Huawei B818-263 - czy antena zewnetrzna poprawi transfery.

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Andigol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2020-01-09, 15:39

Huawei B818-263 - czy antena zewnetrzna poprawi transfery.

Post autor: Andigol »

Witam wszystkich forumowiczów.
W końcu wymieniłem starego B315 na B18. Różnica jest kolosalna tak jak możliwości tych urządzeń :). Transfery oscylują między 80 a 150 MB więc jest ok. Router stoi w salonie na poddaszu do masztu w miejscowości Sętal Orange (26003) ID: T-34721 (warmińsko-mazurskie) w linii prostej jest około 1km. Jedyną przeszkodą jest las i lekko pagórkowaty teren, z 4 lata temu czubek masztu był widoczny ale drzewa urosły :). Wstawiam kilka zrzutów ekranu z testami w różnej konfiguracji agregacji pasm i pasm pojedyńczo. Pewnie dla doświadczonych użytkowników forum dadzą one pogląd mojej sytuacji. Ja tyko zauważyłem że agregując 4 pasma mam podobne wyniki do tych gdy agregowane są jedynie 3 pasma. Moje pytanie to czy zainwestowanie w antenę zewnętrzną poprawiło by transfery? Czy poprawa będzie na tyle znacząca?
Kolejne moje pytanie jest związane ze słabym WIFI tego B818. Coraz częściej słyszy się o urządzeniach z funkcją MESH, która bardzo dobrze radzi sobie z pokryciem siecią WIFI dużych powierzchni. Znalazłem takie oto urządzenie https://www.tendacn.com/pl/product/nova%20mw6.html
Trochę to kosztuje ale po wszelkich próbach zapewnienia WIFI w domu piętrowym z lat 80-tych gdzie nie ma poprowadzonych przewodów LAN w ścianach i repeatery i routery z wielkimi antenami poległy, te rozwiązanie mogłoby się sprawdzić. Jeżeli jest na forum użytkownik tych urządzeń to proszę o opinię.
Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie sugestie i porady. Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B818-263 - czy antena zewnetrzna poprawi transfery.

Post autor: matek451 »

Sętal to agregacja LTE2600+2100+1800 i sygnał na tych pasmach masz prawidłowy, brak LTE800 na nim, na tym pasmie to slabiutki sygnal z BTS-a NW Olsztyn-Sokola, tym pasmem głowy sobie nie zawracaj.
Andigol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2020-01-09, 15:39

Re: Huawei B818-263 - czy antena zewnetrzna poprawi transfery.

Post autor: Andigol »

Dzięki za szybką odpowiedź. Czyli wnioskuję, że należy wymusić agregację tych trzech pasm, B20-800 sobie daruję. A co z anteną zewnętrzną jest sens inwestowania w którąś. Pomiary robiłem wewnątrz pomieszczenia przy otwartym oknie. Według wyszukiwania optymalnej pozycji jaką oferuje ten router to było 100%. W miejscu w którym teraz stoi jest 95%. To jest screen z godziny 20 z wymuszoną agregacją tych trzech pasm. Router stoi w miejscu docelowym. Już tak dobrze nie jest :(
Andigol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2020-01-09, 15:39

Re: Huawei B818-263 - czy antena zewnetrzna poprawi transfery.

Post autor: Andigol »

Witam, nikt z szanownych forumowiczów nie pomoże w doborze anteny?
Czy ta z Cybertech bedzie ok https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html

Pozdrawiam
casper
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2020-01-03, 23:45

Re: Huawei B818-263 - czy antena zewnetrzna poprawi transfery.

Post autor: casper »

Andigol pisze:Witam, nikt z szanownych forumowiczów nie pomoże w doborze anteny?
Czy ta z Cybertech bedzie ok https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html

Pozdrawiam
Będzie dobra :)
ODPOWIEDZ