BTS w Lubiczu a agregacja pasm

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
szaman_14
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2021-01-27, 14:42

BTS w Lubiczu a agregacja pasm

Post autor: szaman_14 »

Witam

Mam pytania odnośnie BTS-a zlokalizowanego w Lubiczu Dolnym w województwie kujawsko-pomorskim. Może ktoś będzie w stanie mi podpowiedzieć. Jest to wieża Orange współdzielona z T-Mobile (Networks). Według BTSearch Orange jak i T-Mobile nadaje w pasmach LTE800 oraz LTE2100. Natomiast po ściągnięciu najnowszego pliku z lokalizacjami BTS-ów ze stycznia 2021r. z UKE i wrzuceniu go w google earth pojawia się informacja, że ów BTS nadaje w 4 pasmach tj.: LTE800, LTE1800, LTE2100 oraz LTE2600. Jak wygląda kwestia agregacji pasm na tym BTS-ie?
Ciekawi mnie która informacja jest prawidłowa, ponieważ jestem zainteresowany ofertą T-Mobile i chciałbym zakupić odpowiedni modem(router) z agregacją pasm, żeby w pełni wykorzystać możliwości wspomnianego BTS-a?

Z góry dzięki za info.

Pozdrawiam
btsearch - orange.jpg
uke - bts orange.jpg
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: BTS w Lubiczu a agregacja pasm

Post autor: matek451 »

Nic tylko brać T-mobile i rzeźbić na LTE2100+800 z tego dziwnego BTS-a NW. Sam sobie sprawdziłeś co tam działa
szaman_14
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2021-01-27, 14:42

Re: BTS w Lubiczu a agregacja pasm

Post autor: szaman_14 »

Sęk w tym, że Play i Plus kompletnie u mnie nie działa, co jak wspominasz słusznie, sprawdziłem doświadczalnie. W Playu LTE leży i kwiczy, co więcej jest nawet problem z rozmowami głosowymi. Trzeba szukać miejsca w domu żeby porozmawiać po ludzku :)
Czyli piszesz, że na tym BTS-ie jest jedynie agregacja LTE 800+2100. To faktycznie szału nie ma....zachciało mi się na wieś przeprowadzać :facepalm:
Niestety na wcześniejszego mojego posta nikt nie odpisał z opcją najrozsądniejszego wyjścia z patowej sytuacji więc to nie mój upór na gów...ne rowiązanie z tym akurat BTS-em, tylko desperackie próby połapania tematu LTE :?

Dzięki za podpowiedź mimo wszystko :ok:
Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: BTS w Lubiczu a agregacja pasm

Post autor: matek451 »

Twoim problemem jest uprzedzenie do Play i wyciaganie błędnych wniosków o nim na podstawie tych testów.
szaman_14
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2021-01-27, 14:42

Re: BTS w Lubiczu a agregacja pasm

Post autor: szaman_14 »

Być może się nie zrozumieliśmy;) Nie jestem uprzedzony do Playa. Mam od kilku lat u nich abonament i nie narzekam. Tyle, że mieszkając wcześniej w mieście bazowałem na stałym łączu jeśli chodzi o korzystanie z neta więc z lte korzystałem sporadycznie. Na początku porównywałem sobie oferty wszystkich operatorów zanim zacząłem zerkać od strony technicznej na możliwości z ich skorzystania w miejscu zamieszkania. Sens w tym, że oferta Play to 200GB pakietu a potem lejek czyli brak netu. Niestety nie urządza mnie ten limit kompletnie, stąd na wstępie odrzuciłem tą ofertę. Nie wynika to jednak z uprzedzenia.
Jesteś zdania, że Play z BTS-a w Lubiczu Górnym (TOR0301) byłby najlepszą opcją w moim wypadku? Obawiam się tylko, że dobiorę odpowiedni modem/router, antenę zewnętrzną (o ile zajdzie taka potrzeba), pośmiga mi net z przyzwoitą prędkością.......ale na przykład tylko dwa tygodnie bo żona wyczerpie limit. Tu leży pies pogrzebany.
Dlatego poszukuję porady kogoś z doświadczeniem żebym znalazł kompromis :)
szaman_14
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2021-01-27, 14:42

Re: BTS w Lubiczu a agregacja pasm

Post autor: szaman_14 »

Nie zauważyłem, że Play posiada również ofertę 500GB. Jest to jakiś punkt zaczepienia. Jednak nadal o połowę mniejszy pakiet niż u konkurencji (np.: Orange, Plus) :/
doqtor
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2020-09-14, 17:51

Re: BTS w Lubiczu a agregacja pasm

Post autor: doqtor »

W Play po wykorzystaniu pakietu podstawowego jest opcja dokupienia pakietu 3 razy po 100 GB za 20 zł. Nigdy z tego nie korzystałem ale jak rozumiem po włączeniu działa to automatycznie. Pisze tam też że można ustawiać miesięczny limit.
W Orange jest lejek techniczny gdzie po wykorzystaniu np. 20 GB na dzień (reguły tego lejka są niejasne) dostajesz chyba lejek na kolejne 24h - poszukaj szczegółów tu na forum albo na necie. A Plus to musiałbyś sprawdzić jak działa w twojej lokalizacji bo raczej nielicznym działa przyzwoicie - też poczytaj o tym na forum.
szaman_14
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2021-01-27, 14:42

Re: BTS w Lubiczu a agregacja pasm

Post autor: szaman_14 »

Dzięki za sugestie.
Przewertowałem fora w poszukiwaniu informacji. Jeśli chodzi o dokupienie pakietu w Play (100 GB za 20zł) to w regulaminie tej usługi dodatkowej widnieje zapis, że korzystać z niej mogą jedynie abonenci usługi: "Internet bez limitu na zawsze".
W każdym bądź razie po sugestiach Matek451 oraz dzisiejszych kolejnych testach na zewnątrz, tym razem z północnej strony domu, gdzie telefon łączył się z BTS-em Playa w Lubiczu Dolnym (TOR0303), wybór powinien paść na Playa. Martwi mnie jedynie słaba przepustowość radiolinii "obsługującej" ten BTS - 121Mb/s :/
Dodam, że godzinach 14 - 16 download oscylował w okolicach 40Mb/s a upload 12Mb/s.

Przestudiowałem oferty zarówno dla osób indywidualnych jak i dla firm i za 116,26 zł brutto/miesiąc Play dołącza sprzęt za złotówkę w postaci modemu/routera Huawei B818 oraz mesha TP-Linka Deco M4. Jedyna opcja aby to mogło funkcjonować to wybór odpowiedniej anteny zewnętrznej. Wewnątrz jak wcześniej wspominałem prędkość spada do 0,5 Mb/s i ledwo kleję te posty na forum. W związku z tym proszę o poradę czy B818 plus mesh są odpowiednim wyborem dla tego BTS-a? Oraz jaką antenę wybrać żeby miało to ręce nogi i cyce jak mawiał klasyk?

Screeny z testów:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: BTS w Lubiczu a agregacja pasm

Post autor: wojteks »

Na opisy radiolinii nie patrz, zwykle to są nieaktualne dane.
Nie pomagam na PW!
szaman_14
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2021-01-27, 14:42

Re: BTS w Lubiczu a agregacja pasm

Post autor: szaman_14 »

Plik z UKE datowany jest rzekomo na styczeń tego roku, ale przyjmuję do wiadomości że nie warto się tymi danymi sugerować jak piszesz.
Pozostaje mi więc odpowiedź na pytanie czy B818 z anteną zewnętrzną bedzie odpowiednim sprzetem a jeśi tak to jaką antenę byście polecili.

Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: BTS w Lubiczu a agregacja pasm

Post autor: matek451 »

Ale to jest stacją węzłowa zasilana światłowodem, 5GR. B818 OK, antena Dual LTE1800-2600MHz.
szaman_14
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2021-01-27, 14:42

Re: BTS w Lubiczu a agregacja pasm

Post autor: szaman_14 »

Temat się rozjaśnił. Dzięki Matek za pomoc w takim razie. Mam już wszystkie niezbędne informacje wydaje mi się. Poczekam aż miną mrozy i biorę się za montaż anteny od właściwej strony domu.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ