Jaka antena do Huawei b535, 800+1800/2100

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lukaszzz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2021-02-11, 23:51

Jaka antena do Huawei b535, 800+1800/2100

Post autor: lukaszzz »

Cześć,

Podłączyłem na przysłowiowym 'agro' router Huawei b535.
W miarę dobrze łapię sieci orange i play. Kupiłem więc starter playa i porobiłem poszukiwania gdzie łapię sygnał i gdzie najlepszy.
Wszystkie testy robiłem z zza okna (za zimno i mało czasu żeby wystawiać się za okno).

Wyniki wyglądają tak:

800
rssi -63
rsrq -17
rsrp -94
sinr 12

1800
rssi -81
rsrq -13
rsrp -112
sinr 4

2100
rssi -91
rsrq -8
rsrp -116
sinr 3


Na paśmie 800 wyciągam jakieś 8 mbps download i 4 mbps upload (w godzinach szczytu, w niedzielę rano DL na poziomie 20 mbps). Na pasmach 1800 i 2100 ciężko o stabilne połączenie na poziomie 1 mbps.
Idealnie by było poprawić te wyniki anteną zewnętrzną.

Łącze będzie wykorzystywane okazjonalnie więc zakładam opcję korzystania głównie z sieci play (a awaryjnie z orange). Antenę jestem w stanie zamontować tak żeby mieć do niej łatwy dostęp i przestawić w zakresie 180 stopni.
W czasie testów łączyłem się do nadajnika eNBID 10227 (ale nie namierzyłem go wtedy w bazie BTSearch).
Lokalizacja: Mszana (pomiędzy Wodzisławiem Śląskim a Jastrzębiem).
Do większości nadajników w okolicy mam 2-4 km. Żadnego nie widzę gołym okiem, ale dom jest bardziej na wzniesieniu.

Bywam tam rzadko więc dodatkowych pomiarów nie zrobię za szybko. Plan mam kupić antenę i zacząć z tego bardziej korzystać.

Jaką antenę wybrać? Jest coś co będzie łapało z sensowym zyskiem 800+1800/2100?

PS. Jak robiłem testy agregacji pasm, to każda para dublowała mi wydajność słabszego połączenia, a nie sumowało mi maksymalnej wydajności jednego i drugiego. Tak to ma działać?
ODPOWIEDZ