Mieszkam w lesie - co zrobić?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gorzki
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-02-01, 18:42

Mieszkam w lesie - co zrobić?

Post autor: gorzki »

Mieszkam w lokalizacji leśnej; poglądowy obrazek niżej a kółkiem zaznaczona moja lokalizacja. W zasięgu mam play mimo mocnego zalesienia i zasięg całkiem sensowny na zwykłym modemie gsm. Zaznaczę, że play odbieram z drugiej strony lasu gdzie bts jest oddalony tylko 2 km. Natomiast chciałbym przebić się do innych btsów oddalonych ode mnie około 10 km przez las, gdyż tam jest Orange czy Tmobile. Specjaliści sugerują anteny na maszcie, dachu, itp rozwiązania; jednak nie jestem ekspertem dlatego postanowiłem was zapytać, co polecacie zrobić w takiej lokalizacji, co przybliży mnie do lepszego internetu?

Dziękuję za wsparcie!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mieszkam w lesie - co zrobić?

Post autor: matek451 »

Zmień doradców bo to żadni specjaliści, Play nawet z LTE1800+800 jest lepszym wyborem a jak masz takie parcie na NW to pewnie z LTE800 i raczej z Sowiej Woli.
gorzki
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-02-01, 18:42

Re: Mieszkam w lesie - co zrobić?

Post autor: gorzki »

matek451 pisze:Zmień doradców bo to żadni specjaliści, Play nawet z LTE1800+800 jest lepszym wyborem a jak masz takie parcie na NW to pewnie z LTE800 i raczej z Sowiej Woli.
dziękuję, ale to nie jest odpowiedź na moje pytanie i zastanawiam się co masz na myśli i co sugerujesz abym zrobił?
rozważam netboxa play lub tego typu antenę:
https://all-ant.pl/antena-do-LTE-4g-3g- ... pa-zasiegu

ale czy to w ogóle zadziała?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mieszkam w lesie - co zrobić?

Post autor: matek451 »

Dostałeś odpowiedź, w takiej lokalizacji to w NW pewnie LTE800 , na pasma pojemnościowe LTE trudno liczyć, i raczej z BTS-a Sowia Wola a moze z Wiejcy gdzie stoi maszt SLR Emitela, antena na 800-900MHz. A ci specjaliści to chociaż zrobili jakis test Orange , T-mobile na tym dachu?
gorzki
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-02-01, 18:42

Re: Mieszkam w lesie - co zrobić?

Post autor: gorzki »

matek451 pisze:Dostałeś odpowiedź, w takiej lokalizacji to w NW pewnie LTE800 , na pasma pojemnościowe LTE trudno liczyć, i raczej z BTS-a Sowia Wola a moze z Wiejcy gdzie stoi maszt SLR Emitela, antena na 800-900MHz. A ci specjaliści to chociaż zrobili jakis test Orange , T-mobile na tym dachu?
ja nie jestem ekspertem w temacie i nie bardzo orientuję się co masz na myśli pisząc skrótem "NW" ;)
owi specjaliści montowali anteny kierunkowe na innych domach i twierdzą, że pasmo się przebije, ale ja uważam, że to może być trudne (testując zasięg smartfonem to jest jakaś lipa). Dodam, że najbliższy nadajnik nie jest w Sowiej a Kampinosie co sprawdziłem względem odległości od miejsca zamieszkania, więc raczej antenę celowałbym w stronę miejscowości Kampinos.
Natomiast nie upieram się przy playu ale szukam rozwiązania problemu zasięgu w tym miejscu, może powinienem postawić wielki masz na dachu i na nim antenę kierunkową? może szukać innych rozwiązań? nie wierzę, że nie ma jakiegoś rozwiązania kiedy dookoła lasu zasięgi są całkiem sensowne.
Orientujesz się może czy ktoś w tych okolicach specjalizuje się w takich sprawach, może przyjechać, zbadać, zasugerować rozwiązanie?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mieszkam w lesie - co zrobić?

Post autor: matek451 »

Skoro montowali na innych domach to mają to w małym palcu i niech pokażą ci rezultaty i jakie to cudowne anteny pozwalają na korzystnie z pasm pojemnościowych LTE z BTS-a NetWorks Kampinos, przez 5 km Puszczy Kampinoskiej. Sowia Wola jest dalej ale po drodze teren jest mniej zalesiony, Wiejca to stacja na maszcie Emitela . https://www.google.com/maps/@52.2614052 ... 312!8i6656
gorzki
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-02-01, 18:42

Re: Mieszkam w lesie - co zrobić?

Post autor: gorzki »

matek451 pisze:Skoro montowali na innych domach to mają to w małym palcu i niech pokażą ci rezultaty i jakie to cudowne anteny pozwalają na korzystnie z pasm pojemnościowych LTE z BTS-a NetWorks Kampinos, przez 5 km Puszczy Kampinoskiej. Sowia Wola jest dalej ale po drodze teren jest mniej zalesiony, Wiejca to stacja na maszcie Emitela . https://www.google.com/maps/@52.2614052 ... 312!8i6656
słuszna uwaga, ale Ci specjaliści to mogą być magicy od wciskania kitu dlatego, z nimi raczej nie wiele zrobię.
Czy orientujesz się z kim w tych rejonach najlepiej rozmawiać, jakiś specjalista, firma?
Jeśli chodzi o Wiejce to właśnie o tym nadajniku myślałem ;) ale pytanie czy to w ogóle doleci w mój rejon :/ ?
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mieszkam w lesie - co zrobić?

Post autor: Pawrzes »

Antenę zewnętrzną powinieneś zastosować ale tylko do Play - innego wyboru nie ma w tej okolicy. Masz w ogóle w innych sieciach jakikolwiek zasięg wewnątrz domu? Czy w innych sieciach telefon w ogóle odbiera szczątkowe LTE800? Będąc kiedyś w Górkach w innych sieciach widziałem co najwyżej znikomy UMTS900, najczęściej z Leszna a w Play silny sygnał w każdej technologii...
Pozdrawiam
gorzki
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-02-01, 18:42

Re: Mieszkam w lesie - co zrobić?

Post autor: gorzki »

Pawrzes pisze:Antenę zewnętrzną powinieneś zastosować ale tylko do Play - innego wyboru nie ma w tej okolicy. Masz w ogóle w innych sieciach jakikolwiek zasięg wewnątrz domu? Czy w innych sieciach telefon w ogóle odbiera szczątkowe LTE800? Będąc kiedyś w Górkach w innych sieciach widziałem co najwyżej znikomy UMTS900, najczęściej z Leszna a w Play silny sygnał w każdej technologii...
Dzięki za wskazówkę. Oczywiście play powinien dać sobie radę, jednak mnie najbardziej zależy na pełnym dostępie do pozostałych sieci dlatego też założyłem ten wątek. Rozmawiam, podpatruję i szukam rozwiązania tego tematu, a jedyne co mi przychodzi do głowy to wezwanie speca od zasięgu albo podpytywanie innych "leśnych ludzi", którzy w tym rejonie mają podobne rozwiązania i problemy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mieszkam w lesie - co zrobić?

Post autor: matek451 »

Proponuję abyś więcej się nie pojawiał na tym forum bo nie masz za grosz szacunku dla ludzi tu się udzielających i masz nas za idiotów , wzywaj sobie i stu tych swoich speców bo od teraz mamy cię w <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font> no i koniecznie pytaj takich Januszy jak ty z twojej okolicy bo to na bank też są spece. Dostałeś wyczerpujacą odpowiedź ode mnie czy od kolegi @Pawrzes widać że nie masz pojęcia z kim masz do czynienia, ci twoi spece to mu do pięt nie dorastają, bierz ich, płać kasę to sam się przekonasz.
Ja mam jakieś pomysły na ten problem, wymagające zakupu konkretnego promiennika DUAL LTE o dużym zysku na 1800-2600MH z do ofsetu, czy nawet anteny GRID z takim promiennikiem ale odeszła mi chęć na pomaganie.
gorzki
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-02-01, 18:42

Re: Mieszkam w lesie - co zrobić?

Post autor: gorzki »

matek451 pisze:Proponuję abyś więcej się nie pojawiał na tym forum bo nie masz za grosz szacunku dla ludzi tu się udzielających i masz nas za idiotów , wzywaj sobie i stu tych swoich speców bo od teraz mamy cię w <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font> no i koniecznie pytaj takich Januszy jak ty z twojej okolicy bo to na bank też są spece. Dostałeś wyczerpujacą odpowiedź ode mnie czy od kolegi @Pawrzes widać że nie masz pojęcia z kim masz do czynienia, ci twoi spece to mu do pięt nie dorastają, bierz ich, płać kasę to sam się przekonasz.
Ja mam jakieś pomysły na ten problem, wymagające zakupu konkretnego promiennika DUAL LTE o dużym zysku na 1800-2600MH z do ofsetu, czy nawet anteny GRID z takim promiennikiem ale odeszła mi chęć na pomaganie.
Panie Matek451 skąd to uniesienie?
Niech Pan przeczyta raz jeszcze i ze zrozumieniem to o czym piszę, a nie rzuca po forum błota w czyjąś stronę.
Po pierwsze bardzo jestem wdzięczny za wszystkie wasze (również Pana) sugestie, a każda wskazówka czy porada jest dla mnie niezwykle wartościowa.
Po drugie nie napisałem nic i niczego takiego co wskazywało by na wspomniany przez Pana brak "szacunku dla ludzi tu się udzielających"
Po trzecie nigdy nie traktuję ludzi "za idiotów" i doceniam każdego i każdą wiedzę jaką ktoś posiada
Więc napisze na koniec, że powinien Pan uszanować mnie/nas i czytać dokładnie oraz ze zrozumieniem informacje, które ktoś pisze na forum, a nie punktować człowieka tylko dlatego, że Panu się coś wydaje.
Wystarczy proste wyjaśnienie, a na koniec powiedzieć zwykłe przepraszam.
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Mieszkam w lesie - co zrobić?

Post autor: Akwinata »

Spoko, matkowi, który ma sporą wiedzę od dawna "odcina prąd" jak ktoś śmie choćby pytać o inne rozwiązania niż Play z zestawem anten do "tu wstaw dowolną ilość literek i cyferek, które guzik Ci powiedzą jako laikowi - ale przecież to Twoja wina, że jako laik zadajesz podstawowe pytania xd".

A generalnie i zupełnie poważnie - każdy przypadek jest inny. U mnie w podobnych okolicznościach zadziałały najpierw dwie anteny ATK20. Od jakiegoś czasu mam 2 anteny ATK504 ustawione "skośnie" (jest na forum informacja jak to ustawić). W moim przypadku T-mobile działa o niebo lepiej niż Play (przede wszystkim mam lepszy zasięg, do tego zależy mi na no-limit, żeby nie żonglować starterami), co niektórym nie mieści się w głowie, więc naprawdę nie można zwracać uwagi na tendencje, tylko indywidualnie porobić testy. Wszystko zależy od lokalizacji - może trafisz, że Orange czy T-mobile będzie miało nieobciążone nadajniki, ale naprawdę dobrze uwzględnić fakt, że skoro masz do nadajnika Play o wiele bliżej, to raczej nikłe szanse, że inni operatorzy będą zapewniali w Twoim przypadku choćby porównywalne wyniki - no chyba, że faktycznie zależy Ci na dostępie do jak największej ilości operatorów na raz (nie wnikam jakie są przyczyny - każdy ma swoje potrzeby). Oczywiście jest szansa złapania całkiem niezłego sygnału z większej odległości - sam łapałem z prawie 8km na 3G na tyle dobry net, że można było spokojnie oglądać film czy prowadzić wideokonferencję na skype czy zagrać na przyzwoitym pingu w CSGO. Tyle tylko, że maszt musiałem wystawić wysoko nad dach a to jest dość ryzykowne (pioruny, wiatr etc.). U Ciebie jest to nieco ponad 6 km w linii prostej do masztów T-m czy Orange, ale jest las - jeśli złapiesz tylko LTE800 (a raczej na wyższe częstotliwości bym nie liczył), to wszystko zależy od kwestii zapchania nadajnika - teraz testy należy robić nie tylko w porach wieczornych, ale i od 8 do 15, kiedy dzieciaki mają zdalne zajęcia, o czym warto pamiętać. Jeśli nie musisz się skupiać na tych odległych nadajnikach, to faktycznie zostaje Play, ale tez go przetestuj, bo wbrew optymistycznej narracji o cudowności fioletowego operatora, to jest jedyny nadajnik dla kilku wsi, w których podejrzewam, że raczej nie ma neta po kablu i to może wpływać na osiągi.
ODPOWIEDZ