoi w polach masz widoczność na niego bo warunki na to pozwalają więc ta wioska której nazwy nawet nie raczyłeś podać odległa o 7km to nie jakis dramat , zreszta telefon ma wewnatrz zasięg Orange na LTE2100 z podobnym sygnałem jak Alcatel na LTE2600 z tej stacji, na LTE800 jeszcze lepiej. Ogólnie to stacja jest po modernizacji w zakresie pasma 2100MHz, Orange/T-mobile uruchomił na niej LTE2100 o szerokości 15MHz zamiast 10MHz więc teraz w agregacji LTE2600+2100+1800+800 dysponuje 15+15+10+10=50MHz pasma w modulacji QAM256 więc potencjał posiada, działa na 4 sektorach, ty korzystasz z trzeciego.
Na tym co posiadasz nic nie zrobisz, router z antena szerokopasmową skacze po pasmach LTE, przy czym LTE2600+2100 to 30 MHz pasma i jest najlepszym wyborem gdy dysponujemy sprzetem z 2 CC CA ale aby działało to prawidłowo należy zoptymalizować sygnał na 2600/2100MHz do jakiś sensownych wartości. Zrób pomiar sygnału na zewnatrz na tym telefonie z NetMonster ale z kartą T-mobile i pokaż screena z niej i speedtest.
cchriss11
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-01-07, 16:32

Re: Problemy z zasięgiem

Post autor: cchriss11 »

Nie mam wygórowanych wymagań, i gdyby udało się uzyskać takie połączenie jak jest zaraz po uruchomieniu routera - byłoby super - to miałem na myśli pisząc że jest cudownie, bo po prostu mnie by to wystarczyło.
Rozumiem że się nie da. OK. Zdjęcia z pomiaru speedtest i Netmonstera ( telefon z T-mobile , ale to nie ta karta z Routera, mam nadzieje że to nie ma znaczenia)

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing


Rozumiem ze antena wzmacnia sygnał na wszystkich 4 częstotliwościach? Czy może ona zostać po wymianie samego routera? Może to wystarczy, skoro Router zblokuje już częstotliwość? Nie bardzo mogę się pakować w aż tak duże koszty. Druga sprawa, rozumiem że ten router to najlepsza alternatywa, czy są jakieś tańsze, które także mają możliwość wyboru częstotliwości pracy modemu?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problemy z zasięgiem

Post autor: wojteks »

Antena to elektrośmieć który niektórym użytkownikom podobno działa.

Za darmo/tanio nic nie ma. Reklamy czynią cuda, użytkowników przybywa i każdy chce backupować internet albo oglądać filmy w 4/8K
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problemy z zasięgiem

Post autor: matek451 »

Zacznijmy od twojego podejscia do zagadnienia, masz stację bazową na wypasie o duzym potencjale, test na telefonie pokazał połaczenie z zasiegowym LTE800 i niezły DL, sygnał prawidłowy, na pasmach pojemnościowych LTE potencjalne prędkości śa wysokie ale zależą od parametrów sygnału i ich obciązenia, na takich wiejskich stacjach potrafią pozytywnie zaskoczyć. Dlatego nalezy zawsze starać się wykorzystać na maksa te mozliwości biorąc B818 i poprawić parametry sygnału na 2600/2100/1800MHz, minimalizm jak w twoim wypadku kończy się kiepsko, majac duze prędkości nie masz problemu gdy wzrosnie obciązenie twojego sektora na BTS-ie, jak masz słabe prędkości szczególnie oparte o LTE800 za chwile mozesz mieć nędzę, tak to działa, zawsze walczymy o maksa a to zapewnia najlepszy sprzet i anteny. Ty wybraleś słabo i zadowalasz się nędza, mobilny moze dzialać tak https://www.speedtest.pl/wynik/273964158 jak spełnisz warunki a stacja będzie nieprzeciązona.
W T-mobile 300GB ten B818 kosztuje 99 zł a wart z 7 razy tyle, Alcatel pewnie z 9 zł a wart z 200-250 zzł a dla mnie 0 zł. Majac zasięg ze stacji 4CC CA,qam256 nie ma alternatywy jak się bierze sprzęt od T-mobile. Straciłeś z 400-500 zł a przede wszystkim dostęp do szybkiego internetu na tym Alcatelu. Mam nadzieję ze ktoś to przeczyta i wyciagnie wnioski.
Antena na wysokich pasmach ma niewielki zysk, na 2600MHz symboliczny, to kawał szajsu, tandeta a wykonanie tragiczne , omijaj new-electric czy Signaflex bo oni róznie się branduja daleka.
cchriss11
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-01-07, 16:32

Re: Problemy z zasięgiem

Post autor: cchriss11 »

OK, rozumiem. Tylko te wyższe prędkości to i tak mi nie grożą, bo zgodnie z umową mam max 22Mbps - kilka razy wyszło mi dużo więcej - ok 40 ale nie wiem czy oni w trakcie używania i tak nie zbiją do 22?
Modem - to koszt ok 800zł. Sama antena - czy taka byłaby OK?
https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html

No i modem, jak wcześniej było wspominane - zaletą tego routera między innymi jest to, że ma możliwość zablokowania częstotliwości pracy modemu - tak? Będę mógł zablokować zmianę częstotliwości modemu i wybrać tą, na której Internet będę miał najlepszy - tak? Nigdzie o tym nie piszą niestety, na filmikach z ustawień modemu wygląda na to, że możliwość ustawienia ma niemal takie jak Alcatel. Można wybrać częstotliwość na Wi-Fi, ale to nie o to chodzi?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problemy z zasięgiem

Post autor: matek451 »

Nie ma czegoś takiego jak ograniczenie do 22Mb/s jest do 20Mb/s ale w umowach dla firm, jeśli takie masz to po co ten temat, no i nie oglądaj głupawych filmików na temat B818 i nie czytaj i... którzy nie maja pojęcia o aplikacjach do HiLink Huawei na Windows czy Android i zarzadzaniu nimi pasmami LTE na routerach oraz diagnostyki eNB i sygnału. Nie porównuj g.. z Alcatela do B818 z niego bata i tak nie ukręcisz, trzeba było nie brać tej oferty z tym złomem https://www.t-mobile.pl/pl/oferta_specj ... t-do-biura ale skoro już toto masz a na Signaflex łaczy się na AUTO z LTE2600 ale sygnał jest słaby więc trzeba go spróbować poprawić, kup Cybertecha 1800-21600MHz, Kable maksimum 10m , konektory pewnie masz i przetestuj , zawsze możesz oddać jakby nic to nie dało.
cchriss11
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-01-07, 16:32

Re: Problemy z zasięgiem

Post autor: cchriss11 »

OK - tak zrobię.
Popraw mnie jeśli się mylę.
Router Alcatel agreguje 2 pasma, jeśli w moim przypadku na tej antenie widocznie łączy 1800 i 2100 ( i wtedy mam dobry zasięg i prędkość ) ale czasem przełącza się na 2100 -2600MHZ bądź tylko na 2600MHz ( i dlatego spada mi sygnał na routerze i prędkość Internetu) - wtedy widzę że siła sygnału spada na 1 kreskę z pięciu i oczywiście prędkości Neta także - zgadza się?

Oczywiście zakup nowego routera i anteny to najlepsze wyjście.

Czy jest taka możliwość, żeby "popsuć" trochę sygnał z tej śmieciowej anteny aby był za słaby na 2600mgz ( przestawić antenę) - ale wciąż wystarczająco dobry na 1800/2100? Wówczas Router przestanie się przełączać na te wyższe częstotliwości? To jest najtańsze rozwiązanie, bo wystarczy na dach wejść...

Niestety mam Internet dla firm bez limitu danych i na chwilę obecną ograniczenie do 20Mbps - po 3 miesiącach mogę to zmienić do 60 bądź przy przedłużaniu umowy. Nie walczę o to żeby mieć 100-200mbps tylko żeby mieć to 20 chociażby. Jak uruchamia się modem, i pracuje w tych niższych pasmach - test prędkości pokazuje nawet do 60mbps i 20 na pobieraniu. Wiem że dla innych może to mało - jak dla mnie super. Tylko tak jak wspominałem - chciałbym żeby zawsze tak było, ale po kilku chwilach modem się, z tego co mówisz, przełącza na wyższe częstotliwości i prędkość pobierania jest 4mbps a wysyłania 0,5...

Próbowałem jeszcze odłączać raz jedną, raz drugą antenę od Routera, ale skutkowało to tym, że albo rosła prędkość pobierania i jednocześnie ginęła wysyłania, albo odwrotnie. Tak jakby każda z anten była oddzielnie na wysyłanie i pobieranie? W końcu udało mi się tak lekko podłączyć antenę do routera, że siła sygnału jest 100% i Internet w miarę pracuje ( ok 10mbps na obu) i tak na razie zostawiłem.

Może to przestawienie anteny poprawi sytuację?
ODPOWIEDZ