dobór anteny i routera - bardzo wolny interent IWINY pod Wrocławiem

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kromik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-01-24, 14:28

dobór anteny i routera - bardzo wolny interent IWINY pod Wrocławiem

Post autor: kromik »

Witam :-)
jestem tu nowy :-) Mieszkam pod Wrocławiem w Iwinach 52-116 (cześć od strony Żernik Wrocławskich). Odkąd większość za nas musi pracować zdalnie i dzieciaki uczą się on-line, dramatycznie spadła u mnie jakość i prędkość internetu.
Mam zestaw od Play z samym routerem bez anteny zewnętrznej i bez agregacji pasm. Router umieszczony jest na strychu domu parterowego tuż pod dachówkami (nie mam ocieplenie z wełny tylko rozsypaną celulozę na podłodze strychu). Zdecydowałem się na play ponieważ nie daleko jest nadajnik - bodajże na wieży kościoła w Żernikach Wrocławskich.
Wg testów speedtest.net, download u mnie późnym wieczorem to 18,5 a upload 19,3.
Bez problemu można wyprowadzić antenę kierunkową na ten nadajnik.
Prośba do Was - w jaki zestaw powinienem zainwestować w moim przypadku ? Czy brać z Play NET-BOXa jeśli tak który dokładnie model, czy wchodzić w coś innego lepszego dla nie ? Pomóżcie proszę.
pozdrawiam !!!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: dobór anteny i routera - bardzo wolny interent IWINY pod Wrocławiem

Post autor: matek451 »

A jaki to router?
kromik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-01-24, 14:28

Re: dobór anteny i routera - bardzo wolny interent IWINY pod Wrocławiem

Post autor: kromik »

mój router to HUAWEI Model B525s-23a
Lokalizacja współrzędne z google maps 51.04296063810179, 17.069913683090125
kromik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-01-24, 14:28

Re: dobór anteny i routera - bardzo wolny interent IWINY pod Wrocławiem

Post autor: kromik »

W Play żona pół roku temu przedłużyła umowę bez zmiany routera ale może uda mi się jeszcze uzyskać od opiekuna klienta NET-BOXa.
Chyba że jest jeszcze lepsze rozwiązanie
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: dobór anteny i routera - bardzo wolny interent IWINY pod Wrocławiem

Post autor: matek451 »

I popełniła wielki bład, w tej lokalizacji korzysta się z agregacji 4 pasm LTE na pobliskich stacjach Play, potrzebny router z agregacja 4 pasm LTE czyli B818 i do niego ewentualnie antena Dual LTE1800-2600MHz a z CPE MC7010 lub MF258k, zrób testy pojedyńczych pasm LTE na B525.
CzarnyElo
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2009-08-12, 14:56
Lokalizacja: z Wi Fi

Re: dobór anteny i routera - bardzo wolny interent IWINY pod Wrocławiem

Post autor: CzarnyElo »

Matek warto teraz inwestowac w LTE 4G nawet z agregacją 4 pasm, nie lepiej wziąć 5G, to w końcu Wrocław więc jest szansa, że będzie niedługo?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: dobór anteny i routera - bardzo wolny interent IWINY pod Wrocławiem

Post autor: wojteks »

Na dziś 5G to marketing i nic więcej, nie warto na razie się na nie nastawiać.
Nie pomagam na PW!
kromik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-01-24, 14:28

Re: dobór anteny i routera - bardzo wolny interent IWINY pod Wrocławiem

Post autor: kromik »

Czy tą antenę obligatoryjnie musze umieścić na kominie czy tez można ja dać na strychu zaraz pod dachówką (przypominam ze nie mam ocieplania w skosach z wełny tylko rozsypana izolacja na stropie - parterówka).
Jeżeli nie będzie zbyt dużych strat wolałbym antenę mieć w środku pod dachówką. Jakie macie doświadczenie ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: dobór anteny i routera - bardzo wolny interent IWINY pod Wrocławiem

Post autor: matek451 »

A co ma za znaczenie co ty wolisz, antenę do TVSAT tez byś schowal pod dachem?
VAHANARA

Re: dobór anteny i routera - bardzo wolny interent IWINY pod Wrocławiem

Post autor: VAHANARA »

kromik pisze:Czy tą antenę obligatoryjnie musze umieścić na kominie czy tez można ja dać na strychu zaraz pod dachówką (przypominam ze nie mam ocieplania w skosach z wełny tylko rozsypana izolacja na stropie - parterówka).
Można dać antenę gdzie się chce, ale w zależności od lokalizacji albo będzie zwykle bardzo skuteczna będąc na zewnątrz albo jakoś tam może coś pomóc, jak będzie wewnątrz. W wyjątkowych wypadkach odbiór z anteną wewnątrz może dać lepszy efekt od anteny na zewnątrz.
Wiele zależy też od dostępnych sygnałów.
kromik pisze:Jeżeli nie będzie zbyt dużych strat wolałbym antenę mieć w środku pod dachówką. Jakie macie doświadczenie ?
Będą. Jeśli coś ci to mówi to od kilku do kilkunastu decybeli, w zależności od materiałów budowlanych oraz odbieranego pasma.

Tak z ciekawości, robiłeś jakieś pomiary sygnałów na odbieranych pasmach?
kromik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-01-24, 14:28

Re: dobór anteny i routera - bardzo wolny interent IWINY pod Wrocławiem

Post autor: kromik »

Nie robiłem pomiarów bo aż tak się nie znam na tym
kromik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-01-24, 14:28

Re: dobór anteny i routera - bardzo wolny interent IWINY pod Wrocławiem

Post autor: kromik »

Dzieki za pomoc. Zobaczę czy uda się jeszcze coś wyciągnąć od operatora, jeżeli nie kupię tego B818 i antenę dual montowaną na zewnątrz
VAHANARA

Re: dobór anteny i routera - bardzo wolny interent IWINY pod Wrocławiem

Post autor: VAHANARA »

Nie wymuszasz pasm czy agregacji pasm na routerze przy pomocy jakiegoś programu - HManager, HuaCTRL, LTE HMomotor...?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: dobór anteny i routera - bardzo wolny interent IWINY pod Wrocławiem

Post autor: matek451 »

A co ty chcesz jeszcze wyciągnąć od operatora, jestes idealnym klientem dla nich bo słuchasz bzdur i masz ich za fachowców. Dostałes informację jaki sprzęt wchodzi w grę i co masz zrobić na tym B525, testy to podstawa a nie słuchanie bzdur i obietnic konsultanta, B525 wspólpracuje z wymienionymi aplikacjami a test na nim to 10 minut i wszystko jest jak na tacy, także to czy konieczna będzie antena zewnetrzna.
doqtor
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2020-09-14, 17:51

Re: dobór anteny i routera - bardzo wolny interent IWINY pod Wrocławiem

Post autor: doqtor »

kromik pisze:Czy tą antenę obligatoryjnie musze umieścić na kominie czy tez można ja dać na strychu zaraz pod dachówką (przypominam ze nie mam ocieplania w skosach z wełny tylko rozsypana izolacja na stropie - parterówka).
Jeżeli nie będzie zbyt dużych strat wolałbym antenę mieć w środku pod dachówką. Jakie macie doświadczenie ?
Ja właśnie trzymam antenę na strychu, mam dachówkę i ocieplenie z wełny. Na antenie cybertecha 1800-2600 na paśmie 2600 uzyskuję polepszenie w granicach 8-10 dBm - testy B818 w miejscu anteny.
Musiałbyś porobić podobne testy u siebie.
ODPOWIEDZ