Dobór routera LTE oraz anteny zewnętrznej do agregacji pasm

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
inth
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2021-02-07, 22:31

Dobór routera LTE oraz anteny zewnętrznej do agregacji pasm

Post autor: inth »

Witam,
Kolega postawił dom jakiś czas temu i narzeka na niskie prędkości internetu. Obecnie na internecie mobilnym ma on prędkości pokroju 5-7Mb/s pobierania, co jest kiepskim wynikiem. Chcę mu pomóc jednak ogarnąć ten internet, żeby chodził on dużo lepiej, bo jednak przy takich prędkościach praca zdalna dwóch osób to jest katorga.
Jako że mam antenę LHG LTE (starszy model, bo z LTE cat. 4.) to postanowiliśmy sprawdzić o ile lepszy wynik uzyska on na tej antenie z kartą Play. Sprawdziłem dwa najbliższe nadajniki - jeden oddalony o 1.5km, a drugi o 2km. Okazało się, że ten co jest bliżej jest dużo gorszy, dlatego musimy po prostu łapać sygnał z tego co jest dalej. Z nadajnika oddalonego o 2km udało mi się uzyskać ok. 25Mb/s pobierania, więc już jest to sporo, ale skoro już się za coś brać to raz a porządnie. Sprawdziłem, że RSRP z tego nadajnika na LHG LTe (17 dBi) mam na poziomie -86 dB, więc wsiadłem w samochód i podjechałem pod nadajnik z moim telefonem z kartą Play - Huawei P30 Pro (cat. 21., podobno agreguje chyba 4 pasma) z apką Network Cell Info Lite. Stanąłem ok. 100m od nadajnika eNBID: 5705 (ul. Ceramiczna 2, Gołków) i uzyskałem prędkość pobierania 200Mb/s. Wsiadłem do auta i ujechałem ok. 800-900 metrów i zatrzymałem się, gdy zobaczyłem na telefonie że RSRP wynosi tyle samo co z domu na antenie Mikrotika, czyli -86 dBm. Zrobiłem kolejnego speedtesta i uzyskałem pobieranie na poziomie 125Mb/s - wynik jest rewelacyjny.
Gdy telefonem sprawdzałem poziom sygnału przed domem kolegi to RSRP wynosiło od -117 do -110, więc kiepsko, prędkości faktycznie bardzo niskie, rzędu kilku Mb/s pobierania.
Teraz trzeba dobrać jakiś router oraz antenę zewnętrzną, które obsłużą agregację pasm i będą niezawodne - tutaj nie ma za bardzo miejsca żeby coś się wykrzaczyło, bo wszyscy pracują zdalnie. Ja zastanawiałem się nad routerem Huawei B618 i B818 i do tego antena kierunkowa (https://allegro.pl/oferta/2x-antena-lte ... 9319811644 - też ma 17 dBi, podobnie jak LHG LTE), myślałem również o B715 lub B525. Budżet na całość to ok. 1000zł (oczywiście wiadomo że im taniej, tym lepiej), router może być nawet używany. Tutaj rodzi się moje pytanie - jaki router i antenę wybrać? Czy jest sens pchać się w drogie routery typu B618, B818, B715 czy podobny efekt uzyskam na B525 z dobrą anteną? Czy faktycznie jest sens pchać się w drogi router i drogie anteny, czy zbliżony efekt uzyskam na B525 z anteną panelową (https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html)? Każdy wynik powyżej 50Mb/s pobierania będzie bardzo satysfakcjonujący, natomiast jeśli jest możliwość żeby niewiele dopłacić i dobić do 100Mb/s to pewnie że tak zrobimy.
Tak się składa, że ja w domu mam B525, więc mogę któregoś dnia podskoczyć do Kolegi i przetestować bez anten różne pasma z okna dachowego, o ile pomoże to coś. Urządzeń typu ODU-IDU czy WF830 raczej nie ma sensu zakładać, nie?
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór routera LTE oraz anteny zewnętrznej do agregacji pasm

Post autor: wojteks »

Zrób testy B525 każdego pasma osobno, poziom sygnału i speedtest.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ