Pomoc w ustawieniu anteny cybertech

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
uberas
Stały użytkownik forum
Posty: 122
Rejestracja: 2012-09-08, 16:19
Lokalizacja: Płock

Pomoc w ustawieniu anteny cybertech

Post autor: uberas »

Witam,
Czy moglby mi ktos pomoc jak dokladniej ustawic antene zewnetrzna: https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html
teoretycznie ma szerokosc az 30 stopni, ale czy nie powinienem jej skierowac ku górze? Nie widze zbytnio takiej mozliwosci w ichniejszym uchwycie:
https://www.cybertech.com.pl/galerie/a/ ... mi_289.jpg
Moj dom ma 7.5 metra, nadajnik w zazdzierzu nie wiem ale strzelam ze 15-20m (mozna to jakos sprawdzic?) eNBID: 192061
robiac symulacje airlinkiem wydaje sie, ze powinienem skierowac troszke w gore te antene, ale sam nie wiem - mógłby ktoś mi pomóc? Jutro będę montowal antene, masz bedzie sie konczyl rowno z najwyzszym punktem w domu, wiec bedzie wlasnie na 7.5m (wlasciciel boi sie piorunow, wiatru etc.)
15m:
https://imgur.com/34hfkRw
20m:
https://imgur.com/ZXaRMn2
uberas
Stały użytkownik forum
Posty: 122
Rejestracja: 2012-09-08, 16:19
Lokalizacja: Płock

Re: Pomoc w ustawieniu anteny cybertech

Post autor: uberas »

Aha, warto tez jeszcze dokupic jakies inne kable niz te oferowane przez firme H155?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Pomoc w ustawieniu anteny cybertech

Post autor: key »

H155 jest kablem sredniej jakosci. Jakiej dlugosci ma on byc?

Szerokosc pasma 30° oznacza, ze patrzac 30° od prostopadle do anteny masz 3dB mniejszy zysk. Powinienes byc w stanie uwzglednic to w swoich obliczeniach. Ale antene mozna tez obrocic do gory - wystarczy odwrotnie zalozyc mocowanie.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w ustawieniu anteny cybertech

Post autor: wojteks »

Ta antena może obracać się wokół masztu (na cybancie) i ten sam cybant pozwala na zmianę nachylenia góra/dół.
Nie pomagam na PW!
uberas
Stały użytkownik forum
Posty: 122
Rejestracja: 2012-09-08, 16:19
Lokalizacja: Płock

Re: Pomoc w ustawieniu anteny cybertech

Post autor: uberas »

key pisze:H155 jest kablem sredniej jakosci. Jakiej dlugosci ma on byc?

Szerokosc pasma 30° oznacza, ze patrzac 30° od prostopadle do anteny masz 3dB mniejszy zysk. Powinienes byc w stanie uwzglednic to w swoich obliczeniach. Ale antene mozna tez obrocic do gory - wystarczy odwrotnie zalozyc mocowanie.
5 metrów, właśnie nie mam za bardzo jak zrobić obliczeń bez wysokości BTS, próbowałem się dowiedzieć przez techników tmobile/Orange ale nie maja takiej informacji. Ja anteny nie widzę. Będzie jeszcze ten ich konektor SMA>TS9, który tez czytałem ze ma duże tłumienia na 2600MHz? Mogę jeszcze kupić inny kabel i przejściówkę
wojteks pisze:Ta antena może obracać się wokół masztu (na cybancie) i ten sam cybant pozwala na zmianę nachylenia góra/dół.
Antena będzie montowana na dość długiej rurce z kolankami (zwykły maszt raczej się nie utrzyma z racji 20cm styropianu) wiec o ile prawo/lewo będzie łatwo regulować tak góra/dol to będą godziny pracy, dlatego chciałbym jakos to chociaż mniej więcej obliczyć ale bez znajomosci wysokości BTS dość ciężko, tymbardziej ze nadajnika nie widać
VAHANARA

Re: Pomoc w ustawieniu anteny cybertech

Post autor: VAHANARA »

uberas pisze:teoretycznie ma szerokosc az 30 stopni
Realnie jest to więcej, na dodatek zależy od częstotliwości. Ale tym się specjalnie nie przejmuj.
uberas pisze:ale czy nie powinienem jej skierowac ku górze? (...) Moj dom ma 7.5 metra, nadajnik w zazdzierzu nie wiem ale strzelam ze 15-20m (mozna to jakos sprawdzic?) eNBID: 192061
robiac symulacje airlinkiem wydaje sie, ze powinienem skierowac troszke w gore te antene, ale sam nie wiem - mógłby ktoś mi pomóc?
Antenę ustawiasz wstępnie mniej więcej na kierunek BTS-a, a poem ją pikujesz (lewo / prawo / góra / dół) na osiągnięcie najlepszych parametrów sygnału na wszystkich odbieranych pasmach - głównie SINR, potem RSRP i RSRQ. Finalnie, w zależności od warunków, antena ustawi się albo dokładnie na kierunek stacji, albo będzie odchylona od tego kierunku.

Co do do ustawienia w pionie - tak, czasami przekoszenie anteny daje wzrost jakości sygnału. W twoim przypadku różnica poziomów to może być kilka stopni, więc warto spróbować.
uberas pisze:masz bedzie sie konczyl rowno z najwyzszym punktem w domu, wiec bedzie wlasnie na 7.5m (wlasciciel boi sie piorunow, wiatru etc.)
Nie ma większego znaczenia dla pioruna - jak Bogowie będą chcieli, to i tak przywalą w ten maszt albo antenę, bo to będą szpice. Wyładowanie jest całkowicie nieprzewidywalne. Instalacja odgromowa trochę poprawia sytuację, ale musi być zrobiona profesjonalnie, bo inaczej to można sobie napytać tylko jeszcze większej biedy.

Jeśli to teren z dużą ilością burz, to warto odłączać modem od anteny na pierwsze oznaki zbliżającej się burzy - inaczej może sfajczyć sprzęt, nawet jeśli nie będzie uderzenia bezpośredniego. Jakie złącza do anten ma modem?
uberas pisze:Aha, warto tez jeszcze dokupic jakies inne kable niz te oferowane przez firme H155?
Te anteny integrowane wewnętrznie są tylko z kablem typu H155, aby zastosować inny kabel trzeba <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> antenę ze złączem N na obudowie, co już rodzi dodatkowe straty sygnału. Ile metrów kabla przewidujesz i na jakich pasmach będziesz pracował?
Przy 5 metrach moim zdaniem <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> ze zintegrowanym H155.
uberas pisze:Będzie jeszcze ten ich konektor SMA>TS9, który tez czytałem ze ma duże tłumienia na 2600MHz? Mogę jeszcze kupić inny kabel i
przejściówkę
Te konektory bywają fatalne. Przejście.
uberas
Stały użytkownik forum
Posty: 122
Rejestracja: 2012-09-08, 16:19
Lokalizacja: Płock

Re: Pomoc w ustawieniu anteny cybertech

Post autor: uberas »

VAHANARA pisze:
uberas pisze:teoretycznie ma szerokosc az 30 stopni
Realnie jest to więcej, na dodatek zależy od częstotliwości. Ale tym się specjalnie nie przejmuj.
uberas pisze:ale czy nie powinienem jej skierowac ku górze? (...) Moj dom ma 7.5 metra, nadajnik w zazdzierzu nie wiem ale strzelam ze 15-20m (mozna to jakos sprawdzic?) eNBID: 192061
robiac symulacje airlinkiem wydaje sie, ze powinienem skierowac troszke w gore te antene, ale sam nie wiem - mógłby ktoś mi pomóc?
Antenę ustawiasz wstępnie mniej więcej na kierunek BTS-a, a poem ją pikujesz (lewo / prawo / góra / dół) na osiągnięcie najlepszych parametrów sygnału na wszystkich odbieranych pasmach - głównie SINR, potem RSRP i RSRQ. Finalnie, w zależności od warunków, antena ustawi się albo dokładnie na kierunek stacji, albo będzie odchylona od tego kierunku.

Co do do ustawienia w pionie - tak, czasami przekoszenie anteny daje wzrost jakości sygnału. W twoim przypadku różnica poziomów to może być kilka stopni, więc warto spróbować.
uberas pisze:masz bedzie sie konczyl rowno z najwyzszym punktem w domu, wiec bedzie wlasnie na 7.5m (wlasciciel boi sie piorunow, wiatru etc.)
Nie ma większego znaczenia dla pioruna - jak Bogowie będą chcieli, to i tak przywalą w ten maszt albo antenę, bo to będą szpice. Wyładowanie jest całkowicie nieprzewidywalne. Instalacja odgromowa trochę poprawia sytuację, ale musi być zrobiona profesjonalnie, bo inaczej to można sobie napytać tylko jeszcze większej biedy.

Jeśli to teren z dużą ilością burz, to warto odłączać modem od anteny na pierwsze oznaki zbliżającej się burzy - inaczej może sfajczyć sprzęt, nawet jeśli nie będzie uderzenia bezpośredniego. Jakie złącza do anten ma modem?
uberas pisze:Aha, warto tez jeszcze dokupic jakies inne kable niz te oferowane przez firme H155?
Te anteny integrowane wewnętrznie są tylko z kablem typu H155, aby zastosować inny kabel trzeba <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> antenę ze złączem N na obudowie, co już rodzi dodatkowe straty sygnału. Ile metrów kabla przewidujesz i na jakich pasmach będziesz pracował?
Przy 5 metrach moim zdaniem <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> ze zintegrowanym H155.
uberas pisze:Będzie jeszcze ten ich konektor SMA>TS9, który tez czytałem ze ma duże tłumienia na 2600MHz? Mogę jeszcze kupić inny kabel i
przejściówkę
Te konektory bywają fatalne. Przejście.
Dzięki za cenne porady, a jaki ten konektor SMA>TS9 byś polecał w takim razie?
uberas
Stały użytkownik forum
Posty: 122
Rejestracja: 2012-09-08, 16:19
Lokalizacja: Płock

Re: Pomoc w ustawieniu anteny cybertech

Post autor: uberas »

Antena zamontowana, pogorszyla znacznie 800MHz - 1800-2100 relatywnie bez zmian, 2600 lekka poprawa w ogolnym rozrachunku internet dziala gorzej niz przed zamontowaniem
VAHANARA

Re: Pomoc w ustawieniu anteny cybertech

Post autor: VAHANARA »

uberas pisze:Antena zamontowana, pogorszyla znacznie 800MHz - 1800-2100 relatywnie bez zmian, 2600 lekka poprawa w ogolnym rozrachunku internet dziala gorzej niz przed zamontowaniem
A czemu się dziwisz - przecież ta antena w tym paśmie nie pracuje. Chcąc mieć pasmo 800 trzeba było użyć anteny szerokopasmowej.
uberas pisze:1800-2100 relatywnie bez zmian, 2600 lekka poprawa
Piszesz o prędkościach?

A jak parametry sygnałów na poszczególnych pasmach?
uberas
Stały użytkownik forum
Posty: 122
Rejestracja: 2012-09-08, 16:19
Lokalizacja: Płock

Re: Pomoc w ustawieniu anteny cybertech

Post autor: uberas »

VAHANARA pisze:
uberas pisze:Antena zamontowana, pogorszyla znacznie 800MHz - 1800-2100 relatywnie bez zmian, 2600 lekka poprawa w ogolnym rozrachunku internet dziala gorzej niz przed zamontowaniem
A czemu się dziwisz - przecież ta antena w tym paśmie nie pracuje. Chcąc mieć pasmo 800 trzeba było użyć anteny szerokopasmowej.
uberas pisze:1800-2100 relatywnie bez zmian, 2600 lekka poprawa
Piszesz o prędkościach?

A jak parametry sygnałów na poszczególnych pasmach?
Juz wstawiam wyniki - SINR leb na szyje, upload z ok. 20 na ok 4 ale co mam sie speedtestem sugerowac. Wyniki faluja, jak oszalale tak czy siak
Przed:
2100 - https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=6031600F
1800 - https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=60326B4E
800 - https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=602F8D6F
2600 - https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=603037B6
Po:
2100 - https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=60317EC7
1800 - https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=6031069D
2600 - https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=6030DCC6
800 - https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=60301F3D

To, ze antena 800 nie odbiera to jedno - drugie to to, ze miala ona zbierac sygnal tak czy siak, tylko z innego miejsca a jest o wiele gorszy.
uberas
Stały użytkownik forum
Posty: 122
Rejestracja: 2012-09-08, 16:19
Lokalizacja: Płock

Re: Pomoc w ustawieniu anteny cybertech

Post autor: uberas »

2600 speedtest:
zewnetrzna (test sie zawiesza, jakby byly przerwy - kreski na modemie lataja z 0 na 4): https://www.speedtest.net/result/10796400060
wewnetrzna: down 2.43 up nie chcialo mi sie juz sprawdzac ping 18ms
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w ustawieniu anteny cybertech

Post autor: wojteks »

Ta antena nie miała odbierać 800MHz więc szkoda każdej sekundy na narzekanie że 800 nie działa.
Nie pomagam na PW!
uberas
Stały użytkownik forum
Posty: 122
Rejestracja: 2012-09-08, 16:19
Lokalizacja: Płock

Re: Pomoc w ustawieniu anteny cybertech

Post autor: uberas »

wojteks pisze:Ta antena nie miała odbierać 800MHz więc szkoda każdej sekundy na narzekanie że 800 nie działa.
No tak, gorszy zasieg niz 800 jest tutaj najwazniejszy. Dzięki.
VAHANARA

Re: Pomoc w ustawieniu anteny cybertech

Post autor: VAHANARA »

uberas pisze: SINR leb na szyje, upload z ok. 20 na ok 4 ale co mam sie speedtestem sugerowac. Wyniki faluja, jak oszalale tak czy siak
No, faktycznie totalny kanał.

800 - nieomalże całkowicie padło to pasmo, ale to zrozumiałe przy takiej antenie.

1800 - tłumik

2100 to jedyne, na którym wrósł poziom (co po części jest zrozumiałe), aczkolwiek i tak mało, jak na taką antenę.

2600 - mniej więcej to samo, czyli też tłumik

Z tego wynika, że router antenę widzi, ale jest coś nie tak z całą instalacją antenową. Albo coś z anteną (mało prawdopodobne), albo z kabelkami (konektory!), albo w miejscu zamontowania anteny nie ma po prostu sygnałów (tak bywa).

Masz ustawiony automat wyboru anten czy ręcznie wymuszasz zewnętrzne? A, i co to za router - B818 może?
uberas
Stały użytkownik forum
Posty: 122
Rejestracja: 2012-09-08, 16:19
Lokalizacja: Płock

Re: Pomoc w ustawieniu anteny cybertech

Post autor: uberas »

VAHANARA pisze:
uberas pisze: SINR leb na szyje, upload z ok. 20 na ok 4 ale co mam sie speedtestem sugerowac. Wyniki faluja, jak oszalale tak czy siak
No, faktycznie totalny kanał.

800 - nieomalże całkowicie padło to pasmo, ale to zrozumiałe przy takiej antenie.

1800 - tłumik

2100 to jedyne, na którym wrósł poziom (co po części jest zrozumiałe), aczkolwiek i tak mało, jak na taką antenę.

2600 - mniej więcej to samo, czyli też tłumik

Z tego wynika, że router antenę widzi, ale jest coś nie tak z całą instalacją antenową. Albo coś z anteną (mało prawdopodobne), albo z kabelkami (konektory!), albo w miejscu zamontowania anteny nie ma po prostu sygnałów (tak bywa).

Masz ustawiony automat wyboru anten czy ręcznie wymuszasz zewnętrzne? A, i co to za router - B818 może?
B818 i ręcznie
VAHANARA

Re: Pomoc w ustawieniu anteny cybertech

Post autor: VAHANARA »

B818 potrafi przekłamywać wskazania SINR z uwagi na dwie dodatkowe anteny MIMO, które ma w środku i cały czas pracują, więc tu warto spokojnie podchodzić do tematu. Ale to nie wpływa typowo na prędkości dla sygnałów z anten zewnętrznych.

Tak czy inaczej coś z instalacją antenową. Gdzie ta antena wisi?
uberas
Stały użytkownik forum
Posty: 122
Rejestracja: 2012-09-08, 16:19
Lokalizacja: Płock

Re: Pomoc w ustawieniu anteny cybertech

Post autor: uberas »

VAHANARA pisze:B818 potrafi przekłamywać wskazania SINR z uwagi na dwie dodatkowe anteny MIMO, które ma w środku i cały czas pracują, więc tu warto spokojnie podchodzić do tematu. Ale to nie wpływa typowo na prędkości dla sygnałów z anten zewnętrznych.

Tak czy inaczej coś z instalacją antenową. Gdzie ta antena wisi?
Antena wisi na scianie zewnetrznej domu, wysokoscia troche wyzej niz wczesniej stal modem, skierowana w strone BTSa - krecilem lewo prawo znajdujac najlepszy punkt, tez orientacyjnie wiedzac w ktorym kierunku powinna byc skierowana
VAHANARA

Re: Pomoc w ustawieniu anteny cybertech

Post autor: VAHANARA »

Przy antenie na ścianie bywa różnie, ale to chyba nie tu jest problem. Ale, można by to po części zweryfikować wyciągając router na zewnątrz w pobliże anteny i patrząc, jakie sygnały wyłapywałyby jego anteny.
uberas
Stały użytkownik forum
Posty: 122
Rejestracja: 2012-09-08, 16:19
Lokalizacja: Płock

Re: Pomoc w ustawieniu anteny cybertech

Post autor: uberas »

VAHANARA pisze:Przy antenie na ścianie bywa różnie, ale to chyba nie tu jest problem. Ale, można by to po części zweryfikować wyciągając router na zewnątrz w pobliże anteny i patrząc, jakie sygnały wyłapywałyby jego anteny.
Tak wysoko nie dam rady stanąć na drabinie, były tez testy na parapecie i nie różniły się one zbytnio od ustawienia w domu
ODPOWIEDZ